21.07.2017

Oamenii simpli. Adică voi aveţi 2 perechi sau cum?

Faza cu „oamenii simpli” deja e jenantă. Hai că a mers o vreme, să zicem, în lipsă de altceva, dar acum deja e prea mult. Oriunde dai la ceva talk show şi dezbatere ‘ntelectuală, cum poc vine şi asta cu oamenii simpli. Adicătelea toţi ceilalţi, pulimea, nu noi, clasa superioară.

Să îmi explice şi mie cineva de ce eu sunt un om mai simplu decât nu ştiu ce mare comentator-analist-jurnalist? Adică el e compus sau cum? El are două perechi şi eu doar una sau cum? Şi cum decide el, pe ce criterii, că Marinică e mai simplu decât Teodor? Pentru că atunci când faci separaţia asta socialo-comunicaţională, evident că lucrăm cu grade implicite de comparaţie care, ca să folosesc încă o expresie excelentă, frizează ridicolul.

În fine, om simplu fiind şi eu probabil că mă depăşesc conceptele astea complicate şi, fireşte, compuse.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Iar m-a facut PRO TV… Prost mai sunt…

Băi, voi mai credeţi în coincidenţe?

10 comentarii

  1. luni, 10 mai 2010, 11:20

    da, buna observatie. sunt niste formule despre care nu-mi vine sa cred ca mai circula pe la televizor, in „epoca” in care traim. pe toti comentatorii sportivi ii auzi cu „sportivul / jucatorul de culoare…” adica el e colorat si tu nu?

    Răspunde
  2. luni, 10 mai 2010, 11:35

    Eu sunt un om mai mult decat simplu :))

    Răspunde
  3. luni, 10 mai 2010, 11:43

    Gresit, ei nu are (ca ie subt cinzeci…) doua perechi – ei are cate perechi vrea muschii lor. Eventual poate are chiar numar impar – pana la urma, de ce sa fie doar perechi? Daca e sa fie speciali, atunci sa fie speciali pana la capat!

    Răspunde
  4. luni, 10 mai 2010, 11:43

    depinde cum joci la simplu sau la dublu. daca joci la simplu, esti om simplu daca joci la dublu esti dublu.

    simplu.

    Răspunde
  5. luni, 10 mai 2010, 11:47

    @demostene: eu vreau sa joc la triplu! Asta cum ma face? Triplu? Dar pe ceilalti doi? Deci ne facem noua (3×3).

    Hmmm… In stilul asta putem pune de-o revolutie, daca ne strangem vreo 1000 de oameni.

    Răspunde
  6. luni, 10 mai 2010, 11:49

    Hai, că tu ai mai apărut pe la tembelizor, da’ ce să mai spunem noi, ăştialalţi, săracii?…

    Răspunde
  7. luni, 10 mai 2010, 12:04

    bai, frate…
    deci voi sunteti mai loviti cu pucul decat sunte eu, bai :))))))))))))))))))))))))
    aveti niste comentarii in program :))

    Răspunde
  8. luni, 10 mai 2010, 19:15

    depinde de ochii prin care privesti..pentru unii esti simplu, pentru altii „compus” si pentru cei care conteaza, esti minunat :)

    Răspunde
  9. marți, 11 mai 2010, 06:43

    Pai unii se considera vedete ( doar unii, pentru ca altii chair sunt), apoi sunt oamenii publici, cei speciali care apar la televizor, si oamenii simpli, noi feriti de camerele de luat de vederi :))

    Răspunde
  10. marți, 11 mai 2010, 10:37

    din expresia asta toti v-ati legat de „simpli”… eu zic ca se impart altfel: oameni simpli si ne-oameni, care, la randul lor, sunt tot simpli

    pffff…gata! ies de-aici pana nu imi iau un bobarnac in cap!

    Răspunde