28.05.2016

Aici şi acum îmi anunţ retragerea de la Roblogfest

Iniţial am vrut să fac ceva gen caterincă, cu perioadă de teasing şi alea alea, să ţin lumea în tensiune, vezi doamne, şi de astea. Dar, dacă am învăţat ceva de când ard manganul prin blogosferă, atunci asta este că dacă împingi caterinca prea departe şi în subiecte mai sensibile eşti măgar. Pentru că te joci cu oamenii. Dar fără să ai permisiunea lor de a participa la jocul tău.

În ciuda titlului pompos, treaba e foarte simplă: da, mă retrag din competiţia, din orice competiţie de la Roblogfest. Pentru că, spus pe repede înainte dar cu maximă sinceritate, prefer să văd bloggeri tineri acolo, luptându-se pentru întâietate, nu pe mine, care am ajuns la un oarecare nivel de recunoaştere. Cu ce m-ar ajuta nu ştiu ce premiu la Roblogfest pe mine? Cu mult prea puţin faţă de cum i-ar ajuta pe alţii, cărora, prin participarea mea, le fur şansa asta.

Puteţi crede că e abureală ce zic eu aici şi că o fac pentru PR şi alte alea. Credeţi ce vreţi. Că doar de aia e faină blogosfera :) Doar că vă rog să înţelegeţi esenţa chestiunii în discuţie: cineva, nu ştiu cine, dintre cei tineri primeşte o şansă în plus prin retragerea mea. Restul sunt atât de amuzantele şi, pe undeva necesarele, poveşti blogosferistice.

Încă ceva. Susţin categoric Roblogfest. Am spus-o şi o să o repet mereu. Este una din iniţiativele frumoase care ordonează acest minunat haos numit blogosferă. Retragerea mea din competiţie nu înseamnă altceva decât că recunosc într-atât valoarea acestei competiţii încât mă retrag tocmai pentru a oferi cuiva posibilitatea de a se bucura de ea. Ok, recunosc, asta a sunat ca dracu de PRistic :)) Dar nu mai puţin adevărat.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

faunbine.ro

Mă ajutaţi şi pe mine să dau un premiu?

32 comentarii

  1. marți, 2 martie 2010, 12:24

    Aiurea, adevărul e că ți-e frică de ăștia tineri. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 2 martie 2010, 12:29

    ce drăguţ din partea ta :) şi dacă mai ajută şi la PR, care-i baiul?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 2 martie 2010, 12:48

    Pe de o parte, te aporb. Pe de alta parte insa… pacat. Oricum, multumesc pentru o sansa in plus :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 2 martie 2010, 12:48

    hai, mai bine recunoaste, cat ti-a dat fishilica sa ii cedezi locul? :D :)))))

    iar vorbind la modul serios, este un gest frumos :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 2 martie 2010, 12:50

    Poti participa cu sportlocal, dar nu stiu daca exista sectiune jurizata pe sport. Ar fi fost fain! Eu m-am bagat doar cu laptopnews la competitie. Nu vreau sa fiu nominalizat si nici sa inscriu alte proiecte,blgul personal etc…Oricum buna initiativa ta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 2 martie 2010, 13:15

    Un gest care merita apreciat! Iata, domnilor, chinezu face un pas care duce blogosfera catre urmatorul level!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. matei
    marți, 2 martie 2010, 13:27

    Foarte interesant!! cu totul ALTRUIST :D
    Deci… mai tragi si alti blogger-i mari dupa tine??? Ar fi cu adevarat „next level” daca mai toti cei cu notorietate ti-ar urma exemplu….
    Poate „provoci” o reactie in lant ( un fel de leapsa )!
    Oricum: felicitari ca lasi locul unora mai mici :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. zejoker
    marți, 2 martie 2010, 13:42

    Da, dupa succesul de anul trecut un blogger cu notorietatea ta avea sanse mari la un top25. Misto argument, de altfel

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Adi
    marți, 2 martie 2010, 14:34

    http://www.erepublik.com/ro/referrer/adriannus

    „eRepublik este locul unde poţi demonstra că eşti un excelent manager, un strateg militar desăvârşit, un politician celebru dar şi cinstit, un ambasador de prestigiu sau un ziarist de succes… sau toate acestea la un loc. Dar mai presus vei fi mândru de ţara ta.”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 2 martie 2010, 14:38

    Deci, chinezu a promis ca o sa dea un laptop in numele meu pentru cei ce ma voteaza. Nu, chinezule?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 2 martie 2010, 14:39

    @Bloghita
    nope
    dezinformatorule care esti :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 2 martie 2010, 14:43

    Nu înțeleg de ce e nevoie să declari public asta. Și ar fi o idee bună dacă ai fi scos și bannerul din sidebar, știi? :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 2 martie 2010, 14:45

    Pot sa ma retrag si eu? De frica? :D

    Frumos ce ai facut, eu te cred pe cuvant :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 2 martie 2010, 14:45

    @Eugen
    nu inteleg de ce e nevoie sa imi spui tu ca nu intelegi de ce e nevoie
    iar bannerul il tin
    asa, din melancolie… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 2 martie 2010, 14:51

    Imi place de tine ca vrei sa ii ajuti pe cei tineri :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 2 martie 2010, 15:00

    de fapt, vrei sa le bati obrazul celor din fata ta care, foarte probabil, nu se vor retrage :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 2 martie 2010, 15:04

    @PATRICKdan
    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))) cum ma intelegi tu pe mine, bibicule :)))))))))))
    hai ca ai fost brici la faza asta :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 2 martie 2010, 15:29

    DECI in CONCLUZIE, se stie…
    parerea mea personala e ca cetatenii cu blog la cap, care este individuosi pe succesurile dumitale – „…succesuri in munca”, cum zicea maestrul Dinica – asteptam sa se retrage si ei insisi pe persoana fizica !
    si, poate ma inscriu si eu, in cazul asta :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 2 martie 2010, 15:43

    Daca tot ti-ai anuntat retragerea ai putea ajuta un blogger mic sa castige facandu-i promovare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 2 martie 2010, 17:01

    De obicei, retragerile se fac de la prezidiu. Eu aşa am văzut…:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 2 martie 2010, 20:35

    Un gest maret, cit ai luat mita? :)) 2/3/4???? Spuneee nu ne tine pe jar

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. anonim
    marți, 2 martie 2010, 20:58

    @Monseur Chinezu,
    nu inteleg ceva, ma rog, la mine e normal, atat ma duce mintea. So, daca din roblogfest pleaca valorosii si profesionistii ca tine sau altii (aprecierea personala zisa pe bune nu la mishtoa) care mai este nivelul concursului? adica sa isi schimbe defintia, festival de tinere sperante.
    Daca ai o sectie de bloguri profesionale nu este o initiativa prea buna, cred eu, sa scazi standardul prin retragerea. Altfel cu cine sa se compare aia de vor sa urce pe scara valorilor?

    Eu, mult mai batran ca tine,heheheheee taica, stiu vorba aia comunista cu: tovarashi nu va inghesutzi! ca sa ajunga la toti!
    Dar eu nu cred ca tu esti comunist!? Go back in bizinis!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 2 martie 2010, 21:07

    pacat ca te-ai retras

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 3 martie 2010, 00:33

    Desi altii o ard ca ajuta bloggerii incepatori si tineri, abia ceea ce ai facut tu poate fi numit ajutor. De ce? Pai, intre mine si tine, cine crezi ca ar fi primit votul? Nu cred ca trebuie sa stam cu palma la tampla si cu cotul pe masa sa deslusim problema :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 3 martie 2010, 07:33

    […] viteza de reacţie rapidă a lui Dragoş Novac, il capo de la Roblogfest? :D Pentru că imediat ce mi-am anunţat retragerea din competiţia respectivă, mi-a şi propus să intru cu sportlocal.ro ca sponsor la categoria […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 3 martie 2010, 07:37

    @Alen
    m-am gandit la asta, sa stii… dar e destul de complicat sa fac asta. din mai multe motive. ma mai gandesc, oricum :)

    @Cos
    lasati, domnu, formalismele, ca suntem intre noi, ce dracu :))))))))

    @Disperatul
    bai, e drept ca am si luat, dar am si dat mita. io mie :)))))))

    @anonim
    nu vorbesc cu anonimii. doar ca sa le spun ca nu am nici o problema daca roblogfest devine festivalul tinerelor sperante. dimpotriva :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. anonim
    miercuri, 3 martie 2010, 08:45

    @Chinezu,
    :) sigur, tu nu ai nici o problema, roblogfest nu are nici o problema, toata lumea e fericita si fiecare pasare pre limba ei piere. :) la rezultate chiar va fi interesant sa ne uitam, sa mai vedem sa mai analizam….hehehehe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 4 martie 2010, 22:22

    nu mai fi trist, chinezule, ca tu castigi roBLOGheart :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 5 martie 2010, 18:39

    am aproape 2 ani de cand sunt blogger wanabe. sunt insa mandru ca nu m-a intersat roblogfest-ul. deloc.
    nu cred in concursurile de nici un fel din .ro
    ca de obicei va castiga cel mai tare in gura, sau unul propus de o coalitie/cartel etc.
    stiu cateva bloguri f bune care merita mult mai mult insa nu ajung sa fie cunoscute deoarece fie pe proprietari nu ii intereseaza fie sunt constienti de „valoarea” unei recunoasteri publice destul de indoielnice :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. sâmbătă, 27 martie 2010, 01:45

    […] Cu ce ii va ajuta pe cei care au castigat? Cu mult mai multe, in primul rand cu ocazia unui clean breakthrough, un spot de atentie care ii poate ridica foarte mult. Pentru ca spre deosebire de multe alte proiecte si evenimente de la noi, Roblogfest chiar reprezinta un cumul de oportunitati cum rar mai intalnesti. Asadar… mi se pare normal ca noi, babetele blogosferei, sa facem pasul asta in spate si sa ajutam noile tastaturi. Asa mi se pare normal. Asa a facut si Bobby, la fel a facut si Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. Tudor
    sâmbătă, 27 martie 2010, 08:26

    Heh, deja vu :P Imi amintesti de alegerile din PSD.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. luni, 28 februarie 2011, 09:43

    […] trecut eu mi-am precizat foarte clar poziția față de roblogfest, citez ”este una din iniţiativele frumoase care […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde