01.10.2016

Apel către bloggerii care vor dezvoltarea blogosferei

Dragilor, v-am raportat că am acceptat cu onoare și cu bucurie propunerea Timișoreana de a fi blogger oficial al excelentei inițiative ”Drumul Mingii”, pe care o consider una din cele mai faine isprăvi în care este implicată (și) social media de pe la noi. Am acceptat pentru că vreau cu tărie să arătăm că blogosfera din România reacționează cum se cuvine la deschiderea brandurilor mari către ea și că putem livra rezultate, fără de care nu are rost să mai stăm în joaca asta frumoasă și din ce în ce mai serioasă din 2.0.

Ajunși în acest punct, vă mărturisesc că mi-e imposibil să merg singur pe acest drum. Pentru că, așa cum spun de fiecare dată, suntem unici fiecare în felul nostru, dar doar împreună putem crea unicitatea. De aceea fac apel la toți bloggerii care vor să pună umărul la dezvoltarea blogosferei (și, implicit, a lor personală) să vină alături de mine în acest efort de a arăta că noi, ca bloggeri, vrem și putem să contribuim la reușita unei campanii care poate fi piatră de hotar în ceea ce se va construi în 2.0 de pe la noi.

Ideea, din punctul meu de vedere, e simplă: cu cât se implică mai mulți bloggeri într-o astfel de inițiativă, cu atât arătăm că blogosfera e mai puternică și pregătită de campanii ample și, ca să o spunem pe aia dreaptă, din ce în ce mai bănoase. Drumul, așa cum îl văd eu (dacă greșesc vă rog să îmi spuneți), este următorul: hai să încercăm întâi să arătăm că funcționăm împreună, ca blogosferă, și apoi, după analiza rezultatelor, să arătăm că bloggerul X sau bloggerul Y a reușit să aducă beneficii campaniei și că este pregătit pentru a se implica, de data aceasta la nivel individual, în alte campanii.

În ceea ce mă privește, promit să ofer agenției care gestionează campania și clientului rapoarte clare în care să arăt cât de mare a fost implicarea bloggerilor în campanie și care au fost acei bloggeri care au fost cei mai implicați. Pentru că eu chiar cred că mulți dintre voi vor fi vizați și de alte campanii, dacă această reușește. Căci, nu-i așa, asta e una din problemele majore ale blogosferei, faptul că extraordinar de mulți bloggeri care merită nu ajung să fie prinși în campanii, din rațiuni ce țin, în primul rând, de lipsa lor de vizibilitate în rândul agențiilor și al clienților.

Toți cei care vor să se implice în Drumul Mingii vă rog să mă contactați pe cristi.china pe gmail. Vom povesti pe mail mai pe îndelete cum văd eu implicarea voastră și care sunt beneficiile pe care blogosferea în ansamblu și fiecare dintre voi în particular le puteți avea dintr-o astfel de implicare.

Vă mulțumesc de pe acum pentru că ați înțeles ce am vrut eu să zic aici :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Din nou despre agenții. Cuvenite precizări

Cum l-am înjurat eu pe ”Nașul” Radu Moraru

60 comentarii

  1. marți, 22 martie 2011, 09:05

    pacat ca nu treci si prin iasi. as fi dat un sut in minge :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 22 martie 2011, 09:06

    mă eu ma bag, dar iti trimit deseara mail :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 22 martie 2011, 09:17

    Pune-ma la socoteala, desi traseul nu trece pe la mine pe la tara. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 22 martie 2011, 09:20

    calculeaza-ma si pe mine, ma bag!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 22 martie 2011, 09:55

    Sport la Dunare sustine aceasta campanie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 22 martie 2011, 09:57

    La capăt de drum aka Braşov mă bag şi eu:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 22 martie 2011, 10:00

    Ma bag :) Evident…:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 22 martie 2011, 10:06

    niste minunati sunteti, evident :)
    chapeau!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 22 martie 2011, 10:18

    I’m in. :D
    Astept detalii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 22 martie 2011, 10:33

    […] de acest subiect am citit un articol pe blogul lui Chinezu care facea apel la toti care vor sa dezvolte blogosfera. Evident ca nu am stat pe ganduri si am sarit in acest tren. Vreau sa ma implic pentru ca imi place […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 22 martie 2011, 10:34

    Drumul mingii..de băieţi şi pentru băieţi..dar fetele? Ele cum ar putea contribui? :) şi fetelor le place berea,chiar dk nu recunosc toate :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 22 martie 2011, 10:35

    Precum ti-am promis, o sa incerc si eu sa vin cu o echipa de burtosi de la iasi. Chiar daca ziua in care ar trebui sa participam noi e una de luni (ca sa mergem la piatra, dar e o posibilitate sa ne oprim vineri la roman), incercam sa ajungem in numar cat mai mare! Tare frumos ar fi ca si vremea sa tina cu noi (daca ploua, e clar ce se intampla!)

    Iti trimit un mail imediat ce termin orele si ajung acasa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 22 martie 2011, 10:42

    @Monica
    hai ca mi-ai facut ziua cu comentariul asta :)))))
    cand am zis blogger, m-am referit la termenul generic
    normal ca si fetele pot participa, ca ar fi pacat sa nu o faca :
    iar despre fetele care beau bere si le place, mai bine tac
    nu de alta, dar nu apreciez concurenta… :)))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 22 martie 2011, 10:53

    Vai ce bucuroasă sunt că totuşi a apărut postul,chiar dacă mie îmi dădea cu eroare :d Îi bun că ţi-am făcut ziua. De îndată ce ajung la un calculator ai mail de la mine, garantat :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 22 martie 2011, 11:01

    Aaa că uitaşi esenţialul: ştiu că nu ai facut „discriminări” intenţionat, însă cum ziceam: drumul mingii, bere timişoreana, doar băieţii s’au pronunţat pt moment, nu am reuşit să identific nici un element feminin, în afară de plăcerea de a bea bere ….aaa şi şutul în minge :))) păi dacă şutez eu se modifică traseul total :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 22 martie 2011, 11:41

    @Monica eu de mult timp am zis ca vin cu niste fete pe drumul mingii… ca la noi, in dulcele targ al iesilor, fetele sunt mari consumatoare de ceaiuri din hamei si malt ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 22 martie 2011, 11:51

    Eu deja ti-am zis ca vreau sa ma bag si sa ajut cum/cat pot. Iti dau si e-mail sa fie oficial :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 22 martie 2011, 12:35

    eu m-as baga la toate traseele :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 22 martie 2011, 14:06

    Si eu ma bag :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 22 martie 2011, 14:56

    Mult spor, este nevoie de multe initiative de gen!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 22 martie 2011, 15:09

    Io deja m-am aruncat în mijlocul drumului. Aştept să treacă mingea peste mine :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 22 martie 2011, 15:19

    M-am postat la intrare in Tecuci. Sau la iesire? Hm. Na ca am uitat cu gandul la bere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 22 martie 2011, 15:26

    Mai eu nu-s cu fotbalul, si nici cu berea nu ma dau peste cap daca nu o am. Asa ca ajut cum pot dar nu pot fi implicat in fotbal cand eu nu am vazit nici finala aia cu franta , semifinale sau ce erau cand ajunsese romania undeva mai sus pe scara cupei mondiale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 22 martie 2011, 15:40

    am deja beri care fac o poarta. sa dam cu sutul in magnifica minge. si eu trimit mail, cum sa lipsesc ? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 22 martie 2011, 16:12

    Şi eu m-am băgat deja am scris un articol şi abia aştept să dau noroc cu tine Chonezule când o să treci prin Brăila

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 22 martie 2011, 17:38

    […] asta la Zulufatu‘ și mă gândeam… Nu-i așa că întotdeauna te-ai uitat cu plăcere la cei care duc […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 22 martie 2011, 18:12

    M-as baga si eu, daca tot treceti prin Pitesti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 22 martie 2011, 18:31

    Desi noi avem un blog specific pentru proiectul nostru si produsele aferente, am vrea sa-l dezvoltam si sa ne facem un nume, asa ca suntem deschisi propunerii ! vom face contact !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 22 martie 2011, 18:32

    […] mai jos, nu inainte de a spune ca articolul asta e scris tot datorita si din cauza lu’ Chinezu . Nu mai scap dom’le de el. Si nici el de mine […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 22 martie 2011, 19:44

    […] am citit pe blogul lui Chinezu postarea “Apel către bloggerii care vor dezvoltarea blogosferei” şi mi-am adus repede aminte că trebuie să muncim ca să dezvoltăm blogosfera. Am intrat şi eu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 22 martie 2011, 19:52

    Daca tot e cu fotbal si mingi poti sa contezi si pe mine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. marți, 22 martie 2011, 19:57

    Mi-am facut datoria, sa traiti! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 22 martie 2011, 20:31

    […] aceasta campanie a celor de la Timisoreana, asta in afara faptului ca la ce argumente o insirat Chinezu nu aveam cum sa ma abtin de la conceperea si publicarea acestui […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. marți, 22 martie 2011, 20:35

    ma coafat si pe mine acest eveniment si am conceput si publicat un mic articol :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 22 martie 2011, 20:47

    Sunt pentru! Am citit articolul, insa nu am mai lecturat si commenturile! Detalii? Ce presupune implicarea noastra? Numai bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. marți, 22 martie 2011, 20:49

    Bafta. Ca de obicei Aradul nu e implicat in astfel de evenimente. Boo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. marți, 22 martie 2011, 21:00

    […] […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. marți, 22 martie 2011, 21:19

    Ma-njuri? ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. marți, 22 martie 2011, 22:46

    Mă bag și eu, că doar nu l-oi lăsa pe pavel să fie singurul romașcan :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. marți, 22 martie 2011, 23:13

    Sunt onorat sa iau parte la acest proiect, de aceea iti multumesc pentru invitatie! Voi incerca sa conving cat mai multi arbitri sa merga pe Drumul Mingii. Astept mailul… complet! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. marți, 22 martie 2011, 23:35

    Pentru că mie nu-mi merge niciunul dintre procesele numite trackback, pingback sau whateverback îţi pun aici articolaşul:) http://www.injineru.ro/2011/03/fotbalistul-din-spatele-injinerului.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. miercuri, 23 martie 2011, 00:06

    Mi-ai starnit interesul, dar am si eu un gust amar, lipseste Aradul :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. miercuri, 23 martie 2011, 04:26

    […] sa o luam cu inceputu, Chinezu mi’o deschis ochii referitor la … Timp de 40 de zile, 1000 de iubitori ai fotbalului vor merge, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. miercuri, 23 martie 2011, 10:42

    […] Care să surprindă în stil 2.0 faptul că vă vreau alături de mine în campania asta. Motivele le-am explicat aici, nu mai […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. miercuri, 23 martie 2011, 10:51

    […] adevărați, susținuți de Timișoreana. Responsabil principal pentru această inițiativă este Chinezu care chiar vrea să ajute la dezvoltarea blogosferei și îi și iese destul de bine ceea ce-și […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. miercuri, 23 martie 2011, 17:15

    va multumesc tuturor
    reactia voastra la initiativa mea m-a coplesit…
    sunteti niste minunaaaaaaaaati! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. miercuri, 23 martie 2011, 23:22

    Pana descopar eu care-i faza cu trackback-ul puteti afla de aici ca… Arbitrii dau startul „Drumului Mingii” http://scoaladearbitri.blogspot.com/2011/03/arbitrii-dau-startul-drumului-mingii.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. joi, 24 martie 2011, 12:38

    […] Apel catre bloggerii care vor dezvoltarea blogosferei – […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. joi, 24 martie 2011, 20:37

    […] de fotbal, ne bazăm pe voi?P.S.: Să nu uităm că bloggerul oficial al campaniei este chiar Chinezu (şi nu, nu m-a ameninţat, ca să apară în două articole de pe blogul meu astăzi :)))Totul are […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. vineri, 25 martie 2011, 17:10

    […] Timisoreana (si ar mai fi si faptul ca asa de bine cade la disertaria mea ). Si cum sa zici nu lui Chinezu sau la Bere Timisoreana (acuma sincera sa fiu nu as zice nu la Bere Timisoreana nici in format de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  51. duminică, 27 martie 2011, 18:00

    Daca nu stiti care sunt etapele Drumului Mingii, le gasiti aici: http://scoaladearbitri.blogspot.com/2011/03/fotbalul-adevarat-va-asteapta-pe-drumul.html

    Toti ne dorim FOTBAL ADEVARAT!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  52. miercuri, 30 martie 2011, 09:49

    […] blogării gălăţeni interesaţi de o întîlnire cu Chinezu, acesta este posibil să ne onoreze cu prezenţa drept pentru care propun să-i organizăm o […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  53. duminică, 3 aprilie 2011, 21:18

    […] motive am fost la #CanyonSportMeet si tot pentru acestea  am întâmpinat cu drag ideea lui Chinezu de a lua parte la #DrumulMingii în luna […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  54. marți, 5 aprilie 2011, 22:54

    […] cât de mişto poate fi acest joc am mai şi cunoscut o mulţime de oameni. Printre ei este şi Chinezu care acum este bloggerul oficial al campaniei Drumul Mingii fotbaladevarat.ro. O campanie mişto de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  55. luni, 18 aprilie 2011, 09:22

    […] am acceptat, foarte onorat, recunosc, propunerea de a fi blogger oficial al excepționalei campanii Drumul Mingii, credeam că înțeleg în ce mă bag. Dar sâmbătă, în […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  56. vineri, 22 aprilie 2011, 23:08

    […] aflat de pe blogul lui Chinezu despre aceasta campanie minunata, izvorata din mintea celor care se ocupa de campania de promovare […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  57. duminică, 24 aprilie 2011, 13:21

    eu nu prea inteleg cum am putea sa ne implicam! imi explica si mie cineva?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  58. sâmbătă, 14 mai 2011, 22:04