Primul eseu din istoria Echipei Bloggerilor!

Auraș Geambașu, pe care l-am rugat să îmi facă onoarea unui guest post acilea pe chinezu.eu, a considerat că acum e momentul, cu ocazia meciurilor de rugby de ieri jucate de echipa bloggerilor. Așa că a scris textul de mai jos. Bine că l-a scris el și nu io… :D Căci abia aterizat în București și după vreo 28 de ore nedormite nu răspundeam ce ce scriam :))

Echipa bloggerilor jucatori de rugby-tag a evoluat astazi ieri in patrulaterul devenit triungi din cadrul Turneului Metropolitan de Rugby, gazduit de Federatia Romana de Rugby in complexul sportiv de la Arcul de Triumf.

„Stejarii” s-au comportat admirabil in toate cele doua meciuri, reusind sa uimeasca audienta cu evolutia lor si cu singura fata din competitie, Daniela, membra a echipei noastre.

Primul meci impotriva jandarmilor a fost si cel mai greu din istoria de o zi a nationalei, jucatorii (@make2000, @davidpripas, @AlexTunaru, @AndreiBicky, @JackRider, @CezarV, @aurasmihai, @Andrei_Stanciu, @unuZisRhn, @Btholteanu, @Rekinoo, Daniela si @Turambar) debutand fiecare cu ce picior a reusit sa faca primii pasi pe terenul de rugby. Din pacate,  astrele din ziua meciului care tocmai ce au intrat in zodia bulanului, au facut ca meciul sa se termine cu victorie obtinuta cu greu de catre jandarmi. Important este ca echipa a avut un joc bun de pressing, iar scorul s-a mentinut constant atat la pauza, cat si la finalul meciului (20-0 la pauza, 40-0 la final).

In urma acestui rezultat, echipa bloggerilor a reusit prima performanta din istorie : calificarea in finala mica. Restul e statistica, Vorba lui Mihai Pintilie.

Finala mica a fost meciul cel mai disputat, ambele echipe dorindu-si victoria cu orice … balon oval. Echipa noastra a inceput in formula standard de linie franta, in zigzag sau valuri, jucand multe baloane la deruta, reusind sa surprinda de cateva ori adversarii care inca nu aflasera ca am avut primul antrenament abia ieri.

Deja celebra strategie „dam un gol si jucam la 0-0” aplicata pe teren a dat roade, si astfel Echipa Bloggerilor a reusit sa inscrie primul eseu din istorie in minutul 5. O performanta istorica, care cu greu va putea fi atinsa :))

Galeria noastra, aflata pe ultimele randuri ale tribunei, unde era umbra, a cerut fluierul final si conservarea rezultatului de pe foaia A4 a observatorului de joc, insa arbitrul (suspectat de multi de blat si afaceri cu si fara valize) si a decis continuarea meciului pana la terminarea celor 20 de minute regulamentare.

Adversarii nostri au fost alergati in tot restul meciului pe tot terenul, acestia avand o preferinta ciudata pentru partea noastra de teren, unde au reusit cele mai multe pase. Meciul s-a terminat cu o victorie la limita a pompierilor, echipa noastra fiind doar la cateva eseuri de egalare.

Ne consolam totusi cu faptul ca noi am avut tricouri mai frumoase (multumita sponsorului de esenta tare) si medalia de bronz.

Iata ce au declarat la final, cativa din participanti :

Make, antrenor-jucator : „Data viitoare ne luam revansa, saptamana viitoare intram in cantonament, o sa ne antrenam din greu, pe ritm de folk

Rekinoo, director tehnic si jucator : „Am fost niste razboinici de la primul meci, urmeaza revansa”

Chinezu, abia sosit din Tenerife: „Sa stiti ca de la distanta, aia de la adversari nu par asa mari si muschiulosi. Stati sa prinda ai nostri ceva experienta si muschi… ”

Bogdan Olteanu, capitanul echipei : „Rugby-ul este cel mai frumos sport din lume. Imediat dupa el este… Nimic. Deliberam cine ocupa locul 3. ”

CezarV, MVP-ul ultimului meci : „Eu pe 25 septembrie nu joc rugby-tag, fac curatenie in toata tara

Andrei Bicky : „Nu ca ar conta, dar joc din ce in ce mai bine.”

Ofiterul de presa al echipei patriarhiei, marii absenti : „Ne pare rau ca nu am putut fi prezenti, din pacate unii membri au fost prinsi cu liturghia de sambata dimineata, plus ca nu am mai gasit sutanele cu maneca scurta”.

NOU: Îți recomand masterclassul meu de digital marketing în 22 lecții video.

Citește cartea mea ”Ce ne facem, domle, cu influencerii ăștia?” și, dacă nu îți place, îți dau o bere :D

Abonează-te la newsletterul trimis de maximum două ori pe săptămână celor peste 5.300 de abonați.

Despre autor: Fondator și asociat al agenției de comunicare integrată Kooperativa 2.0. Trainer cu peste 300 de workshopuri pe teme de marketing digital susținute. Speaker și moderator la peste 300 de evenimente de business. Blogger din 2007, cu peste 13.000 de articole scrise.

Contact: cristi@kooperativa.ro

Share on facebook
Distribuie pe Facebook
Share on linkedin
Distribuie pe LinkedIn
Share on whatsapp
Distribuie pe Whatsapp

5 thoughts on “Primul eseu din istoria Echipei Bloggerilor!”

  1. Ati fost foarte buni! felicitari!
    Foarte tare aia cu: „scorul s-a mentinut constant atat la pauza, cat si la finalul meciului (20-0 la pauza, 40-0 la final).” :))

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

5300 de abonați la newsletterul meu n-au cum să greșească :)

5300 de abonați la newsletterul meu n-au cum să greșească :)

Abonarea este aproape gata!

Mai trebuie doar să îți confirmi adresa de email.

Pentru a completa procesul de abonare te rog să accesezi link-ul din emailul de confirmare pe care l-ai primit.

A apărut o eroare.

Te rog să reîncerci mai târziu.

Dacă problema presistă, te rog să îmi scrii.