23.07.2016

Diferența dintre feedback și feedcur

Dspre feedback nu are rost să discutăm, căci, presupun, toți știți ce înseamnă în contextul ăsta 2.0 în care ne scăldăm noi. Eventual doar să menționez pe scurt, gen peluză, că s-ar traduce molcom prin io zic ceva și tu îmi spui ce părere ai și uite așa discutăm și ne feedback-uim de foioioi. Cam așa ceva. V-ați prins.

Aș vrea să analizăm (vorba vine…), însă, o declinare a feedback-ului, o protuberanță comportamentală, o excrescență ontologică. Pe care am numit-o, în lipsă de altceva, feedcur.

Feedcur-ul s-ar putea defini (căci orice termen trebuie definit, vorba marelui gânditor pe care nu l-aș numi de frică să mă creadă lumea altceva decât aș vreau eu să mă creadă) ca acea atitudine unidirecțională în care un emitent de judecăți (vorba vine…) de valoare (vorba vine…) crede că a dialoga înseamnă să ridici standardul discuției la un asemenea nivel de imprecații/invective/sudălmi/ocări/suduituri și, mai rar, înjurături, încât celălalt (preopinentul potențial, dar niciodată manifestat, cum ar veni) se simte în imposibilitatea de a-și găsi resurse pentru a-și căuta cuvinte pentru a răspunde pentru a comunica bidirecțional.

Altfel spus, feedcuriștii sunt acei irefutabili viețuitori ai spațiului 2.0 (dar nu numai, firește) pentru care ”Măăăăh, morții mătii, adică io îți zic că tu nu scrii bine și vreau să te ajut, jeg uman ce ești, și tu, %&^#!$^% cu ^&#@^#*&@ ca daca iti &*(&^%$ apoi ^&^*%^%$^%”. Iar tu, firește, ești într-o culpă implicită căci nu ai înțeles că ce îți dă el este feedback. Din partea cu care gândește cel mai des. Adică curul. De unde (aș putea zice recte, dar în acest context…) feedcur.

Vă mulțumesc pentru atenție și vă doresc o zi cu mult feedback.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ați văzut holograma 3D cu Ford B-Max?

Ce blogger vrea să meargă la un show de mentalism?

16 comentarii

  1. marți, 15 mai 2012, 08:12

    Sa inteleg ca te-a suparat cineva?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 15 mai 2012, 08:15

      @gaby
      Asa scriu io cand sunt suparat, bre? Inseamna ca nu ma cunosti prea bine :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. marți, 15 mai 2012, 08:40

    Ai dreptate, ai pus punctul pe i. Sper ca persoanele vizate sa si inteleaga ce vrei cu adevarat sa spui :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 15 mai 2012, 08:47

      @Ioana Dumitrache
      Eu ma foarte indoiesc (aproape de rupere chiar) ca persoanele avizate, cum zici tu, vor intelege ceva. Caci ele traiesc in lumea lor, unde regulile noastre de bun simt par niste mofturi. Asa ca textul de mai sus tot pentru persoane ca mine si ca tine este scris. Asa de plaisir :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. marți, 15 mai 2012, 09:08

    Aia cu „jeg uman” sună cunoscut. Nu cumva e de pe zerogusteri.ro?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 15 mai 2012, 09:12

    @Serban
    Nu im mai aduc aminte… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 15 mai 2012, 09:46

    @Chinezu, la asta mi-a stat mintea prima oara :D si se pare ca m-am inselat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 15 mai 2012, 09:48

    Genial :)) In bagam in Dex ptr ca este o explicatie absolut pertinenta si ar trebui sa existe si acest cuvant cu siguranta. Zi faina:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Claudia
    marți, 15 mai 2012, 12:31

    Chiar daca inteleg ca bati saua sa priceapa iapa (desi iapa e pe aratura, mai mult ca sigur, asa ca slabe sanse sa vada si sa proceseze ceva), nu-mi place deloc limbajul din articol. Deh, poate am eu retina mai fina, dar tocmai decenta in exprimare era unul din motivele care ma aduceau pe aici. Apropo de feedback :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 15 mai 2012, 12:41

      @Claudia
      Multumesc de feedback. Imi cer scuze ca nu am fost decent in exprimare, cum zici tu, dar prefer oricand limbajul viu si care arata ca traiesc decat limbajul gen batista pe tambal. Si nu o sa ma schimb never ever. Asta in caz ca imi vei mai face onoarea sa poposesti pe aici :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. marți, 15 mai 2012, 13:22

    Pe mine m-ai facut sa rad. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 15 mai 2012, 14:51

    Sa vad daca am inteles bine … feedcurul este la capatul opus opiniei izvorate din preputului gandirii ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 16 mai 2012, 07:05

    @Ana Maria Tatucu
    Unii mai au simtul umorului, ceea ce ma face sa fiu optimist in continuare :D

    @d-petre
    Oarescum preponderent si intrinsec, da :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 16 mai 2012, 07:50

    Superb! Pentru cine a inteles.. pentru cine nu sa mai lectureze odata cu mare atentie :))!
    O zi placuta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 16 mai 2012, 09:25

    […] a scris un articol zambaretzo chintesential despre ce inseamna sa ajuti un om, cand iti dai cu parerea. Nu-s cuvintele […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde