03.12.2016

Hai să învăţăm 2.0 împreună: cum îţi afectează blogul absenţa de pe twitter

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

După cum v-am ameninţat, de astăzi încep experiementul o săptămână fără @chinezu pe twitter. Cum habar n-am ce o să se întâmple, mai zis că este un prilej nimerit pentru splendida secţiune :D de pe acest preaminunat blog, adicătelea „Hai să învăţăm 2.o împreună”.

Se dau următoarele:

– în perioada 18-24 martie, nu o să prestez deloc pe twitter. Dar deloc.

– faptul că o să fiu menţionat de alţii sau că postările mele o să fie tweetuite de alţii nu se pune

Se cere:

– se se estimeze creşterea sau scăderea numărului de vizitatori pe care mi-i trimite twitter în această perioadă raportat la media ultimelor săptămâni

– să se estimeze numărul de tweeturi în care sunt linkuite postările de pe acest blog (neraportat la nimic, aşa  doar, pe gen pariu :D)

– se se cuantifice imensa pierdere pentru twitterul românesc dacă nu sunt prezent eu acolo…

– orice mai aveţi de spus pe chestiunea în cauza, decent dar aprig, responsabil dar vârtos.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum adică nu aveţi ce să scrieţi pe bloguri? Part 8

Cu câţi bloggeri v-aţi întâlnit în ultimele 3 luni?

27 comentarii

  1. luni, 18 martie 2013, 11:07

    Interesant experimentul. Sunt curios chiar ce rezultate vei avea. Succes!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 18 martie 2013, 11:15

    Adica blogul tau nu va da automat pe twitter postarile tale? Deci daca vreo postare va aparea pe twitter va aparea doar data de altii, nu?

    Experimentul e interesant, chiar sunt curios ce va iesi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 11:21

      Nu postez automat pe twitter de foarte multa vreme. Nici macar nu imi place faza asta cu automatismul. In rest ai inteles bine :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 martie 2013, 17:18

        Amin! Si eu sunt impotriva automatismului :) Hahah deci daca te salut acolo, nu e deloc nepoliticos ca nu imi vei raspunde! Hai cu rezultatele!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  3. luni, 18 martie 2013, 11:45

    Sunt curios de rezultat. Nu de alta, dar mie nu imi place deloc twitterul. As vrea sa vad cate vizite iti aduce tie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 18 martie 2013, 12:26

    in medie vei avea cu 10 vizite mai mult pe zi.
    de ce oare?
    pentru ca lumea va vedea ca n-ai mai postat nimic si-ti va vizita blogul mai des, sa vada ce mai zici, daca mai zici.
    asa pe twitter, vad ca ai zis ceva si gata. daca le e interesant, intra sa vada. daca nu, nu.
    pe cand asa, o lipsa undeva unde erai ca aerul, va insemna o cercetare amanuntita la origini, adica pe blog.
    ma are sens ce naiba zic?

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 14:24

      Buna asta cu cresterea traficului :)) Daca o sa fie asa cum spui tu, iti ofer sansa sa imi dai o bere. Bine, hai, doua :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. luni, 18 martie 2013, 13:00

    Cred ca este doar un experiment. Atât.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 18 martie 2013, 13:14

    Va afecta traficul dar si numarul de followers. Cand ai activitate te mai remarca unu’, altu’. Sa vedem ce va fi cand vei trage linie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 14:24

      Asta cu remarcatul sigur la mine se refera? :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 martie 2013, 15:20

        Lumea te cunoaste deja. Doar ca atunci cand dadeai twett la un articol altii dadeau RT. Ma gandeam ca asa mai apar si followeri noi. Cred ca nu m-am exprimat asa cum trebuie

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  7. luni, 18 martie 2013, 14:20

    La mine nu ţine. Publicul-ţintă pe care-l am nu foloseşte deloc Twitter. Pentru „generalişti” poate…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 14:25

      Cam aia vreau sa vad si eu: cati dintre cei ce ma citesc o ard constant pe twitter. Si cati dintre cei care imi declara dragoste eterna acolo ma chiar citesc, nu doar dau RT :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. luni, 18 martie 2013, 14:34

    La mulţi dintre bloggerii care se respectă eşti pe blogroll, aşa că nu ştiu ce o să iasă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 18 martie 2013, 14:45

    Sunt curioasă câţi îţi vor da unfollow pentru inactivitate. :)
    În altă ordine de idei, eu aş merge mai departe cu experimentul: zero social media activity pe perioadă de 7 zile.
    Twitter are şi el partea lui de contribuţii, dar un mesaj mai amplu ar fi transmis dacă toate canalele social media ar fi închise. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 19 martie 2013, 08:51

      In functie de cum o sa iasa isprava cu absenta de pe twitter, ma bag si la aia despre care spui tu. Si vedem ce iese :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 19 martie 2013, 13:04

        Aştept să văd ce iese.
        Aia cu total turn off la social media pt 1 săptămână o să scoată şi mai clar în evidenţă impactul pe care social media îl are în activitatea unui blogger & unui blog.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  10. luni, 18 martie 2013, 14:47

    Ce sa zic, mi-am facut si eu cont de twitter aseara la Blog-Meet, asa ca nu prea le am cu faza asta. Dar astept concluziile ca sa vad daca merita sa activez pe-acolo. Spor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 18 martie 2013, 16:14

    Eu sunt de parere ca lipsa de pe twiter nu va conduce la nimic. Nici scadere si nici crestere.

    Ba chiar sunt de parere ca Spanac are dreptate, vei avea mai multi vizitatori pentru ca vor incepe sa-si puna intrebari cu privire la Cinezu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 18 martie 2013, 16:40

    Ce fain e acum pe twitter … e aproape placut :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 18 martie 2013, 21:24

    Deci daca are efect aceasta incercare a ta, de luni o sa trec pe facebook :)))!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 19 martie 2013, 08:53

      Pai cum, bre, pui asa responsabilitate pe umerii mei? Ma lasi farac cuvinte in fata, zau asa… :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  14. marți, 19 martie 2013, 09:58

    Suna foarte interesant experimentul tau si in ciuda faptului ca pe mine twitter nu ma ajuta foarte mult pe blog, chiar sunt curioasa cum va influenta aceasta absenta traficu blogului tau.
    Ma tot gandesc uneori cum sa imi fac contul de twitter mai interactiv, dar nu sunt atat de multe persoane interesate de creme si parfumuri, asa ca ma gandesc ca este nevoie de o alta abordare.
    Succes!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 19 martie 2013, 21:02

    Eu am făcut alternativ experimentul.
    Mă abţin să comentez sensurile.
    Contribuţia Twitter la mine, e practic neglijabilă.
    FaceBook, da. G+, da pentru că au acum motoarele locale cu TLD de ţară şi aici, câştigăm oarecum pe local şi .md. Plus Tube, care e tot al lor. Fiind servicii conectate, cine le foloseşte pe toate câştigă câte puţin prin fiecare.
    Ce am nevoie să testez mai „aprig”, este StumbleUpon. Aici, am neclarităţi. Rezultatele sunt ciudate. În bine, dar ciudate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 21 martie 2013, 12:52

    Categoric impact va exista. Si am curaj sa ma hazardez cu niste cifre. Le luam punctual, ca sa nu pierdem din vedere nici un aspect:
    1. vizitatorii de pe twitter pentru samptamana in cauza vor fi cu 32,58% mai putini decat media saptamanala de la 3.dec pana la 17.mart.
    2. postarile tale vor avea un numar de 96 twit-uiri.
    3. cu o medie de 26 twitturi pe zi din cele 32.500 twitturi ale romanilor, plus impactul indirect prin lipsa RT-urilor, consider ca „pierderea twitt-osferei” prin absenta ta va fi de 0,13%.

    Astept rezultatele oficiale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 25 martie 2013, 11:13

    […] am făcut-o şi pe asta. Adică am stat o săptămână fără să fiu prezent pe twitter, aşa cum anunţam acest experiment, adică să nu dau nici un tweet timp de o săptămână şi să văd cum îmi afectează asta […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde