05.12.2016

Cine vrea un bilet la Steaua-Dinamo, pe 9 august, pe Arena Națională?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: În urma tragerii la sorți efectuată prin random.org, câștigătorul a fost desemnat Manta Florin Cristian. Felicitări câștigătorului și mulțumiri tuturor participanților :)

——————

Se impune o precizare. Căci unii dintre voi se pot întreba cum de mă apuc să dau eu un bilet la Steaua – Dinamo, acilea pe blogul meu. Explicația este simplă. Și are legătură cu elefantul Romi.

V-am spus despre Romi că m-a însoțit toată săptămâna pe unde am umblat. Inclusiv în deplarea cu familia la Cugir l-am dus (și am simțit din nou cât e de greu cu el, căci mi-a ocupat jumate de portbajaj, dar, în același timp, am realizat din nou că acest disconfort este nimic pe lângă ce simt bolnavii de dureri inflamatorii de spate…).

Elefantul Romi este partea vizibilă, cum ar veni, din campania ”Nu-ți întoarce spatele”, la care m-am alăturat cu mare drag. Apropo, vă recomand să vă faceți testul de evaluare, poate vă dați seama că durerea de spate pe care ați pus-o în capitolul ”lasă că trece” e ceva mult mai grav…

Legătura cu derbyul Steaua – Dinamo este că Liga Națională de Fotbal susține această campanie, ceea ce apreciez corespunzător.

Acestea fiind lămurite, dau drumul concursului prin care ofer un bilet la meciul Steaua – Dinamo, de pe Arena Națională, de pe 9 august, ora 21.00.

Dacă vreți să intrați în posesia biletului, trebuie să îmi spuneți în comentarii de ce credeți că sportul este important în combaterea durerilor inflamatorii de spate.

Câștigătorul va fi desemnat prin tragere la sorți prin random.org. Aștept comentariile voastre până pe 5 6 august (am modificat deadlineul din rațiuni organizatorice, îmi cer scuze), ora 23.59. Succes!

IMG_2137

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Oare cine va fi abonatul la newsletter cu numărul 2.000? :)

Da, știu, tații nu pot alăpta. Dar pot să facă atât de multe lucruri pentru doamnele lor… :)

9 comentarii

  1. Aurelia Dumitru
    luni, 3 august 2015, 11:26

    Off, si inca ce important…sunt inalta (1.75 m), lucrez la birou si am dureri de spate dintotdeauna. De aproape 2 ani m-am apucat de sport, sala, aerobic, orice. la revenirea din concediu (si implicit 1 saptamana aprox. de pauza de sala), durerile de care am scapat prin sport, revin. Deci, atat de important este!

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  2. Mihaela
    luni, 3 august 2015, 12:16

    Sportul este important într-o era în care mare parte din timp ne-o petrecem sedentar. De aceea este recomandata chiar și o scurta plimbare după o ora de stat pe scaun la birou. Durerile de spate sunt printre principalele probleme pe care sedentarismul le provoacă organismului nostru. Orice forma de sport de la înot pana la banalul jogging contribuie la ameliorarea acestor probleme.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  3. Cristian
    luni, 3 august 2015, 13:51

    Cu excepţia cazurilor foarte grave, în urma unor traumatisme, când se recomandă imobilizare pentru o anumită perioadă de timp, activitatea fizică se recomandă în marea majoritate a afecţiunilor spatelui. Exerciţiul fizic este cel care menţine mobilitatea, supleţea coloanei vertebrale şi forţa musculaturii spatelui şi a grupelor musculare secundare. O musculatură atrofiată nu va face decât să înrăutăţească afecţiunea existentă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Adrian I
    luni, 3 august 2015, 14:27

    Ptr ca pe toti ne cam doare spatele de la o varsta, mai ales daca principalele sporturi pana acum au fost aruncatul cu privirea, halbere etc. Asa ca hai sa facem miscare, ne mai indreptam oasele, mai intindem muschii si ne trec toate durerile

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Flore Daniel
    marți, 4 august 2015, 00:02

    De la varsta tineretii ma confrunt cu acest disconfort cauzat de durerile de spate.Dar miscarea in timpul libe,intinderea muschilor prin diverse miscari,yoga,au facut aceste dureri sa se amelioreze pe parcurs.Intru in esenta acestor miscari,ma cufund in ele,nu conteaza cat stau,ma cuprinde atmosfera creata,care ma imbogateste psihic,ccesibil si inepuizabil si imi amelioreaza durerile ca prin farmec

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Manta Florin Cristian
    marți, 4 august 2015, 05:20

    Salut sunt unul din miile de oameni care suferă de frumoasa dar perfida boală spondilita anchilozanta , diagnosticat din 2013 după alti 10 ani de suferință . Sportul sau kinetoterapia zilnica mă menține cât de cât funcțional. Durerile nu mă lasă , dar măcar mă mișc și pt mine e ceva. Sunt susținător al echipei Dinamo București, miercurea trecută Am urcat la Cascada Urlatoarea din Bușteni , ușor nu a fost dar am Invins și voi învinge mereu ! Vă invit și pe voi să faceți ca mine Concluzie nu vă temeți și nu vă lăsați învinși de boală.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 5 august 2015, 14:49

    In tinerete, ce ciudat suna :), am facut sport de performanta. Si tot atunci am facut „prostia”de a intrerupe brusc aceasta acivitate. Asa ca acum, dupa multi ani au aparut durerile de spate. Cum ridicam ceva, cum ma sagetau niste dureri atroce. Asa ca am inceput sa fac din nou miscare. Mai o genoflexiune dimineata, mai o flotare, mai un abdomen, si astfel am ajuns la concluzia ca nu e bine sa renunti la sport, indiferent de programul incarcat pe care il ai.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 5 august 2015, 14:54

    Orice miscare e buna pentru corp. Imi amintesc cand eram mica si ii ziceam lu tati ca ma doare spatele si spunea *Dar, apuca-te de niste exercitii fizice, sa vezi cum iti trece!*
    Dupa cateva orele pe scaunul de la birou, seara, prin Herastrau numa’ buna e o tura usoara de parc. Stand in aceeasi pozitie toata ziua la birou, normal ca muschii se intepenesc si simtim durerea, iar cu putin sport isi revin si devin mai flexibili. Sunt oameni care au facut sport toata viata si acum la batranete sunt vioi si au un tonus bun, datorita faptului ca nu se confrunta cu diverse probleme articulare.
    Cam atat, hai la meci, ca-s tare curioasa cine si cum bate!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Marin Emilia-Valentina
    miercuri, 5 august 2015, 23:06

    Consider ca sportul este important in combaterea durerilor inflamatorii de spate deoarece in momentul in care facem miscare muschii se relaxeaza (nu mai sunt incordati ca atunci cand stam la birou). Cu atat mai mult, in momentul in care facem sport, suntem nevoiti sa avem o pozitie optima (cum suntem adesea avertizati de antrenorii/instructorii de fitness) pentru a executa exercitiile cat se poate de corect, pentru a ne „dezmorti spatele”. Procedand astfel, beneficiile nu vor intarzia sa apara – un trup armonios si o minte limpede.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde