05.12.2016

Prima mea tinta: Kaiser Gogu

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am spus-o de multe ori  pe blog la mine si in toate intalnirile pe care le-am avut cu unii dintre voi ca sunt un teribil sustinator al cunoasterii oamenilor asa cum se cuvine sa se cunoasca oamenii, adica in offline, sa dea mana si sa spuna „buna” eu sunt ala.

E misto faza cu „te stiu de pe twitter”, nu zic nu, dar nici una din relationarile noastre din online nu face nici cat un sfert din intalnirea fata in fata si discutia omeneasca traditionala, ca sa zic asa.

Imi face mare placere sa asociez nickurilor, avatarurilor, pseudonimelor o persoana reala, cu care sa dau mana si cu care sa schimb cateva vorbe. Uneori am fost dezamagit de discrepanta teribila intre ce parea sa fie pe net si ce era in realitate. Dar, de regula, nu am avut surprize colosale. Doar mici dezamagiri :)

Si pentru ca nu vreau sa va dau prilejul, chitibusarilor care sunteti, sa mi-o aruncati in fata pe aia cu practice what you preach, mi-am propus sa incerc ca macar o data la doua saptamani sa beau o cafea sau o bere cu o persoana din online pe care nu o cunosc personal si care, dintr-un motiv sau altul, imi place.

Si ca sa nu se para ca povestesc discutii, prima mea tinta este Kaiser Gogu. Nu ma intrebati de ce m-am gandit prima data la el, ca nu stiu ce sa va raspund :) Asa ca, Gogule, daca tii la printipiul pe care il enuntam io mai sus, ia baga matale un mail la cristi.china pe gmail ca sa stabilim ce si cum :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Foto-chinezarii: Beton in cer si Bucuresti cu Republicii

Caine de apartament si Canon

32 comentarii

  1. vineri, 8 ianuarie 2010, 10:29

    pai…mai bine organizeaza ceva cu mai multi. dar nu la ora gen 12 ziua in cursul saptamanii :D
    sa ne cunoastem cu to(n)tii

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 8 ianuarie 2010, 10:30

    @bogdanmogo
    bai, sunt bune si astea cu mai multi, dar parca daca esti numai tu cu inca unul, hai maxim 2 altfel se povesteste si se relationeaza :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 8 ianuarie 2010, 10:33

    nu-ti place deloc in grup :))
    nu stiu cati se strang de obicei la intalnirile twitteriste, de aia nush cat de bune sunt.
    pe de alta parte, am fost o singura data in @greentea si am incercat sa ma bag si eu in seama….si parca mi s-a dat jet (asa am simtit eu).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 8 ianuarie 2010, 10:34

    @bogdanmogo
    cu cat e mai multa lume, cu atat se simte mai tare „jetul” de care vorbesti :))
    de aia zic ca e mai misto cu mai putini
    macar din cand in cand :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 8 ianuarie 2010, 10:39

    pai si eu vreau cu mai putini…nush…doar aia cu care ai ce vorbi, aia care nu au fite si ifose. ia hai sa bagam o treaba d’asta intr-un wknd. doar cu cine trebuie

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 8 ianuarie 2010, 10:46

    Zic, o sa bag mail ca sa stabilim ce si cum. Am zis! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 8 ianuarie 2010, 11:20

    faine inițiative. nu știu câți confrați într-ale blogăritului practică acest sport al cunoașterii directe și nemijlocite de monitoare :). comoditatea, deh

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 8 ianuarie 2010, 11:28

    vreau si eu:D
    Vii tu in Iasi, sau vin eu in Bucuresti? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 8 ianuarie 2010, 11:38

    Băi ce tare e Chinezu, caută oameni pe Goagăl să le facă cinste! Sau n-am înțeles eu bine? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. cineva
    vineri, 8 ianuarie 2010, 12:40

    Cand reusesti sa-l convingi pe Mordechai sa vina la Maramu’ va stau la dispozitie cu o cafea oricand! :) Nu de alta, dar asa imi reusesc doua dintr-o data.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 8 ianuarie 2010, 13:16

    gogule, a dat norocu peste tine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 8 ianuarie 2010, 14:11

    no ma ati pus-o de un blind date
    care din voi o sa aibe un trandafir in gura? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 8 ianuarie 2010, 14:56

    Si eu am tinut intalniri saptamanale vara trecuta, da’ pe urma n-o mai fo timp. Poate reluam la vara.

    Da’ frumos ar fi, zic, sa le faci deschise nu asa, blind date, vorba’ lui Dan

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 8 ianuarie 2010, 14:57

    Tinta e clara… munitia va face diferenta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 8 ianuarie 2010, 15:02

    o sa va recunoasteti dupa tic-tac ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 8 ianuarie 2010, 15:03

    Domnu` Chinezu, nu poci pentru ca să zic decît că zici bine şi te susţin în demers. Nu c-ar fi frustrant să stai la poveşti cu nişte pseudonime, nu că nu s-ar compara nimic cu un dialog vocal auditiv ochi în ochi, cînd altfel îl percepi pe ălălantu’, nu că ne transformăm uşurel în nişte mici şoareci de calculator cu dependenţa asta de ordinator, dar…

    berea parcă-parcă n-are acelaşi gust atunci cînd o ciocneşti cu nimeni. Părerea mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 8 ianuarie 2010, 15:04

    daca te intalnesti cu cate unul pe zi, tot o sa-ti ia vreo 3 ani sa-i cunosti doar pe primii 1000 onlineri de gasca :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 8 ianuarie 2010, 15:07

    @ dimulescu: :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 8 ianuarie 2010, 15:51

    Desi fac parte si particip in retelele sociale, tot ma sperie teribil treaba asta. Imi doresc mult sa nu cad in capcana de a cunoaste / judeca oamenii prin cum si ceea ce scriu. Scrisul e o componenta importanta a noastra si ne defineste. Pe mine cel putin … pentru ca macar incerc sa ma regasesc in ceea ce scriu. Dar cati dintre noi reusim sa fim noi insine in ceea ce tastam departe de o reactie directa a interlocutorilor?Cati dintre noi ne-am exprima si injura la fel daca am fi „face to face” cu publicul nostru? Si cati suntem doar actori?

    Frumoasa initiativa ta, felicitari. E chiar ciudat ca simt nevoia sa te felicit pentru un lucru care ar trebui sa fie normal, nu? :-) Ca sa vezi ce mutatii produce interentul…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 8 ianuarie 2010, 23:05

    […] […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 11:48

    @Lars
    ai inteles tu foarte bine, numa’ faci pe shmekeru pe blog la mine ca la tine vad ca nu iti ajunge :D

    @cineva
    chiar am im plan sa il aduc pe Daniel, aaaaa pe Mordechai pana in Baia Mare anul asta :)

    @Dan Ciulea
    hai, bai, ca nu e chair blind :)) hai sa zicem semi-blind :D

    @Mircea Popescu
    stiu ca nu prea este timp, da’ imi bag picioarele daca nu imi fac pentru asa ceva :)
    cum ar veni I’m the captain of my soul :D

    @Dimulescu
    asa, asa cing my song :D

    @Stefan Murgeanu
    nu comenta ca esti pe lista :D

    @Lumeamare
    asa e, ai dreptate, nu merit felicitari pentru ceva ce ar trebui sa fie normal
    dar totusi tu mi le dai si eu le primesc
    pentru ca a asa e frumos si e normal :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 11:55

    @chinezu, ba da, le meriti! :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. cineva
    sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 13:17

    @chinezu,
    Tu l-ai deconspirat nu eu! :) Va astept la o cafea maaaare de tot!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 23:10

    […] mai mulţi, ridicară din umeri, însă Chinezu, atent la detaliile economice, îi informă […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 11 ianuarie 2010, 19:40

    Foarte frumoasa ideea. Numa ca multe din persoanele de pe twitter nu sunt in Bucuresti sau Baia Mare, deci esti limitat in alegeri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 11 ianuarie 2010, 19:47

    Bun aşa.Când ajung prin Bucureşti, îţi dau un semn, poate-mi dai şi cartea aia câştigată :-P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 11 ianuarie 2010, 19:57

    Sună bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 12 ianuarie 2010, 08:43

    […] fapt, va pot spune ca parca, parca am avut niscaiva emotii. Nu pentru isprava in sine, ci pentru intreaga initiativa care a stat la baza intalnirii de ieri. Numai ca din primele minute ale discutiei cu Kaiser Gogu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 14 ianuarie 2010, 15:16

    […] oamenilor zambetul tau original. Si cred ca aceste lucruri sunt cele care conteaza cu adevarat! Chinezu chiar militeaza serios pentru acest lucru iar eu nu pot decat sa-i doresc cat mai multe beri baute […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 14 ianuarie 2010, 18:43

    Și noi, și noi :D Ne faci o vizită la Brașov ?

    Sauuuuuu, poți cunoaște persoana ce se ocupă de social media :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 15 ianuarie 2010, 09:40

    […] principiilor enunţate aici despre întâlnitul oamenilor din online la o bere în offline, aseară am avut prilejul să stau […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde