27.08.2016

Linkurile ”geroase” de vineri. Unele dublate sau chiar triplate

Am primit un film foarte simpatic de la Raluca, în care un comedian francez prestează un moment foarte simpatic despre fumat. Vă invit să îl vedeți pe YouTube, căci nu are embed :) Și dacă tot suntem la subiectul fumatului, ia uitați la Nicu ce ne spune despre experiența lui.

Despre iarna care din nou ne-a prins prin surprindere puteți citi la Dan, Marius și Papen.

Se pare că trebe să mă pun și eu să citesc manualul de social media despre care vorbesc, în termeni diferiți, Auraș și Marius. Și Ruxa și Andrei și Cristi (lista în curs de actualizare, dacă tot m-am apucat…).

O părere despre intervenția lui Băsescu.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Linkurile de rigoare de marți

Niște linkuri de duminică

19 comentarii

  1. vineri, 27 ianuarie 2012, 09:59

    Mersi de link. Nu știu dacă vorbim diferit, eu doar am încercat să evidențiez și plusurile și minusurile. Sunt conștient de faptul că e ușor să critici de pe margine dar e mai greu să construiești efectiv ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 27 ianuarie 2012, 10:22

    Sunt curios de parerea pe care o vei avea despre carte. Marius Sescu a fost elegant in recenzare dar cred ca mai potrivita pentru stilul cu care se comporta autorul cartii este recenzia lui Auras. Ironia e o solutie pentru oamenii care le stiu pe toate si care au mereu o parere mai buna decat a celorlalti.
    Lectura placuta si multa rabdare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 27 ianuarie 2012, 10:32

    Sa ma anuntati si pe mine cand comenteaza Hadau (in caz ca nu merge optiunea de abonare), vreau sa vad daca si aici raspunde evaziv si evita intrebarile directe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 27 ianuarie 2012, 10:54

    @auras cum ar fi sa ne cheme Horia Badau la o dezbatere pe tema cartii?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 27 ianuarie 2012, 10:56

    @andrei n-are curaj :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 27 ianuarie 2012, 12:10

    Până la urmă am scăpat ieftin din „marasmul” alb din sudul României. Mi-a purtat noroc întâlnirea de la Irish Pub :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 27 ianuarie 2012, 12:25

    vezi sa nu te’apuci iar de fumat daca parcurgi cartea aia! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 27 ianuarie 2012, 13:26

    thx for sharing ~~!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 01:13

    Chinezu: Trebuie sa facem deosebire dintre recenzii si atacurile la persoana. Pana acum, am citit o singura recenzie, cea a lui Marius. In rest, sunt atacuri la persoana din diverse motive. Principalul ar fi lucrurile adevarate pe care le-am scris in care despre Zoso. Amicii, prietenii, admiratorii sai ar vrea ca aceste lucruri sa nu se afle sau daca se afla, sa fie devalorizate prin denigrarea autorului si a cartii. In aceasta categorie intra Ruxandra care este foarte indignata ca am indraznit sa-l critic pe Zoso in carte in conditiile in care, spune ea „are cel mai mare trafic, deci face bine ce face” (fapt cu care nu pot fi de acord – inseamna ca si Dan Diaconescu face bine ce face si Libertatea si Capatos:) . Deci nu a suportat sa-i vorbesc de rau idolul. Mi-a pus mai multe intrebari intr-o discutie privata, apoi a publicat pe blogul ei fragmente fara acordul meu, ca sa ma puna intr-o lumina proasta. Ceea ce a scris ea nu este o recenzie – scrie ca nu a citit ultimul capitol, cel cu strategia de PR, pentru ca avea prea putine intertitluri si text prea dens. Asta e recenzor? Nu. Auras m-a atacat pe Facebook, imediat ce am anuntat aparitia cartii, fara s-o citeasca macar. Pur si simplu, a dat un Google cu numele meu, nu i-a placut de mine (aici zambesc in paranteza) si a pus repede in grupul unde anuntasem cartea, toare linkurile cu ce a spus Zoso despre mine si cu tot ce au spus si altii despre mine negativ de-a lungul timpului (inclusiv povestea cu Monica Marinescu, care s-a lamurit intre timp). Pot sa cred ca este de buna-credinta? Nu. Daca era de buna-credinta, citea cartea si apoi critica ceea ce contine, nu umplea Facebook-ul cu atacuri la persoana, ca sa ma discrediteze. Dupa ce a citit 100 de pagini, a publicat pe blogul sau, o „recenzie” bascalioasa. Nici nu poate fi numita recenzie. Este un text scris la mestecat seminte in curtea liceului. M-am amuzat:) Haterii sunt o componenta amuzanta a blogosferei pentru mine. Acum ma amuz sa vad cum Auras si Ruxandra ma urmeaza, pe mine si cartea, in orice colt al blogosferei, ca doi catelusi, ca sa depuna un latrat, un marait si un dat din coada de multumire:). In fine, blogosfera plezneste de orgolii. Cristi Ariton vad ca este foarte suparat pe mine pentru ca ma considera arogant. La fel si Andrei Cismaru. Probabil ca pozitia mea universitara activeaza niste frustrari sau niste complexe. Imi pare rau, dragilor, am vorbit intotdeauna frumos cu voi, chiar si atunci cand m-ati injurat, chiar si atunci cand m-ati luat peste picior, desi poate ar fi trebuit sa ma retrag din discutiile respective, pentru ca erau suburbane. Nu mi-a placut niciodata sa mestesc seminte in curtea scolii. Nu am sa incep acum. Sunt ardelean. Imi plac discutiile serioase si documentate. Nu am fost de acord in toate punctele cu recenzia lui Marius, dar intrucat a fost facuta cu onestitate, am raspuns la fel. Probabil ca se vor mai gasi copii in blogosfera care se vor zgai la mine si la carte, vor fluiera cu doua degete in gura si vor spune mascari.:)) Cartea a facut buzz, deja nici nu se mai gaseste in unele librarii, primesc o gramada de mesaje bune de la cititori. Pe mail. Pentru ca intr-o discutie cu hateri, nu se baga nimeni. Si inchei: am scris acest comentariu intrucat am incredere in onestitatea lui Chinezu, asa cum am scris si in carte, il consider unul dintre liderii de opinie adevarati din Social Media, blogul sau este un bun exemplu, despre ce inseamna sa-ti construiesti reputatie si influenta in blogosfera pe baza unor valori, nu prin tabloidizare, cum fac altii. Il dau mereu ca exemplu studentilor mei, alaturi de alte persoane, pe care le-am mentionat in carte. Voi citi cu mare interes recenzia si voi raspunde cu multa onestitate. Acum chiar inchei: am scris in carte ca firmele nu-si vor mai asocia numele cu persoane care se descalifica prin limbaj si atitudine, cum este Zoso. Ultimele doua articole de pe blogul sau confirma cele scrise de mine in carte. Am scris si ca Zoso, ca personaj tabloid va disparea, asa cum a disparut din spatiul public Vadim Tudor, desi, la un moment-dat, ajunsese in turul doi la presedintie. A disparut, pentru ca participantii la discutiile din spatiul public au evoluat, subiectele si valorile s-au schimbat., In bine. Asa se va intampla si in blogosfera romaneasca.. Pana atunci, sa dam cuvantul lui Auras, Ruxandrei si lui Zoso, (ultimul scrie mare pe prima pagina a blogului sau „dezapezesc” si nimeni nu remarca greseala). Este nevoie de profesionalizare. Si sa se „deszapezeasca” troienele din blogosfera:) La buna citire. P.S. Sa dam cuvanttul haterilor. Sau nu:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 10:59

    Chinezu, acum sper ca e inca si mai clar ce ziceam :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 11:58

    @Horea Badau: nu te consider arogant ci doar cred ca ai ramas cu un defect profesional din perioada cand lucrai la Libertatea. Nu te-am injurat, nu ti-am vorbit urat, nu ti-am atacat persoana. Te-am provocat si eu si Auras sa discutam continutul cartii si mereu te-ai eschivat. Nu ai raspuns la nimic din ce am semnalat noi. Te intreb si acum: vrei sa discutam pe text?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vali
    sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 13:36

    cristi, omul e defect, paranoic şi pur şi simplu prost. argumentele lui variază de la atacuri la persoană la minciuni sfruntate. oricând i se cere o dovadă pentru spusele lui dispare ca măgarul în ceaţă. reiau şi aici temele mele preferate:

    – relaţie cu o studentă, lucru interzis de orice facultate.
    – făcut bloguri în care spunea rahaturi despre mine
    – scris tâmpenii şi minciuni in carte.
    – scrie că sunt plătit de pdl şi se face că nu vede când îi cer o dovadă.
    – fuga după celebritate.
    – laşitatea crâncenă.
    – blogul monicăi marinescu, când toată lumea s-a lămurit ce jeg sinistru e.

    dar să nu disperăm şi să ne uităm unde ne aflăm. un pic de răbdare şi vom avea un cadavru spălat şi curat, numai bun de prezentat pe blog. specialitatea bucătarului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 15:20

    Il invit pe maimutoiul de horea badau sa raspunda la intrebarile directe pe care i le-am adresat si sa nu o mai lalaie cu acelasi discurs pe unde apuca si cum se eschiveaza de discutiile serioase, structurate pe puncte de discutie care ii plac atat de mult, dar pe care le evita ca un ipocrit

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 29 ianuarie 2012, 03:00

    @Vali (si nu numai): vorbind din punct de vedere tehnic, al analizei de retea, tipul asta e important de studiat. Ca manager de comunitate virtuala ai o problema mare daca ai cativa ca el printre membri.
    Ii restrictionezi accesul, isi face conturi false; nu e partener de dialog, inflameaza ca un troll, ii intrece pe hateri, minte, e fariseu, le stie pe toate, terfeleste, da si fuge… Un cosmar!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vali
    duminică, 29 ianuarie 2012, 07:40

    l-am studiat destul, l-am avut preparator doi ani.

    motivele lui sunt relativ simple: dorinţa de a fi un punct de referinţă, respingerea de către studente când băloşeşte pe lângă ele, intelectul precar.
    acţiunile se văd: inventează emailuri de susţinere, îşi face bloguri cu alte nume, omite fapte, fuge de confruntări, se victimizează.

    actul academic suferă din cauza unor asemenea specimene, la fel cum suferă şi din cauza altor colegi de-ai lui cu apucături asemănătoare. l-ai ucis când i-ai spus „Te invit sa discutam pe text”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 29 ianuarie 2012, 11:32

    […] Manafu, @TudorChirila, @AdiHadean, @BobbyVoicu, @Piticu, @Blogatu, @Hoinaru, @Chinezu 0.000000 0.000000 Share this:TwitterFacebookLike this:LikeBe the first to like this […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 11 februarie 2012, 08:24

    […] Bădău recidivează și în afara paginilor cărții, după cum se poate vedea în comentariul de aici. Iar asta nu ajută nici un milimetru la a recâștiga credibilitatea pentru cartea sa. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 10 martie 2012, 01:35

    Nu stiu daca realizati cateva lucruri:
    1. Vali Petcu /zoso nu a fost in stare sa termine facultatea aia particulara la care preda la momentul ala Horea Badau :lol: . In conditiile astea, are o deosebita savoare sa-l auzi clantanind despre „calitatea actului academic” .

    2. Vali Petcu a descris cu lux de amanunte, pe vremea cand inca nu era blogger, felul in care a furat din Metro
    http://optimvs.wordpress.com/2012/03/10/vali-petcu-fura-din-metro-in-2003/

    3. De clar ce era ca Horea Badau ar fi fost in spatele blogului Monicai Marinescu, acum Tibi Lovin ii face publicitate cartii la el pe site :lol:

    Ar mai fi multe de spus, dar aproape ca n-are rost.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 8 ianuarie 2013, 18:50

    Precizare necesara: pe vremea cand lucram la Libertate, adica in 1992, ziarul nu fusese cumparat de trustul Ringier si nu era tabloid. Lucru pe care tineretul acuzator nu are cum sa-l stie:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde