29.04.2017

Să învățăm 2.0 împreună: Cum punem un film pe blog?

Și mă refer nu la partea tehnică. Ci la cea creativă. Să mă explic.

M-a întrebat cineva dintr-o agenție (fără nici o intenție nasoală, doar dorea să știe) ”cât de creativ poți să fii când pui un film pe blog? Că doar pui codul și gata…”. Eu m-am blocat prima dată. Căci nu am înțeles întrebarea. Apoi m-am enervat, că am zis că vorbește la mișto. Iar apoi am început să zâmbesc pentru să se referea la faptul că are dubii legate de modul creativ în care se postează/se scrie despre un film embeduit pe blog. Poate și pentru că sunt multe bloguri pe care tot ce se vede este YouTube și atât…

Așa că m-am decis să vă invit să facem un exercițiu practic. În care să arătăm că se poate scrie despre un filmuleț pus pe blog în n feluri. Este, dacă vreți, o lepșă. Dar pe care vă invit să o preluați după bunul plac. Este creativitate bloggerilor în joc, stimabililor :D

Se dau următoarele:
– filmul de mai jos (l-am găsit întâmplător și mi se pare de mare angajament :D)
– se pune filmul pe blog

Se cere:
– lansare cât mai creativă a filmului în cuvinte cât mai ”săltărețe” :D
– opțional, discuție despre subiectul abordat în film :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă băgați să analizați niște scrieri sportive? Premiu: un banner

Din rațiuni inexplicabile, am ținut să vă spun acest banc…

13 comentarii

  1. vineri, 13 ianuarie 2012, 10:13

    Tare el dreptate acolo in sinea lui :)) tare colegu’ :))

    Răspunde
  2. vineri, 13 ianuarie 2012, 11:08

    M-am gasit eu, cel care postez „din an in pasti” pe blog sa preiau aceasta leapsa. E o invitatie subtila la a constientiza faptul ca atunci cand preiei de exemplu un clip de pe Youtube, daca spui ceva despre el, va fi mai bine promovat. E (aproape) ca si cum ai pune condimente in mancare pentru a o face si mai buna :) http://raimondo.wordpress.com/2012/01/13/leapsa-reportaj-din-proximitate-deci-despre-bloggeri/

    Răspunde
  3. vineri, 13 ianuarie 2012, 12:03

    Pai eu nu mai preiau leapsa, sau considera ca am preluat-o mereu.

    Sa ma explic: Atunci cand pui un filmulet pe blog, il pui cu un scop. Cazul meu: explicarea unui exercitiu fizic. Cazul lui Gaben – audioblog transformat in videoblog :).

    Cam atat, ma duc sa ma pregatesc cu o bere de 29 :D. Sanatate!

    Răspunde
  4. vineri, 13 ianuarie 2012, 12:15

    1:41 mi s-au parut 3 ore plictisitoare de film rusesc! :) Mie imi plac filmuletele lui Gaben.ro

    Răspunde
  5. vineri, 13 ianuarie 2012, 13:05

    Gaben e exemplu cel mai concret si mai viabil la ce se poate face intr-un audio/video blog !

    Răspunde
  6. vineri, 13 ianuarie 2012, 13:46

    […] Răspund prin acest articol și la întrebarea din lecția 2.0 promovată azi de […]

    Răspunde
  7. vineri, 13 ianuarie 2012, 14:24

    Un pic aşa are dreptate bătrânelul.

    Răspunde
  8. vineri, 13 ianuarie 2012, 15:19

    Muahaha! Ne facem televiziune la Iaşi.
    Au mai încercat prin Bucureşti şi au eşuat, noi, moldovenii, tre să fim mai a dracului şi să biruim :D

    Răspunde
  9. vineri, 13 ianuarie 2012, 16:00

    Din punct de vedere practic nu stiu daca se poate realiza asa ceva. E vorba de timp si fonduri aici. Eu nu traiesc din blogging, mai am si un serviciu care nu-i cine stie ce bine platit si chiar daca reusesc sa-mi fac timp sa scriu cate un articol pe zi, cand e vorba de o televiziune, sau macar un canal de youtube actualizat zilnic nu as avea timp, nici cu ajutor de la 10 alti bloggeri, ce sa mai zic de 2-3…Pentru un filmulet care l-am facut pentru o campanie Blogal Initiative de maxim 4 minute am filmat (ca sa nu zic pierdut, ca a fost o experienta unica) vreo 4-5 ore…

    Deci…nu.

    Răspunde
  10. vineri, 13 ianuarie 2012, 20:27
  11. sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 15:24

    Uite aici….e creativ indeajuns :D

    http://unporc.com/cum-se-bea-corect-o-bere/

    Răspunde
  12. marți, 17 ianuarie 2012, 09:29

    […] n-are ce face, Chinezu incepe sa intrebe. Pana aici nimic anormal, dar de cele mai multe ori, intrebarile lui sunt provocatoare mai ceva ca […]

    Răspunde
  13. duminică, 22 ianuarie 2012, 00:35

    eu m-am chinuit o vreme până am reuşit să-mi pun filmuleţele direct la mine pe site, fără niciun youtube…
    şi după câteva ăncercări nereuşite, am izbutit!

    Răspunde