29.06.2016

Avem bloggeri care s-ar băga să alerge pentru… copaci?

Știu că mulți dintre voi sunt mari amatori de alergări, lucru pentru care vă felicit din toată inima :) Așa că pentru voi, dar și pentru alții de care nu știu încă, dar de care vreau să aflu, am o provocare. Și sper să vă placă :)

Pe 29 mai, în Parcul Tineretului din București, va avea loc cea de-a III-a ediţie a Crosului Pădurii, organizat deViitorPlus şi Asociaţia Bucharest Running Club. Acesta reprezintă primul antrenament de pregătire a celei de-a IV-a ediţii a Raiffeisen Bucharest International Marathon, ce va avea loc pe 9 octombrie 2011. Obiectivul principal al Crosului Pădurii este de a creşte gradul de conştientizare a populaţiei cu privire la problemele pădurilor din România şi strângerea de fonduri pentru împădurirea terenurilor agricole degradate prin „Adoptă un copac!” – un proiect ViitorPlus, despre care v-am mai spus aici.

Bun, acuma provocarea de care vă ziceam este următoarea: să constituim Echipa Bloggerilor care să alerge la crosul cu pricina. Și vom alerga cu tricouri pe care vom scrie toate blogurile care susțin această acțiune, pe modelul patentat de Vlad Dulea :)) Din punct de vedere organizatoric, procedăm așa: cei care doriți să alergați în numele Echipei Bloggerilor, băgați un comentariu mai jos sau dați un mail la cristi.china pe gmail. Iar ceilalți care doriți să sprijiniți acțiunea pe blogurile voastre și să vă apară numele blogului pe tricourile cu care se va alerga, să faceți cumva să mă anunțați că ați scris (trackback, comment, mail).

Anul acesta Crosul Pădurii va avea 3 curse:

1. Cursa 10 Km (3 ture de parc). Traseul: plecare de la intrarea în Parcul Tineretului,dinspre Liceul Şincai – aleea principală până la lac – se coboară spre lac prin dreapta – se înconjoară lacul de 3 ori şi se intră pe aleea bretea din dreapta podului înapoi spre aleea principală – finish la punctul de start de la intrarea în parc, de unde s-a dat startul.

2. Cursa 3 km.

3. Cursa Copiilor 1 km. Traseul: Startul este la intrarea Parcul Tineretului,dinspre Liceul Şincai – aleea principală până la podul de peste lac – intoarcere până la intrarea în Parc pentru finish.


Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum vi se pare acțiunea asta?

Sunteți pregătiți cu adevărat să faceți bani din blog?

33 comentarii

  1. marți, 17 mai 2011, 07:14

    Fie, sparg eu gheata dar va rog sa nu ma injurati. Cu o zi inainte, pe 28 Mai e un maraton de cycling pe care nu vreau sa-l ratez. So…in cazul in care voi cobora demn de pe bicicleta, va rog sa ma considerati ca si inscris :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 17 mai 2011, 07:37

    eu ma bag, dar la cea de 3 km ca mai mult nu pot duce. aveti un loc si pentru Pietricel?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 17 mai 2011, 08:39

    Si eu vreau la cursa de 3 km.. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 17 mai 2011, 08:45

    Bun … cred ca m-as baga si eu … da’ii o buba … 9 octombrie 2010? Din pacate pe 29 mai nu am cum sa ajung in Bucuresti …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 17 mai 2011, 08:54

    @beretimisoreana in loc de energizant zic :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 17 mai 2011, 09:27

    Zic pas. Nu de alta, dar trebuie sa pui un Rottveiler dupa mine sa fug. A, si sunt in Brasov la ora aia :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 17 mai 2011, 09:33

    Nu suntem siguri ca putem veni la alergat dar pe blog am scris deja de ieri :-)

    http://lumeamare.ro/2011/05/16/alergi-pentru-un-copac/

    Succes!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 17 mai 2011, 09:35

    […] echipă a bloggerilor interesaţi să participe la alergare, dacă vă interesează aveţi detalii aici. Translator si sociolog în devenire, Alinei îi place sa împărtăşească studenţia ei […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 17 mai 2011, 10:08

    […] aflat de aici că pe 29 mai va avea loc, în Parcul Tineretului din Bucureşti, a III-a ediţie a Crosului […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 17 mai 2011, 10:58

    […] Pentru mai multe detalii despre Crossul Padurii, poti afla de la Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 17 mai 2011, 11:00

    Din pacate eu sunt plecat pe data de 29, altfel as fi participat cu mare placere. Insa sustin initiativa si te felicit si pe tine si pe organizatori. Multa bafta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 17 mai 2011, 11:04

    Si eu alerg so count me in!!! La cursa de 3 km

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 17 mai 2011, 12:16

    ar fi super..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 17 mai 2011, 12:33

    sustin cu scrisul…caci cu piciorul deocamdata n-am voie: http://www.siteguru.ro/socialmedia/ce-cauta-bloggerii-la-crosul-padurii/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 17 mai 2011, 12:39

    […] vine urmatoarea provocare din partea lui CHINEZU… Echipa Bloggerilor care să alerge la crosul cu pricina, deci daca esti blogger si vrei sa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 17 mai 2011, 12:40

    Si eu m-as baga. Cum insa lucrez in schimbul 3 :))… adica am cantare sambata noapte … singura problema ar fi ora de incepere. daca e matinal rau, sigur nu ajung. in schimb voi scrie pe blog cu siguranta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 17 mai 2011, 14:36

    Hmm, parca m-as baga si eu la cursa de 3km…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 18 mai 2011, 09:25

    […] tradiția, Chinezu organizează și pentru acest eveniment o echipă a bloggerilor. Cei care doresc să facă parte […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 18 mai 2011, 12:44

    […] a Crosului Padurii. Sigur, datele astea nu le-am scos de la mine, ci le-am aflat citind blogul lui Chinezu. Si de data asta, bloggerii sunt invitati sa faca parte din echipa 2.0, care va alerga in cadrul […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 19 mai 2011, 09:01

    Ma bag si eu la 3 km.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 19 mai 2011, 17:15

    Eu nu deduc din articol daca incepi sa alergi si tu sau nu.
    Daca da, felicitari!
    Sper sa te ajute!
    http://catalin.petru.ro/2011/01/cum-sa-te-apuci-de-alergat/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 19 mai 2011, 22:56

    […] Chinezu vrea sa constituiasca echipa bloggerilor care vor alerga la Crosul Padurii din 29 mai care are ca scop creasterea “gradului de constientizare a populatiei cu privire la problemele padurilor din Romania şi strangerea de fonduri pentru impadurirea terenurilor agricole degradate”. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 20 mai 2011, 15:23

    azi am primit liber la alergat de la nenea kinetoterapeutul :) si am alergat pentru prima data dupa mult timp. daca ma simt bine in continuare vin si eu la cursa de 3 km.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 20 mai 2011, 17:35

    Ne-am inscris si noi, speram sa facem fata. La cursa piticilor, ca adultii… n-au sanse.
    http://talentedenazdravani.ro/blog/2011/05/17/crosul-padurii-si-campania-adopta-un-copac/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 23 mai 2011, 13:52

    Ma inscriu si eu pentru cursa de 3 km.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 24 mai 2011, 09:17

    […] a inceput cu postul acesta de pe site-ul lui […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 27 mai 2011, 15:37

    […] nu in ultimul rand, veniti sa vedeti si sa sustineti echipa bloggerilor care vor fi prezenti acolo pe baricade si vor castiga (macar […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 27 mai 2011, 15:43

    Eu nu sunt sigura ca sunt in stare de alergat, dar poate imi iau inima in dinti si ma bag si eu. In orice caz vin acolo macar sa sustin alergatorii si sa dau si eu niste maculatura. De scris am scris deja despre asta http://www.funtur.ro/blog/2011/05/27/crosul-padurii-tineretului-28-mai/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 27 mai 2011, 22:17

    dupa cum am spus si pe blogul dannielph.com, nu mi se pare ok intrunirea asta. pentru ca evita exact motivul intrunirii. nu mai simplu e sa aduni toata gasca si plantam fiecare 2 copacei? eu plantez minim 2 copacei.
    iar de la buget nu veti obtine nimic si romaniii sint saraci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. sâmbătă, 28 mai 2011, 01:47

    Sunt prezent pe 29 la cros si aduc si maculatura :) Mai prind tricou ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. luni, 30 mai 2011, 17:11

    […] Dar, am facut mai multe lucruri bune: am dat maculatura pentru copacei, mi-am sustinut prietenii care au alergat la cursa de 10 km, am admirat echipa bloggerilor […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde