04.12.2016

10 lei costă semnătura pentru demiterea lui Negoiţă

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

În cartierul meu, există un bar. De ăla de cartier, fără fiţe, fără şmecherii, preţuri de alea de nici nu are rost să le zicem. O crâşmă. Dar care are acel farmec aparte, pe care doar băieţii de cartier (da, ştiu, mă repet) pot să îl înţeleagă. Şi să îl aprecieze.

Mă duc din când în când pe acolo, beau o cafea, mai aflu pulsul împrejurimilor. Căci acolo se ştie tot. Tot, vă zic. Este ca o bursă locală. Numai că nu se tranzacţionează acţiuni, ci informaţii. Bârfele included.

În weekend, am băut o cafea acolo. Şi ştirea zilei era că „au venit unii şi ne-au dat câte 10 lei dacă semnam că vrem să îl dăm jos pe Negoiţă„. Adică pe primarul Sectorului 3. Eu făceam pe prostul: „păi nu e în regulă, măh, să îţi dea bani pentru aşa ceva, trebuie să vină din suflet, din conştiinţă să faci aşa ceva„. Răspunsurile au fost diverse. De la „lasă, măh, că banii ăia îi dădeau altora, mai bine că am băut noi bere de ei, hă, hă” la „merită să fie dat jos ăla, care-i problema dacă am băut şi o ţuică pe treaba asta?!„, trecând prin „eu nu am luat banii, le-am zis să îi dea la bar, să facă cinste băieţilor; dar am semnat, de ce să nu semnez?„.

Nimeni nu a ştiut să îmi spună cine erau cei care au dat banii. Pentru că asta nu a interesat pe nimeni. Aşa că nici eu nu ştiu să vă spun cine au fost cei care sunt atât de determinaţi să îl dea jos pe Negoiţă încât au umblat la puşculiţă. Ce pot să vă spun este că există un event pe facebook cu faza asta. Nu că ar fi important, desigur. Dar eu tot vă spun.

demitere negoita

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Recomandare pentru Facultatea de Marketing ASE: practice what you preach

Să îmi cumpăr sau nu ştampilă de aia personalizată pentru cărţi?

30 comentarii

  1. marți, 27 ianuarie 2015, 14:03

    Acest aspect se gaseste peste tot in tara, doar sumele si numele alesului sunt diferite.
    Ceea ce e tragic este ca acesta metoda merge si invers.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 27 ianuarie 2015, 14:15

      Iartă-mă, sunt bătrân… Adică cum invers? :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 27 ianuarie 2015, 15:00

        adica vine alesul si te da jos. sau trimite putin armata si va da pe toti la 2 metri sub pamant…

        Thumb up 1 Thumb down 3

        Răspunde
      • marți, 27 ianuarie 2015, 15:14

        Adică îi dăm noi toți câte 10 lei fiecare lui Negoiță să plece :))))))

        Thumb up 4 Thumb down 0

        Răspunde
      • Alex
        joi, 29 ianuarie 2015, 18:36

        Adica esti batran si nu pricepi?..Poate faci un recall si iti aduci aminte ce gust are ciorba de la Rin Hotel

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  2. alex
    joi, 29 ianuarie 2015, 12:13

    bani dati de negoita cand a castigat cati erau?
    eu am auzit intr-un bar ca e o manipulare a actualului primar si chiar plateste oamenii sa scrie pe blog despre asta.

    Thumb up 15 Thumb down 1

    Răspunde
    • joi, 29 ianuarie 2015, 12:26

      Al dreaqu si Negoiţă ăsta cum dă el bani să fie demis… Ok, recunosc: mi-a dat 3.347 (a fost o negociere dură…) E să scriu asta. Că s-a gândit că trebuie şi anonimii care comentează de-ampulea pe net să aibă motiv să spună ceva. Ce suflet mare are primarul, aşa-i?

      Thumb up 1 Thumb down 1

      Răspunde
      • Alex Militaru
        joi, 29 ianuarie 2015, 13:34

        Cel caruia i-ai raspuns nu a zis ca Negoita da bani sa fie demis – asta ai inteles tu, prost.

        Referitor la postarea ta, vii si spui ce ai auzit intr-o carciuma, recunosti ca habar nu ai cine a dat banii (puteau foarte bine sa fie oamenii lui Negoita – eu, daca as fi in locul lui as sparge cateva sute de lei ca sa am niste zeci de martori ca au primit bani sa semneze pentru demitere) si inchei intr-o nota zeflemitoare la adresa celor care au initiat campania de strangere de semnaturi. Dupa care te iriti ca cineva te banuieste ca ai fi luat bani pentru postare.

        Eu sunt gata sa cred ca nu ai luat bani. Ramane varianta ca esti foarte naiv. Ca rau intentionat pe gratis n-as zice. Oh, well…

        Thumb up 13 Thumb down 2

        Răspunde
        • joi, 29 ianuarie 2015, 13:53

          Logica ta este mai mult decât irefutabilă. De o naivitate irefutabilă. Ca a mea. Oh, well…

          Thumb up 0 Thumb down 7

          Răspunde
          • Radimir
            joi, 29 ianuarie 2015, 14:41

            Dacă făcea o astfel de diversiune îl contacta pe Chinezu să scrie despre asta. Nu dădea în presa centrală sau ceva. Seems legit

            Thumb up 6 Thumb down 0

            Răspunde
      • alex
        joi, 29 ianuarie 2015, 16:51

        Diferenta e ca tu nu esti anonim, dar tot ‘deampulea’ scrii, ca sa te citez.
        Poate tu nu ai avut vreun interes financiar, dar uite ca ziarul de propaganda al primarului te cam foloseste si iti face si nitica reclama. Evident, totul bazat pe ancheta jurnalistica senzationala pe care ai realizat-o.
        http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/252762/SPAGA-pentru-DEMITEREA-unui-PRIMAR-DIN-BUCURESTI-

        Dar tot e bine, inseamna ca se teme de demiterea pe care ar merita-o cu varf si indesat.

        Thumb up 10 Thumb down 0

        Răspunde
        • joi, 29 ianuarie 2015, 20:01

          Te oftici, ia, te oftici? In rest, merge treaba, e totul bine, succesuri nemasurate aveti?

          Thumb up 0 Thumb down 5

          Răspunde
  3. Radimir
    joi, 29 ianuarie 2015, 12:21

    Uh..de unde vine civismul :))

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Elena
    joi, 29 ianuarie 2015, 13:27

    Niste poze cu lista ar fi fost binevenite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 29 ianuarie 2015, 13:54

      Desigur că ar fi fost bine. Dar, naiv fiind, nu am cum să mă ridic la înălţimea aşteptărilor celor pentru care există doar varianta lor, nu şi alta, care nu e alor, irefutabil vorbind, desigur.

      Thumb up 0 Thumb down 4

      Răspunde
      • Elena
        joi, 29 ianuarie 2015, 19:54

        Destul de amanuntit articolul. Ca un blogger celebru ce esti faceau niste verificari… Dar te iertam, nu iti face griji. :) un pic de reclama in vremurile astea de foamete nu strica. Bafta si la cati mai multi cititori! Hai ca daca te-a indicat RING ca sursa sa vezi acu’ succese!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • Elena
          joi, 29 ianuarie 2015, 19:55

          * corectie: faceai tu niste verificari.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • joi, 29 ianuarie 2015, 20:07

            Ti-e foame? Ca mie nu. Mie chiar nu. Baga mare, intelege tu tot din prima, ca doar nu iei de la gura. Dar nici nu bagi, e drept.

            Thumb up 0 Thumb down 1

            Răspunde
  5. joi, 29 ianuarie 2015, 14:04

    Câtă democraţie în gândirea voastră… Simt că mă înalţ, nu alta… Şi un mesaj către cei cărora le-am şters comentariile: măh, dacă nici când înjuri nu ştiţi scrie corect, vă doresc mult succes să îl daţi jos pe Negoiţă. Că pentru atâta lucru nu îţi trebuie limbă română and shit!

    Thumb up 1 Thumb down 2

    Răspunde
    • ss
      joi, 29 ianuarie 2015, 18:39

      Nu ne spui si noua cu cine ai votat pe la ultimele alegeri? pacat ca mergi doar la carciuma la tine in sector. Daca mergeai pe strada, pe jos, erai de acord cu demiterea. Nu te obosi sa raspunzi, cand apareai pe la iRealitatea Tv pareai destul de dezghetat dar se pare ca oricine se poate vinde pentru niste trafic pe blog sau pentru niste atentie de la primarie.

      Thumb up 4 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 29 ianuarie 2015, 20:04

        Curajul unui anonim este sinonim cu curajul testicolelor de taur proaspăt juganit. Adica exista, desigur, dar nu au funcţie.

        Thumb up 0 Thumb down 1

        Răspunde
        • ss
          duminică, 1 februarie 2015, 21:32

          tu te bazezi pe principiul coiului… te implici dar nu te bagi ;)

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • luni, 2 februarie 2015, 10:13

            Tu pe principiul semi-impotenţei: nu se mai scoală, dar ce frumos atârnă!

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
    • Bogdan Tupilat
      sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 03:53

      Da, deampulea, asa…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. amalia
    joi, 29 ianuarie 2015, 15:14

    Cred ca ar trebui cercetat mai in amanunt subiectul demiterii. Urmaresc si eu pagina de Facebook mentionata si saptmana trecuta (20 ian) au pus un text in care spun „Grupul civic “Cetatean Sector 3” infiintat pe Facebook, isi suspenda actiunea de demitere pana cand, celelalte partide politice interesate (inclusiv aripa Sebastian Ghita din PSD), nu se exprima direct si nu vin cu propuneri de remediere.” Eu cred ca altcineva „si-a bagat coada” in acest demers de demitere initiat de cetateni.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • Alex
      joi, 29 ianuarie 2015, 18:38

      Da…Chinezu si RoSoNeg

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. joi, 29 ianuarie 2015, 19:59

    Vai, dragii de voi, cum vă stresaţi voi pentru binele nostru al tuturor, inclusiv al meu, desigur. Şi cum nu reuşiţi să înţelegeţi că exista şi alte realităţi, nu doar aia a voastră (pentru unii numai bună de analiză psihiatrică). Şi cum staţi voi în anonimatul ăla care, de fapt, înseamnă quintesenţa (ia de aici cuvânt!) vieţii voastre: nebăgaţi în seamă de nimeni şi de nimic.

    Vă pupez. Xoxo.

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Răspunde
  8. vineri, 30 ianuarie 2015, 13:40

    Sa vina si la Minis, tzuicarii din piata il asteapta pe binevoitor cu bratele deschise, se multumesc si cu una mica de 5 Lei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde