30.04.2017

Era şi păcat să nu aibă Bucureştiul un viceprimar bou

Bucureştenii nu se vor mai putea căsători şi nici nu vor mai putea să-şi înmatriculeze maşinile dacă nu plantează un copac. Ideea este inclusă într-un proiect al primăriei capitalei care ar putea fi adoptat până la sfârşit anului. Acesta are drept ţintă mărirea spaţiului verde din oraş. A fost iniţiat de viceprimarul Robert Ionescu. Pomul nu trebuie plantat oricum, şi oriunde şi abia după ce i se va face o poză copacului şi i se va elibera un certificat, bucureştenii vor putea să se căsătorească sau să-şi înmatriculeze maşina.

Ştire Antena 3

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

S-a dus dracu proverbiala inovativitaticioşenie a PRO TVului

De ce or vrea unii să îşi vadă mufa pe coşurile de gunoi mă depăşeşte sistematic…

Niciun comentariu încă

  1. marți, 21 octombrie 2008, 12:31

    Bre Chinezule sa fie clar : nu e BOU, e BERBEC. Pai cine-a pomenit boi in turma de oi? Gigi e cioban old-fashion.

    Răspunde
  2. marți, 21 octombrie 2008, 12:35

    mnoa, ca să ştim cine ia şmeurile, io zic să ne interesăm următoarele: cât costă cumpărarea, plantarea, pozarea şi certificarea copacului? şi cine decide ce copac unde se plantează? şi cine are grijă de copac după aceea? are primăria copacoterapeuţi?

    Răspunde
  3. marți, 21 octombrie 2008, 13:31

    asta e de la partidu lu gig. banuiesc ca o sa se laude el dup-aia ca lupta pentru un bucuresti mai verde, initiative de ecologie, etc

    Răspunde
  4. Constantin
    marți, 21 octombrie 2008, 14:57

    Nu fac parte din turma lui Gigi si nici dintr-o alta.

    Si zic: pe langa atatea alte taxe oare asta sa nu fie de folos? Macar e vizibila, pipaibila, va face si umbra, va absorbi si ceva noxe si va elibera ceva oxigen.

    P.S. Orice primarie municipala are „copacoterapeuţi”, adica Serviciul de horticultura ( parca asa se numeste ).

    Răspunde
  5. Constantin
    marți, 21 octombrie 2008, 15:01

    ADDENDA

    Stiu un oras – de provincie, desigur- unde s-a facut in urma cu cca 30 de ani un parc. Si nu s-a plantat oricum si orice. Acum lumea de toate varstele se bucura de existenta lui.

    Răspunde
  6. marți, 21 octombrie 2008, 15:13

    Deci am belit-o sa ma scuzati. La mine pe strada nu exista pic de spamant. Pot sa merg in SAI ( Ilfov, mah) sa plantez un dud?

    Răspunde
  7. miercuri, 22 octombrie 2008, 00:17

    Ei, faci poza in Photoshop si te-ai scos. Oricum e o lege aberanta ce nu are cum sa fie pusa in practica, tocmai din lipsa de personal.

    Răspunde
  8. miercuri, 22 octombrie 2008, 00:47

    Macar un bou printre atatia porci.

    Răspunde
  9. miercuri, 22 octombrie 2008, 05:58

    si mai sint si alte aspecte – nu doar cele senin-pozitive, legate de plimbare prin locuri racoroase si cu verdeata/ecologice. Ci legate de drepturile cetateanului.

    Răspunde
  10. miercuri, 22 octombrie 2008, 08:11

    Deci adeverinţă, poză etc. Un teanc de hârtii că ai plantat caisu’. Deci ca să bagi un pom tăiem un pom , ca să producem hărtie pentru actele doveditoare. Mişto.

    Răspunde
  11. miercuri, 22 octombrie 2008, 08:28

    gadjodillo:
    exact la faza cu dreptul meu de a nu fi facut bou m-am referit cand l-am facut bou pe bou

    Răspunde