24.04.2017

Bărbații și cadourile. Un subiect care mă sperie…

Greu subiect, știu… Hai să mă iau pe mine ca etalon, deși e clar că așa cobor discuția la niște standarde teribil de joase :)) Pentru că sunt catastrofal când vine vorba de cadouri. Nu îmi place să fac cadouri, e crimă și pedeapsă să le aleg, deși, recunosc, de primit îmi place, cum dracu să nu îmi placă :))

Am zis să discut despre asta pentru că m-au convins cei cu cadourile originale să abordez, așa cum știu io :D; subiectul. Nu mă întrebați cum au reușit, că nu pot să vă spun :)) Iar dacă vă gândiți la bani, wrong, very wrong :D Vă spun asta pentru că așa mi se pare fair :)

De fiecare dată când e musai, musai să cumpăr un cadou, intru în vria clasică, ce culminează cu întrebarea fundamentală: whyyyyyyy meeeeeeee???? :)) Aș vrea să existe o meserie gen cumpărători profesioniști de cadouri. Deși, dacă stau să mă gândesc cum funcționează lumea de azi, cred că există deja :D

Așadar, voi cum reușiți să treceți prin ceea ce mie mi se pare foarte greu, adică să aleg cadouri? (primul a fost link către pagina de FB, acuma către site, că le alternez :D) Cu oferitul mă mai descurc dacă îmi vin cadourile împachetate gata și nu trebuie să alerg eu la cumpăraturi :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce au în comun Portal HR, Moș Crăciun și o licitație?

No bun, hai să facem niște bani și să ne distrăm în timpul ăsta

14 comentarii

  1. vineri, 29 octombrie 2010, 07:11

    cate povesti sunt pe aceasta tema!!! s-ar putea scrie carti.

    un tip a rugat-o pe sora prietenei lui sa-l ajute la cumpararea cadoului pentru ziua prietenei lui si femeia ridicand o spranceana, i-a spus: nu ti-a ajuns ca am esuat lamentabil anul trecut? astuia i-a picat fata, pentru ca lui i-a spus ca i-a placut foarte mult, dar nu poarta pentru ca nu se asorteaza cu ce s-a gandit ea sa poarte

    Răspunde
  2. vineri, 29 octombrie 2010, 07:41

    @daniel rus
    ioi, ce complicaciuni, bai… :))
    asta imi da apa la moara :))

    Răspunde
  3. vineri, 29 octombrie 2010, 07:45

    La mine mi se pare incredibil de greu sa aleg cadou pentru barbat. La femeie hai o floare, o bijuterie, o carte, o hainuta draguta scapi cumva. Dar la barbat? Mereu sticla de vin, trabuc, la haine nu ma bag …. E crima frate. Si mai ales cand esti de mult cu persoana aceea si se presupune ca i-ai oferit deja multe si ramai in fiecare an in pana de idei. Eu imi ajut prietenii facand liste de cadouri dorite pe net (anul asta am primit 5 din 10)

    Răspunde
  4. vineri, 29 octombrie 2010, 08:14

    atunci sa curga!

    Răspunde
  5. vineri, 29 octombrie 2010, 10:31

    Idee de magazin online. Cadouri in 3 minute. Bagi cardul, adresa dai send si astepti recunostinta absoluta :))

    Răspunde
  6. alex
    vineri, 29 octombrie 2010, 12:01

    pai eu cadouri luam doar pt fosta iubita :). Si nu era deloc greu de facut asta chiar daca o faceam destul de des. Mereu cand plecam din tara ma intorceam cu ceva de acolo. De ex anul asta am fost plecat de 6 ori si de 6 ori m-am intors cu traista plina.
    Cum o faceam? Stiam ce ii place, adica posete, mickey mouse si ciocolata. Asa ca de fiecare data cautam o posetuta/gentuta/plasuta colorata sau cu flori, un tricou sau bluza cu mickey sau mini si ciocoalata.

    Functiona de fiecare data.
    Ideea e sa stii ce ii place persoanei caruia ii iei cadoul

    Răspunde
  7. vineri, 29 octombrie 2010, 12:02

    Eu arunc pur si simplu responsabilitatea pe umerii mamei/prietenei/colegilor :D Easy way out :))))))))))

    Răspunde
  8. vineri, 29 octombrie 2010, 12:25

    @ Ionut: si daca patesti ca in comentariul 1?

    Răspunde
  9. vineri, 29 octombrie 2010, 12:27

    @daniel rus: Din fericire, pana acum n-am dat gres. cand mi se va intampla, o sa ma gandesc la ceva :)

    Răspunde
  10. vineri, 29 octombrie 2010, 16:59

    @Sabina: la fel mi se pare mie usor sa iei cadou unui barbat spre deosebire de cazul unei femei…
    Noi in gasca de exemplu avem o tipa care se ocupa la onomastici de asta, e foarte priceputa, de multe ori ni se intampla sa ajungem direct la cheful respectivului si sa-l intrebam ce cadou i-am facut! :))
    Pe de alta parte, cu persoana iubita… e cosmar: nu stiu cu ce s-o cadorisesc niciodata, desi ea de multe ori imi spune „mi-ar place cutare sau cutare lucru”. Imi jur mereu ca voi tine minte, dar cand se apropie momentul fatidic…

    Răspunde
  11. vineri, 29 octombrie 2010, 20:55

    Eu zic ca este cel mai usor lucru sa alegi un cadou, indiferent pentru cine, conteaza sa ai un pic de imaginatie si sa tii cont de personalitatea omului.

    Răspunde
  12. vineri, 29 octombrie 2010, 22:41

    eu de cand am descoperit MakeMeHappy.ro , mi-am pus toti prietenii sa se inregistreze si sa-si publicele listele. te-ai scos la sarbatori, ocazii, cumetrii absolviri ce vrei tu.

    Răspunde
  13. luni, 1 noiembrie 2010, 21:59

    Mihai, eu am primit 4 cadouri de acolo si unul de la ei :)) Super tare!

    Răspunde
  14. Raza de Lună
    marți, 2 noiembrie 2010, 01:03

    Mi se întâmplă câteodată să văd un obiect şi să spun „ăsta e perfect pentru X”, unde X poate fi oricare dintre fiinţele dragi mie, moment în care cumpăr acel obiect chiar dacă sunt ultimii bani din buzunar şi ziua lui X este peste 11 luni. Apoi păstrez obiectul într-un sertar până în ziua cu pricina. Cred că am un şaptelea simţ, simţul cadourilor.
    În ceea ce-l priveşte pe domnul inimii mele, am făcut un pact: ne oferim doar cadouri care nu se pot cumpăra, de genul o vorbă bună sau ceva handmade. Atunci când insistă, îl mai las să plătească el câte un mic obiect pe care aş vrea să-l cumpăr, cum ar fi o strachină cu 5 lei sau o carte cu 4 lei din piaţa de vechituri.

    Răspunde