11.12.2016

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Europa vrea să aibă un fel de Silicon Valley. Serios, asta vrea…

Bloggerii din România susţin Echipa Naţională. Cu steag!

31 comentarii

  1. luni, 25 martie 2013, 11:19

    Concluzia mea e una singura: bine ai revenit, ca 1) am cu cine sa ma hahai si 2) am dus lipsa de chestii interesante de citit :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Bacoy
      luni, 25 martie 2013, 13:24

      Vreau sa semnalez ca se fac magarii mari la concursul pentru un loc la meciul Olanda – Romania. Chinezu a arvunit locul ramas liber pentru un amic de al lui care a inceput sa se laude deja ca are bagajul facut…. in timp ce noi postam ca fraierii.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 25 martie 2013, 13:41

        In afara de faptul ca esti offtopic (ceea ce nu ma mira, caci numai prostii vorbesti de fiecare data), precizez doar ca iti las comentariul ca sa ne radem de tine.Nu de alta, daca castigatoarea (caci este o ea), adica cea care vine cu noi in Amsterdam, a fost anuntata de saptamana trecuta si SOC si GROAZA nu este un amic de-al meu, cum cu atata abureala in tine spui tu. Deci da, ai dreptate, la faza asta esti fraier =))

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 25 martie 2013, 13:45

          Omul are dreptate, ati facut blat la campania cu SportLocal, ati facut blat la campania cu Ambasada Olandei, crema cand o mai faceti, ca sa nu mai zic de glazura :))

          Thumb up 1 Thumb down 0

          Răspunde
      • luni, 25 martie 2013, 14:11

        Adica mai este cineva care merge in Olanda? Am crezut ca doar eu sunt alaturi de Chinezu si Cristian. Adica mai vine si o fata? Cum ati mai facut rost de un bilet?
        Oricum, cum sa vrei sa mergi cu oameni cu care nu te intelegi? Adica spui ca facem magarii si vrei sa vii cu noi?

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  2. luni, 25 martie 2013, 11:26

    Experimentul meu cu twitter se vede din Analytics. Raportul de vizite primite din Facebook si Twitter e de 14:1. Asta spune multe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 25 martie 2013, 11:34

      1. Comparatia cu facebook nu are nici o legatura cu experimentul meu. Eu am comparat twitter cu twitter.
      2. Te-ai gandit ca poate nu faci bine ce facei pe twitter de ai ajuns la raportul asta ingrozitor de disproportionat?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. luni, 25 martie 2013, 11:33

    Si cand auzi in stanga si in dreapta ca twitter-ul e pe duca. Nu e chiar asa. Am si castigat un premiu pe twitter. Oricum, interesant experimentul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 25 martie 2013, 11:34

    Pana acum nu prea am pus mare pret pe twitter dar experimentul realizat de tine ma face sa reconsider aceasta optiune. Multumesc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 25 martie 2013, 11:42

      Repet: acest experiment este ceea ce am observat la mine, nu trebuie trase concluzii general valabile. Poate ca la mine functioneaza twitter ca sursa de trafic (si nu numai, fireste) pentru ca am o strategie si stiu cum sa pun problema. In cazul altora nu e valabil.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. luni, 25 martie 2013, 11:36

    Oki doki, hai să ne hăhăim, zic :)
    Interesant experiment, bun de ţinut minte, desigur, în funcţie de situaţia particulară a fiecăruia :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 25 martie 2013, 12:51

    Interesant. Eu unul inca nu m-am incumetat la twitter. Poate o sa fac si pasul asta intr-un viitor nu foarte indepartat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. un muc
    luni, 25 martie 2013, 12:55

    experiment irelevant. traficul per total ti-a fost influentat dramatic?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 25 martie 2013, 12:57

      Daca matale nu reusesti sa iti raspunzi singur la aceasta masiva intrebare, nu te poate ajuta nimeni, zau…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • un muc
        luni, 25 martie 2013, 13:02

        am inteles ca ti-a scazut traficul dinspre twitter. dar nu s-a compensat pe partea cealalta (acces direct)?

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 25 martie 2013, 13:09

          Nope. Adica, ma rog, nu am putut analiza asta. Decat in context, iar contextul era unul foarte larg, cu multe variabile, asa ca era greu sa izolez posibila crestere de trafic direct care sa compenseze twitterul ca sursa de trafic.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  8. luni, 25 martie 2013, 13:07

    adica au scazut vizitatorii pe blog?
    eu care credeam ca va creste numarul lor.
    asta inseamna ca-s multi care nu te viziteaza ca ar vrea, ci pentru ca vad mesaje pe twitter…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 25 martie 2013, 13:12

      Deci daca dau click pe linkul pe care il dau eu pe twitter inseamna ca ii fortez eu sa intre la mine, nu ca asa vor ei? Du-te, maaaaaah…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. luni, 25 martie 2013, 13:35

    Aici intervin alte variabile. Cum ar fi numărul de urmăritori de pe Twitter. Sau frecvența cu care postezi pe Twitter. Poate ne dai sfaturi despre cum să facem lumea să ne urmărească.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 25 martie 2013, 14:02

    Interesante rezultatele acestui experiment al tau.
    Pe mine nu ma prea ajuta Twitterul … inseamna ca nu prea stiu sa-l folosesc sau ca nu ma straduiesc suficient …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 25 martie 2013, 14:03

    Hmm, interesant.
    Ai pierdut ceva saptamana trecuta, dar recuperezi, sunt convins :)

    Am tot urmarit cum si ce transmiti tu, doar pentru a fura meserie, si nu ma incadrez. Pentru mine twitter-ul este mort, ca trafic pe blog.
    Urmaresc insa cu placere ce se intampla pe Twitter.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 25 martie 2013, 14:13

    Intr-adevar twitter-ul nu mai este ce a fost normal.
    Are concurenta serioasa facebook si G+
    Oricum este inca important printre retelele de socializare si nu trebuie neglijat. A aratat-o si experimentul pe care l-ai facut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 25 martie 2013, 14:27

    Până acum, Twitter nu prea exista pentru mine. Asta înseamnă că nici eu nu exist pentru el. Experimentul tău mă face să reconsider relaţia dintre cele două părţi…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 25 martie 2013, 14:54

    Până la urmă, foarte bun experimentul. Felicitări. Cu ocazia asta poate învaţă lumea să folosească Twitter-ul mai eficient, fără să supere şi fără să pară stupizi. Cine twitter-eşte de pe Facebook nu se spune că foloseşte Twitter…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 25 martie 2013, 15:40

    Mă aşteptam la astfel de rezultate, ca să fiu sinceră. Cum am zis şi la postarea cu anunţul „experimentului”, trebuie făcut ceva masiv, adică toată activitatea social media out pentru o săptămână. Să vezi atunci cum te mănâncă degetele şi cum mori de inimă, nu alta. :))
    Şi cum plângi când vezi că scad toate metricile.

    Ştii ce n-am văzut acolo trecut, totuşi? Câţi dintre cei care totuşi te-au menţionat sau ţi-au dat RT au făcut asta pentru prima oară în ultimele luni. Mă gândesc dacă nu or fi fost influenţaţi de faptul că ai anunţat pe blog că îţi iei concediu de la Twitter. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 25 martie 2013, 18:20

    Cred ca eu sunt singurul care nu sta pe twitter :)). Pe mine nu m-a ajutat niciodata. In schimb, G+ e taticul..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde