09.12.2016

La mulți ani, bre, Pământule care ești

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am ales titlul așa mai la mișto pentru că exact asta este atitudinea multora dintre noi față de planeta asta mică, pipernicită, dar atât de frumoasă pe care trăim. Adică ni se rupe cam 364 zile din an de ea și de problemele ei și apoi, de Ziua Pământului, care este astăzi, adoptăm o atitudine pioasă, unii ne dăm ochii peste cap, și scriem/vorbim despre cum trebe să salvăm ce mai este de salvat. Cam cum fac eu acum, cu postarea asta, de altfel…

Evident că, din fericire, există și oameni care chiar și-au făcut un fel de meserie nu din a salva planeta, ci, așa cum văd eu lucrurile, din a ne salva pe noi de noi înșine. Pentru că planeta nu ar avea nevoie să fie salvată de noi dacă nu am fi adus-o chiar noi în situația de a fi salvată de, firește, yours truly. Din fericire există oameni care, în ciuda miștourilor care se fac la adresa lor, în ciuda greutăților de care se izbesc mereu, merg înainte. Și care ne trag după ei, care încep să ne schimbe atitudinea, care încep să ne responsabilizeze.

Am auzit de excelenta inițiativă ”Adoptă un copac” de la Lia Bolte, o prietenă veche, care m-a tras de mânecă și, la o cafea, m-a făcut să mă rușinez că nu am auzit de așa ceva. Nu pentru că ei nu au comunicat cum trebuie ce fac, ci pentru că eu am decis, cândva, nici nu mai țin minte când, să aleg să mă intereseze altceva, nu nuș ce copaci. Am greșit, recunosc…

Până acuma s-au plantat 130.000 de puieți prin această acțiune. 130.000, da? Timp în care mulți dintre noi am ales să ne activăm doar o singură zi pe an, de Ziua Pământului, să (ne) băgăm înseamă scriind despre așa ceva.

Îmi iertați tonul mai dur și mai supărat, dar nu este pentru voi. Ci pentru mine. Sau, mă rog, dacă vă simțiți și voi, feel free, ce să mai zic… Și poate dați un ochi mai jos, ca să vedeți cum puteți deveni ”părinți” de copaci.

CUM DONEZI?

1. Prin virament bancar cu menţiunea „Pentru Campania Adoptă un copac”.

Cont in Lei RO 61RNCB 008 504 395 170 0001
Cont in EUR: RO 34RNCB 008 504 395 170 0002
conturi deschise la BCR – Sucursala World Trade Center

2. Poti veni la noi la sediu, dupa ce ne-ai anuntat in prealabil, iar noi iti vom da ca dovada a donatiei o chitanta.

3. donezi fondurile din reciclarea hartiei prin proiectul „Recicleaza pentru copaci

La fiecare 20 de euro stransi, un copac va fi adus la maturitate in proiectul nostru si astfel poti deveni parintele adoptiv al unui copac matur.

Cu 20 de euro se vor asigura atat costurile pentru aducerea unui copac la maturitate prin activitati derulate timp de 6 ani (administrarea implementarii proiectului tehnic, pregatirea terenului, plantarea a cel putin 12 puieti, completari, lucrari de ingrijire) cat SI activitati educationale, de comunicare si replicabilitate pentru impaduriri in Romania.

Pentru parintii adoptivi avem cateva beneficii specialepoti veni alaturi de noi la plantare, poti primi o felicitare electronica ca semn de multumire si pentru confirmarea adoptiei, iar numele tau va aparea pe lista parintilor adoptivi !

Un copac adoptat poate fi si un cadou inedit oferit celor dragi! Noi vom trimite destinatarului dorit o felicitare electronică personalizată prin care acesta este anunţat că este părintele adoptiv al unuia sau a mai multor copacei.
In plus, poti urmari evolutia padurii prin newsletterele periodice prin care noi informam toate persoanele interesate asupra stadiului proiectului (te poti abona la ele din prima pagina a site-ului) sau cu ajutorul pozelor si filmelor de la fata locului.

Daca firma ta vrea sa se implice vezi aici cum poate adopta si de ce avantaje poate beneficia.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

O excelentă idee de adus onlineul în offline!

Mâine predau oficial banderola de blogger oficial

13 comentarii

  1. vineri, 22 aprilie 2011, 07:34

    Din pacate sunt foarte putini care sunt interesati de tema asta, sau, cum zici si tu, cei interesati sunt luati la misto. Salvarea copacilor poate fi facuta prin mai multe moduri, eu, spre exemplu, am redus printatul de hartie la imprimanta cu vreo 80% in ultimii doi ani :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 22 aprilie 2011, 09:13

    lasa pamantu’ si hai cu varu’ Terente pe la fete …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 22 aprilie 2011, 09:28

    @overshift
    contributia ta la aceasta discutie este superba, desigur, orbitoare de-a dreptul
    as aprecia daca ai aprecia si tu, la randul meu, ca altfel trebe prestat cand intri in casa 2.0 a cuiva
    multumesc de intelegere, fireste

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 22 aprilie 2011, 10:33

    Zona asta „Green” e destul de nebagata in seama, tocmai de aceea e laudabila orice initiativa in aceasta directie. La cat taie mafiotii zilnic, macar sa reusim sa inverzim noi ce deja sunt dealuri si munti golasi.
    Paste Fericit si verde!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 22 aprilie 2011, 11:12

    @chinezu
    era doar un comentariu ironic cu referire majoritatea romanilor care „serbeaza” ziua pamantului.
    pentru romani, treaba asta cu „eco” „earth day” „let’s be eco” si „flower power” e un trend, o moda: vine si trece.
    eu apreciez initiativa ta si sunt total de acord cu tine in ceea ce faci, dar nu e pentru noi initiativa asta…defapt, sa ma exprim mai clar, pentru majoritatea romanilor chestia asta e un mare bullshit. Putini sunt care chiar vor sa faca ceva.
    zimi si tu mie: din toti bloggeri care scriu astazi pe tema asta cu „earth day” cati dintre ei stau cu gunoiu in buzunar pana la primu cos? cati dintre ei merg cu bicicleta, planteaza copacii, sprijina astfel de initiative?
    in afara de Umbrela Verde(aia sponsorizati de Tuborg ?) si vreo cativa ca tine, nu prea mai sunt si altii care sa sprijine acesta actiune PRIN FAPTE, NU PRIN VORBE.
    La noi a ajuns prea devreme fenomenul asta „eco”… noi inca nu avem un Stat, o TARA in adevaratul sens al cuvantului.

    si scuza-ma daca ti s-a parut tampit comentariul meu.
    numai bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 22 aprilie 2011, 11:14

    imi pare rau ca nu e cineva care sa faca un site in care poti planta pomi virtuali. Cum sunt aplicatiile pentru Ora Pamantului in care stingi lumina pe blog. Poate asa ne cuplam la cablul internetului si vom respira.

    Si stima pentru cei cu aceste initiative caci „în ciuda greutăților de care se izbesc mereu, merg înainte”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Teia
    vineri, 22 aprilie 2011, 14:10

    Eu sunt dintre „incapatanatii” care merg inainte. Am fondat ViitorPlus cu inca 2 prieteni acum mai mult de 5 ani in urma. Si sincer, mi-a fost tare teama la inceput ca suntem f f putini si ca multora nu le pasa. Acum insa anii au trecut si parerea mea s-a schimbat. In bine, surprinzator. Cei 130.000 de puieti pe care i-am plantat in Adopta un copac pana in 2010 (s-au mai adaugat inca vreo 20.000 de primavara asta) au fost saditi de mainile a 3500 de voluntari! Nu as fi visat la asemenea cifre acum cativa ani. Si sunt din ce in ce mai multi care vor, poate macar o zi pe an, sa vina la o plantare. Deci, nu ne-am pierdut speranta in umanitatea romanilor.
    Chinezu, multumim mult pentru ajutor, pentru ca transmiti mai departe ganduri bune si informatii despre proiectul nostru. Sarbatori fericite tuturor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 22 aprilie 2011, 15:15

    Nici nu stiam de proiectul asta. Am sa il trimit la departamentul nostru de HR, ca din 2000+ oameni cati lucreaza aici, unii vor aprecia initiativa si vor adopta copaci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 23 aprilie 2011, 01:11

    Si nu mai bine s-ar baga bani in a schimba mentalitatea romanilor si pentru a-i face sa inteleaga,ca nu e bine sa distruga paduriile?Oamenii astia fac o treaba buna,dar toata munca lor e in zadar,cand te gandesti ca in alta zona sunt taiati mii de copaci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 25 aprilie 2011, 20:57

    @Glappy – good point.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Lia
    marți, 26 aprilie 2011, 20:33

    @Cristi multam inca o data :)
    @Crinutza Poti da mai departe detaliile unui eveniment fain pe care il organizam ca sa strangem fonduri pentru Copaci http://www.viitorplus.ro/crosulpadurii. Avem multe proiecte faine in care v-ati putea implica :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 4 mai 2011, 14:17

    @Lia: din pacate, noi suntem in Timisoara, asa ca e putin mai dificil cu participarea fizica la evenimentele voastre.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 17 mai 2011, 06:57

    […] Pe 29 mai, în Parcul Tineretului din București, va avea loc cea de-a III-a ediţie a Crosului Pădurii, organizat deViitorPlus şi Asociaţia Bucharest Running Club. Acesta reprezintă primul antrenament de pregătire a celei de-a IV-a ediţii a Raiffeisen Bucharest International Marathon, ce va avea loc pe 9 octombrie 2010. Obiectivul principal al Crosului Pădurii este de a creşte gradul de conştientizare a populaţiei cu privire la problemele pădurilor din România şi strângerea de fonduri pentru împădurirea terenurilor agricole degradate prin ”Adoptă un copac!” – un proiect ViitorPlus, despre care v-am mai spus aici. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde