09.12.2016

Chintesenţa zilei: despre rugby şi promovarea lui pe bloguri

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Pentru că astăzi este sâmbătă şi lumea trebuie să fie mai relaxată şi mai focusată pe ceea ce îndeobşte se numeşte hobby, ia uite că exact asta fac eu: adică la „Chintesenţa zilei” abordez tema rugby şi promovarea acestui sport pe bloguri. De fapt, ca fiu cât mai de folos, o să iau şi siteurile care scriu despre rugby la modul serios. Menţionez că v-aş fi recunoscător dacă aţi zice în comentarii şi alte bloguri sau siteuri româneşti de rugy. Ca să actualizăm lista.

De ce fac asta? Pentru că rugby este de departe sportul meu preferat, pe care îl iubesc din tot coraconul şi mai ales pentru că vreau să văd cât mai multă mişcare în 2.0 pe partea asta. Şi pentru că acest  sport merită mult mai multă susţinere din partea social media, iar social media ar putea învăţa mult de la rugby, mai ales în ceea ce priveşte fair play-ul :)

Aş vrea să precizez că nu mă refer aici la prezenţa pe blogurile personale ale unor amatori şi pasionaţi de rugby, care scriu doar din când în când despre rugby, atunci când au motiv, fireşte. Din fericire, există mulţi bloggeri care sunt deschişi către acest sport. Şi – cu toată modestia de care mă simt în stare – spun că am avut oareşce contribuţie la promovarea acestui splendid sport în social media, mai ales printre bloggeri. Astăzi vreau să mă refer doar la bloguri care sunt specializate pe rugby, indiferent că sunt bloguri de autor, bloguri colective sau chiar bloguri ale echipelor sau ale suporterilor.

Aş începe prin a spune că salut deschiderea Federaţiei Române de Rugby către social media. Pentru că atât Alin Petrache, preşedintele, cât şi Florin Matei, secretarul general, şi Lucian Lorin, directorul de comunicare, au fost foarte deschişi către ce înseamnă colaborarea cu bloggerii şi prezenţa rugbyului românesc în social media, motiv pentru care le mulţumesc şi pe această cale. Am realizat lucruri memorabile împreună, care vor rămâne mereu în amintirea mea :)

Toate siteurile FRR sunt pe structură de blog, ceea ce le face mult mai „citibile”. Actualizate foarte des, cu scriitură bună, sunt, practic, principala sursă de ştiri despre rugbyul românesc. Plus că este de apreciat faptul că sunt nişate, ca să zic aşa. Adică avem siteul oficial, avem siteul Super Ligii, avem Rugby TV, avem S Rugby. Aşa ceva nu am văzut la nici o federaţie de pe la noi, de aceea FRR este de departe pe locul I în topul meu personal.

Există siteuri de cluburi, cele oficiale, care sunt realizate pe structura de blog, oarecum. Aşa că chiar vreau să le menţionez aici, pentru că sunt actualizate destul de des şi se vede că cineva se ocupă de ele. CSM Ştiinţa Baia Mare şi RCM Timişoara sunt exemple de urmat.  Îi mai avem – pe locul II, cum ar veni – şi pe cei de la U Cluj, CSS 2 Siromex Baia Mare, Steaua Rugby (sau Rugby Steaua Bucureşti), CSO Pantelimon, CS Rugy Sibiu, Rugby BraşovRugby Club Griviţa, (deşi aici se postează doar la zilele de naştere ale jucătorilor…), Rugby Bucovina sau Rugby Club Barlad. O mențiune specială merită echipa Aurora Băicoi, cu unul din cele mia frumoase siteuri. De altfel, tot ce se întâmplă acolo are ceva aparte :)

Siteuri/bloguri care se ocupă strict de rugby ar fi Planeta Ovală. Şi cam atât…

Aşa, mai de nişă, mi s-a părut interesant că există site de beach rugby, chiar dacă nu este foarte actualizat. Sperăm să reuşim să fim mai activi anul acesta pe Club 16 (folosesc pluralul pentru că şi eu sunt implicat în iniţiativă).

Dintre bloggerii care scriu doar despre rugby sau cea mai mare parte a postărilor, pot să vi-i semnalez doar pe… Andrei.

Avem şi rugbişti cu blog. Cel mai activ este, de departe, Daniel Carpo. Iar George Baltă este un exemplu din toate punctele de vedere! În rest nu mai ştiu… Poate aveţi voi exemple.

Aşa, pe final, spun păcat că rugby.ro nu mai funcţionează, era o resursă foarte bună. Mare păcat…

Vă rog să îmi spuneţi ce alte surse de ştiri pentru rugby citiţi. Dar nu mă interesează secţiuni de rugby din siteuri mari sau pagini de facebook, ci siteuri sau bloguri de sine stătătoare. Mulţam.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum vi se par caricaturile astea cu mine şi cu bere?

Vreau normalitate, vreau BREAKING NEWS de genul ăsta

33 comentarii

  1. Andrei
    sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 10:16

    http://www.rugby-brasov.ro/ site-ul echipei CFR Brasov, actualizat destul de des in timpul sezonului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:20

      Multam, am actualizat. Sper doar sa fie mai activi un pic, sa faca o figura frumoasa, cum ar veni :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 10:38

    http://sibiurugby.blogspot.ro/ sper sa avem in curand si un site de-devaratelea, doar ca eu si 2.0 e baba si rugbyul ca sa zic asa :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:21

      Multam, am actualizat. Dar ar fi minunat daca ai scrie mai des, caci vad ca le ai cu tastatura :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 10:50

    am citit si la pavel ionut de vreo 2 ori cateva articole interesate in care era mentionat cuvantul rugby

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 12:00

    Nu sunt un pasionat al acestui sport, dar cand e vorba de miscare, ma bag si eu ! Si, fiindca ai prezentat bloguri, iti semnalez si eu unul: http://www.alexciocan.com/, a lansat de curand si un forum !!!

    PS. citesc acum cartea : Eurofotbal cu aroma de miazazi !:)…a lui Christian Frisk

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:23

      O fi interesant blogul lui Alex, dar eu aici vorbesc despre rugby, deci nu se incadreaza.
      Ma bucur ca ii citesti cartea lui Cristi :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 18:40

        …fiecare cu pasiunile lui!
        …miercuri am primit cartea!:)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  5. Marius Raczek
    sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 12:06

    http://www.facebook.com/#!/pages/STIINTA-PETROSANI-RUGBY/207678905928800-desi este doar o pagina de facebook sunt multe informatii si mai ales poze, pagina actualizata de doi suporteri Petre Artene si…eu.
    since1823.wordpress.com un spatiu in care imi depozitez anumite lucruri legate de rugby. Iar faptul ca iti place siteul federatiei ma bucura, inseamna ca fac parte dintr-o echipa care face lucruri bune

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Marius Raczek
    sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 12:20

    http://6nations.blogspot.ro/
    http://bmv007.blogspot.ro/
    Astea ale maestrului Marian Burlacu sunt beton, beton armat, nu i-am spus-o niciodata dar il admir si-l stimez pentru tot ceea ce face si cunoaste despre MAREA NOASTRA PASIUNE=RUGBY-ul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:24

      Stiu de pagina de facebook, iti dai seama :) Doar ca eu caut bloguri si, la limita, siteuri. Cat despre cele doua bloguri despre care zici nu sunt actualizate de foarte multa vreme :( Asa ca nu am cum sa le recomand si imi pare teribil de rau…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:17

    Rugbyyyy :) Datorita tie am ajuns sa iubesc acest sport. Eu care nu am fost pe stadion in viata mea, la unele meciuri de rugby alergam sa ajung. Frig, ploaie, canicula, ce conteaza :)? Multumesc pentru asta!

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:26

      Incepem si noi ca pensionarii: ehe, ce vremuri… :)) Da, tare fain a fost sentimentul ala de gasca faina care se aduna sa se simta bine la unmeci de rugby… Ar trebui sa mai facem de astea. Cu cine mai simte inca pasiune, desigur, caci unii – asa cum se intampla in viata – nu mai rezoneaza. Dar nu-i nimic, mai suntem cativa care prestam corespunzator :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:52

    Faza e ca… e greu sa facem can-can…

    Stii bine ca in ultimele doua luni s-a jucat doar in Franta, Anglia, H-cup, iar dintre ai nostri au fost doar Lupii.

    Deci nici nu prea ai despre ce scrie de la jumatea lui Noiembrie pana in Februarie, cand incepe 6N, CEN, IRB sevens series, etc…
    Pe partea de Rugby Romania au fost ceva turnee de Tag, apoi fiecare cu cantonamentele lui si eventual stiri preluate de pe frr.ro, foarte interesante fiind in speial filmuletele cu pregatirea fizica ale lui Teasca. Dar si acolo, ce facem? Publicam toti aceeasi stire? Daca ramanem in domeniul sportiv si fair-play, distribuim linku’ pe facebook, daca ne gandim „marketing”, facem copy-paste la articol si-l publicam la noi pe blog.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 16:34

      Oooooo, cum sa nu ai ce sa scrii??? Trebe neaparat sa stam la o bere si sa povestim pe tema asta :) Pana atunci, iti dau doar cateva sugesti:
      – fa niste interviuri cu oameni iubitori de rugby din zona
      – fa cate un profil de antrenor sau de ucator
      – invita bloggerii care au tangenta cu rugbyul sa scrie un guest post
      – roaga un fotograf sa vina sa fac echipei o sedinta pro bono si posteaza apoi fotografii si povestea intamplarii
      Plus atatea altele :) Serios, trebuie sa povestim la o bere :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 14:36
    • sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 16:38

      Sefu, in ultimul paragraf imi exprimam regretul ca nu mai este actualizat acest site. Ar fi fost culmea sa nu stiu despre el :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  10. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 15:33

    Fiind baimarean nu am cum sa nu iubesc acest minunat sport.Echipa de rugby si cea de polo sunt singurele printre sporturile de echipa pe care le sustin. Nu am stiut ca asa de multe lume scrie despre rugby..Ms pentru material de citit si urmarit..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 16:51

    Cand ai drum prin Sibiu, sau daca apuc sa vin iarn asta la vreun meci, e imperativ sa povestim. Cam de vreun an tot zic ca te prind pe undeva la o bere, si a trecut festivalu’ de teatru, au mai trecut cateva chestii prin sibiu sau prin zona si…
    Mea Pulpa cum zice neamtu’ )))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Hungurul
    duminică, 20 ianuarie 2013, 09:42

    Ar mai fi doua: http://www.dobrogearugby.ro si http://www.transilvaniarugbyunion.com . Sunt corespondentele lui srugby din articolul tau dar din alte zone. In rest subtire, sa stii. Au mai existat vreo doua (www.rugbyromania.ro si http://www.dropgol.ro) noteaza-le acolo, de tinut minte, nu pt. recomandare, poate isi vor reveni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • duminică, 20 ianuarie 2013, 11:54

      Le stiu pe toate dar ori nu merg, ori au contul suspendat, ori nu mai sunt actualizate de foarte multa vreme :(

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  13. duminică, 20 ianuarie 2013, 10:48

    Imi cer scuze ca la Rugby Club Grivita se scrie numai despre „zilele de nastere ale jucatorilor” … in timpul sezonului am mai scris si despre antrenamente sau cronicile meciurilor. Din pacate situatia deplorabila de la club m-a dezarmat si eram cam singur-singurel in promovarea lor. Poate vor veni si vremuri mai bune …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • duminică, 20 ianuarie 2013, 11:55

      Nu iti cere scuze, bre! E foarte bine ca au pe cine care macar sa le ureze la multi ani. Vorba ta, la ce sitatie are clubul acum…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  14. duminică, 20 ianuarie 2013, 12:50

    Oricum eu sunt cam un fel de … outsider, sustinator al echipei de vreo 15 ani si, cum imi place mie sa cred, singurul suporter al echipei care nu are legatura cu rugbiul (nu ca nu am jucat la Grivita, dar nu am jucat rugby deloc) si care nu este ruda cu vreunul dintre jucatori :). Abia anul trecut mi-a venit ideea cu blogul pentru ca am avut ocazia si onoarea sa-i cunosc ceva mai bine pe baieti. Intre timp, din pacate, o echipa intreaga este pe picior de plecare iar Grivita, cel mai probabil, se va transforma intr-un fel de susanea de weekend. In ciuda promisiunilor unora, imi vine greu sa cred ca cel putin anul acesta vor avea pretentii de preamarire …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 20 ianuarie 2013, 12:51

    CS Aurora Baicoi are site. http://rugbybaicoi.ro E mai slabut pe partea de blog, folosim mai mult pagina de Facebook momentan. Dar ne revenim.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 21 ianuarie 2013, 08:23

      Pfoai, cum am putut sa uit sa scriu din prima despre Aurora Baicoi??? Ma bad…

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  16. marți, 22 ianuarie 2013, 17:36

    Dle Chinez,

    Cum iti spuneam si pe twitter se va lansa cat mai repede posbil (sper eu) si rugbyshop.ro, care va fi magazinul online si care va promova linia de echipament TallBall.
    Iti mai ziceam si de transilvaniarugbyunion.com (momentan cu niste probleme) si dobrogearugby.com.
    FRR a facut ceva destul de tare (cum face de obicei :D). Anul trecut a impus echipelor din SuperLiga sa aiba site propriu. Termenul limita a fost 1 august 2012. Cele care nu au facut acest lucru vor fi amendate cu 1.000 lei/luna din momentul termenului limita si pana la inceputul noului sezon. Adica vreo 8.000 lei/club.
    Mai mult, pentru ligile inferioare si cea de juniori U19 exista un proiect prin care vor fi obligate sa aiba cel putin pagina de facebook, chiar din acest sezon.
    Si nu ne vom opri aici.
    Toate bune.
    rekinoo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 25 ianuarie 2013, 17:44

      Bine rekinoo, si aia care au vor fi premiati???
      O berica, o pizza ceva?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  17. luni, 4 februarie 2013, 21:56

    http://rugbyclubgrivita.blogspot.ro/2013/02/reunire-in-bezna-totala-la-rc-grivita.html Permite-mi un scurt update la situatia de la Grivita … :) … chiar si asa ramane campioana unei mari iubiri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 19 februarie 2013, 09:27

    […] Vă rog, dacă tot suntem la acest capitol, să mai îmi spuneţi dacă ştiţi siteuri sau bloguri de rugby, ca să le pot urmări. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 26 noiembrie 2013, 14:43

    multzam, chinezule, pentru a ma fi citat drept „singurul…”. imi place ce fac, mai ales cand ma iau de gat cu talibanii tribunelor de la Arcul de Triumf. aia care nu stiu decat Hai, Romania, si habar n-au ce se mai intampla pe afara. pleznesc de furie cand ascult comentariile maimutelor de pe TVR desi fac efortul de a vedea doua meciuri in acelasi timp, pe doua sau chiar mai multe ecrane simultan. am public pana si in Vietnam si Albania. dar sportul asta este inrobitor si consider ca asa imi platesc tributul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. andrei popescu
    vineri, 7 februarie 2014, 16:51

    Sportlogic despre Sport – Istorie, Cultura si Societate, desi nu este un link dedicat exclusiv

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde