04.12.2016

Zolty Bogata: Fără blog nu eram aici și nici fără ajutorul vostru, al bloggerilor

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am mai scris de câteva ori despre Zolty Bogata aici la mine pe blog. Şi de fiecare dată am spus, în mare, că mă inspiră teribil în ceea ce fac. Pentru că este un om de un optimism extraordinar, cum rar vezi. Iar faptul că îşi încheie orice comentariu cu „multă sănătate” este emoţionant de fiecare dată :)

Ce vedeţi mai jos este un interviu pe care Zolty mi l-a acordat prin email. Şi care este un fel de teasing #sauceva la întâlnirea pe care o să o am cu membrii Comitetului Comentatorilor pe Chinezu.eu, din care – cu mare bucurie spun asta! – şi Zolty face parte :)

yoltzCateva cuvinte despre matale, ca sa stie lumea care este scopul si durata vizitei in 2.0 :))

Salut, sunt Zolty, sunt Blogger, pensionar :D și mă străduiesc să fac ceva ce îmi place. Am vrut de câteva ori să renunț la Blog, dar m-am răzgândit. Sunt o fire optimistă, comunicativă, cu ceva simț al umorului :D și sper ca mâine să nu fie mai rău ca azi, restul sunt trecătoare. Mai multe despre mine găsești pe zoltybogata.ro.

De ce ai ales sa participi la isprava cu Comitetul Comentatorilor pe Chinezu.eu? Pe bune, ce ai urmarit, ce beneficiu ai vrut sa obtii?

Eu urmăresc de mult chinezu.eu și ai fost printre primii care ai acceptat să scrii despre mine, iată dovada. Urmăresc să fiu mai cunoscut, mi-am dorit să ajung în Comitet și chiar am reușit, beneficiile, sper să fie pe viitor, vom vedea :D

Ce asteptari ai de la intalnirea pe care o sa o avem cu toti membrii Comitetului?

Să dai tu o bere, două :D Să îi cunosc pe toți personal, pe uni îi știu doar de pe net, ar fi super fain cu o așa ispravă, nu?

Una scurta si grea acuma: cu ce te ajuta pe tine blogul?

Știi bine că m-a ajutat foarte mult și mă ajută încontinuare. Fără blog nu eram aici și fără ajutorul vostru, al Bloggerilor. Am realizat foarte multe și se vede, sper să îmi îndeplinesc și visul meu, care pare tot mai greu de realizat, dar nu inposibil.

Cati ani de acum inainte te vezi bloguind?

Asta nu depinde numai de mine, cât m-o ține Dumnezeu :D, io o să mă străduiesc.

IMG_7474Un mesaj IN EXCLUSIVITATE pentru cititorii chinezu.eu!

Citiți și comentați pe chinezu, aflați și învățați multe și cine știe ce surpriză mai pune la cale :D Fiți pe fază.

Orice altceva mai vrei sa spui, caci promit sa nu modific nimic :))

Am ajuns Blogger datorită lui Zamfir Pop, care a avut răbdare cu mine până am început să învăț despre Blog. Vă mulțumesc la toți care m-ați ajutat, chiar și cu setari pentru Blog, pentru voi am creat un loc special numit „M-AU AJUTAT”. Mulțumesc, Cristi. Multă sănătate!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Scrisoare deschisă adresată lui Ghiţă Ciobanul

Biblioteca bloggerului român: De ce să mai citim cărţi? Ce rost mai are în era social media?

34 comentarii

  1. miercuri, 8 ianuarie 2014, 09:36

    Zolty e o sursa de inspiratie atunci cand simti ca nu mai poti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 8 ianuarie 2014, 09:51

      Lasă că o să îl cunoşti şi live şi o să vezi că e la fel de fain, dacă nu mai fain :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. miercuri, 8 ianuarie 2014, 10:30

    multa sanatate, Zolty! (sa te citez).
    continua sa scrii si noi continuam sa citim.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 8 ianuarie 2014, 11:10

    Zolty, un om special #sestie. FELICITARI ptr interviu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:27

    Sincer, abia astept sa te cunosc, Zolty. Ai o stare de spirit aparte si un pozitivism debordant. Multi ar trebui sa invete de la tine. Bravo!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:35

    Ms Cristi și la toată lumea. Multă sănătate

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:43

    Mulţumesc, Chinezule! Prietenii Prietenilor mei sunt Prietenii mei.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Necula Daniel
    miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:35

    Chinezule .. ca o fi baiatul optimist .. bravo lui .. dar incultura si analfabetismul nu e o calitate pentru a scrie in bloguri ceva. O mie de ani si fericiti mister Zolty .. dar de blog … lasa-te ..

    Thumb up 1 Thumb down 3

    Răspunde
    • miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:37

      Aşa ca idee: îl prefer oricând pe Zoly, cu toate păcatele lui unuia care gândeşte cum gândeşti tu.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:39

      Apropo, dă şi tu un google după acordul dintre subiect şi predicat. Nu de alta, dar ţi-a dat cu virgulă rău în comentariul de mai sus în care îl acuzai pe Zolty de analfabetism =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • Necula Daniel
        miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:01

        ” Am văzut că te-am vizitat şi premierul Ponta. ”

        E corect Mister Birta ? Am citat din articolul precedent. E doar o greseala fara intentie .. stiu .. toti gresim.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
    • bogdan
      miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:45

      Bă Necula,
      Eu știu un singur Necula. Răducanu. Simpatic. Nu știe română, dar știe să ne bucure sufletele. Și cam asta i-a și cerut lumea.
      Acum…”incultura și analfabetismul nu e o calitate”…care „ele este”, că „e sub 50”, nu? Băiatule, se scrie „nu sunt”, da? Înțelegi lecția de română? Daaa?
      Știi ce regret? Că viața este nedreaptă și că nu ești tu în situația lui Zolty. Nu pentru că ești idiot, ci pentru că nu înțelegi anumite lucruri, mai ales pentru că nu pricepi cât de fericit ești, cât de mult te-a ocrotit viața.
      Cam atât, bă Necula.

      Thumb up 2 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:52

        Bogdan, te rog eu sa fii mai rezervat cu epitete de astea. Fă-o doar pentru că te rog eu. Nu ţi-aş cere asta din alte considerente, dacă înţelegi ce vreau să zic.

        Thumb up 2 Thumb down 0

        Răspunde
        • bogdan
          miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:55

          Ai dreptate. Să fiu iertat, zic. Dar sunt sigur că înțelegi. Unii trec prin drame și nici măcar nu au șansa de a le minimiza și alții…
          Uof. Pana mea, omule.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
        • Necula Daniel
          miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:07

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
      • Necula Daniel
        miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:08

        Ziceai ceva de fericire .. Da .. Sunt fericit ca au venit :

        https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1490590_572572449501072_1822889602_o.jpg

        Desi a mai ramas de schimbat inca una din serie. Ca istetii de la Nemira sau „gandit” ei bine sa schimbe formatul , pagini mai mici ca format si hartie putin mai groasa … si uite asa ii dai romanului o carte cu mai multe pagini, ca deh, cu cat pare cartea mai groasa si cu mai multe pagini cu atat se simte omul mai destept .. De ce am zis asta. Pai ghinionul a facut sa nu mostenesc un milion de $ . Nu , am mostenit ceva genetic care acum ma impiedica sa citesc o carte cum vreau eu, karma .. bad karma. Dar se poate si mai rau. Si cum detest sa citesc pe monitor …. Si pe langa asta am mostenit si verbul a detesta. A detesta prostia, ipocrizia , analfabetismul . Din greseala probabil am mostenit si ceva bun simt. Iar asta ma impiedica sa folosesc literele B si ă la un loc. Nu dau bine mister Bogdan. Nu chiar tot ce zboara se mananca. Mi-ai trage si o palma daca ai putea bag seama . Cum singur deja nici macar o palma sanatoasa nu mai pot sa imi dau … poate ma ajuti tu. Fericitul de mine. Tu esti fericit ?

        Thumb up 0 Thumb down 1

        Răspunde
    • miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:35

      Ca tine sunt mulți și se pricep la criticat de minune, au mai fost și or să mai fie, din păcate. Dar gândeștete că am doar 6 clase, mai scriu și foarte, foarte greu și nici unul ca tine, cei care critică doar, nu are timp să deie o mână de ajutor, dacă ești tu așa bun în GRAMATICĂ, te invit de acum în colo să-mi corectezi tu ce scriu eu, dar nu când ai tu chef, ok? Ce zici te bagi? Multă sănătate

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • Necula Daniel
        miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:53

        Zolty, surprinzator ca imi ceri tocmai mie ajutorul. Am sa ma repet. Iti urez doar bine si doar ce iti doresti inclusiv acel Optimus 2 marca Meyra. As vrea si eu. Anul trecut mi-am omorat si eu bateriile bantuind in toata zona sa fac fotografii … Asa ca mi-ar place si mie o jucarie de aia . Dar scrisul ? Am o parere total negativa in legatura cu ce scrii si mai ales in felul in care scrii. Si iar invoci cate clase ai. Crezi ca e o scuza ? Fii fericit Zolty dar mai bine cerei lui Bogdan aici de fata sa te ajute mai ales ca se pare ca el te intelege foarte bine si e foarte gramatical.

        Have a nice day/night !

        Thumb up 0 Thumb down 1

        Răspunde
    • miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:49

      Spune-mi ceva mai nou, că recunosc că sunt analfabet, vezi aici http://zoltybogata.ro/sint-dispus-sa-invat/ citește și vei vedea că am recunoscut. Să-i mulțumești zilnic Lui Dumnezeu că nu ești într-o situație ca mine, dar tu nu ști aprecia asta, tu vezi doar paiul din ochiul altuia, nu vezi bârna din ochiul tău. Multă sănătate

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:08

      Am vreo opt bloguri. Scrise ortografic, coerent, documentat, … Dar, toate la un loc, nu valorează cât blogul lui Zolty!
      Citeşte-i blogul – sine ira et studio -, află ce viaţă duce şi, dacă ai un dram de minte, îl vei admira, ca şi noi!
      Notă: mi-a fost foarte greu să scriu acest text: mă revoltă prostia ta, uşurinţa cu care vorbeşti despre un Om minunat! La fiecare pas, … îmi venea să-ţi zic vreo două!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • Necula Daniel
        joi, 9 ianuarie 2014, 17:19

        Zi-le Loredana !!!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
    • vineri, 28 noiembrie 2014, 10:27

      Înainte de a judeca „incultura” lui Zolty, ai avea dreptul să afli despre starea lui şi … SĂ TE RUŞINEZI DE COMENTARIUL TĂU!

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  8. Necula Daniel
    miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:50

    Pai unii considera incultura si analfabetismul ca un tot .. o calitate .. nu calitati . Scuze ca nu am folosit ghilimelele. Bogdan .. nu stii nimic despre mine si deja mi-ai tras o caracterizare. Referirea la incultura si analfabetism nu imi apartine. Daca ai reciti unele comentarii facute chiar de maestru Zolty ai descoperi ca tocmai asta e autocarcterizarea lui.

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Răspunde
    • bogdan
      miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:52

      După cum spuneam, nu pricepi nimic. Dar chiar nimic. Nu-i nimic. Cât nu pricepi, nu doare.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. Necula Daniel
    miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:51

    erata … autocarcterizarea a se citi autocaracterizarea …

    deh .. graba strica graba …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Necula Daniel
    miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:55

    Bogdan … ai tot zis nimic .. esti balbait ?

    Thumb up 1 Thumb down 2

    Răspunde
  11. miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:32

    Multă sănătate, Zolty! Eu de obicei nu citesc la „despre mine” în bloguri, așa că destul de târziu am realizat cu ce destin te lupți. E admirabil că poți să fii de atât de optimist și de ancorat în viața virtuală. Cunosc foști colegi de liceu și chiar de (prima) facultate care nu știu nici măcar să-și facă un cont de email, cu atât mai puțin să aibă blog. La mulți ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 8 ianuarie 2014, 20:45

    Necula Daniel, acuma știu io cine ești tu :D ,cel de pe facebook care mă tot critică de ceva timp, te-am ignorat pe facebook și acum ai apărut și aici, ți-a intrat în sânge microbul ăsta și nu e bine frate. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Necula Daniel
      miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:27

      Daca ar fi sa te critic ar insemna sa citesc tot ce scrii .. Din greseala am ajuns pe blogul asta. Nu iti fa griji .. ce a fost de zis sa zis .. in rest .. sa iti fie de bine. Eu cel putin am sa ignor tot ce zici in continuare. Si ca sa nu te mai simti amenintat in celebritatea ta o sa iti dau si block pe facebook si asa ai sa scapi de mine. Ce zici Maestre ?

      Thumb up 0 Thumb down 1

      Răspunde
      • miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:14

        Necula Daniel: Văd că insişti, orbeşte.
        Ţi se potriveşte foarte bine proverbul acela: Dacă tăceai, maaaaaaare filosof rămâneai!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • Necula Daniel
          joi, 9 ianuarie 2014, 17:20

          Asa … zi-le Loredana.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
        • Necula Daniel
          joi, 9 ianuarie 2014, 17:21

          Chiar si Beeeecali are adepti …

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  13. Necula Daniel
    miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:29

    gata .. jobe done ..

    Hai noroc in anul care a inceput si in restul ce vor urma.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  14. Necula Daniel
    joi, 9 ianuarie 2014, 17:42

    http://zoltybogata.ro/tag/baumax/

    Zamfir .. daca blogurile tale fara nume nu se ridica la nivelul asta (macar). E de toata jena chestia asta cu baumax si o stii si tu ca si restul dar ne dam artisti. Evident ca viata lui personala e cu mari probleme. Si chiar stiu cum e mult mai bine decat se pare ca ai tu habar. Dar una e una .. si alta e alta. Si mie imi placea odata chitara .. imi place si acum. Cu tupeu chiar am facut dupa partitura de vioara .. balada de Ciprian Porumbescu. Dar totul a fost mecanic. Daca ureche muzicala nu e .. degeaba e multa ambitie. Asa si talentul scriitoricesc a lui Zolty.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde