01.07.2016

Mândru că sunt blogger (varianta fotbalistică)

Am avut multe ocazii în aventura mea blogeristică în care m-am simţit mândru de voi, colegii mei de blogosferă. Unul din aceste momente a fost ieri :)

Cum să nu mă simt mândru eu, buhai bătrân autointitulat selecţioner al Echipei bloggerilor, când la prima participare a acestei echipe formată ad-hoc am ieşit pe locul 2 la patrulaterul organizat de către Jandarmeria Română?

Cum să nu mă simt mândru când am văzut reacţia de surprindere a celor prezenţi acolo când ne-au văzut jucând atât de bine, având în vedere că pentru ei bloggerul era aşa o chestie de aia ‘ntelectualo-programatoristică?

Cum să nu mă simt mândru să aud, după meciuri, vorbindu-se cu respect despre isprava echipei noastre?

Sigur că mai sunt muuuulte chestiuni de pus la punct. Dar pentru prima noastră reprezentaţie am fost impecabili, băăăăăăăi! Şi îmi scot pălăria în faţa tuturor celor care au jucat şi pe care îi dau cu copy-paste de la Vlad Dulea, căruia îi mulţumesc şi pentru poze şi pentru sprijinul moral :))

Aşadar, bravo Adi Zabava (portar) și Vlad Balan, Mircea Mester (AutomarketRo), Alex Cirstea, Toma Nicolau, Adrian Ciubotaru, Birkof, Andrei Bicky, Alex Tunaru, ihearlights, Lucian Marin, Robert Trandafir, Pandutzu și CezarV (jucători de câmp).

Trebuie precizat că iniţiativa acestui mini-turneu a aparţinut Jandarmeriei Române, o gazdă extraordinară pentru toţi cei prezenţi, căci trataţia de după meciuri ne-a lăsat cu o amintire minunată şi cu un „gust” desăvârşit :) Sincere mulţumiri domnului Inspectorul general al Jandarmeriei Române, dr. Olimpiodor Antonescu, şi echipei sale şi felicitări pentru iniţiativă şi organizarea ireproşabilă!

Vestea bună este că cei de la Jandarmerie doresc ca astfel de întâlniri fotbalistice să aibă loc în fiecare lună. Vestea proastă (pentru celelalte echipe :D) este că o să ne pregătim din ce în ce mai bine :D

Mulţumiri lui Robert Antonescu, fără de care participarea echipei bloggerilor la acest patrulater (indiferent de cât de modest se dă el :D) nu ar fi fost posibilă.

Mai mulţumesc antrenorului secund Make, cel căruia i se face o mare nedreptate că stă în umbra mea, având în vedere desăvârşitele sale cunoştinţe tehnic-tactice… in folk :)), precum şi celorlalţi colegi de DreamTeamRO, Claudiu, Nicu şi Ştefan, care au asigurat un staff tehnic impecabil :D

Salut cu mare drag prezenţa lui Cristian la meciuri, precum şi cea a Oanei Brătilă, care a şi furnizat echipamentul cu Let’s Do It Romania pentru echipa noastră şi care (vişinata, deh…) a făcut o poză cu mine şi cu Ciubotaru despre care e mai bine să nu povestim… :))

Mai precizez faptul că arbitru a fost Alexandru Tudor, căruia indiferent cât de chiţibuşari am fi noi nu avem ce să îi reproşăm :D

Şi dau iar cuvântul lui Vlad Dulea pentru o scurtă prezentare a turneului :D

Meciurile:

  • Jandarmii vs Bloggerii 0-3 (hattrick realizat de Toma Nicolau)
  • Artiștii vs Jurnaliștii 1-0
  • Finala mică: Jandarmii vs Jurnaliștii 1-0
  • Finala mare: Artiștii vs Bloggerii 2-0

Clasamentul final arată astfel:

  1. Naționala Artiștilor
  2. Echipa Bloggerilor
  3. Selecționata Jandarmilor
  4. Naționala Jurnaliștilor

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

O să vină vremea când o să puteţi trage în mine…

Iar vine criminalu’ culinar în București

23 comentarii

  1. vineri, 14 mai 2010, 09:20

    io’ o tin pe a mea…. nu se face la nivel national… ca sa nu va mai dati voi asa de mari ca ati jucat… sa veniti in cluj, sa vedeti ce inseamna sa ai o campioana :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 14 mai 2010, 09:21

    vreau sa prind si eu echipaaaaaaaaa sau macar in staffu tehnic. ma autoinvit:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 14 mai 2010, 09:25

    Intr-adevar … EXTRAORDINAR! Jos Palaria Jandarmeria.
    Pe vremea cand eram copil imi doream, pe la meciuri, nespus de mult sa bat un jandarm.
    Acum am batut 8, nu 1 :D

    PS: incepem antrenamentele oficiale, asa ca tineti-va bine :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 14 mai 2010, 09:30

    Cine a jucat în echipa jurnaliştilor?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 14 mai 2010, 09:40

    nea Chini, respectele noastre. ai pregatit echipa exemplar, ai pus niste linkuri meseriase in teren, i-ai bagat pe jandarmi la moderare. cu asa strategie si cu asa un SEO de pe margine, orizontul se deschide in fata noastra. ce as mai remarca ar fi desavarsitul fair-play in care s-a jucat. n-am auzit nici o injuratura pe teren sau in tribune, va dati seama? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 14 mai 2010, 10:41

    […] sport Ieri a avut loc un turneu de fotbal organizat de Jandarmeria Română, în parteneriat cu Chinezu și selecționata lui de bloggeri, cu participarea Naționalei Artiștilor, a selecționatei Presei […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 14 mai 2010, 11:22

    […] FotbalAmator.ro a fost prezenta la eveniment prin subsemnatul, la invitatia selectionerului echipei bloggerilor, chinezu, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Adrian SM
    vineri, 14 mai 2010, 12:59

    Ai de ce s[ fii m\ndru… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 14 mai 2010, 13:03

    Felicitari pentru locul obtinut, e foarte bun mai ales pentru faptul ca #echipabloggerilor e la debut ! Ş=

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 14 mai 2010, 13:40

    Foarte fain. Nu eram la loc cu liniste si net cand ai postat prima chestie deci am ratat momentul cheie. Dar daca vreodata vindeti vreun jucator, sau trimiteti pe cineva la echipa a doua, as fi mai mult decat incantat sa profit de situatie :). Promit sa urmaresc mai cu angajament blogul selectionerului de acum incolo, ca sa nu ratez momentul :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 14 mai 2010, 14:28

    Felicitari! Si sa incepem cantarea „Avem echipa, avem valoare”-mai departe e treaba cu banii, sponsorii etc:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 14 mai 2010, 14:32

    Nea’ Chini, sper sa mai existe astfel de competitii, si sper sa se mai introduca si alte nume in #echipabloggerilor. :)

    Felicitari baieti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Adrian SM
    vineri, 14 mai 2010, 14:32

    Mai avem un singur dor
    Liga Campionilor
    parcă ar suna mai bine… :) Să moară dujmanii şi Murinio de invidie… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 14 mai 2010, 14:58

    […] strâns Chinezu şi-am făcut o naţională ad-hoc de bloggeri şi twitteristi şi-am participat la un patrulater […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 14 mai 2010, 18:05

    Felicitari Bloggerilor! dar tre sa recunosc ca mi se pare minunat sa vad in fruntea clasamentului Nationala Artistilor :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 14 mai 2010, 18:12

    Foarte fain :D , data viitoare pregatiti-va din timp sa iesiti pe locu’ 1 ca puteti . O sa mearga si bloggeri sa va tine galerie sper :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 15 mai 2010, 04:52

    Din toate scrierile tale iti urez feiicitari pentru auto-ironia bine tintita si la mai mare pentru proiectele tale cu potential online real, poate parea commment off-topic ce am scris aici, dar nu e….:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 15 mai 2010, 09:15

    Ha, ce i-ati copt pe jandarmi :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 15 mai 2010, 09:30

    Pe cand un nou trial? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde