02.12.2016

Patriarhul Daniel câştigă 3.150 de Euro pe lună. E mult? E puţin?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Şeful BOR, Patriarhul Daniel, câştigă 3.150 de Euro pe lună, aflăm de pe Digi 24. O fi mult? O fi puţin? La ce raportăm banii ăştia? Analizăm prin comparaţie cu cât câştigă un medic sau un profesor? Ne gândim la venitul mediu al unui român? Sau ne gândim la contribuţia pe care Patriarhul, ca orice român din această ţară, o aduce la binele naţional, ca să îi zic aşa, generic?

Aş vrea să precizez că eu unul nu mă aflu de nici o culoare în categoria celor care consideră că, dacă tot suntem toţi săraci, trebuie să fie săraci şi cei ce ne conduc. Dimpotrivă, ei ar trebui să aibă mai mult în buzunare, legal, ca să nu fie tentaţi de coada necuratului, cum ar veni.

Un venit de 3.000 de euro pe lună pentru ditai prelatul (aşa se zice, parcă…) nu ar trebui să fie mult într-o ţară normală. Dar cine zice că România este o ţară normală? Eu unul nu m-aş încumeta să fac afirmaţia asta…

Mă întreb, totuşi, ce face Patriarhul de banii ăştia? Cum se calculează productivitatea în cazul lui? Care sunt beneficiile pe care ni le aduce activitatea sa nouă, muritorilor de rând? Căci mie îmi dă cu virgulă aici… Dar, desigur, eu sunt – aşa cum spunea Luis Landero – un ateu, deşi un ateu nepracticant.

iisus pe cruce

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Stimaţi domni, au început înscrierile în Naţionala Spălătorilor de Vase!

Da, există democraţia poporului în China! Când vorbim despre ţâţe…

21 comentarii

  1. luni, 5 ianuarie 2015, 11:25

    Cred ca-l rupe impozitul pe venit … ups … astia nu platesc impozit pe venit, nu li se impoziteaza afacerile si mai cer si bani la stat pentru catedrale.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 5 ianuarie 2015, 11:32

      Mda, asta cu impozitele pe care unii le platim, iar altii din parti este alta discutie. Una in care, insa, nu as putea sa imi pastrez calmul…

      Thumb up 2 Thumb down 0

      Răspunde
    • Bogdan
      luni, 5 ianuarie 2015, 11:52

      De exemplu la mine in oras Bistrita, sunt 2 centre filantropice care hranesc zilnic peste 250 de persoane. Centru de tineret, Azil de batrani fara plata care sunt administrare de catre Biserica. (De acestea stiu eu). Se face colecta de alimente in tot judetul la vremea recoltei.
      La noi in Ardeal nu prea auzi de furaciuni si chestii de genul. Inca suntem mai traditionali si ne ajutam reciproc, curentul American Dream inca este vag fata de sud.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 5 ianuarie 2015, 11:53

        Pai si centrele alea sunt finantate din salariul Patriarhului? Ca nu inteleg legatura… In rest, jos palaria ca se intampla asa ceva!

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Răspunde
      • luni, 5 ianuarie 2015, 13:30

        Azilul de Bătrâni primește banii de la Primărie, de aia e fără plată, cunosc un caz.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • Bogdan
          luni, 5 ianuarie 2015, 16:15

          Cei care au deschis aceste centre sunt protopiatul si bisericile din oras. La Cluj de exemplu s-a facut un Spital de ingrijiri paleative pentru bolnavi in stare terminala. Sunt exemple destule.
          Oricum. Astea nu se vad niciodata. In rest CanCan sau daca dragusanca si-a mai implantat silicoane sau cu care s-a mai culcat.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • marți, 6 ianuarie 2015, 09:14

            Generalizezi când zici că nu interesează pe nimeni astfel de chestiuni. Iar o generalizare de asta nu îţi face cinste. Plus că e uşor să acuzi pe unii că nu fac nimic să promoveze astfel de iniţiative, în timp ce tu nu faci asta. Uite o provocare: te bagi să scrii un text despre ce se întâmplă acolo? Promit că îl public pe blogul meu.

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
  2. Bogdan
    luni, 5 ianuarie 2015, 11:30

    eu unu nu cred nimica pana nu vad statele de plata. Indiferent ce lucri sau faci in tara asta toti cautam un trai si un salar mai bun. Sa nu uitam este totusi seful BOR.
    Cei care ajung sus respecte. Pentru cei care numai isi plang de mila toata ziua sper sa se trezeasca si sa fie productivi. Sa nu se uite in gradina vecinului. Sa aiba grija de a lui.
    In rest numai de bine

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 5 ianuarie 2015, 12:35

    Mie mi se pare nu mult, foarte mult. Insa parerea pe care o am este strict legata de cifra si nu prea este corect. Ar trebui sa aflam si ce presteaza Preasfintimea Sa.

    In alta ordine de idei, cunosc oameni supercapabili care-si rup coatele pe 1500 de euro, 12 ore pe zi, 5 zile pe saptamana si cu disponibilitate in weekend.

    In Romania insa, se plateste functia, de cele mai multe ori.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 5 ianuarie 2015, 12:45

      Eu nu contest suma in sine, am zis asta. Doar ca, asemeni tie, am anumite nelamuriri legate de fisa postului coloegului cu cusma aia funny… :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 5 ianuarie 2015, 13:51

        Am sapat si nu exista nicaieri in online mentiuni reale cu privire la fisa postului Mnealui. Ma gandesc la faptul ca face niste lucruri atat de Mari incat noi, ăștia, si daca am avea acces la ele nu le-am intelege, la cat de mici suntem…
        Pai nu?

        Thumb up 3 Thumb down 0

        Răspunde
  4. luni, 5 ianuarie 2015, 13:50

    Io mă întreb, la ce are nevoie de atâția bani? Că parcă văd că are totul pe gretis, mincare, căldură, consumuri, când moare nu duce nimic cu el, toate rămân aici pe pământ și sor bate neamurile lui pentru banii lui. Mai bine ar face ceva în bine cu acești bani. Patriarhul Daniel câştigă 3.150 euro și io de exemplu 293 lei indemnizația de stat. Eu să am salarul lui, făceam http://zoltybogata.ro/o-campanie-nationala-masa-saracilor/ în mai multe județe și puteam oferii peste 4.000 porții de mâncare pe lună la oameni săraci, asta era o treabă faină. Multă sănătate

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 5 ianuarie 2015, 15:11

    Hai să nu raportăm la cât câștigă un medic sau un profesor sau un amărăștean de nivel mediu. Hai să raportăm la salariul de președinte al țării sau la salariul de prim-ministru al României (ambele în jur de 6000 de LEI / lună).
    În puii mei, salariul lui Daniel mi se pare enorm. Doar dacă ar fi să-l compar cu veniturile interlopilor mi s-ar părea ”decent” , dar altfel…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 6 ianuarie 2015, 09:15

      Măcar în cazul preşedintelui şi al prim-ministrului ştim fişa postului… Aia teoretică, desigur, că practic fac altceva, fireşte.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. luni, 5 ianuarie 2015, 18:43

    Chiar daca este un salariu imens, cu siguranta nu de aici vin adevaratii sai bani. Retrocedari, folosireea diverselor terenuri..de aici provin multi alti bani. Si…bineinteles..din serviciile bisericesti netaxate.

    Cred ca suntem singura tara din Europa in care s-a impus ca icoanele, lumanarile, sa fie comercializate doar de catre Biserica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 6 ianuarie 2015, 09:17

      Nu ştiam de impunerea asta cu icoanele şi lumânările. Mi se pare ridicol. Sigur e aşa? Poţi să îmi dai detalii?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. alin
    marți, 6 ianuarie 2015, 17:09

    Eu as pune problema in alt fel, si anume: la ce ii trebuie banii?
    Atata timp cat este ales pe viata si cat biserica ii asigura toate cele necesare ( de la mancare la haine, transport si pana la locuinte, nu una singura ci mai multe) se naste intrebarea de ce este remunerat?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 6 ianuarie 2015, 17:25

      Nu ne băgăm în de astea, sunt banii lui, treaba lui ce face cu ei. Poate face colecţie de lumânări sau de icoane. Sau poate e fan Slayer şi are toate vinilurile trupei :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. luni, 12 ianuarie 2015, 00:45

    Fișa postului patriarhului e pe net, în Statutul pentru Organizarea și Funcționarea BOR.

    http://patriarhia.ro/images/documente/statutul_bor.pdf

    La Cluj, la Alba și în general în Transilvania se face treabă bună pe partea de filantropie.

    Nu știu ce face PF Daniel cu salariul. Știu ce fac cu salariul câțiva episcopi pe care-i cunosc și care n-au nici ei remunerații neglijabile: burse pentru studenți, neoficiale, dar nu mai puțin utile.

    Mai sunt și oficiale: http://fundatiabartolomeu.ro/site/content/view/19/34/

    Ce face PF Daniel pentru banii ăia și dacă îi merită? Nu știu.

    Putem face un exercițiu și o comparație. În România preoții, de cele mai multe ori, îndeplinesc rolul de psihologi. Cu cât plătești un psiholog aflat la dispoziția clientului, indiferent dacă e zi sau noapte? Cu cât plătești preotul ce alină durerea unui om în ultimele lui clipe? Sunt chestiuni ce nu pot fi încadrate într-un sistem cantitativ.

    Gândește-te cât ia un psiholog cu cabinet privat, unul cu succes mediu. Apoi ia salariul lui PF Daniel. S-ar putea să nu mai pară atât de mare.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde