07.12.2016

Mă vând ieftin: doar pentru 20%

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Din când în când primesc câte un mail care mă face să îmi ţin respiraţia. Şi pentru că ce citesc acolo are un mesaj teribil, dar mai ales pentru că este o mână întinsă către mine. Iar decizia de a mă implica sau aduce cu ea o mare, mare responsabilitate. Plus o bucăţică din sufletul meu trimisă către cei care sunt dispuşi şi ştiu să înţeleagă asta…

60.000 de români bolnavi de cancer. Este doar statistică. Reală doar într-un anumit moment trecător. Căci de atunci mai mulţi oameni au murit. Unii pentru că nu încă nu există Clinica Nera. În plus, 57 de români află în fiecare zi că sunt bolnavi de cancer. Statisticile spun că o treime din ei au şanse reale de supravieţuire. Haideţi să construim împreună Clinica Nera. Pentru ei, pentru familiile lor. Haideţi să nu îi dezamăgim.

1.000.0000 de euro. O sumă imensă pentru oricine. Dar o sumă mică pentru noi toţi. Şi când zic noi toţi mă refer atât la bloggerii care au ales sau care aleg să se implice, dar şi la companiile care o să accepte oferta noastră. Mereu am spun că fiecare dintre noi suntem unici, dar  doar împreună putem crea unicitatea. Ajutorul pe care îl putem oferii Clinicii Nera este o oportunitate excelentă pentru a arăta că putem să atingem acea unicitate. Haideţi să nu ne dezamăgim singuri.

20% din impozitul pe profit. Asta pot direcţiona companiile către Fundaţia Sfânta Irina pentru a ajuta la construirea clinicii. Cei care reprezentaţi companii ştiţi că banii aceştia, dacă nu sunt direcţionaţi către anumite cauze, se duc în altă parte, nu se ştie unde. Atunci de ce să nu fiţi parte din acest efort comun de creare a unicităţii? Mai ales că în voi, în companiile cu profit mare, stă speranţa. Mai aveţi timp să o faceţi până pe 31 decembrie. Nu ne dezamăgiţi, vă rugăm frumos.

Am decis să mă implic în campania pentru Clinica Nera. Pentru că – simplu spus – nu aveam altă opţiune, nu aş fi putut să mă uit în acea oglindă proprie şi personală pe care ar trebui să o folosim cât mai des. A nu mă implica ar fi fost echivalent nu cu o laşitate, căci atunci când iei o decizie de genul acesta nu este vorba despre curaj vs. laşitate, ci cu o renunţare la ceea ce sunt, la ceea ce fac, la ceea ce vă invit să faceţi. Iar eu nu renunţ. Niciodată! Aşa că am anunţat că ofer advertorial şi banner la mine pe blog pentru o companie care donează 20% din impozitul pe profit pentru Clinica Nera. Şi nu doar atât. Mult mai mult. O să vedeţi.

Ce poţi face şi tu ca blogger? Doar ce îţi spune acea oglindă proprie şi personală că trebuie să faci. Poţi să te implici şi tu şi să anunţi că oferi un advertorial pe blog şi/sau un banner pe o anumită perioadă companiei care alege să dea 20% din profit pentru construirea Clinicii Nera. Eu voi centraliza ofertele voastre şi când şi dacă o companie va decide să accepte aceste oferte, atunci vă voi anunţa că gestul vostru a fost unul minunat, care s-a transformat în fondurile atât de necesare pentru clinică. Vă voi anunţa că sunteţi nişte minunaţi cu suflet mare şi cu inima cât China, dacă îmi permiteţi să zic aşa, cu mult drag :) Sau puteţi să nu faceţi nimic. Este decizia voastră.

Bloggerii care susţin această iniţiativă sunt (listă în curs de actualizare, pe măsură ce se anunţă îi trec aici):

Zolty – un om cu un suflet extraordinar, izvor de energie pentru toată lumea!
Petre – unul din acei bloggeri cu care regret teribil că încă nu am băut o bere :)
Victor – unul din oamenii pe care te poţi baza atunci când ce faci tu e bine :)
Denisuca– cea care nu a spus „nu” niciodată atunci  când trebuia pus suflet :)
Sebastian – acest gură mare, inimă şi mai mare :)
Anca – una din cele mai implicate şi mai sufletiste persoane ever!
Dan – sarcastic, acid, dar până la chestiuni de coracon :)
Alexandru – cel care când se implică o face cu cea mai mare seriozitate :)
Spanac – eu îl tachinez mereu şi îi spun că e varză, dar are suflet corespunzător :)
TVdece.ro – ce să vă mai spun eu despre minunaţii ăştia doi? :)
Tudor – acest punct de reper când trebie să ne gândim serios la ce facem :)
Sabina – cum putea să lipsească din această ispravă de sulfet? :)
Dragoş – unul din tinerii pe care mă risc să pun un pariu :)
Mădălin – Să ţineţi minte numele lui, pentru că veţi mai auzi de el :)
Dana – una din cele mai analitice bloggerite :)
Mierea de albine – cândva o să scriu povestea intrării lui Săbă în social media :)
Paval – cu care simt că o să îmi facă o mare placere să beau o bere :)
Alexandra – un pic bere, restul suflet :)
Daniel – acest taifun sufletetist 2.0 :))

Despre următorii bloggerii care şi-au anunţat implicarea nu mă încumet să spun nimic, pentru că încă nu îi cunosc îndeajuns de bine. „Încă” am spus! Dar pot să le mulţumesc din suflet că fac asta :)

Giulieta
Angellifer
Iulia
Florina
Florin
Teodor
Adrian
Cotos
Ciprian
Irninis
Elly
Ciprian
Dan
Radu
Cornel
Camelia
Bogdan
Corina 

PS Da, recunosc, sunt printre oamenii care lăcrimează când văd un astfel de film…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am intrat cu blogul în Zodia Instanţei. Astăzi cazul Bogdan Mogoşanu vs. SC BOG ART TEHNOLOGY SRL

Recomandările zilei din blogosferă – 21.12.2012

52 comentarii

  1. joi, 20 decembrie 2012, 11:19

    Sall, mă alătur și io. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 20 decembrie 2012, 11:39

    O sa preiau si eu ideea de a sustine, prin toate mijloacele bloggeristice, construirea acestei clinici.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 20 decembrie 2012, 11:46

    Si eu ma alatur ideii, desi blogul meu nu are decat doua luni de la infiintare si nu stiu daca vor fi interesati de acceptul meu…:(
    Dar promit sa o sa fac tot ce pot pentru ca sa il cresc iute, mare si voinic, pentru a ajuta asa cum pot eu mai bine pe aceia ce au intr-adevar nevoie de ajutor.
    Chiar cred ca si bloggerii pot pune umarul la o schimbare cat de mica a realitatii…
    Felicitari pentru idee!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 20 decembrie 2012, 12:20

    Buna. Vreau si eu sa fac ceva. Care sunt urmatorii pasi?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 20 decembrie 2012, 12:21

    Ma alatur si eu acestei initiave

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 20 decembrie 2012, 12:23

    Apropo de ce ma intreaba Florina, pasii urmatorii sunt asa:
    – o companie din cele care doneaza 20% din profit pentru Clinica Nera, ne alege pe noi
    – noi scriem despre asta pe blog si/sau punem bannere, cum simtim ca e mai de coracon :)
    In momentul in care o companie ne alege, va dau mail imediat. Sa va spun ca sunteti niste minunati! Ba nu, va spun de pe acum: sunteti niste minunati!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 20 decembrie 2012, 12:24

    Este o initiativa frumoasa, fara alte cuvinte ma alatur si eu. Trebuie sa anunt si la clinica pe site?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 20 decembrie 2012, 12:46

    Vreau să mă implic și eu. Respect pentru ceea ce faci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 20 decembrie 2012, 13:55

    […] din suflet celor care au fost alături de mine. Vouă desigur și în special celor de la TagPrice, China‘ prin Blogalinitiative, Madalina, Adi și […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 20 decembrie 2012, 14:17

    Si eu as vrea sa ma implic.
    As vrea daca se poate mai multe detalii despre ce trebuie sa fac pe mail Cristi ca sa nu fac vreo boacana.
    Mai bine sa fiu sigur. Eventual codul html pentru banner.
    Din nou pot spune doar : Jos palaria !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 20 decembrie 2012, 14:20

    Domnu ma alatur si eu cu cea mai mare placere…Cu banner si articol in curand…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 20 decembrie 2012, 14:31

    Salutare, Cristi.
    Cum sa nu ma bag si eu? Diseara vine articolul pe blog, iar sperantele mele cum ca aceasta campanie va reusi au plecat deja catre ceruri. Adica la loc de pace, sa ne tina pumnii. Ca doar impreuna putem face lucruri frumoase. Iar oglinda e puternica prin modul ei de a transmite „putere”.

    No, ma bag si eu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 20 decembrie 2012, 14:33

    Raspund si eu „prezent” la chemarea ta!

    Si iti multumesc pentru actiunile pe care le promovezi. Asa avem ocazia sa dam si noi o mana de ajutor! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 20 decembrie 2012, 15:03

    Si eu! Si eu!
    Ma alatur si eu si cu banner si cu un advertorial, cu ce se doreste. Am lasat un comment si pe FB.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 20 decembrie 2012, 15:48

    Ar trebui sa imi fac abonament si de fiecare data cand trebuie, sa stii ca sunt in by default :) Inca astept sa scriu pentru celalalt caz.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 20 decembrie 2012, 16:48

    Am pus si eu bannerul pe blog.
    Sper sa ajute!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 20 decembrie 2012, 18:26

    suflet corespunzator, adica… varza! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 20 decembrie 2012, 19:24

    Puteți să mă treceți și pe mine pe listă .
    Dacă pot fi de ajutor cu dragă inimă accept .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 20 decembrie 2012, 21:22

    Eu am in medie cam 1000 de unici pe luna. Sunt aproape neglijabil :) dar daca ma vrea cineva ma bag sa fac un advertorial. Banner-ul l-am pus deja. O sa scriu si un post imediat ce ma eliberez putin cu serviciul.

    Contribui si cu 20% din impozitul pe profit al SRL-ului meu, dar iarasi, e putin.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 20 decembrie 2012, 21:59

    Ajut și eu cu ce pot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 20 decembrie 2012, 22:07

    Puteti sa ma adaugati si pe mine pe lista :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 20 decembrie 2012, 22:14

    […] a fost creata pentru a ajuta la strangerea banilor care mai sunt necesari. Victor Kapra, Cristian China-Birta, Denisa Bargau, Anca Duma, Sebastian Bargau, Dan Pandrea si Alex Negrea s-au angajat sa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 20 decembrie 2012, 23:19

    Salut,

    Mă implic și eu. Mâine, cred, va veni și articolul. Sunt alături de această cauză, dat fiind că sunt una dintre persoanele care, din când în când, trimite informații în legătură cu cazurile care m-au impresionant și care au nevoie de ajutor.
    Recunosc că nu știam de acest mod prin care companii pot contribui și nici despre cauza aceasta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 20 decembrie 2012, 23:43

      Imi cer scuze, am scris in graba. Rectificare:

      „Mă implic și eu. Voi veni și cu un advertorial și cu banner pe blog pentru acea companie. ”

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  24. joi, 20 decembrie 2012, 23:52

    poți conta și pe mine! miau!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 21 decembrie 2012, 00:35

    Foarte misto initiativa, cred ca o sa particip si eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 21 decembrie 2012, 01:34

    Ma alatur si eu cu mult drag acestei initiative mai ales ca am fost si eu in urma cu un an in aceste statistici si stiu cat este de important locul si oamenii care te inconjoara in acea perioada grea de tratament dar mai ales sa ti-i se dea o sansa si simti ca cei care te trateaza lupta alaturi de tine pentru sansa care o ai de a te vindeca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 21 decembrie 2012, 05:10

    Si eu sunt cu voi! Frumoasa initiativa :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 21 decembrie 2012, 09:25

    No pai nici nu se pune problema. Ase mic bloger cum is, un baner, un articol, pt aceasta viitoare clinica o sa stea si la mine pe blog, atat timp cat este nevoie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 21 decembrie 2012, 11:51

    Pana acum am cunoscut doua persoane care s-au stins in urma acestei „gramajoare de boli”. Doua persoane care au lasat in urma copii, parinti, soti. Nu pot sa spun decat: „vreau sa contribui!”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 21 decembrie 2012, 12:18

    Si pe mine cui ma lasi? Trece-ma pe lista! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 21 decembrie 2012, 13:38

    Ma bag si eu, dar te rog sa nu ma treci in lista pana cand nu-ti trimit link cu articolul. Spor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. vineri, 21 decembrie 2012, 22:48
  33. sâmbătă, 22 decembrie 2012, 01:10

    […] Implică-te şi nu lăsa lucrurile frumoase să treacă pe lângă tine. Via Cristi. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. sâmbătă, 22 decembrie 2012, 06:57

    […] face parte din campania bloggeri 20%, iniţiată de Chinezu. Comments commentsPowered by Facebook Comments Related Articles Share About Author […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. sâmbătă, 22 decembrie 2012, 12:26

    Cu siguranţă, e o cauză bună şi mă raliez acestei iniţiative.
    Felicitări pentru că eşti Om!
    La mulţi ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. sâmbătă, 22 decembrie 2012, 16:16

    […] care va alege sa sustina construirea clinicii nera. daca nu vreti sa va dau eu, poate vreti de la chinezu, de data asta se vinde […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. sâmbătă, 22 decembrie 2012, 23:33
  38. duminică, 23 decembrie 2012, 16:13

    […] acest articol doresc sa ma alatur Chinezului si celorlalti “bloggeri 20%” care incearca sa convinga firmele potente financiar sa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. marți, 25 decembrie 2012, 10:00

    […] un comentariu Recuperare oncologica – Clinica Nera Prin acest articol doresc sa ma alatur Chinezului si celorlalti “bloggeri 20%” care incearca sa convinga firmele potente financiar sa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. vineri, 28 decembrie 2012, 13:06

    […] eşti blogger, află mai multe la Chinezu pe blog. Nu e târziu. Niciodată. Nu în lupta cu cancerul. Mie îmi pare rău că am auzit prea târziu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. vineri, 28 decembrie 2012, 13:11

    M-am alaturat si eu acestei initiative http://gabrielursan.ro/2012/12/28/directioneaza-cum-trebuie-20-din-impozitul-pe-profit/

    Cam tarziu, dar poate nu prea tarziu. Unii inca mai sunt la birou si astazi si pot schimba lucruri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. duminică, 30 decembrie 2012, 01:37

    Vreau sa ma implic si eu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. vineri, 4 ianuarie 2013, 19:38

    Felicitari

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde