01.09.2016

Dragi bloggeri de prin țară, hai că avem treabă

Anunț public și pe proprie răspundere că sunt bloggerul oficial al unei din cele mai mișto campanii în care am fost implicat până acuma: Drumul Mingii :) Mărturisesc faptul că am fost foarte încântat când Timișoreana mi-a făcut propunerea și, mai ales, de faptul că este o campanie mamut, dacă îmi permiteți, care implică exact ceea ce încerc eu să fac de multă vreme încoace, adică îmbinarea onlineului cu offlineul întru premărirea amândorura :D

Câteva cuvenite explicații.

A fi blogger oficial la o asemenea manifestare de forțe este o provocare extraordinară, mai ales pentru mine care ador provocările, acele întâmplări din viața oricui care te fac să dai ce ai mai bun din tine și, până la urmă, să evoluezi, să te dezvolți. De aceea am acceptat cu mare onoare și bucurie propunerea.

Îmi place enorm ideea campaniei Drumul Mingii1000 de suporteri care aleargă 2400 km (câtea 2,5 km de căciulă) purtând mingea cu care se va juca finala Cupei României (25 mai, Brașov) este o ispravă absolut superbă. Din care sunt mai mult încântat să fac parte. Dacă vrei să fii parte din această minunată manifestare a dragostei pentru fotbal adevărat, te poți înscrie aici. Eu chiar îți recomand să o faci :)

Îmi place berea Timișoreana. Cei care ați ieșit la bere cu mine știți că am ca dovadă gălețile pe care le asimilez cu strășnicie din această licoare :)) Bun, e drept că mie îmi place berea în general, dar Timișoreana a fost printre cele pe care le-am băut frecvent și în cantități corespunzătoare. Așa că lipeala mea cu brandul respectiv a venit, ca să zic așa, cu cantitatea regulamentară de spumă :D

Voi ajunge prin mai multe orașe, unde abia aștept să mă întâlnesc cu cât mai mulți bloggeri care iubesc fotbalul adevărat și ce înseamnă el, să discutăm despre această pasiune, să bem, firește :D, o Timișoreana și să ne simțim bine. Voi anunța cât de curând data și ora de desfășurare a acestor întâlniri din orașele Timișoara, Craiova, Pitești, Galați, Piatra Neamț, Bistrița și Brașov. O să încerc să ajung și în alte localități de pe Drumul Mingii, dar nu promit nimic deocamdată. Vă anunț dacă o fi fă fie.

Voi avea nevoie de ajutor din partea voastră, a bloggerilor, pentru a reuși împreună să ducem mesajul acestei campanii în toate zonele de pe traseu. Așa că vă rog de pe acuma dacă știți bloggeri din localitățile prin care trece Drumul Mingii să îmi spuneți colea mai jos sau pe cristi.china pe gmail. Unul din obiectivele mele personale ca participant activ în această campanie este să arăt că social media nu numai că funcționează, dar că înțelege să sprijine din suflet astfel de inițiative și să se implice.

Cam asta am avut să vă raportez deocamdată. Vom mai povesti despre campanie, vă dați seama :) A, încă ceva: să nu vă speriați dacă o să primiți unii dintre voi un mail de la mine în care o să vă povestesc mai pe îndelete despre intențiile mele și despre cum am putea colabora. Că e de bine, vă asigur :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Avem echipăăăă, avem valoareee și batem Spania taaaaree! :D

La Innovation Lab am dansat, atât de creativ am fost :D

43 comentarii

  1. vineri, 18 martie 2011, 14:05

    Iasul e ocolit, asta nu e bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 18 martie 2011, 14:07

    daca ne mai strangem din cluj inca 4 ne urcam in masina si venim si noi.. ca nu trece prin cluj

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 18 martie 2011, 14:07

    Având în vedere că finala de anul trecut fu la Iași, ar fi bine să se ajungă și cu mingea pe aici, doar pentru o aducere aminte la ceea ce fu anul trecut. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 18 martie 2011, 14:08

    Cum sa pui ba Roman, Reghin si Baicoi si sa nu pui Iasul? Ce istorie fotbalistica are domle Baicoiul?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 18 martie 2011, 14:10

    Mda… era bine daca se gasea o formula sa fie inclus si iasi-ul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 18 martie 2011, 14:11

    @Anticalofilul @somnulescu
    daca va rog eu sa nu intram in logica asta a lui ”de ce nu acolo si nu dincolo?” va suparati pe mine?
    in primul rand ca oricum nu se mai schimba nimic
    si in al doilea rand nu e in spirtul fotbalul adevarat :)
    e doar o rugaminte, nimic altceva, voi puteti face ce vreti, ca de aia imi sunteti simpatici :D
    apropo, va dati seama ca m-am zgariat si eu pe ochi atunci cand am vazut ca baia mare nu e pe traseu, da? :))
    merci de intelegere

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 18 martie 2011, 14:13

    Stimabile chinezu :))

    „Off-ul” meu nu e adresat catre persoana dumneavoastra ci spre cei care au pus la bataie acest plan magnific.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 18 martie 2011, 14:14

    like pentru comentariul lui Somnulescu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 18 martie 2011, 14:16

    din Craiova recomand pe licuriciul orb (nu-i cunosc numele real, omul isi tine la mare secret identitatea online) – http://licuriciulorb.com/ si pe Victor Sosea http://victorsosea.com/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 18 martie 2011, 14:22

    Lasa ca poate noi astia din Iasi ne punem dorsalu in masina si dam o fuga pana pe la piatra sau pe la roman si obosim mingea dupa care ne oprim la un gratar cu mici si bere timisoreana :D . Ca si asa Piatra Neamt nu are chiar atat de multi bloggeri ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 18 martie 2011, 14:24

    Ne vedem la „capatul drumului” si la finala !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 18 martie 2011, 14:24

    @camil
    nimeni nu stie cine e licuriciul orbm unii spun ca nici macar nu exista… :)))))))))

    @Andrei Dumbrava
    no asa, mah, asta-i spiritul, cum se zice :))
    ai o bere de la mine pe faza asta :D
    dar ce zic io una, iti dau doua spre patru ca sa fie 6 :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 18 martie 2011, 14:30

    Ia-ma cu tine la Timisoara si/sau Resita :). Asa imi mai vad si eu locurile casei :)). Ma gandesc bine si iti spun daca iti pot recomanda pe cineva din Timisoara care sa se implice activ. Sigur, e o intreaga comunitate acolo, dar sa mai lasam si pe altii mai mici si mai alergatori :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 18 martie 2011, 14:33

    @Valy
    oricum erai pe lista sa te contactez sa imi dai niste recomandari :D
    dar faptul ca te-ai oferit singur ma face sa fiu placut impresionat si sa iti multumesc corespunzator :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 18 martie 2011, 14:36

    da, am auzit si versiunea asta dar acum totusi sper ca n-o fi ca piatra filozofala iar blogul respectiv nu se scrie singur :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 18 martie 2011, 14:42

    @chinezu Din Iasi te poti baza pe o trupa de 5 atacanti… din care doua vor fi fete, ca vorba aia, si ele pot be bere! Acu, sper sa avem parte de vreme buna ca nu cred ca se baga careva sa alerge pe ploaie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 18 martie 2011, 14:49

    Ce oameni domle, sa ocoleasca Clujul, acolo unde au venit majoritatea cupelor in ultima vreme :)) Oricum, succes si griji la drum si de minge :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 18 martie 2011, 15:00

    Brasovul e capat de linie. Fi-e-ne bucuria pe masura, ca party-urile vor fi :))) Chinezu, cu Timisoreana intr-o mana si cu minega la picior te asteptam in Brasov cu ceva lzi de bere conrespunzatoare. Sa fie de bine :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 18 martie 2011, 15:18

    Timisoara sigur te asteapta cu bratele deschise. Eu unul o sa fiu prezent :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 18 martie 2011, 16:01

    Iar e Brasovul in centrul atentiei! Bun, ne vedem aici!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 18 martie 2011, 16:06

    Ne bagam si noi la „o felie de fugareala”, mai ales ca suntem pe traseu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 18 martie 2011, 16:13

    Au fost mai multe orase initial, dar e bine si asa! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 18 martie 2011, 17:09

    Traseul mi se pare ok si ideea geniala!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 18 martie 2011, 19:10

    Azi am aflat despre o boala noua: ortorexia. Doctorii elvetieni o trateaza numai cu bere, pizza si inghetata! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 18 martie 2011, 19:23

    Dapoi nu trece pe la Cluuuuj?:(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 18 martie 2011, 19:31

    Super ca trece prin Craiova. I’ll be there :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 18 martie 2011, 23:34

    @Somnulescu Cum adică să nu treacă prin Roman? Sunt bloggeri destul de importanți acolo, cel mai bun exemplu fiind, bineînțeles, subsemnatul :)
    @Andrei Dumbravă În Piatra Neamț nu știu câți bloggeri sunt care ar participa, dar în Roman suntem câțiva :p
    @chinezu Ți-am zis că nu mă las până nu faci un popas în Roman :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. sâmbătă, 19 martie 2011, 02:12

    […] pentru intreg articolul click AICI. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. sâmbătă, 19 martie 2011, 08:49

    Pentru cei 2.5 km de alergat de la Baicoi il recomandat pe 3ditorial (Dragos Irimia). Scrie mult despre sport si mai ales in engleza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. sâmbătă, 19 martie 2011, 09:19

    Noi, cei din Focsani, te intelegem – asa ca vom incerca sa venim in Tecuci. Daca nu vine mingea la noi, venim noi dupa ea. Ne luam dupa miros.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. sâmbătă, 19 martie 2011, 09:44

    […] mașina în parcare beau și eu o Timișoreana cu voi. Nu știi ce e Drumul Mingii? Dă un click pe Chinezu. El le berește mai bine ca […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. sâmbătă, 19 martie 2011, 10:14

    la braşov o să fie nebunie fiind capăt de linie:D d-abia aştept să ne vedem iar de data asta să bem o licoare împreună cu cei de aici: manuel, bloghiţă, bogdan dascalescu, yoncy şi restul. Apropo e doar cu blogări sau şi twitărişti?
    PS Pe toţi de mai sus (inclusiv eu) sigur îi ai pe twitter deci ţi-e uşor să-i contactezi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. sâmbătă, 19 martie 2011, 11:27

    ahh cum sa ocoleasca traseul asa urat pe la mine prin oras :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. duminică, 20 martie 2011, 13:33

    Bine că trece şi prin Râmnicu Sărat. Bloggeri Râmniceni ceva?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. duminică, 20 martie 2011, 16:37

    La Baicoi il avem pe 3ditorial.wordpress.com pentru care ai recomandarile mele ca se implica, a venit si la blog meet ultima oara… il cheama Dragos.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. duminică, 20 martie 2011, 17:02

    Ce bine ca veniti si la Pitesti!. In sfarsit o campanie care include pe harta si orasul meu. Va astept cu drag!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. vineri, 25 martie 2011, 16:28

    […] Este vorba de o campanie a carei promovare nu o pot refuza. In primul rand pentru  ca participa Chinezu la ea si in al doilea rand ca este “facuta” de Bere Timisoreana (si ar mai fi si faptul ca asa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde