03.12.2016

Dedicație pentru ziariștii care se plâng că nu au subiecte

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mă irită teribil când aud un jurnalist sau un blogger că o bagă pe aia ”băi, nu știu ce să scriu, e o sărăcie de subiecteeee…”. După care mi se face, oarecum, milă. Pentru că îmi dau seama că oamenii aceștia știu să citească, dar nu știu să înțeleagă. Știu să se uite, dar nu știu să vadă…

Nu știu dacă povestea lui Petru Zoltan Egyed este subiect. Dar e o poveste extraordinară. Pe care dacă știm să o citim cum trebuie și o mai și înțelegem, atunci toți suntem câștigați. Nu e doar povestea lui, ci și a oamenilor de lângă el, precum Zamfir Pop. Care s-a implicat în această poveste cu o naturalețe remarcabilă, cu o simplitate pe care eu o găsesc înălțătoare. Urmăriți filmările de mai jos pe care le-a făcut Zamfir și veți înțelege ce vreau să spun.

Înainte de asta, vă mai spun că m-a impresionat faptul că pe blogul său, acest om cu o poveste extraordinară de voință a ținut să promoveze, așa cum a putut, și satul său Bogata. Iar secțiunea de ”Glume” de pe blog m-a lăsat cu răsuflarea tăiată, căci nu ai cum să nu respecți un om care acolo unde își povestește durerea, o face punând alături și niște zâmbete…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Câți din cei care pleacă la studii dincolo se mai întorc?

Dacă voi sunteți bloggeri, atunci eu nu sunt, clar

9 comentarii

  1. sâmbătă, 16 octombrie 2010, 09:45

    Sall, ms mult k mi-ai publicat povestea, ramin dator. multa sanatate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 16 octombrie 2010, 09:47

    Pot sa spun ca nu stiu ce sa zic dupa ce am vazut filmuletele astea si am citit ce-ai scris? :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:12

    Si eu am citit si am vazut filmuletele… nu stiu ce sa zic, e trista situatia lui, insa ma bucur ca face fata. :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:24

    Mi se pare ca un jurnalist fara subiect eszte ca un artist fara inspiratie….. un om oarecare, care-si cauta poate calea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 16 octombrie 2010, 22:17

    „Jurnalist fara subiecte” e contradictie de termeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 17 octombrie 2010, 12:45

    […] aveti despre Congres? Iosif Buble, Adriana Dutulescu, Sutu, Constantin Codreanu, Oana Stoica Mujea, Chinezu (am stat chiar in loja din spatele tau), Lucia, Ionut […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 18 octombrie 2010, 18:43

    cum sa scrie ziarstii despre baiatul asta?
    Zoltan nu e nici Bote, nici Mutu. la astfel de subiecte se refera ziaristii cand spun ca nu au subiecte. Din pacate si bloggerii spun la fel.
    problema este insa, atunci cand te uiti la trafic, vezi ca subiecte precum acesta nu atrag cititorii.
    am scris despre sensei Marian Fabian http://www.mcgogoo.ro/marian-fabian-are-nevoie-de-ajutor.html si nu le-a pasat de el… s-a stins… la fel de singur, fara ca un ziarist sa scrie. In schimb daca scriam despre Irinel si monica aveam jdemii de vizitatori
    dumnezeu sa il ierte :
    cine era Marian Fabian?
    aveti aici cateva filmulete
    http://www.mcgogoo.ro/s-a-stins-marian-fabian.html
    ps: sper ca nu te derenjaza linkurile. nu le pun aici pt trafic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 27 octombrie 2010, 00:26

    […] Buble, Adriana Dutulescu, Sutu, Constantin Codreanu, Oana Stoica Mujea, Chinezu, Lucia, Ionut Iancu, Corina Cretu, Alex Mazilu, Gabrilela, Mugurel Surupaceanu, Aliosa, Ana Usca, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 16 noiembrie 2010, 12:49

    @McGogoo pai sunt atrași acum de senzațional. Cum sa se uite la așa ceva?
    XxX, groaza, care pe cine a mai lovit | pacalit. fata de la pagina 5. asta se caută, asta se pune la fraieri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde