24.07.2017

Vă băgați la un #basescutweetmeet?

Că nu îmi place deloc de președintele Băsescu, dar cred că nu aș avea nici o problemă să beau o butelcuță de vin cu Traian, asta deja știți, că am zis-o de mai multe ori.

Cu toate acestea lansez provocarea din titlu, adica sa il tragem pe șeful statului de mânecă ca să ne invite la un #basescutweetmeet. La Palatul Cotroceni, firește :D

Aceasta este o dublă provocare. Pentru președinte (de fapt mai mult către Traian, decât către Băsescu :D) pentru că așa ar arăta și că, pe șleau spus, ne bagă în seamă și pe noi ăștia mai cu internetul și că trăiește în meandrele concretului, ca să îi citez predecesorul :)).

Pentru noi, twitteriști și bloggeri, este o provocare pentru că am putea arăta că trecem peste umorile pe care le executăm pe blog împotriva lui Băsescu și că, încet-încet, ne mai maturizăm, ne mai responabilizăm. Pentru că nu poți cere să te ia în serios o lume întreagă atâta vreme cât nici tu nu iei în serios lumea și, mai ales, nu te iei în serios pe tine.

Pentru mine personal provocarea asta ar însemna să trec peste reacția de-a dreptul organică pe care mi-o stârnește sintagma ”Băsescu președinte” și să devin mai rațional, mai cu capul pe umeri. Ceea ce, zău, mă știți doar, e un fel de mică revoluție în ceea ce mă privește…

Dacă președintele nu ne bagă în seamă, măcar știm cum stăm. Și el față de noi, și noi față de el…

Deci vă băgați?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Gîndurile unui investitor în Internet (ale mele, adică :D)

Ce este Twitmobilul? (concurs cu o bere)

41 comentarii

  1. luni, 15 martie 2010, 18:46

    DA!!!!

    Io ii aduc si o sticla de bautura spirtoasa cu aroma de whiskey si o damigeana de 5L de vin italian de la Penny Market, sa vaza si el ce bea poporul.

    Răspunde
  2. luni, 15 martie 2010, 18:46

    cu Make sef de galerie? :))) sigur!
    acu pe bune, chiar DA! as vrea sa vad asa ceva!

    Răspunde
  3. luni, 15 martie 2010, 18:46

    Unul pentru.

    Răspunde
  4. luni, 15 martie 2010, 18:50

    eu m-as baga

    Răspunde
  5. luni, 15 martie 2010, 18:50

    ii dai tu mail? sau ii dam sms? :))

    Răspunde
  6. luni, 15 martie 2010, 18:56

    @KorinaMS
    asta e un detaliu tehnic :D
    io sa vad intai ca am cu cine sa fac propunerea asta, ca daca suntem numai noi cativa asa mai bine mergem si vizitam Muzeul Cotroceni :)))))))))))))))

    Răspunde
  7. luni, 15 martie 2010, 19:02

    Da. Ma bag. Eu stiu ca daca TU iti pui ceva in cap, iti iese. Cum „Delegatia” o sa fie limitata numeric, mi s-ar parea potrivit ca selectia sa se faca drintre astia care ne-am dat cu parerea pe aici si ti-am aprobat initiativa. Stiu ca tu ai inteles ce vreau sa spun…Asa ca, eu te sustin :)

    Răspunde
  8. anonim
    luni, 15 martie 2010, 19:07

    Interesanta ideea, probabil ca in ordine logica primul tweetmeet va fi @spptweetmeet sau cam asa ceva. ;)

    Răspunde
  9. luni, 15 martie 2010, 19:11

    Eu dau palinca de Oas,asta daca in grupul vostru acceptati si bloggerite….:))

    Răspunde
  10. luni, 15 martie 2010, 19:13

    interesanta propunere :) ce ar trebui sa se discute?

    btw, cresterea de 10 % din traficul fiecarui comentator de aici se datoreaza @spptweetmeet ? :))

    Răspunde
  11. luni, 15 martie 2010, 19:16

    da. am o serie de intrebari despre lucrusoare care ma dor rau:) , lucruri care nu ma privesc doar pe mine. dar ma indoiesc ca se va intampla. stie foarte bine ca la primul mandat majoritatea ” pustimii” care zace prin internet, l-a votat, iar la mandatul doi, ori au stat acasa ori au votat contracandidatul; s-a vazut si din schimbarea de mesaj din campanie.

    Răspunde
  12. luni, 15 martie 2010, 19:19

    Da:) Ar fi super tare! Prezent din prima. L-am votat de fiecare data, uneori pentru ca nu aveam alte variante. Sunt super curioasa cum e ca om….Dincolo de baile de multime, de zambetul larg si de rasetul zgomotos.

    Răspunde
  13. anonim
    luni, 15 martie 2010, 19:23

    President Obama and David Axlerod hosted a conference call with liberal bloggers today on the whole health care issue. The audio contains the entire call with the President. You know we’re heading for the home stretch in this debate and I thought it was a good idea that the President reached out to the blogs and acknowledged the work that we’ve done so far. Here’s a quick recap of the points he made. Other bloggers will have more details about the call.

    Răspunde
  14. luni, 15 martie 2010, 19:25

    suna interesant. pungile de rau de avion le aducem noi sau ni se dau de la cotroceni?
    parca m-as baga si eu…

    Răspunde
  15. luni, 15 martie 2010, 19:42

    Ce frumos ! As veni si eu, sa vad daca pot, dar suna foarte foarte tentant !

    Răspunde
  16. luni, 15 martie 2010, 19:44

    Mergem sa-l sustinem cand are meciul cu opozitia dupa modelul #rugbytweetmeet?
    Ne da si tricouri si bere a doua zi.

    Răspunde
  17. luni, 15 martie 2010, 19:49

    Chiar faina ideea. M-as baga, clar :)

    Răspunde
  18. Adrian SM
    luni, 15 martie 2010, 20:05

    Bună idee. Cu ocazia lansării „Parfumului văduvei negre” la Satu Mare au fost invitaţi primarul Ilyes Gyula şi Adrian Ştef,vicepreşedintele consiliului judeţean, Au venit amândoi, dar Gyula a dat cu bâta-n baltă când i s-a sugerat să-şi deschidă blogul pentru comentarii şi să scrie şi româneşte aşa că a fost lăsat în plata Domnului. Adi Ştef în schimb e un tip mişto, cu care se poate discuta multe,chiar dacă există diferenţe de opinie.
    Dacă vă reuşeşte mişcarea măcar veţi şti cum stă treaba cu locatarul de la Cotroceni în privinţa blogărelii şi twitterelii… :)

    Răspunde
  19. luni, 15 martie 2010, 20:20

    eu ma bag..cu tine alaturi sigur e caterinca maxima..dar o vreau si pe nuti…sa ma tina in brate un pic si sa-mi spuna: „bloggerul meu adorat”:))))))))))))):))))))):P:P:P:

    Răspunde
  20. luni, 15 martie 2010, 20:55

    nu-i deloc o ideea rea. mai ales ca nu-mi e chiar asa de antipatic Basescu :D

    Răspunde
  21. luni, 15 martie 2010, 21:45

    Ma bag si eu in povestea asta daca iese.

    Răspunde
  22. luni, 15 martie 2010, 23:05

    Da… Ne invita la el ca sa ne merleasca pe toti :)

    Răspunde
  23. luni, 15 martie 2010, 23:41

    Count me in. :D

    Răspunde
  24. luni, 15 martie 2010, 23:46

    oricum o sa se vorbeasca numai despre bancuri. i’m in :D

    Răspunde
  25. marți, 16 martie 2010, 00:32

    Cu mare drag, un visiki, o tuica de pruna, un vin bun, sa fie acolo. Da e eu zic ca e musai sa vina si Dna Udrea. Asta asa sa facem un fel de ” Politica, alcool, sex”. :D
    Anyway aste is vise, numa daca blogeri ar fi un 10% din electorat pro PDL am avea 1% sanse sa-si indrepte atentia Basescu catre online.

    Răspunde
  26. marți, 16 martie 2010, 10:59

    […] Un bărbat sclivisit, tras la patru ace într-un costum Armani, cu sacou scurt și buzunare tăiate …tuns numărul  doi, stătea în cadrul fostei uși. Își impinse ochelarii la rădăcina nasului, se dădu trei pași înapoi și se uită la firma de deasupra intrării. Recunoscându-i pe câțiva din interior și în primul rând pe Cabral, păși neatent peste geamurile de termopan care trozniră îndreptându-se spre acesta cum credinciosul spre revelație. […]

    Răspunde
  27. marți, 16 martie 2010, 11:01

    eu ma bag. chiar daca sunt ferm convins ca nu se va intampla nimic. :)

    Răspunde
  28. marți, 16 martie 2010, 11:09

    Ma bag si eu! Chiar imi place Base!

    Răspunde
  29. marți, 16 martie 2010, 11:12

    E ceva cu setările la blogul tău, că nu-mi intră pingurile de la tine?

    Răspunde
  30. marți, 16 martie 2010, 12:46

    asta nu bea butelcute de vin…asta bea butoaie!

    Răspunde
  31. Radu
    marți, 16 martie 2010, 13:03

    Da, m-as baga si eu sa il intreb asa fata in fata ca in Caragiale: „Ce poftesti ma, mosiu?”

    Răspunde
  32. marți, 16 martie 2010, 13:03

    Clar un oltean nu refuza niciodata un sprit!!!!

    Base pazea ca venim!

    Răspunde
  33. marți, 16 martie 2010, 13:05

    bun, pe mine m-ati convins :D
    zilele urmatoare voi face pasi energici, cu toata determinarea si obiectivitatea de care ma simt in stare, sa mergem pe acest drum :D

    Răspunde
  34. bebe
    marți, 16 martie 2010, 15:39

    Ce imi place mie la presedintele Basescu este ca o are pe Elena Udrea in echipa lui. proiectele ei pe turism sunt foarte bune in special construirea celor doua statiuni de schi de la Nucet si Petrosani.

    Răspunde
  35. marți, 16 martie 2010, 18:29

    „Am susţinut ideea World Blogging Forum încă de la început, la nivel teoretic, pentru că mi se părea o iniţiativă foarte bună. Şi mi-am luat scatoalcele corespunzătoare pentru poziţia mea. Evenimentul va fi unul puternic, fără îndoială. Numai că recent anunţata prezenţă a lui Băsescu în deschidere, ca speaker, mă scârbeşte teribil.”
    http://chinezu.eu/2009/11/09/basescu-patrunde-adanc-bloggerii/
    Sa inteleg ca acum nu mai esti scarbit? Ce faci tu e ca atunci cand te c… la usa cuiva si dupa aia suni la usa si-l rogi pe om sa-ti dea hartie igienica. Sa vedem daca iti da :D

    Răspunde
  36. marți, 16 martie 2010, 20:03

    Ma bag si eu, daca timpul imi permite. :)

    Răspunde
  37. marți, 16 martie 2010, 20:18

    ne bagam, sa vedem cat tupeu are sa se bage. daca ma invita promit ca-i photoshop-ez o poza cu fosta suvita:)

    Răspunde
  38. marți, 16 martie 2010, 21:00

    […] turistică, no! Deci, nu erai tu în valize? Mişto, că am făcut pariu pe-o ladă de bere cu Chinezu… Tu unde eşti? Aha… Poţi să mai stai la Snagov, noi mergem joi la ea… […]

    Răspunde
  39. miercuri, 17 martie 2010, 01:43

    Ma bag si eu. Nu stiu daca s-ar baga Base.

    Răspunde
  40. miercuri, 17 martie 2010, 16:35

    Ma bag si eu , dar nu trimit eu primul email.

    Răspunde
  41. duminică, 21 martie 2010, 19:56

    […] Despre consecventa ne invata Chinezu: […]

    Răspunde