10.12.2016

Dragi dinamovişti şi dragi rapidişti, bucuraţi-vă! Noua siglă Steaua Bucureşti e pentru voi!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Bloghita îmi pare că a sintetizat perfect noul design, după cum puteţi vedea mai jos =))

sigla

———————

Văd întâi la Mariussescu informaţia despre noua siglă, pe care Steaua Bucureşti a depus-o la OSIM, pentru înregistrare şi alea, alea. Am crezut că moldoveanul blogger a dat-o la caterincă. Dar apoi m-am dus pe Mediafax şi am văzut că – ŞOC şi GROAZĂ – cârpeala asta ridicolă de siglă este chiar pe bune.

steaua

Acuma stau şi vă întreb: câţi dintre voi, cei care îmi faceţi onoarea să îmi citiţi blogul, credeţi că aţi fi putut desena ceva mai bine de atât? De fapt, ca să fim mai operativi, mai bine întreb: câţi dintre voi nu aţi fi putut desena o asemenea ghiomablă precum – mi-e şi jenă să scriu… – noua siglă Steaua Bucureşti?

Singura speranţă a coraconului meu de stelist este că, totuşi, vorbim despre o chestiune neadevărată. Şi că nu asta va fi sigla cu care Steaua va merge de acum înainte. Nu de alta, dar o să aibă toate televiziunile o problemă grafică: o să li se ardă ceva siguranţe când o să apară aşa ceva pe ecran.

PS Dragi rapidişti şi dragi dinamovişti, acum e momentul vostru: loviţi dur, căci aşa ceva…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Traian Băsescu. Preşedintele României de 2 ori. Are pensie de 2.600 lei. Pe lună

De ce avem nevoie, totuşi, de dulce în viaţa noastră

16 comentarii

  1. miercuri, 7 ianuarie 2015, 09:12

    Nu știi nimic, acum se poartă minimalismul retro, designerul care a făcut asta e cu un pas înaintea jocului. :)

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  2. miercuri, 7 ianuarie 2015, 10:38

    Pai daca esti sus, cu stelele, asa se vede iipa din Familia Simpson vazuta de sus :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Florin
    miercuri, 7 ianuarie 2015, 10:52

    Nu vreau sa fiu rău sau ireverențios, dar sigla de mai sus seamănă rău cu steaua din link-ul următor… :-(
    Oare Gigi B. știe semnificația ei ?

    http://www.icollector.com/RARE-WW2-JEWISH-CONCENTRATION-CAMP-UNIFORM-STAR-CU_i9932793

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 7 ianuarie 2015, 11:00

      Nu eşti ireverenţios, au făcut şi alţii analogia. Doar că eu nu m-aş duce atât de departe încât că cred că Becali and co sunt în stare de asemenea analogii, zău…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. miercuri, 7 ianuarie 2015, 10:55

    Probabil Becali se plictisea acolo unde este el si a vazut logo-ul Regina Maria, dar a mai pus el 2 coturi….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 7 ianuarie 2015, 11:06

    De fapt cred ca e doar o metoda a oficialilor de la Steaua de a incerca sa forteze cumva mana celor de la armata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 7 ianuarie 2015, 11:08

      E clar, eşti dinamovist! =)) Măh, ar fi o chestie să fie strategie de asta înciotricată… Dar cred că ar fi degeaba, căci cei de la armată au alte fronturi pe cap acuma. Şi nici nu cred că ce prind cât de importantă este o identitate :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. miercuri, 7 ianuarie 2015, 13:49

    S-au suprapus 4 „picioare” de stele şi asta a ieşit. Un fel de steliadă în grup.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 7 ianuarie 2015, 14:26

    Refuz sa cred asa va arata in final. E ridicol.
    N-am nicio treaba cu desenul, dar si din creion as fi facut ceva mai interesant.

    As merge si pe ideea ca au aruncat pastila asta la misto si de drept au o emblema nou-nouta care sa ne dea pe spate pe toti, dupa praful asta in ochi pe galben.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 7 ianuarie 2015, 16:00

      Şieu aş refuza, dacă aş avea cu ce. Deocamdată nu am vzut să zică ceva clubul…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. miercuri, 7 ianuarie 2015, 21:15

    Eu zic ca era beat cand a facut „steaua” asta pentru noua sigla. :)
    Iesea mai bine daca platea un designer, parerea mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Stefan
    luni, 12 ianuarie 2015, 21:53