11.12.2016

self-publishing.ro, adică îți publici cărțile fentând editurile

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ok, recunosc, urât zisă asta cu fentatul editurilor. Dar, deși spus mai de la peluză, cam ăsta este adevărul: îți publici tu singur cartea, fără să mai treci printr-o editură. Cu riscurile și avantajele pe care așa ceva le presupune, după caz.

Am văzut self-publishing.ro când am citit cartea ”Livrescu” a lui Mihail Soare, scoasă în aceste condiții de regie proprie, cum ar veni. Cartea în sine, din punct de vedere tehnic, nu diferă cu nimic de orice altă carte din leatul ei, scoasă la orice editură. Așa că aici nu sunt probleme. Ce diferă este, desigur, în care tu, ca autor, te raportezi la opera ta. Adică, bref, ești și managerul cărții tale, nu doar autorul. Ceea ce pentru unii este chiar o provocare. Pentru alții, cred, deal breaker. Oricum, una peste alta, interesant conceptul.

Pe de altă parte, însă, dacă mă întrebați pe mine ce o să fac atunci când o să scot o carte (când o fi asta, dreaqu știe…), răspunsul meu este categoric: aleg o editură. Cel puțin așa simt în acest moment. Am multe explicații pentru decizia mea, dar cea mai lovitoare este asta: mi-e mai comod așa. Nu că nu aș fi un om muncitor sau ceva, dar pur și simplu la mine comoditatea înseamnă o rată de conversie mult mai bună decât dacă m-aș ocupa eu direct, în regie proprie. Nu intrăm în detalii, trag nădejde că ați înțeles ideea.

Vă dau mai jos un film de prezentare (foarte bine făcut, de altfel) în care înțelegeți mai bine care este faza cu self-publishing.ro. Pentru cei interesați, desigur.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai să începem noi o nouă rubrică pe blog: #CitatulZilei

Jos pălăria pentru Fundația Renașterea! Doar că am o mică problemuță cu Pin the Ribbon

17 comentarii

  1. marți, 10 martie 2015, 14:18

    Decat sa te fenteze editurile… Fara suparare, dar in Romania e nesimtire mare pe piata editoriala. Intr-o vreme era plin pe net cu reclamatii la adresa editurii RAO care nu platea pe nimeni. NIci traducator, nici scriitorul made in Romania. Asa ca… Ce-si face omul cu mana lui se numeste self publishing

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 martie 2015, 12:59

      Nu toată piața editorială este așa, te rog să ai mai multă grijă când folosești cuvinte de astea dure, cărora eu, recunosc, nu le văd sensul așa aruncate ploesc.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. marți, 10 martie 2015, 16:59

    Din cate stiu, cei de la self-publishing cer bani pe isbn si pe a publica in format fizic cartea. eu mi-am luat cu ajutorul draft2digital isbn gratis in afara. si daca vreau sa public prin CreateSpace de la amazon, nu dau niciun ban. :)
    in afara e mai simplu decat in Romania. Ah, si am cartea publicata pe 7 retaileri. :)

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 martie 2015, 13:00

      Eu nu știu să se plătească ISBNul… Dar s-ar putea să mă înșel, nu mă bag. Ia să îți caut eu cartea să văd ce prostii ai scris :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 12 martie 2015, 10:12

        hai bre ca nu am scris prostii asaaaa de mari. doar ca am grabit putin actiunea si am avut niste editori cam prosti si grabiti.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
      • joi, 12 martie 2015, 22:34

        Ba da, în România se plătește ISBN-ul. Nu e scump, dar într-adevăr se plătește la noi deși în Europa poți să-l iei și gratuit. Eu, ca autor cu cartea scoasă la editura Polirom, pot să vă spun că există avantaje și dezavantaje în ambele opțiuni: cu editură sau self-publishing. Cred că aceste lucruri trebuie cântărite bine de (viitorul) autor.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 16 martie 2015, 13:28

          Cat ai royalties la editura in Ro? Treci de 25%? Eu pe amazon, la o carte listata la 0.99$ am 35% royalties si la una de 4$ da in jur de 70% royalties.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
    • Lia
      joi, 26 noiembrie 2015, 20:12

      Adevărat. În urmă cu 1 an, cereau 100 lei/ISBN. Treaba e că nu-ţi spun, până nu te înregistrezi la ei. Abia atunci primeşti condiţiile/contractul, cu o sumedenie de angajamente din partea ta.
      Când i-am întrebat de ce să plătesc 100 lei pe ceva ce se distribuie gratuit, mi s-a răspuns că îşi pun numele pe cartea mea. Adică… pe cartea MEA, fără de care ei n-ar avea ce lucra. Au adaos la vânzări, dar vor şi bani în plus.
      Am renunţat la serviciile lor imediat. Din respect faţă de mine şi munca mea.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. marți, 10 martie 2015, 17:29

    Pentru volume mai „uşurele” sistemul ar putea să meargă. Pentru carte tehnică şi lucrări enciclopedice mai bogate în conţinut şi cu ilustraţie pretenţioasă n-aş recomanda însă. Ştiu piaţa, ştiu ce spun. Tipii care lucrează relativ rar cu policromii au probleme cu managementul de culoare, nu ştiu să-şi facă o calibrare ca lumea a sculelor şi te pomeneşti cu surprize. Apoi e problema accesului la pieţe specializate, pe-acolo nu poate vinde nimeni dacă nu are credibilitate şi un istoric minim de activitate. Iar distribuţia actuală a sistemului este absolut nerelevantă pentru unele domenii.

    @Kathy: ISBN-ul se acordă gratuit de către Biblioteca Naţională.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 martie 2015, 13:01

      Absolut corect ce zici. Aia ziceam si eu, dar mai pe stil lejer :)) Se potrivește unui anumit tip de autori și doar pentru anumite cărți. Și dacă ai mind-setul necesar, desigur :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • joi, 12 martie 2015, 10:13

      Din cate stiam, se da gratis la un anumit nr de volume… dar poate ma insel eu…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. Mihail Soare
    miercuri, 11 martie 2015, 07:30

    Precedentele cărţi le-am publicat la trei edituri diferite. Self Publishing (este un concept importat de peste Ocean) face tot ceea ce face şi o editură, depinde ce-i ceri. Am ţinut doar să vin cu coperta, realizată împreună cu prietenii de la Cyrano Propaganda, şi să mă ocup personal de corectură. Una peste alta, colaborarea a fost una bună. Aş putea da o listă deloc scurtă de edituri pe care nu le-aş recomanda nimănui. Din motive de „nesimţire”, cum spunea cineva mai sus.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 martie 2015, 13:06

      Hai să nu intrăm în nesimțiri, ca să zic așa, căci ne stricăm feng shuiul :D Apropo, am terminat Livrescu. Scriu cât de repede cum mi s-a părut…

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  5. vineri, 3 iulie 2015, 06:55

    Domnule dragă, văd că esti un om cu simțul umorului care cunoaste multe lucruri, uite am si eu o hibă: Am publicat aici http://www.lulu.com/spotlight/constructparti ceva cărti de poezie dar nu e chiar ceia ce mi-am dorit.
    Sunt „un dinozar bătrîn”, m-a apucat amocul să scriu la batrîneţe dar nu am posibilităţi materiale să mă descurc singur pentru a fi cunoscut de cititori.
    Poate îmi puteti da ceva adrese exacte de edituri autohtone la care pot apela să pot fi publicat, mai am un roman terminat plus înca două volume poezii…
    Vă multumesc anticipat şi respectele mele pentru ce publicaţi pe site!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 8 ianuarie 2016, 01:38

      Povestile frumoase cu lulu.com, Amazon si alte minunatii sunt povestite de editorii din sistemul self publishing. Pe deasupra incanta autorii cu procentele mari la drepturi de autor. Suna frumos 50-75% royalties, dar cand imparti ceva. Cati autori cunoasteti cu incasari semnificative pe acest sistem. Cine va cumpara cartea unui autor de pe Amazon daca nu este cunoscut?

      Povestea publicarii cartii este foarte lunga. Ca sa simplificam:
      1.Daca esti foarte bun iti traduci in regie proprie catea, inregistrezi manuscrisul sub numele tau de autor si il trimiti unor mari edituri straine, nu se poate sa nu primesti oferte.
      2.Daca esti foarte bun dar vrei sa te extinzi ca autor incepand cu publicarea din Romania, e bine sa apelezi la o editura, la un editor care iti da incredere. Scoate cartea in regie proprie, platesti cartea, primesti un numar de exemplare. Vinde-o singur, tu vei incasa banii pentru ca tu ai muncit. Daca nu vei intelege acest lucru si vei publica pe banii editurii, iti pierzi timpul. Chiar daca se va vinde cartea ta, vei lua intre 1300 si 3000 de lei in rate de 2-300 la 4-5 luni cam in 3-4 ani. Daca ai muncit foarte mult la carte si esti un scriitor bun, acesti bani sunt o mizerie, nici de tigari si cafea nu-ti ajung. Majoritatea invinuirilor cad pe editori si librari. Unii dintre ei fac bani, dar nu gafaie de grasimea facuta cu autorii romani, ci cu autorii clasici si autorii straini de succes. De fiecare data ne vom lovi de acelasi adevar dureros: conationalii nostri citesc putin spre deloc. Daca vanzarile sunt slabe, incasarile sunt slabe, drepturile de autor praf in ochi. Daca ai scris o carte buna, vinde-o fara a incredinta distributia unui tert.
      3.Daca esti un autor bun in devenire, ai incredere in tine, ai fost incurajat de profesori, colegi, critici, gazetari, gaseste o editura si publica in regie proprie, in tiraj mic. Stocul de inceput sa fie mic. Nu visa vanzari colosale! Nu visa cartea in librarii! Libraria clasica este pentru studentii care cumpara cartea sa o puna pe banca sa ia nota mai mare, pentru gospodinele care cauta carti de retete si aiuritii care n-au directie si cumpara carti cum sa aiba succes la femei, cum sa faca bani, cum sa ude florile, fantasme… Nu investi in tiraj mare! Daca dispui de bani si esti hotarat sa reusesti in cariera de scriitor, investeste in tiraj jumatate si in publicitate cealalta jumatate, ai nevoie de publicitate ca sa cresti. Nu te culca pe urechea ca iti face o editura publicitate suficienta! Nu face. Publicitatea serioasa costa foarte mult, iar editura trebuie sa aiba profit bun din vanzarea cartii. In conditiile in care cam toata cartea se misca greu, editura nu va baga bani in avans in numele tau. Cea mai buna publicitate ti-o faci tu!
      Nu uita: tu ai scris, tu trebuie sa iei procentul cel mai mare din bani! Foarte multi editori spun: iti afisam, iti vindem, iti pun contracte de 10-12 pag in fata, te ametesc cu procente mari de drept de autor! Procente din care cifra de vanzari? Viseaza in carte, nu si cand o publici!
      Ca sa nu scriu kilometri aici si sa depasesc limita bunului simt, cine e interesat de publicarea unei carti poate vizita http://www.edituragenius.com, sau poate apela 0771423738. Va voi spune in continuare in ce conditii trebuie sa publice un autor o carte, conditii oneste pentru sine.
      Altfel, ce inseamna domnule autor de carte 5% drepturi de autor (atat da una din editurile de top 5 din Romania) din pretul cartii? 75 de bani la o carte! Va salut!

      Thumb up 2 Thumb down 0

      Răspunde
  6. jon
    vineri, 8 iulie 2016, 08:47

    Ce comisioane sunt pentru Barnes & Noble, Smashwords, Lulu, Google etc pentru un ebook de 20-50 $? Nu se prea gasesc informatii in romana despre asta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Victor
    luni, 29 august 2016, 09:06

    Am scris o carte de politologie (evaluarea democrației constitutionale in statele U.E.) si caut un editor. Daca mă uit pe Lista firme aflu ca majoritatea editurilor sunt in faliment sau pe aproape. Puteți sa-mi recomandati o editura serioasa, pe care sa te poți baza (traducere in engleză,editare si promovare)? Cu stima, Victor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde