03.12.2016

Cine mă ajută cu harta locurilor de picnic din București primește niște premii frumoase :)

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: După o îndelungă chibzuință (mereu pățesc așa când jurizez eu, în loc să trag la sorți…), am decis câștigătorii de mai jos. Cu mulțumiri tuturor pentru participare!

Cosmin Cengher – coș de picnic și participare la picnic

Nicoleta – coș de picnic și participare la picnic

Catalina – participare la picnic

———————

Mi se pare foarte faină ideea celor de la Becel de a face o hartă cu locurile de picnic din București. Motiv pentru care mă alătur și eu acestei inițiative #PicnicInOras, nu de alta dar mă știți că sunt degrabă doritoriu de simțire de bine cu niște tovarăși de mare angajament, în contexte de astea corespunzătoare :D

Eu am deja niște locuri de picnic în cap (pe unele chiar le-am ”testat” deja!), dar mai bine nu vi le zic, pentru că sunt curios să văd dacă propunerile voastre o să se pupe cu locurile pe care le știu eu. Căci, firește, vă invit să puneți umărul la realizarea acestei hărți a locurilor de picnic din București.

IMG_7556O mențiune importantă: căutăm locuri de picnic ”fără foc”, adică nu de alea unde să punem micii să sfârâie sau ceva :)) Ci unde să întindem o pătură, să scoatem din lădița de picnic (ia uitați-vă mai jos ce frumoasă este și poate fi a voastră :D) toate cele trebuincioase și să dăm cep simțirii de bine, dacă îmi permiteți forțarea lingvistică. Like a boss, English style :))

Cei mai harnici dintre voi (adică cei care vor face cele mai faine propuneri și cele mai bine argumentate) primesc și premii. Pentru că, pentru doi dintre voi, am câte un set de ăsta de picnic, pe care îl puteți vedea în fotografiile de mai jos. În plus –  pe principiul practice what you preach – cu câțiva dintre cei care comentați (nu știu câți, văd eu câți mă convingeți că vreți să veniți!) o să organizăm un picnic, în weekendul 5-6 septembrie (stabilim atunci ziua și data, în funcție de cum o să puteți și voi), la unul din locurile pe care o să le propuneți.

Cum procedăm:

Pasul 1. Vă gândiți la un loc de picnic (sau la mai multe) care vi se pare vouă fain și vă pregătiți argumentele ca să mă convingeți că este fain pentru că… :))

Pasul 2. Ziceți mai jos în comentarii la cel loc de picnic v-ați gândit și loviți-mă cu argumente.

Pasul 3. Ca material ajutător, intrați pe pagina de facebook Becel Romania, unde o să găsiți niște hinturi, care v-ar putea ajuta :)

Pasul 4. Așteptați până pe 2 septembrie, când o să anunț câștigătorii. Asta înseamnă că aștept comentariile voastre până pe 1 septembrie, ora 23.59. Criteriile după care voi alege câștigătorii vor fi, evident, subiective :D

Tot ca material ajutător, Becel a pregătit şi o serie de recomandări pentru ce ar trebui să îţi iei cu tine atunci când vrei să ieşi la picnic. Atât harta, cât şi recomandările, le poţi găsi pe pagina de Facebook Becel România şi în broşura pe care Becel o va distribui gratuit la Roaba de Cultură din parcul Herăstrău (pe 28 şi 30 august şi în week-end-ul 4-6 septembrie), precum şi la centrele I’velo din parcurile Herăstrău şi Tineretului (în perioada 28-30 august).

Acestea fiind spuse, vă urez mult succes! Și vă dau fotografiile de mai jos, ca să vedeți cum arată coșul de picnic cu pricina.

11935035_1171339546228803_2218004499775921877_n

PS Vedeți că și Cristi Florea are nevoie de recomandările voastre, așa că dați o tură și pe la el :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Niciodată nu este prea târziu să îți asculți inima… :)

Premieră pe Arena Națională: la România – Grecia o să avem Arena Fanilor

29 comentarii

  1. joi, 27 august 2015, 14:00

    […] mult, o să fac echipă cu Cristian China-Birta și-o să ieșim în formulă extinsă(apropo, poți să te înscrii și pe blogul lui, dacă […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Claudia
    joi, 27 august 2015, 14:15

    Cel mai frumos loc de picnic ever in Bucuresti : parcul Mogosoaia !! este atat de mare, chiar si in weekend,cand este multa lume,tot nu este aglomerat! Sunt pajisti minunate, pline de verdeata,unde sa te asezi cu paturica :X si ai loc special pt gratar !! doar cu voie buna si ustensile sa te inarmezi ! Plus palatul, plus plimbare pe lac ( cu caiac/canoe – am incercat acum 2 weekenduri – este genial de funny )

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Adela
    joi, 27 august 2015, 14:28

    am fost candva in Tineretului: cand tocmai amenajasera cu loc special de gratar, bancute frumos.Omenesc! Si o gura de aer pentru cei ce stau la bloc,si nu prea au unde !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Anda
    joi, 27 august 2015, 14:31

    Mai nou, am descoperit parcul Moghioros si m-am indragostit de gazonul ala proaspat, moale si curat. Asa ca, de fiecare data cand am ocazia, imi place sa merg cu paturica si niste racoritoare in rucsac, sa ma asez in lumina de amurg pe iarba, si sa-mi vad linistita de seara, la o vorba cu prietenii. Practic, in loc sa ne vedem la crasma din cartier, ne luam fiecare ce ne trebuie in bocceluta, si ne petrecem seara in parc, la picnic. Pentru mine, ala e locul ideal de picnic din Bucuresti. Pentru ca e aproape, la indemana, curat si civilizat. Ne-am cosmopolit si noi, bag sama, si tare ma bucur pentru asta realizare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Ioana Stanescu
    joi, 27 august 2015, 14:42

    Daca nu tii mortisi sa ti miroasa a gratar,poti merge la un picnic la Gradina Botanica.
    Un picnic clasic, unde te poti bucura de natura chiar in inima Bucurestiului .N-ai nevoie decat de o patura, un cos „dichisit, garnisit” si de cine-ti este drag.Plus ca poti ajunge lesne din orice colt de Bucuresti,recomand cu bicicleta!!! Hai la picnic pana nu da bruma!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 27 august 2015, 14:43

    Cel mai mișto loc în care mi-aș întinde pătura și în care aș savura bucatele de acasă este Parcul Mogoșoaia.
    E foarte mișto, pentru că atunci când e să ies la picnic țin cont de niște aspecte:
    1. Să fie în natură și cu verdeață (Parcul Mogoșoaia de face să te simți în afara orașului, un loc plin cu verdeață și aerisit. Mi-a plăcut și pentru că mi-a dat senzația de parc din State, cum vezi prin filme)
    2. Să fie curat (deși sunt mulți care mai stau la picnic, lumea lasă curat în urma lor, așa cum este și civilizat)
    3. Sã fie fără manele și muzică din 5 părți (mă gândesc că dacă ieși la picnic nu prea ți-ai dori lucrul acesta. În schimb, un prieten cu chitara nu cred că strică niciodată)
    Să fie cu voie bună!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 27 august 2015, 14:43

    Un loc mișto e Parcul Drumul Taberei!
    E deschis relativ recent, așa că încă nu o să găsești peturi aruncate sau (prea) multe mucuri de țigări prin iarbă. Te sfătuiesc să mergi cât încă nu au apucat bucureștenii (zic asta pentru că nu sunt născută aici, abia am făcut al 4-lea an de capitală) să-l distrugă!
    Și ca să te convingi, uite o poză:
    http://www.ziarulmetropolis.ro/wp-content/themes/ziarulmetropolis/tim.php?src=http://www.ziarulmetropolis.ro/wp-content/uploads/2015/06/1-IMG_93571-1024×682.jpg&w=815&h=500

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Adrian
    joi, 27 august 2015, 14:47

    Un loc fain unde sa citesti o carte in tihna, sa stai pe iarba si sa te bucuri de un picnic reusit intr-o atmosfera linistita este Gradina Botanica.
    Celor care nu le este rau de apa, le mai recomand un picnic intr-o barca pe lacul Herastrau

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 27 august 2015, 14:52

    Eu as propune „Delta” din zona Lacul Morii spre Chiajna. Se poate ajunge cel mai bine cu biciclete MTB dar e ok si cu metrou pana la Lujerului si apoi 41 doua statii sau pe jos dupa care se merge pe jos pe langa lac, peisaj superb, demential. Ne putem opri si pe insulita de pe Lacul Morii dar acolo e cam aglomerat sau ne continuam drumul spre Chiajna. Exista si drum de masina pe langa lac pentru cei ce vor sa mearga relaxati :) Eu am trecut pe langa locul respectiv cu bicicleta in urma unei campanii Bike2work.

    Pentru cei impatimiti dupa pescuit vorba campaniei de pe blogal, se poate da si la peste :D

    http://presainblugi.com/explorator-pe-bicicleta-sau-cum-am-pedalat-60-de-km-in-patru-ore-prin-capitala/

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  10. Arabela
    joi, 27 august 2015, 15:09

    Un loc foarte frumos pe care l-am testat este Lacul Pasarea, la cativa kilometri de Bucuresti, chiar langa Manastirea Pasarea. Este un cadru retras si deschis in acelasi timp. Propun vizita la chiliile maicilor din incinta manastirii si apoi cu paturica pe maulul lacului. Este o experienta foarte frumoasa si numai buna pentru o Duminica insorita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 27 august 2015, 15:44

    Dupa ce am citit comentariile celor de mai sus, stateam eu stramb si gandeam drept :) legat de o propunere de loc pentru picnic. Si iata ca m-a izbit. Parcul Bragadiru. A intrat de curand pe lista extinsa a parcurilor „must see”. Stiu ca trebuie sa si motivez alegerea mea. Daca imi permiti, o sa pun un filmulet de pe YouTube care pe mine m-a convins (exceptand parte cu gratarul evident). :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. adriana
    joi, 27 august 2015, 16:03

    Locul in care vreau sa ajung de ceva vreme pentru un picnic este Parcul Natural Comana, aproape de Bucuresti dar totusi departe de aglomeratie si agitate, cu pasari si flori, o balta si o manastire, pentru mine reprezinta locul potrivit…spun potrivit, pentru ca primavara, in ajun de festivalul bujorilor, ar fi perfect (bujorii fiind florile mele preferate)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Nicoleta
    joi, 27 august 2015, 17:31

    Si pe mine ma bate gandul asta de o vreme, dar am tot cautat sa gasesc locul perfect. Ca am mai multe in cap si cumva se tot nimereste sa fiu departe de ele cand am motiv de picnic. Abia astept sa vad cu ce idei vii tu.
    Ping-pongul meu decizional penduleaza intre Parcul Cismigiu si IOR. Cismigiu este aproape de centru, parcari, autobuz, metrou, practic aproape de orice. Imi place ca are iarba si copaci, in tandem si in mai multe zone, asa ca poti sa alegi unde stai fara sa iti sufle cineva in ceafa. Are ceva care mie imi da starea aia de liniste cand esti departe de tumultul orasului si care apasa butonul de stop gandurilor. Dar fara a fi total remote, la km de Bucuresti. Cand ai terminat te ridici si in cativa pasi ai ajuns iar in urbea dinamica.
    IOR iti da senzatia de spatiu, de intindere cat vezi cu ochii. Bila neagra insa ca e cam departe de mine de fiecare data. Are insa iarba aia proaspat taiata si temeinic udata, de un verde irezistibil. Imi vine sa ma descalt de fiecare data cand o vad. De multe ori o si fac si zambesc apoi ca un copil de fiecare data. Are atatea locuri ca sigur e undeva umbra in orice moment al zilei. Si cand te plictisesti de stat poti sa inchiriezi o lebada pe lac si sa continui bucuria explorarii. Ultima oara am luat cu mine un bub mare de facut baloane si am distrat si oamenii linistiti din celelalte barci.
    M-ai facut sa vizez cu ochii deschisi. Multumesc :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Diana Sirghi
    joi, 27 august 2015, 19:26

    Seara buna, oameni ‘picniti’ de dor de duca, dar fara timp de evadat din betonatul oras…iaca locuri faine, pitite sau timide, cunoscute sau anonime, toate gata sa va gazduiasca cate-un pic-nic-nic, cate-un pic-nic-nic, pan’ n-o ramanea savurata nicio seara de vara coapta sau amiaza de toamna blanda…so: Parcul Ioanid (verisorul cosmopolit de langa Icoanei), Parcul Nicolae Iorga (pe Calea Victoriei, peste drum de Academie), Parcul Politehnicii (generos si variat, cu drag de studentie la butoniera), Gradina Botanica (spre Intrarea Portocalelor, cu jocul ei ala-bala-luminis-ascunzis) si, cu mult drag, my not-so-secret garden, Parcul Romniceanu, cu alei care urca nehotarat catre Panduri sau coboara nostalgic spre Cotroceni…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Andreea Iacob
    joi, 27 august 2015, 20:21

    Parcul dendrologic din campusul U.S.A.M.V (aka Agronomie), ofera o binecuvantata gura de aer proaspat impreuna cu o varietate de flori, arbori si alte tipuri de vegetatie, ce incanta nu doar ochii ci si intelectul, prin posibilitatea descoperirii mai multor detalii despre fiecare in parte. Nou amenajatele zone ale parcului sunt de-a dreptul interesante, adevarate oaze in care te poti relaxa si bucura de natura.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Gabriela Zamfir
    vineri, 28 august 2015, 00:55

    In topul preferintelor este Parcul Mogosoaia,unde am fost acum o luna,dar nu la picnic ci la plimbare si am ramas surprinsa de cata lume era la picnic ,si chiar ne-a parut rau ca nu ne-am gandit macar sa luam o patura cu noi.Ce-ai zice de un picnic in Parcul Izvor daca tot e #PicnicInOras,ca e un locsor plin de natura in mijlocul cladirilor,masinilor si bulevardelor?Chiar daca nu este la fel de mare ca celealte parcuri este potrivit pentru un picnic alaturi de prieteni dornici si de miscare.Pentru ca nu mergeam doar sa mancam, ar fi binevenita si putina miscare,ca sa nu te ia somnul pe patura,nu ?Poti juca badminton,frisbee sau mai stiu eu ce,plus ca daca esti si cu copii au locurile speciale amenajate pentru joaca.In plus, poti ajunge foarte rapid in acest parc pentru ca se afla langa statia de metrou Izvor,ca nu toata lumea are masina personala,iar sa mergi cu cosul prin mijloacele de transport in comun mi se pare un chin.Si din auzite,pentru ca nu am fost seara , cica in acest parc apusul de soare se vede fantastic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 28 august 2015, 15:50

    Eu stiu un loc perfect pentru picnic la care m-as duce „as we speak”, numa’ cosul imi lipseste! Locul de care zic se afla in parcul Circul de stat din sectorul 2 (Parcul Circului). Verdeata cat cuprinde, liniste, copaci umbrosi, ba chiar exista si un lac plin cu lotusi egipteni. Wikipedia zice ca sunt si specii rare de copaci pe acolo- nu stiu, aici nu ma pricep.
    Eu il mai prefer dintr-un motiv, dar nu stiu cat e de relevant pentru cei care nu au copii: are si o zona de gazon ce se intinde pe o suprafata destul de mare, fara stufisuri sau alte cele, si-mi poate alerga micuta in voie fara sa fie nevoie sa o feresc de biciclete sau alte obstacole.
    Noh, sper sa iti fie pe plac sugestia mea, caci vreau foarte tare sa merg la picnic cu cosul ala frumos!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 28 august 2015, 20:10

    Pe Sky Tower. am fi printre primii care ar face asta în românia… Picnic la înălțime.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 28 august 2015, 22:38

    Pentru picnicul trebuie sa fie intr-un loc mai retras. Am fost acum vreo doi ani la picnic in Gradina Cismigiu, stiu nu tocmai locatia ideala, dar daca era dupa mine, in nici un caz aici. Parcurile cunoscute sunt aglomerate: e ca si cum ai intinde o patura pe autostrada. Recomand zonele verzi mai putin cunoscute vizitatorilor: Parcul Bazilescu, sau Parcul Floreasca, si de ce nu Delta Vacaresti.
    O escapada verde in Delta Vacaresti: poti pescui, fotografia vidrele, si imparti un sandvis cu o vulpe pofticioasa. Propun Delta Vacaresti pentru harta celor mai cool zone de intins patura de picnic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Aurelia Dumitru
    sâmbătă, 29 august 2015, 09:53

    Cel mai si cel mai bun loc de picnic,cu riscul ca s-a mai zis de mii de ori este cel de la Palatul Mogosoaia,cu sectiune pentru gratare si sectiune pt adus de acasa,acolo am trait cel mai cool picnic-pot dovedi cu poze,dar n-am optiunea in comment. Mogosoaia are de toate:accesibilitate,parcare,iarba grasa,palat,lac.Daca ti-e pofta de gratar adevarat recomand terasa La Nas,simplu,bun,ieftin.Posibilitatile de distractie sunt nenumarate:parc acvatic,vizitare palat,numeroase zone in care ies niste poze super faine.Daca vrei sa scapi de aglomeratie,urmeaza acelasi drum pana la Palatul Stirbey de la Buftea.Chiar daca nu exista amenajari pt picnic,nu zice nimeni nimic daca stai pe iarba si mananci un sendvis.As mai recomanda padurea Baneasa, Gradina Botanica si parcul Comana,chiar si Herastrau,zona roata mare. Destule locuri bune de picnic,just enjoy the nature and be creative☺

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 31 august 2015, 17:20

    Parcul Mogosoaia, da face toti banii cred ca in acest moment ca e cel mai misto din Bucuresti, insa la fel de misto e si padurea Vlasia spre Targoviste

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Lavinia
    luni, 31 august 2015, 22:27

    Parcul Bazilescu – am fost de multe ori acolo cu o gasca de copii veseli, dar in weekend e foarte aglomerat raportat la suprafata lui.
    Parcul Herastrau… daca ai noroc nimeresti si un concert cu muzica buna.
    Padurea si zona de langa lacul Cernica. Poti sa mananci dupa o vizita la parcul de aventura din padure.
    Pe marginea Baltii Chitilei este un loc neamenajat unde poti sa stai linistit pe o paturica fara sa te deranjeze cineva.
    Parcul Mogosoaia e foarte mare, iar daca ai nevoie de intimitate ai unde sa te furisezi.
    Parcul Natural Comana e la vreo 20 km de Bucuresti, dar merita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. Anca I
    luni, 31 august 2015, 23:27

    Parcul Plumbuita – curat, multa verdeata, gazon foarte OK
    Delta Vacaresti si zona de jur imprejur – aer curat, departe de zgomotul masinilor, pasarele care canta in fundal, copaci ptr umbra…de vis!
    Daca vorbim de zone din afara Bucurestiului, dar nu foarte departe – zona MAgurele, Dumitrana – aer curat, zona putin aglomerata, padurici, iarba verde.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 1 septembrie 2015, 08:27

    Eu am facut multe picnicuri in viata mea, dar cele mai spectaculoase si cu ceva aparte au fost cele din Cismigiu (are parcul asta ceva prea profund ai intens) si altul a fost in Pădurea Cernica, exact in pădure. A fost spectaculos ptr ca era un altfel de contact cu pământul sau cu copacii. Natura părea mai libera si mai curata, iar la nivel de liniste era totul curat si erau multe pasari! 😊

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Dora
    marți, 1 septembrie 2015, 14:31

    La picnic de vreau sa fug,
    In Parcul Carol ma duc!
    Un locsor umbrit, ferit,
    Mai demult eu am gasit..
    Langa lac, pe partea dreapta,
    Cu-o priveliste..desteapta.
    Chiar la baza scarilor,
    Vedem mersul tuturor.
    Admiram si monumentul
    Dar mai bine traim momentul.
    Sincera sa fiu acum,
    Nu cred ca voi avea un drum,
    Chiar atunci, la capitala,
    Cu voi sa stau la palavrageala.
    Nu-nseamna ca nu-mi doresc
    Tare mult sa va-ntalnesc!
    Si mai vreau inca ceva,
    De va lasa inimioara..
    Un cosulet de picnic
    Cum visam cand eram mic(a)!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Anca I
    marți, 1 septembrie 2015, 22:38

    sau Stadionul Arcul de Triumf

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. Adela
    joi, 3 septembrie 2015, 10:36

    Ai extras ? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 3 septembrie 2015, 12:57

    Ne vedem la picnic! Multumesc frumos!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 15 septembrie 2015, 09:21

    […] înainte de isprava cu #PicnicInOras, oferită de Becel (chiar foarte mișto ideea, bravo!) m-ați fi îndemnat să spun repede ce […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde