24.07.2016

Pentru voi, cu drag, primul raport din Tenerife (cu poze)

Normal că pentru voi mă spetesc să scriu acest post care e dureros de lung dacă mă gândesc să îl scriu din concediu din Tenerife :)) Și cu drag, normal, pentru că psssssst, să nu spuneți la nimeni, parcă a început să mi se facă dor de voi :D

Buuuuun, raportul meu despre deplasarea în Tenerife începe cu niște considerațiuni generale, dar absolut obligatorii:

Insula în sine e foarte ciudată ca aspect. Bun, e drept că încă nu am ajuns să urcăm pe munții de aici, care am înțeles că sunt de nu se poate. Dar ce e absolut magnific aici este temperatura. Deci, ca să înțelegeți mai acătări, aici poate că ai reuși să simți vreo 30 de grade dacă faci grătar lângă piscină și stai cu nasul în cărbuni. Căci în rest temperatura este una mirifică, ce ajunge în mijlocul zilei pe la un 28 de grade.

Tenerifezii, ca să le zic așa, nu au nici cea mai mică treabă cu limba engleză. Cu excepția câtorva care lucrează pe posturi gen recepționist sau baiatu de la rent a car și care dacă nu știu engleză, mă înțelegeți, restul sunt pastă-tămâie când vine vorba de habla limba lui Shakespeare. Așa că datul viguros din mâini și analiza interpretativă a brumei de spaniolă pe care o știi sunt tot ce ai ca tooluri de comunicare.

Cum am închiriat o pușcătură de Renault Clio pe durata celor 2 săptămâni cât stăm aici (255 de Euro cu plinul făcut), am condus deja vreo 250 de km. Și așa am ajuns să constat că pentru băștinași faza cu semnalizatul este absolut superfluă. Deși în rest aici se conduce foarte relaxat, fără claxoane, fără nervi, ca de vacanță, ce să mai… Ce e mega enervant la ei este faptul că dacă te încumeți să cauți cu mașina niște obiective mai micuțe (adică nu ditai localitățile) gen muzee, te rătăcești obligatoriu. Pentru că indicatoarele rutiere la ei, precum și plăcuțele cu străzile se pare că au un caracter opțional. Adică pățești ceva gen ”Pentru Santa Cruz luați-o la dreapta”, o iei la dreapta, ajungi într-o intersecție mare cu 23 de ieșiri, dar nu îți mai arată încotro e Santa Cruz :D Dar e frumos și așa, face parte din specificul local :))

Hai să intrăm mai pe concret acuma. Regency Country Club, unde vegetăm aceste 2 săptămâni, este foarte mișto. Chiar nu ai ce comenta. Piscină cu apă de mare nițeluș încălzită, jacuzzi, teren de mini-golf, mese de biliard, de tenis de masă, loc de joacă pentru copii, alte alea. Deci cam exact ce mi-aș fi dorit :D

În una din zile, nu mai știu care :)); am tras o fugă până în capitala Santa Cruz. Frumos oraș. Adică genul de oraș mai mititel cu care relaționezi imediat. Ne-am oprit la un restaurant mic pe o străduță, unde am avut șansă să mănânc un extraordinar Ratatouille cu cod, absolut delicios. Cum eram cu mașina, am cerut o bere locală fără alcool, ocazie cu care am descoperit că Dorada, berea lor locală, este cea mai bună fără alcool pe care am bătut-o vreodată. Nu am vizitat muzee sau alte de astea clasice de turiști, am preferat să ne plimbăm doar prin oraș. Să ne simțim bine :) M-am plimbat pe acolo cu tricoul de la ebucataria.ro, așa ca un salut prietenesc pentru Andrei Crivăț, după cum puteți vedea în poza de ma jos, fotograful de ocazie fiind Mara mea cea minunată :D

Ieri am fost la Siam Park, un waterpark grozav. Ne-am distrat și noi, ăștia mari, dar pentru copii a fost de senzație :)) Altfel spus, vorba lui Alecu meu drag, ”băi tati, e fain și cu voi aici, dar dacă veneam io cu prieteni…” :D Tot felul de tobogane cu apă, mai lejere sau de alea de îți fac o injecție cu adrenalină, plajă artificială, un imens val artificial gen tsunami, prețuri absolut decente la mâncare, e foarte mișto la Siam. Vă las cu niște poze de acolo, împreună cu salutul Marei mele cea minunată, care ne-a lăsat cu gura căscată cât de bine se distra pe niște tobogane unde alții erau terminați de frică :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Unde vedem ce nu transmite TVR de la Campionatul Mondial

Degeaba, băi, să vezi sport pe un televizor 3D e altceva

26 comentarii

  1. miercuri, 23 iunie 2010, 09:53

    Chiar ma intrebam „unde a disparut Chinezu”. Se pare ca nu a disparut, doar a emigrat. Te mai intorci?:”D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 23 iunie 2010, 09:56

    Fost-am si eu anul trecut acolo si-am stat tot la RCC. E genial. Recomand cu caldura sa dai o tura pe la Teide si sa te intorci pe partea cealalta a insulei (sunt vreo 170km cu totul). Distractie placuta! :-D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 23 iunie 2010, 09:57

    ioi, ce fain arata verdele ebucataria pe fundalul Santa Cruz-istic. Oare sa mutam acolo sediul ? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 23 iunie 2010, 09:58

    Apropo…ai uitat sa mentionezi de „terenul de sah” de la RCC :-))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 23 iunie 2010, 09:58

    Obligatoriu: Loro Parque, Los Gigantes, Teide. Si mereti sa vedeti si balenele alea de 6 metri, dolphin whale si pilot whale, cu delfini si testoase si tot felu.

    Deci MUSAY!

    Si mereti si la marea aia de ocean, sa vedeti cum raman pestii prinsi dupa reflux in tot felul de baltoace care se incalzesc la soare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 23 iunie 2010, 09:59

    La Bucuresti ploua acum ceva timp fix ca-n poza nr. 4. :D
    Distractie placuta in continuare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 23 iunie 2010, 10:00

    Foarte fain in Tenerife ! Vacanta placuta Cristi alatri de famiia ta ! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 23 iunie 2010, 10:08

    Salutare! Ah ce insula minunata… am fost de cateva ori si iti recomand calduros:
    – turul insulei cu masinuta, e sublima de jur-imprejur (o zi intreaga, cu multe opriri);
    – urcarea pe Teide (muntele cel mare din mijloc) precum si tot peisajul „lunar” de pe platou inainte de urcarea cu telecabina;
    – baie la plaja Teresitas din nordul capitalei, cu nisip adus din Sahara, feeric – combinat cu plimbare prin muntii Anaga din nord-est, incredibil de verzi si misteriosi;
    – o zi de plaja la Duque in Costa Adeje (sud), eventual combinat cu o masa pe terasa la http://www.bahia-duque.com/index.php/hotel_en sau alte terase din zona;
    – La Orotava, un orasel colonial pastrat aproape la fel ca acum sute de ani;
    – Loro Parque http://www.loroparque.com/en/index.asp, pentru pinguini, papagali, crocodili si alte bucurii de copii;
    – admiratul stelelor din apropiere de Vilaflor, atmosfera extrem de curata te lasa sa vezi zeci de stele cazatoare, e sublim…

    Iar in

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 23 iunie 2010, 10:10

    Am uitat sa scriu de excursia cu vaporul la Los Gigantes, unde intr-o zi norocoasa inoti printre balene si delfini…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 23 iunie 2010, 10:21

    Eu am stat peste trei luni acolo, e genial :)
    Pe Teide neaparat sa urci cand e senin, ca daca-s nori nu poti vedea celelalte insule si…urci cam degeaba, nu e mare chestie de facut.
    La Loro Parque trebuie, neaparat. Sper ca ai luat Twin Ticket (Siam + Loro), te ajunge mai ieftin :)

    Ai grija cum alegi restaurantele. Sunt unele foarte scumpe, iar la 2 metri mai la dreapta gasesti aceleasi lucrui, dar mult mai ieftine.
    Cu indienii si pakistanezi sa negociezi la sange. Daca el iti cere 20 euro pe un produs, il negociezi la cel putin 10 euro. La fel si cu negrii.

    Si-ti mai zic daca vrei :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 23 iunie 2010, 10:29

    Cat e de frumoooos! Ma bucur ca ai scris, abia asteptam! :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 23 iunie 2010, 10:35

    Stiu eu ca tie iti e tare dor de noi! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 23 iunie 2010, 11:03

    @andrei crivat: daca mutati acolo sediu, ma propun voluntar la spalat de vase … cazare doar si masa cer in schimb :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Semanticus
    miercuri, 23 iunie 2010, 11:38

    Cata nedreptate e pe lume.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 23 iunie 2010, 12:56

    Bre, eu ca viitor functionar public… te invidiez pentru ca esti un capitalist desavarsit :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 23 iunie 2010, 13:11

    Aici l-au arestat pe alde DD… nici nu ştii ce pierzi! :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 23 iunie 2010, 14:07

    Asta e doar asa, sa ne faci in ciuda:-?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 23 iunie 2010, 16:14

    De ce sa ne faca in ciuda ?
    El doar petrece acolo zi si noapte :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Adrian SM
    miercuri, 23 iunie 2010, 19:07

    Să te distrezi bine! ( Nici o legătură cu urarea lu ăla de la Cotroceni)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 23 iunie 2010, 20:18

    Vad ca te simtii bine … tine-o tot asa …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 23 iunie 2010, 20:53

    […] Acest post este dedicat lui Chinezu, ca sa-l oftic si ca sa vada si el ce-a pierdut cu toate Tenerife-le lui. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 24 iunie 2010, 13:49

    Frumoase poze..te lasa cu o pofta de vacanta…ooofff!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 25 iunie 2010, 08:45

    Chinezule, sa mergi si la Loro Park. Si sa faceti scufundari. O sa ii placa fetitei tale…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 25 iunie 2010, 09:51

    […] Însă nu pot să nu oftez citind poveştile lui Chinezu, mai ales când acesta sunt despre vacanţa în Tenerife […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 29 iunie 2010, 23:41

    Să înţeleg că nu te-ai dat pe toboganul ăla mare? Şi asta nu că sunt eu mai curajos; mi-aş fi căutat probabil inima pe acolo pe sus :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 27 august 2010, 21:40

    cel putin o data in viata trebuie se vizitati tenerife

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde