11.12.2016

Încă mai caut un român care nu are net mobil (P)

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: am desemnat câştigătorul :)

————————

Vă provocam zilele trecute să îmi povestiţi despre românii care nu au net mobil şi cărora să le ofer un smartphone şi o cartelă de internet din partea Vodafone. Mai aveţi încă două zile (adică până pe 24 aprilie) în care puteţi să faceţi propuneri. 

Până vă mai gândiţi voi, vă ofer ca „material ajutător” clipul de mai jos, din cadrul iniţiativei Împreună aducem toată România pe internet. Şi nu uitaţi de ofertele speciale din această perioadă.

Şi nu uitaţi: sper că suntem mult mai mulţi cei care credem că a face bine cuiva înseamnă, de fapt, să ne facem un bine nouă înşine :)

Notă: Această postare este un advertorial, marcat ca atare cu (P), conform politicii advertoriale de pe acest blog.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Mă ajutaţi să facem un cadou unui român care nu are net mobil? (P)

Flat or Not, încă o campanie simpatică a celor de la KLM :))

15 comentarii

  1. miercuri, 23 aprilie 2014, 10:43

    Mă tot gândeam ce bine mi-ar prinde net și pe tell, aș putea posta poze și când sunt afară sa-u plecat undeva, așa live :D ,trebuie net bun să se-n carce poza repede :D .Povesti despre mine am destule, uneori mai prind câte-o ofertă de mers undeva, am fost în Tabere și bine mai era un pic de net, să vadă cititorii mei cum este acolo, acum ști că urmează să merg la un drum lung peste câteva zile, cu net pe tell aș ține la curent lumea pe unde trec și ce fac, dacă scriu doar după, nu prea mai are așa farmec, nu? Dacă crezi că merit, io accept această ofertă cu plăcere. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 23 aprilie 2014, 12:19

    Sunt romanca, am mereu nevoie de net si nu mai am telefon de trei ani, de cand am decis ca pot trai si fara… Ma inselam atunci si mult am regretat hotararea, dar nu puteam sa recunosc in fata nimanui ca imi lipseste. Se pune, domnule Cristian?
    Daca imi mai aratati un blogger fara telefon fac cinste cu o bere! :D

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 23 aprilie 2014, 13:07

      Miao, eu sunt ăla, Vienela, se pune? :D

      Iar mobil fără net au tuşa Vero şi coana Matilda, fiindcă stau împreună (în aceeaşi piele) mai toată ziua călare pe laptop :) Cică netul pe telefon le-ar prii doar dacă ar fi gratis – şi m-ar lăsa şi pe mine să dau cu lăbuţele-n taste; am experientă, pe tastele laptopului tropăiesc de cel puţin trei ori pe zi! :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 23 aprilie 2014, 20:01

      Vienela, o bere ai spus? Nu mai bine ii dai o lada?
      Citeste comentariul de la celalalt articol, ai sa descoperi ca si eu fac parte din grupul ala secret, din care faci parte si tu :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 24 aprilie 2014, 08:09

        Clar, a sosit momentul sa o punem de un blogmeet. :))))

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  3. miercuri, 23 aprilie 2014, 12:32

    Dragul meu ,eu nu am smartphone și nici net pe mobil, nu credeam că e necesar ,dar acum îmi dau seama că poți avea avantaje dacă le ai .Pot de exemplu sa postez pe Facebook și când sunt acasă copii și nu mai am loc la Pc .Ce să mai zic de faptul că după ce fac poza cu telefonul pot să o postez direct pe Facebook și nu mai trebuie să urmez pașii de la Pc Adevărul e că în ziua de azi e tot mai necesar să ai net pe mobil ,să afli mai rapid știrile dar mai important, să afli ce fac prietenii de pe Facebook Twiter și alte rețele sociale .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 23 aprilie 2014, 12:47

    Nici mama n-are smartphone si nici net pe mobil. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 23 aprilie 2014, 12:50

    Oare sa scriu si eu despre mama? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 23 aprilie 2014, 13:23

      Colega, hai sa simplific lucrurile: decizia daca scrii este la tine, telefonul, cartela si alegerea castigatorului sunt la mine :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. miercuri, 23 aprilie 2014, 14:01

    Eu nu am net pe telefon. Am un Nokia de mai veche generatie si nu nu folosesc netul pentru ca nu pot. Ce-i drept, nici nu l-am considerat necesar pentru ca le folosesc acasa din plin. Am un card cu vreo 2 giga memorie pe care am cantecele pentru copiii cu care lucrez. M-ar ajuta un telefon de mai noua generatie pentru ca am putea invata si poezii, nu sa trebuiasca sa le trag la xerox toata ziua.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 23 aprilie 2014, 14:26

    Prietene, ce-ar fi sa mi-o dai mie? :) Asa stii ca ai o poveste asigurata, nebun sunt, asa ca..
    Sau si mai bine, prietenului nostru comun, Nelu Sabadus. Ca are nevoie cand merge cu albinele la munte. Pe bune!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 23 aprilie 2014, 17:28

    ….este cam greu să scriu aici că mi-ar place un cadou de ziua mea! Cui nu-i place să primească un cadou? No bine, no! În 24 aprilie este ziua mea de naștere și cred că ar fi o bună ocazie să intru în lumea bloggerilor care au telefoane care să facă orice, clătite chiar, dar în principal să se poată conecta la internet pentru a fi mai aproape de lumea virtuală în care am pătruns, în calitate de blogger, de mai bine de un an! Se mai miră unii pe aici despre bloggeri….nu suntem cu toții egali!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. nevermind
    joi, 24 aprilie 2014, 18:28

    Bucuria pe care o persoana cunoscuta ar avea-o daca ar primi smartphone-ul asta este exact ca diferenta intre un vizor si o fereastra (virtuala) spre lumea intreaga:

    http://imgur.com/e35ym5o

    Vodafone 150

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. kitty
    joi, 24 aprilie 2014, 22:41

    Stiu eu sigur un om care nu are net: iubita varului meu. A avut pana acum vreo luna cand i-a surprins taica-sau pe amandoi. Pe strada, nu in pat. Dupa o luna in care nu se mai vazusera.
    Pe strada a fost cum a mai fost, in fond nu se putea inrosi mai mult decat culoarea rosie atunci cand un dulap se rasteste pana ramane fara aer, isi trage suflarea, isi ia avant, se rasteste iar, se odihneste, gesticuleaza amenintator si o tine tot asa pana incepe sa se contrazica singur, timp in care persoana in cauza isi doreste din suflet ca teleportarea sa nu fi existat doar in star trek. Tatal este genul cioban rugbist. Vorbeste putin si actioneaza mult si cu simt de raspundere. Cablul de net a fost urmatoarea lui victima; a sfarsit in lama cutitului ca un purcel de Craciun. Apoi mandrul Putin a anexat cablurile de alimentare de la unitate si de la monitor, ca sa se stie o treaba. In final s-a luptat cu telefonul (cadou de la el) si, ca o certitudine a maretiei sale, l-a injosit sub talpa pantofului. Varul meu – cu idealuri artistice, tatal ei – cu idealuri mai „pragmatice”. Varul nu corespunde cerintelor vremurilor – casa, masina etc. Tatal a stabilit cerintele vremurilor. Ei se stiu de 2 ani. Tatal nu vrea sa il stie nici acum. Varul meu stie foarte bine ce vrea. Si tatal stie foarte bine ce vrea. Chiar si ea stie foarte bine ce vrea. Si tatal stie foarte bine ce vrea.

    Mai tin legatura pe telefonul vreunei colege de 2-3 ori pe zi in timpul pauzelor ei dintre ore. De vorbit de acasa nu se pune problema, apucaturile directiei a 5-a sunt omniprezente acolo.

    Nu este o poveste lacrimogena si dramatica, nu este nimeni pe moarte si nici nu depinde viata cuiva de netul pe mobil. Daca va fi posibil sa le transform tristetea intr-o ecranizare digitala a lui Romeo si Julieta ar fi grozav, daca nu, navigare placuta castigatorului!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 28 aprilie 2014, 15:11

    eu n-am. mare blogger de se rataceste-n bucuresti ca n-are google maps. deci?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde