24.07.2017

Mândru că sunt blogger (varianta fotbalistică)

Am avut multe ocazii în aventura mea blogeristică în care m-am simţit mândru de voi, colegii mei de blogosferă. Unul din aceste momente a fost ieri :)

Cum să nu mă simt mândru eu, buhai bătrân autointitulat selecţioner al Echipei bloggerilor, când la prima participare a acestei echipe formată ad-hoc am ieşit pe locul 2 la patrulaterul organizat de către Jandarmeria Română?

Cum să nu mă simt mândru când am văzut reacţia de surprindere a celor prezenţi acolo când ne-au văzut jucând atât de bine, având în vedere că pentru ei bloggerul era aşa o chestie de aia ‘ntelectualo-programatoristică?

Cum să nu mă simt mândru să aud, după meciuri, vorbindu-se cu respect despre isprava echipei noastre?

Sigur că mai sunt muuuulte chestiuni de pus la punct. Dar pentru prima noastră reprezentaţie am fost impecabili, băăăăăăăi! Şi îmi scot pălăria în faţa tuturor celor care au jucat şi pe care îi dau cu copy-paste de la Vlad Dulea, căruia îi mulţumesc şi pentru poze şi pentru sprijinul moral :))

Aşadar, bravo Adi Zabava (portar) și Vlad Balan, Mircea Mester (AutomarketRo), Alex Cirstea, Toma Nicolau, Adrian Ciubotaru, Birkof, Andrei Bicky, Alex Tunaru, ihearlights, Lucian Marin, Robert Trandafir, Pandutzu și CezarV (jucători de câmp).

Trebuie precizat că iniţiativa acestui mini-turneu a aparţinut Jandarmeriei Române, o gazdă extraordinară pentru toţi cei prezenţi, căci trataţia de după meciuri ne-a lăsat cu o amintire minunată şi cu un „gust” desăvârşit :) Sincere mulţumiri domnului Inspectorul general al Jandarmeriei Române, dr. Olimpiodor Antonescu, şi echipei sale şi felicitări pentru iniţiativă şi organizarea ireproşabilă!

Vestea bună este că cei de la Jandarmerie doresc ca astfel de întâlniri fotbalistice să aibă loc în fiecare lună. Vestea proastă (pentru celelalte echipe :D) este că o să ne pregătim din ce în ce mai bine :D

Mulţumiri lui Robert Antonescu, fără de care participarea echipei bloggerilor la acest patrulater (indiferent de cât de modest se dă el :D) nu ar fi fost posibilă.

Mai mulţumesc antrenorului secund Make, cel căruia i se face o mare nedreptate că stă în umbra mea, având în vedere desăvârşitele sale cunoştinţe tehnic-tactice… in folk :)), precum şi celorlalţi colegi de DreamTeamRO, Claudiu, Nicu şi Ştefan, care au asigurat un staff tehnic impecabil :D

Salut cu mare drag prezenţa lui Cristian la meciuri, precum şi cea a Oanei Brătilă, care a şi furnizat echipamentul cu Let’s Do It Romania pentru echipa noastră şi care (vişinata, deh…) a făcut o poză cu mine şi cu Ciubotaru despre care e mai bine să nu povestim… :))

Mai precizez faptul că arbitru a fost Alexandru Tudor, căruia indiferent cât de chiţibuşari am fi noi nu avem ce să îi reproşăm :D

Şi dau iar cuvântul lui Vlad Dulea pentru o scurtă prezentare a turneului :D

Meciurile:

 • Jandarmii vs Bloggerii 0-3 (hattrick realizat de Toma Nicolau)
 • Artiștii vs Jurnaliștii 1-0
 • Finala mică: Jandarmii vs Jurnaliștii 1-0
 • Finala mare: Artiștii vs Bloggerii 2-0

Clasamentul final arată astfel:

 1. Naționala Artiștilor
 2. Echipa Bloggerilor
 3. Selecționata Jandarmilor
 4. Naționala Jurnaliștilor

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

O să vină vremea când o să puteţi trage în mine…

Iar vine criminalu’ culinar în București

23 comentarii

 1. vineri, 14 mai 2010, 09:20

  io’ o tin pe a mea…. nu se face la nivel national… ca sa nu va mai dati voi asa de mari ca ati jucat… sa veniti in cluj, sa vedeti ce inseamna sa ai o campioana :D

  Răspunde
 2. vineri, 14 mai 2010, 09:21

  vreau sa prind si eu echipaaaaaaaaa sau macar in staffu tehnic. ma autoinvit:))

  Răspunde
 3. vineri, 14 mai 2010, 09:25

  Intr-adevar … EXTRAORDINAR! Jos Palaria Jandarmeria.
  Pe vremea cand eram copil imi doream, pe la meciuri, nespus de mult sa bat un jandarm.
  Acum am batut 8, nu 1 :D

  PS: incepem antrenamentele oficiale, asa ca tineti-va bine :D

  Răspunde
 4. vineri, 14 mai 2010, 09:30

  Cine a jucat în echipa jurnaliştilor?

  Răspunde
 5. vineri, 14 mai 2010, 09:40

  nea Chini, respectele noastre. ai pregatit echipa exemplar, ai pus niste linkuri meseriase in teren, i-ai bagat pe jandarmi la moderare. cu asa strategie si cu asa un SEO de pe margine, orizontul se deschide in fata noastra. ce as mai remarca ar fi desavarsitul fair-play in care s-a jucat. n-am auzit nici o injuratura pe teren sau in tribune, va dati seama? :)

  Răspunde
 6. vineri, 14 mai 2010, 10:41

  […] sport Ieri a avut loc un turneu de fotbal organizat de Jandarmeria Română, în parteneriat cu Chinezu și selecționata lui de bloggeri, cu participarea Naționalei Artiștilor, a selecționatei Presei […]

  Răspunde
 7. vineri, 14 mai 2010, 11:22

  […] FotbalAmator.ro a fost prezenta la eveniment prin subsemnatul, la invitatia selectionerului echipei bloggerilor, chinezu, […]

  Răspunde
 8. Adrian SM
  vineri, 14 mai 2010, 12:59

  Ai de ce s[ fii m\ndru… :)

  Răspunde
 9. vineri, 14 mai 2010, 13:03

  Felicitari pentru locul obtinut, e foarte bun mai ales pentru faptul ca #echipabloggerilor e la debut ! Ş=

  Răspunde
 10. vineri, 14 mai 2010, 13:40

  Foarte fain. Nu eram la loc cu liniste si net cand ai postat prima chestie deci am ratat momentul cheie. Dar daca vreodata vindeti vreun jucator, sau trimiteti pe cineva la echipa a doua, as fi mai mult decat incantat sa profit de situatie :). Promit sa urmaresc mai cu angajament blogul selectionerului de acum incolo, ca sa nu ratez momentul :D

  Răspunde
 11. vineri, 14 mai 2010, 14:28

  Felicitari! Si sa incepem cantarea „Avem echipa, avem valoare”-mai departe e treaba cu banii, sponsorii etc:D

  Răspunde
 12. vineri, 14 mai 2010, 14:32

  Nea’ Chini, sper sa mai existe astfel de competitii, si sper sa se mai introduca si alte nume in #echipabloggerilor. :)

  Felicitari baieti!

  Răspunde
 13. Adrian SM
  vineri, 14 mai 2010, 14:32

  Mai avem un singur dor
  Liga Campionilor
  parcă ar suna mai bine… :) Să moară dujmanii şi Murinio de invidie… :))

  Răspunde
 14. vineri, 14 mai 2010, 14:58

  […] strâns Chinezu şi-am făcut o naţională ad-hoc de bloggeri şi twitteristi şi-am participat la un patrulater […]

  Răspunde
 15. vineri, 14 mai 2010, 18:05

  Felicitari Bloggerilor! dar tre sa recunosc ca mi se pare minunat sa vad in fruntea clasamentului Nationala Artistilor :)

  Răspunde
 16. vineri, 14 mai 2010, 18:12

  Foarte fain :D , data viitoare pregatiti-va din timp sa iesiti pe locu’ 1 ca puteti . O sa mearga si bloggeri sa va tine galerie sper :))

  Răspunde
 17. sâmbătă, 15 mai 2010, 04:52

  Din toate scrierile tale iti urez feiicitari pentru auto-ironia bine tintita si la mai mare pentru proiectele tale cu potential online real, poate parea commment off-topic ce am scris aici, dar nu e….:)

  Răspunde
 18. sâmbătă, 15 mai 2010, 09:15

  Ha, ce i-ati copt pe jandarmi :))

  Răspunde
 19. sâmbătă, 15 mai 2010, 09:30

  Pe cand un nou trial? :D

  Răspunde
 20. miercuri, 26 mai 2010, 11:36

  […] să le planifici aproape deloc :) Aşa a fost şi cu Echipa Blggerilor, constituită adhoc pentru patrulaterul găzduit de Jandarmerie şi cu care participăm acum la Cupa Agenţiilor, din cauza unei invitaţii făcută în joacă […]

  Răspunde
 21. joi, 27 mai 2010, 10:53

  […] să le planifici aproape deloc Aşa a fost şi cu Echipa Blggerilor, constituită adhoc pentru patrulaterul găzduit de Jandarmerie şi cu care participăm acum la Cupa Agenţiilor, din cauza unei invitaţii făcută în joacă […]

  Răspunde
 22. joi, 27 mai 2010, 11:56

  […] nea Chini, selectionerul Echipei Bloggerilor. Dupa ce acum doua saptamani am iesit pe locul doi la patrulaterul organizat de Jandarmeria Romana (o sa va povestesc si despre asta), iata ca #echipabloggerilor va juca maine si (speram noi) […]

  Răspunde
 23. joi, 3 iunie 2010, 09:11

  […] că despre asta e vorba în Echipa Bloggerilor, despre un spirit frumos, iscat dintr-o întâmplare frumoasă şi care vreau să continue la fel de frumos. Numai că dacă întâmplare, prin definiţie, este o […]

  Răspunde

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *