24.05.2017

De când nu aţi mai citit Academia Caţavencu?

De fapt întrebarea mi-o adresez mie însumi. Pentru că, odată cu apariţia ultimului număr dublu al Caţavencilor, mi-am dat seama că de foarte muuuuultă vreme nu am mai citit publicaţia cu pricina. Şi am stat vreo 18 secunde să încerc să înţeleg de ce…

Poate că şi-au pierdut umorul. Poate zic. Dar, la urma urmei, şi umorul ăsta caţavencian este o chestie de context. Şi de piaţă. Adică una e scrii într-o perioadă (trecută) de boemie a presei româneşti, când şi tu ca ziarist, dar şi eu ca cititor aveam un entuziasm aparte în a consuma caterincă niţeluş mai sofisticată şi alta e să scrii, să încerci să scrii umor de o rezonanţă aparte în vremurile de acuma, când mai scriu şi alţii, unii chiar excelent (de online vorbesc aici, clar?), şi când gusturile lumii s-au schimbat niţeluş. Plus că mai vorbim şi de unzura firească a unui produs media care este cam la fel e când s-a înfiinţat.

Poate că eu mi-am pierdut umorul. Nu, nu cred că s-a întâmplat aşa ceva. Umorul meu mai există bine merci, aşa cum există şi nevoia mea de a priza umor. Atâta doar că, probabil, îmi trag acum seva din alte părţi. Dar pot afirma cu mâna pe mouse că Academia Caţavencu a fost (iar la timpul trecut…) o, dacă îmi permiteţi barbarismul, o piatră de hotar în formarea mea ca om multilateral dezvoltatat al societăţii dâmboviţene.

Ceva s-a schimbat, zic. Şi, ca să fiu român până la capăt, o să concluzionez aşa cum facem de nşpe ori fiecare dintre noi atunci când doar ceilalţi sunt de vină, niciodată noi: deci, e de la ei…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

În contra curentului moca in blogosfera românească

Băsescu 7-4 Geoană. Dă careva mai mult?

12 comentarii

  1. vineri, 4 decembrie 2009, 09:13

    catavencu.ro tocmai a fost „lichidat”; de ce oare?

    Răspunde
  2. vineri, 4 decembrie 2009, 09:41

    Mai tineti minte ce misto era A.C. acu vreo 15 ani? Cum reuseau ei sa ne alunge problemele de zi cu zi? Ce naiba le-a trebuit ca din comentator sa devina agent electoral? Exact de atunci nu mai citesc, de cand ii critica doar pe unii si ii ridica in slabi pe altii…

    Răspunde
  3. vineri, 4 decembrie 2009, 10:40

    @Malina
    io la faze de astea dau intotdeauna vina pe omu de la server :D

    @Dan
    bai, ce batrani suntem :))
    pai miercurea era primul lucru pe care il faceam in tinerete: sa ma duc sa imi iau catavencu…

    Răspunde
  4. vineri, 4 decembrie 2009, 12:04

    Eu nu i-am mai citit de cand m-am hotarat sa nu-i mai citesc si le-am dat foc. Te asigur eu ca „e de la ei

    Răspunde
  5. vineri, 4 decembrie 2009, 13:10

    E de la ei, clar. Mie mi se pare ca au prea multe glume/mistouri cu tenta sexuala sau cu limbaj extrem de vulgar. Au avut multe reprosuri legate de acest fapt. Cu toate astea, sunt unele sectiuni care merita citite.

    Răspunde
  6. vineri, 4 decembrie 2009, 13:21

    P.S.: mi-am adus aminte de atacul la adresa lui Zoso. Commenturile au fost impotriva autorului. Surprinzator este reply-ul sau la ele (commentul 9). check it out: http://bit.ly/5yvmLO
    Asta nu se face, sau?! :)

    Răspunde
  7. vineri, 4 decembrie 2009, 14:14

    eu nu mai citesc de cand efectiv si-au bagat picioarele in Dinescu, Calinescu si mai ales recent in Liviu Mihaiu. Dupa ce a fost cel din urma mazilit politic de la ARBDD….nici catavencii nu l-au mai primit….ce sa inteleg?!? IT Morar in campania asta a fost execrabil….cum se fut unii in cur pentru maruntis…

    Răspunde
  8. vineri, 4 decembrie 2009, 15:54

    De cand au inceput sa simt gustul „cascavalului” si de cand au inceput sa fie partinitori! :(

    Răspunde
  9. vineri, 4 decembrie 2009, 17:19

    n-am mai citit catavencu de vreo 6 ani. mi-am dat seama ca ei scriau degeaba tot felul de anchete, ca nu se intampla nimic. si nu mai aveau umor.

    Răspunde
  10. vineri, 4 decembrie 2009, 18:33

    o citeam mai de mult si imi placea, dar cand s-a terminat abonamentul primit nu l-am mai prelungit.

    Răspunde
  11. duminică, 6 decembrie 2009, 00:17

    Le-a trecut vremea: acum sunt la mare moda umoristii pluridisciplinari.

    Răspunde
  12. luni, 14 decembrie 2009, 03:46

    […] mea ca om multilateral dezvoltatat al societăţii dâmboviţene. Ceva s-a schimbat, zic. … […] Uni Ego / De când nu aţi mai citit Academia Caţavencu? « […]

    Răspunde