08.12.2016

Dau 4 invitații la premiera Tron: Legacy. Vă băgați? :D

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

No bun. Am de dat 4 invitații la TRON: Legacy, care am înțeles că e mega sculă de film, așteptat de întreaga suflare de fani ai genului :D Am acceptat oferta de a oferi aceste invitații pe blog acilea la mine (fără alte beneficii, o spun ca să fie clar pentru toți) pentru că vreau să aplic cu această ocazie o întrebare care îmi dă târcoale de ceva vreme :D

Așadar, 4 dintre voi care îmi vor răspunde pe placul neuronului meu la întrebarea fundamentală de mai jos vor merge la premiera TRON: Legacy, unde cică vor fi și surprize și alte de astea cum se întâmplă la premiera unui film de calibrul ăsta.

Care este diferența fundamentală între un desen animat cu Tom și Jeery și un film de ăsta modern gen TRON?

Asta este întrebare la care vă provoc să răspundeți :D Puteți să argumentați cum vreți, atâta vreme cât o faceți :))

Succes!

Detalii tehnice:

Tron: Legacy, super productie de 300 milioane de dolari, efecte foarte misto si OST de la trupa Daft Punk.

Premiera va avea loc pe 16 decembrie, seara (ora exactă o să o spun numai câștigătorilor :D)

Cică o să fie belea de belea :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Astăzi vorbim despre Austria? Ați fost pe acolo sau vreți să?

Vă invit la o leapșă minunată: amintiri din școală :)

34 comentarii

  1. luni, 13 decembrie 2010, 11:33

    tom si jerry este un desen animat inocent si potrivit copiilor de toate varstele care cred ca viata e frumoasa.
    tron nu este un desen animat ci o fantezie pentru …cei care traiesc pe alte planete:)

    sau

    tom si jerry ma fac sa zambesc, tron ma pune pe ganduri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 13 decembrie 2010, 11:34

    Tom si Jerry e facut de MGM si Tron e facut de Disney? :D

    Diferenta principala consta in faptul ca desenele Tom si Jerry ii invata pe copii din timp ca „uneori esti porumbelul, alteori esti statuia”. In alte cuvinte, echilibrul de putere dintre Tom si Jerry oscila, astfel in unele episoade nea Tom il calca in picioare pe Jerry, alteori Jerry isi impunea superioritatea intelectuala.

    Copiii au ocazia sa invete de mici ca viata inseamna suisuri si coborasuri.

    In filme gen Tron din lipsa de timp sau din nevoie de simplitate, intotdeauna tipul ala bun o gaseste pe fata buna, pe tatal lui, pe catelul care l-a pierdut cand l-a calcat masina, il bate pe cel rau, se termina filmul. ROLL CREDITS. :) Conform sistemului Disney acu daca stau sa ma gandesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 13 decembrie 2010, 11:51

    La Tom și Jerry poate sa se uite oricine, la orice varsta, pentru Tron 3D ai nevoie de ochelari (si sa-ti placa starwars)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 13 decembrie 2010, 12:02

    Cred ca prin comparatia ta, jignesti desenele Tom si Jerry, desene care au parte de o istorie, le-am vazut si le-am revazut de sute de ori si pe care le-am apreciat, indiferent daca erau calitate Technicolor, sau facute din pix. Au fost si raman desenele ppreferate a generatii intregi de oameni, desene fara varsta, desene carora le-am luat apararea in fata profului de religie care sustinea cu incapatanare ca sunt violente si instiga la violenta
    Troll it’s just another S.F ‘muvii’ care starneste curiozitatea la inceput, dar nu a lasa nimic omenirii. sunt placute ochiului datorita efectelor si imaginatiei, dar sunt multe altele la fel (Iron Man, X-Men, Dare Devil, etc) si cu timpul, tot ce va ramane in urma lor vor fi torentele.
    e de urmarit ce va fi difuzat peste 10 ani la televizor….Tom & Jerry sau Troll.. eu pariez pe longevitatea desenelor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 13 decembrie 2010, 12:10

    1. Simplitate

    oldstuff – un obiect aruncat in aer va cadea fix in capul lui Tom = fun effect
    newstuff – un obiect aruncat in aer se va transforma in o chestie cu aripi care va zbura = wow efect

    2. Educativ
    oldstuff = din oul de gaina va iesi un pui mic care il va striga pe Tom ca si „mami” dar Jerry ii arata in carte ca mama lui e defapt gaina = elementary stuff pentru copii care invata intr-un mod educativ
    newstuff = niste roboti care fac niste chestii complet nefiresti

    3. Fun
    oldstuff = oricat de mult te-ai astepta la glume, vei rade garantat chiar daca ai 5, 10, 22, 45 de ani
    newstuff = just a wow effect, la a 2-a vizionare a filmului va disparea sentimentul acela…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Dan Pandrea
    luni, 13 decembrie 2010, 12:12

    Diferenta esentiala dintre Tron si Tom si Jerry este ca personajul principal din primul titlul nu isi iaun fier de calcat peste bot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 13 decembrie 2010, 12:15

    Diferenta fundamentala?

    Occam’s razor, here we go!
    Simplu, in Tom si Jerry e vorba de un soarece si o pisica, iar in Tron sau alte filme de acest gen, nu.
    Daca e sa vorbim de fundamental.

    Daca e sa intram in detalii mai pot spune ca T si J sunt cu adevarat [b]desene[/b], pe cand filmele, well, sunt filme :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Bogdan
    luni, 13 decembrie 2010, 12:16

    Diferenta fundamentala este ca ambele se adreseaza unor „copii”…care insa au varste diferite :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 13 decembrie 2010, 12:25

    Una dintre diferentele importante e ca, paradoxal, desi Tom si Jerry sunt mereu in pielea goala, personajele din Tron sunt muuuult mai sexy. Chiar si asa, imbracate din barba pana-n calcaie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 13 decembrie 2010, 13:21

    Care este diferența fundamentală între un desen animat cu Tom și Jeery și un film de ăsta modern gen TRON?

    simplu: TRON există, dar „Tom şi Jeery” nu!!! :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 13 decembrie 2010, 13:24

    Diferenta fundamentala este ca la Tom si Jerry nu ai dat invitatii la tine pe blog!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 13 decembrie 2010, 13:25

    PS: tre sa iti pui neaparat un plugin din ala sa poti sa dai like la comentarii (uite, de exemplu imi place tare mult comentariul lui Dan Pandrea)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 13 decembrie 2010, 14:08

    Diferența fundamentală? Sunt foarte multe diferențe între ele și nu știu care ar putea fi „cea mai” fundamentală. Dar înclin spre faptul că Tom & Jerry poate fi văzut de persoane de orice vârste și orice gusturi, pe când Tron (atât primul film cât și acesta) va prezenta interes doar celor care sunt cât de cât pasionați de calculatoare și de SF.. cum sunt eu de exemplu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 13 decembrie 2010, 14:55

    Diferenta e ca.. habar n-am. Dar vreau o invitatie. Please pretty please with cherries on top!
    Imi plac amandoua…
    Umm – Nu exista diferente fundamentale. Sau exista! Po’ sa primesc invitatia? Vreau sa vad trooon!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. maria
    luni, 13 decembrie 2010, 15:56

    Diferenta fundamentala pt mine: desenele cu T&J le-am vazut de muulte ori iar Tron- nu!!! Si, vine-o varsta, vine-o vama si nu vreau sa ies pe minus :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 13 decembrie 2010, 16:37

    Diferenta majora dintre ele este aceea ca pe unele le gasesti pe internet oricand si le poti arata copiilor, pe cand celelalte nu….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Andrei
    luni, 13 decembrie 2010, 17:25

    Diferenta este de 1. Tom si Jerry este 3 iar Tron Legacy este 2 = 1. Dar pe bune acum Tom si Jerry erau misto cand eram mici acum Tron e un film super misto!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 13 decembrie 2010, 18:01

    eu zic sa castige dulea:) pentru ca asta este intr-adevra diferenta fundamentala: la tom si jerry nu ai dat invitatii la tine pe blog.se pune?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 13 decembrie 2010, 18:19

    Probabil, (cum am patit si cu Avatar) dupa ce l-am vazut de doua ori, nu as mai avea rabdare sa-l mai vad, pe cand la dementii aia doi de Tom si Jerry m-as putea uita o vesnicie…

    Oricum, cred ca va fi un film bun.
    ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 13 decembrie 2010, 19:01

    Diferenta ceamai fundamentala ar fi difenta sferei de interes la care raspunde. In anii cand era Tom si Jerry, era umorul direct, iar acum cu cat se prezinta tehnologie mai avansata cu atat mai bine…. din pacate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 13 decembrie 2010, 19:20

    Diferenţa între ele e de vre-o… 60 de ani. Timp în care s-au schimbat multe… tehnologia de realizare, felul în care se distrează oamenii, anumite valori. Este diferenţa între generaţii, ce să mai.
    Faza tare este că mă consider între aceste generaţii, m-am distrat de minune cu animaţiile originale făcute în anii ’50, dar acum mă distrez la fel de bine şi cu filmele şi efectele din 2010.
    BTW, ai văzut primul Tron? La vremea lui a fost destul de revoluţionar! ;)

    P.S. Vezi că se scrie „Jerry” nu „Jeery” ;)
    P.P.S. Cu sau fără învitaţie de la tine, eu tot văd Tronu ăsta nou! Sunt curios ce mai face Jeff Bridges, că filmul ăsta nu e remake, e o continuare! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 13 decembrie 2010, 20:12

    […] Chinezu da 4 invitații la premiera Tron: Legacy […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 13 decembrie 2010, 23:05

    Tom si Jeery e un desen animat la care ma uit si eu si fimiu si radem amandoi. La filmele astea moderne (gen Tron) ne putem uita tot amandoi, dar nu rade nimeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 13 decembrie 2010, 23:35

    Pfuaaaai. Intrebare este de o maxima dificultate. Ma simt ca la examen, zau de nu. Pai…Tom si Jerry, vedeti dumneavoastra domnule Chinezu (ma scuzati, va periez prea tare?) o fost desenul copilariei mele, si a multora dintre comentatorii de pe aici. Sunt sigura de asta. Adica io daca vad un LEU nu ma mai gandesc la Lion, la zoo sau la alte d’astea. Ma gandesc…aaaaaaa, urmeaza Tom si Jerry. Zic mersi ca nu ma plimb zilnic prin Safari ca altfel m-as baga singura in gura leului…a lupului, pardon! Iar despre Tron…Pai, stiu ca initial producatorii or vrut sa il faca un film de animatie. Si asta se intampla in ’76 (atunci a inceput productia filmului original din ’82).
    Cred ca cea mai vizibila diferenta ii faptul ca Tron Originalul (vezi, tu in intrebare nu ai specificat daca Legacy sau originalul) a fost un film animat, de lung metraj iar Tom si Jerry o fost un film animat scurt. De fapt vreo 140..si ceva de filme.
    Si mai vreau sa iti spun doar ca mi s-o facut pielea de gaina cand am vazut trailerul. Adica de fro’…10 ori asa. Plus ca is mare fana Daft Punk. Si autoritatea portuara (adicatalea domnul boyfriend) vrea mult sa vada filmul asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 14 decembrie 2010, 09:01

    Pai sa imi dau si eu cu parerea nu?
    Diferenta este mai mult de epoca sa zic asa…
    Tom si Jerry este un desen animat vechi, care a fost foarte ieftin si care va fi mereu un mod de a ne relaxa, de a rade si de a ne simti iar copii. Pentru „generatia” din care din pacate fac si eu parte, va trai mereu si ne va aduce zambetul pe buze orice poza cu cei doi sau chiar si cititea denumirii…
    Tron este un desen animat nou, extrem de scump, care „azi” va fi in mare voga si se va ticni toata lumea cu el (vezi exemplul avatar) si maine nu va mai stii nimeni nimic de el…
    O alta diferenta majora (pe care o observi si fara sa ai un doctorat) este ca Tom si Jerry este un serial pe cand Tron este un film :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Simo
    marți, 14 decembrie 2010, 15:50

    SUBIECTUL-Aceasta e diferenta majora precum si stilul in care e redata povestea. Daca stau bine si ma gandesc acum, diferenta majora e demograficul.
    In orice caz, niciodata nu mi sa va face pielea gaina uitandu-ma la un trailer Tom si Jerry.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. Ioana
    marți, 14 decembrie 2010, 19:11

    As putea spune ca de-a lungul timpului lumea cinematografica a evoluat in D-uri. Se spune in zilele noastre ca daca la o productie sunt mai multe D-uri, cu atat simti actiunea filmului mai intensa. Am incercat experienta cu 6 D-uri si e creepy, propun stoparea evolutiei din acest punct de vedere. Deci, parerea mea, diferenta este de la 2D la 3D (PS : Ce-i drept, cu o actrita ca Olivia Wilde, ar fi si pacat sa aiba doar 2 D 8-> ) . & i’ll worship you for an invitation :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. Tanasa Adrian
    miercuri, 15 decembrie 2010, 13:41

    Diferenta fundamentala ar fi ca filmele precum Tom si Jerry sunt create pentru a starni emotii de simpatie pentru acele animalute si de a provoca umorul pur, un umor care ne-a ajutat pe toti sa trecem prin copilarie. Efectul acestor desene este unul remanent, si astazi cand avem peste 20 sau chiar 30 de ani, in fiecare zi putem vedea pe strada, la lucru sau in casele noastre anumite intamplari pe care le putem asocia cu aceste desene. Tron nu face decat sa apeleze la acel segment al creierului nostru acre se ocupa de satisfacerea curiozitatii. Nu cred ca exista o persoana normala care sa stie la ce va face apel aceasta productie, pe langa efecte speciale, sonore si publicitate pentru a ne face sa ramanem cu gura cascata. Astfel de filme nu vor ramane in mintea noastra si peste 20-30 de ani. Vor aparea unele si mai bune (sunt sigur, deja acesta l-a cam batut pe Avatar). Tot la Tom si Jerry ne vom intoarce, pentru ca, chiar sunt filme pentru intreaga familie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. Cirja Ancuta
    miercuri, 15 decembrie 2010, 13:46

    Eu cred ca aceste 2 ilme, nu au nimic in comun. Sunt atat de diferite ca de la cer la pamant! Nu le putem compara. Unul e pentru copii care abia asteapta ca soricelul sa faca ceva neastamparat pisicutei rele, pe cand Tron e pentru „copii” care nu mai gandesc in biti, bytes si Herzi. Vreau sa vad Tron pentru ca se duc toti prietenii mei si nu vreau sa raman pe din-afara si sa vad daca e mai bun decat ce-a fost pana acum, dar la sfirsitul zilei o sa ma intorc la Filme cu soareci, pisici si caini si poate si vre-un coiot si strut.
    Deci, pe curand si Beep-Beep!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 15 decembrie 2010, 14:48

    Tom & Jerry era la vremea lui un fel de TRON, dar lipsit de SF. In prezent TRON este un Tom & Jarry modern cu mult Star Trek si reflecta imaginatia bogata a oamenilor:). Diferenta este ca la Tom & Jerry se poate uita toata lumea. La TRON doar de la 16 ani in sus:).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 15 decembrie 2010, 15:42

    Tom & Jeryy la mine a avut niste scopuri precise :)
    1. Am invatat engleza de la Mammy Two Shoes
    2. O scuteam pe mama de grija ca nu imi bag degetele in priza pentru ca eram atent la tv
    3. Mi-am luat pisica si hamster
    4. Desenele astea erau singurul lucru pentru care incetam sa nu ma mai bat cu fratele meu si sa mai spargem vaze sau bibilouri prin casa.

    Tron nu are absolut niciun efect din cele de mai sus.
    Vreau sa ma duc la filmul asta cu o tipa care nu are nicio legatura cu tehnologia. Vreau sa o enervez! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. miercuri, 15 decembrie 2010, 18:02

    Copiii nostri vor povesti nepotilor nostri despre Tron asa cum le vom povesti noi odraslelor despre Tom & Jerry.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. joi, 16 decembrie 2010, 10:36

    […] am decis cine sunt câștigătorii celor 4 invitații la premiera Tron: Legacy, după preafrumosul concurs ce l-am organizat aici la mine pe blog și care a avut o participare […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde