03.12.2016

De ce trăim printre ceilalți, dar din ce în ce mai rar cu ei?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Când scriu aceste rânduri sunt in autocarul care mă duce din Baia Mare în Cluj Napoca. Nu e cel mai confortabil loc să te apuci să deschizi laptopul și să scrii printru hurducănături, dar tocmai ce am văzut ceva ce m-a pus pe gânduri.

La un moment dat, în nu știu ce comună de pe traseu, un bătrânel, îmbrăcat modest, dar curat, în genul bătrâneilor pe care îi vedem prin satele noastre de pe lângă niște orașe mai mari, s-a ridicat de pe scaun și l-a rugat pe șofer să oprească pentru că vrea să coboare. După ce autocarul a oprit, în timp ce se deschidea încet ușa, bătrânelul s-a întors către toți cei din autocar și a zis tare, apăsat: ”Multă sănătate și Doamne ajută!”. După vreo 2 secunde în care nimeni, dar absolut nimeni din cei peste 30 de pasageri, nu i-a răspuns nimic, am văzut pe fața bătrânelului o expresie care m-a cutremurat: era o resemnare tristă dar, în același timp, o înțelegere a faptului că acum așa merge lumea…

Am strigat tare, mai mult de rușinea care m-a apucat, ”Doamne ajută, unchiule, Doamne ajută!”.

Ce e cu noi? Cum am ajuns să fim insensibili la bunul simț al altora? De ce ne-am lăsat să ajungem în halul în care trăim printre ceilalți, dar niciodată cu ei? De ce am ajuns să funcționăm atât de PRistic, încât un salut de bun simț al unui neînsemnat bătrânel să nu aibă valoare necesară pentru a îl băga în seamă? M-am intristat…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ma risc. Si de aia am nevoie de ajutorul vostru

Azi, de la 10, sunt pe Antena 3 despre Congresul PSD

26 comentarii

  1. joi, 18 februarie 2010, 09:17

    Se numeste dezumanizare… si eu credeam ca intervine, doar cand e vorba de bani…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 18 februarie 2010, 09:22

    De parca la oras, la „biuro”, raspund toti peretii cand spui Buna ziua… Multa nesimtire..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Anca Bundaru
    joi, 18 februarie 2010, 09:41

    Hai ca m-am intristat si eu acum…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 18 februarie 2010, 09:48

    Pentru ca suntem prea încrâncenaţi. Sigur, viaţa e naşpa pentru toţi dar dacă o privim aşa devenim şi noi nişte naşpa. Dacă suntem relaxaţi şi faini e foarte uşor să-i arunci moşului un „să trăieşti tataie”, fără frica scăderii brandului personal. Jovialitatea tre sa fie o stare de spirit nu un concept de PR.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 18 februarie 2010, 09:49

    Ar fi mai bine sa schimbi textul de la captcha, sa pui „Fii mai bun”
    Tine de fiecare dintre noi, acum dupa lucrul asta, sunt sigur ca un sfert din cei aflati in autocar vor raspunde la urmatoare ocazie intr-o astfel de situatie, pentru ca au trecut prin lectia asta indirect pe care le-ai dat-o.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 18 februarie 2010, 09:50

    Batranelul a vrut sa fie respectuos, dar i s-a dat dovada de nesimtire. N-ai cu cine discuta, oamenii sunt prea plini de sine

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 18 februarie 2010, 09:57

    Ce poziţie avea moşu’ în ZeList?
    Că aici nu merge aşa, cu vorba bună. E pe puncte, frate! :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 18 februarie 2010, 10:37

    Am patit si eu o chestie asemanatoare doar ca era o femeie, la fel, destul de in varsta, si a urat unui microbuz drum bun si sanatate tuturor dar nu i-a raspuns nimeni…intr-adevar ne-am cam pierdut uni de alti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 18 februarie 2010, 10:39

    […] Totul poate constitui prilej de reamintire că propria ta luptă merită efortul şi poate face o diferenţă în vieţile […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Adrian SM
    joi, 18 februarie 2010, 10:43

    Citind postarea asta mi-am amintit de o fază petrecută acum câţiva ani , într-un sat din zona Codrului. Lucram la o firmă de distribuţie marfă şi ajunşi în faţa unui magazin deţinut de un bătrânel am observat că în faţa uşii era pusă de-a curmezişul o mătură. Din cele învăţate de la bătrânii din familie mi-am dat seama că moşul nu era acasă, dar trebuie să apară curând.Lucru ce s-a petrecut peste două minute, tataia fiind prin vecini.
    Ştiu că faza nu are aproape nimic comun cu ce ai scris , dar pe mine m-a impresionat. În plină eră a sistemelor de securitate supertehnologizate tataia se baza încă pe coada de mătură şi încrederea în consăteni. Nici măcar un câine nu avea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Codruta
    joi, 18 februarie 2010, 10:56

    Ce dor mi s-a facut de casa, Cristi…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 18 februarie 2010, 11:50

    Este trist… Simpla reactie descrisa de tine a batranelului pur si simplu m-a facut sa realizez cat de mult s-a schimbat lumea, cum pentru multi a disparut respectul fata de cei din jurul nostru, si mai rau, cat o sa mai continue declinul asta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 18 februarie 2010, 13:07

    Daca din 30 de oameni a fost unul care a strigat ”Doamne ajută, unchiule, Doamne ajută!” eu zic ca tot mai este o sansa. Si cei putini care au ramas, vor duce omenia mai departe si va descreti fruntea si insenina ochii acelui batran si a multor altora.
    M-a intristat si pe mine ca stiu cat de adevarat este ceea ce spui tu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 18 februarie 2010, 14:42

    Ok..m-am intristat si eu..:(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Razvan
    joi, 18 februarie 2010, 14:52

    Elocventa intamplarea…chiar nu mai e nimic de zis:((

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 18 februarie 2010, 16:30

    Pentru ca majoritatea se lasa intr-atat apasati de griji si de probleme incat uita sa mai priveasca in jurul lor si sa vada frumosul. Sunt genul ala de oameni carora li se pare ca la fiecare moment cineva le vrea raul si ca celorlalti le merge totdeauna mai bine decat lor (cu siguranta au bani murdari, oricum). Intamplari asemanatoare vad des in RATB: cineva se chinuie sa intre dar usa nu se deschide, butonul din exterior nu merge si omul se uita disperat la cei dinauntru, de unde se actioneaza usa, care privesc indiferenti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. icsulescu
    joi, 18 februarie 2010, 19:16

    Doamne ajuta!

    Amin

    simplu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 18 februarie 2010, 19:36

    anomie, individualism, indiferență, autism social. lumea modernă :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 19 februarie 2010, 01:40

    Inainte era mai mult respect,ce e drept e ca acum suntem si mai multi si au aparut tot felul de fashion-uri daca le pot numi asa conform carora toti trebuie sa fim indiferenti,toti trebuie sa fim oraseni nu tarani…..toti trebuie sa fim necivilizati,neciopliti,inculti si plini de tupeu asta ca sa-l citez pe stralucitul domn profesor Emil Molcut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 19 februarie 2010, 10:03

    bai ce faza! de-asta merita sa ai blog!
    la esenta, hai ca n-o fi dracul chiar asa negru! ca de-aia ne place sa zicem ca ne ocupam de social media.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 19 februarie 2010, 12:10

    nu e vorba de nesimtire, e vorba ca pur si simplu nimeni nu se mai asteapta la asa ceva si nici nu stiu cum sa reactioneze. plus ca mai exista frica de a te face de ras. plm… daca nu m-a salutat pe mine si pic de prost?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 19 februarie 2010, 12:21

    cheer up, man :)

    lucruri de astea se mai intampla si ne umbresc zambetele, dar nu trebuie sa devenim fatalisti si dezamagiti ci sa punem umarul si sa fim cu atat mai politicosi si mai de bun simt, cu cat asistam la mai multe astfel de incidente

    eu cred in oameni :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 19 februarie 2010, 14:30

    suntem inumani din pacate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 19 februarie 2010, 15:03

    E foarte trist că am ajuns ca nici măcar la o urare să nu mai răspundem…Oare de ce am devenit atât de nepăsători??? Ce e cu noi???

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 19 februarie 2010, 19:50

    dragilor :)

    de ce folositi cu atata obstinatie persoana 1 plural?! `noi suntem inumani` `ce e cu noi`

    va rog sa nu ma includeti pe mine si nici cateva sute dintre cunostintele mele (inclusiv Cristi) care nu sunt inumani si care, daca ar fi fost in acel autobuz, nu doar ar fi raspuns la salut, dar ar fi si coborat din autobuz cu nene si ar fi baut un jinars cu dansul in birtul satului ;)

    nu va intristati, lumea e mai buna decat credeti :D :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 19 februarie 2010, 23:11

    pentru ca ne stabilim reguli sociale pe baza falselor valori, pentru ca prostul pana nu e si fudul,parca nu e prost destul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde