07.12.2016

Dragilor, am 3 bilete la Wordcamp România pentru voi

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ca să vedeţi ce „simpatică” e uneori lumea asta a blogosferei, vă spun doar că am întrebat câţiva prieteni pe mess ce întrebare să pun la concursul de mai jos şi nu ştiu cum dracu de i-am nimerit wordpressişti convinşi, da’ nemernicii toţi, da’ absolut toţii :)), mi-au zis să pun întrebarea „De câte ori e mai bun WordPress decât Blogspot?” :))))))))) Nişte nemernici, v-am spus io :D Dar io nu fac măgării de astea (mai mult de frica lui Blog de fotbal că o să se supere iremediabil pe mine :D), aşa că întrebarea e după cum urmează:

Care a fost cea mai mare problemă pe care aţi întâmpinat-o folosind WordPress şi cum aţi reuşit să îi daţi de cap (sau în cap :D)?

Detalii tehnice acuma:

1. Ofer trei bilete la WordCamp România, pentru că, simplu spus,  ştiu că sunt unii dintre voi care nu au banii ăia nenorociţi, dar ar vrea să participe. Aşa că, dacă pot să ajut, de ce nu?

2. Metodologia e de o simplitate enervantă de-a dreptul :D Scrieţi pe blog la voi sau pe twitter sau pe FaceBook sau pe ce vrea muşchiul vostru atâta vreme cât îmi arătaţi şi mie unde aţi scris răspunsul la întrebarea de mai sus (da, da chiar şi în comentarii la postul ăsta), iar eu voi alege, cu un subiectivism atroce, pe cei trei câştigători :)

3. Termenul de predare a răspunsurilor, cum ar veni, este de fix 25 octombrie, aşa că aveţi vreme de lăfăială 2.0 :D

4. Asta nu face parte din detalii tehnice, dar profit de atenţia voastră încordată pentru a vă spune că şi subsemnatul va fi speaker la WordCamp România (acuma cu link către FaceBook să vă arăt ca are şi de ăsta :D), pentru că tovarăşu’ Auraş persistă în greşeala de a mă invita, după ce în Bulgaria am făcut delegaţia României de mândră minune la lume cu girafa mea grasă :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Doamnele și internetul (nu îmi place să zic femei :D)

Recomandările zilei. Aşa cum mă pricep şi io

16 comentarii

  1. luni, 11 octombrie 2010, 10:23

    Hmmm….ca fost utilizator WordPress, pot sa spun ca cea mai mare problema este cea cu Widgeturile. Nu poti adauga multe aplicatii bune si folositoare unui blog. Cum am rezolvat-o? Am trecut pe un domeniu .ro :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Tudor
    luni, 11 octombrie 2010, 10:51

    Viteza de incarcare e cea mai importanta problema pe care ar trebui s-o rezolve orice detinator de site.
    Pe wordpress, rezolv asa:
    – mutat hosting pe server romanesc
    – dezactivat widgets (hardcodat continutul lor daca e nevoie)
    – eliminat cod nefolosit
    – eliminat script-uri java unde se poate
    – instalat plugin pentru chache-ing
    – optimizat toate imaginile postate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 11 octombrie 2010, 10:56

    Cea mai mare problema pe care am intampinat-o cu wordpress-ul au fost temele. Pana sa imi pun o tema custom, am schimbat vreo 10 teme, iar cea pe care am ales-o mi-a crashuit tot blog-ul. Nu mai puteam nici in panoul de administrare sa intru. Asa ca am fost nevoit sa sun la support pentru a rezolva problema. In 2 ore era gata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 11 octombrie 2010, 10:58

    Neatza ! Pai in primul rand eu am avut prima data blog pe blogspot.com. Apoi am trecut pe wordpress ca am auzit de la anumite persoane ca blogger iti inchide blogul daca vede ca „scoti” profit din el.Totusi vreau sa spun ca diferenta intre blogspot si wordpress sunt destul de mari.Deocamdata trec printr-o perioada de acomodare in fenomenul blogging-ului si am hotarat sa nu sar asa repede la un domeniu, deci stau deocamdata pe burloiudelablog.wordpress.com ! Am intampinat si niste probleme la wordpress, nu mergea sa postez anumite filmulete de pe site-uri gen youtube.Imi merg doar clipurile de pe youtube, in caz contrar, daca pun un clip de pe trilulilu.ro toata postarea se sterge.Blogspot are cateva avantaje fata de wordpress, are mai multe widgeturi(dupa cum spunea si „VOVA” , poti sa le organizezi mai usor, poti accesa usor contul adsense si ai control total asupra lui insa…sunt mai multumit de wordpress.
    Concluzie:
    Wordpress -DA
    Blogspot-NU
    Si cu asta am incheiat PUNCT

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 11 octombrie 2010, 12:05

    […] Ah, şi poate câştig şi eu o invitaţie aici. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 11 octombrie 2010, 12:26

    imi place concluzia lui Burloiu:

    „WordPress -DA
    Blogspot-NU”

    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 11 octombrie 2010, 12:49

    Chinezule, sa iti raspund si tie ce i-am zis lui Alex (Bleau). Din punctul meu de vedere, cea mai mare problema a WordPress-ului e ca nu are nicio mare problema.. Toate-s la Blogspot..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 11 octombrie 2010, 12:58

    Uite un concurs la care nu pot să particip, pentru că blogul meu e pe blogspot. Si sunt suficient de multumita ca sa nu ma mut pe WordPress, desi mi-am facut cont, am ales tema, dar…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 11 octombrie 2010, 15:03

    Deci, probleme cu wordpressul nu am avut. Problemele apar cand imi bag nasul unde nu ma pricep, astfel incat stric ceva prin wordpress :))) Partea buna? WordPressul e suficient de destept sa nu ma lase sa il stric eu prea tare.
    Rezolvarea problemei? Foarte simpla: il pun pe unul sau pe altul sa mi-l repare :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 11 octombrie 2010, 15:08

    poate ar trebui o diferentiere a wordpress self hosted (cum e chinezu.eu) si wordpress.com (cum ar fi de exemplu chinezu.wordpress.com )

    Eu unu nu suport nici blogspot ( am adus pe calea cea buna vreo cativa rataciti) si nici wordpress.com … si prefer sa ma murdaresc intr-un wordpress self hosted.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 11 octombrie 2010, 15:16

    Eu n-am avut nici o problema cu WordPress-ul. Poate asta e problema, ca n-am avut probleme :)).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 11 octombrie 2010, 15:58

    Andrei..vezi ca cer drepturi de autor :)) Glumesc..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 11 octombrie 2010, 17:37

    tocmai imi pare rau ca sunt din Timisoara, dar zic si eu ce problema am avut, da dinaia naiva, chiar daca nu particip :) nu stiam sa pun clipuri din youtube, pe blogspot unde am „stat’ inainte era parca mai simplu, si dupa incercari am reusit, defapt daca ma gandesc..hmm mai stiu cum se face? In schimb nu am descoperit cum pun – uri in post …embedded mai exact

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 12 octombrie 2010, 06:56

    Nu particip la concurs, dar nu m-a lăsat inima să tac :) Am două bloguri, unul pe Blogger şi unul pe WordPress, le-am făcut cam în acelaşi timp, aşa că pot face o comparaţie, aşa, la nivelul meu. Adică eu sunt mai mult cu scrisul, mai puţin cu tehnica. Blogger are avantajele că: totul e în limba română, se fac schimbările de aspect cu o uşurinţă uimitoare, existând şi foarte multe variante, fără să afecteze structura pe care ţi-ai stabilit-o. WordPress e mai sofisticat, are mult mai multe plugin-uri şi fel de fel de trucuri pentru tehnoredactare. Dacă reuşeşti şi să-l treci în limba română şi stai cuminte la tema aleasă, aducându-i îmbunătăţiri cu prudenţă, totul e ok. În concluzie : mie îmi plac amândouă. Iar pentru WP în limba română, permite-mi să-i mulţumesc şi aici lui Cipri http://cheeprey.ro/ , care este chiar traducatorul WP în limba română şi m-a ajutat cu o răbdare de înger, fără să mă cunoască.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:09

    Vad ca nu mai zice nimeni nimic :D :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 27 octombrie 2010, 08:05

    […] cum anunțam cu ceva vreme în urmă, am pus la bătaie 3 invitații la WordCamp România (un eveniment la care […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde