03.12.2016

Încă un exemplu de plagiat 2.0. Oh, viaţă de creativ…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: M-a sunat proprietarul siteului care a făcut campania de mai jos. Şi-a cerut mii de scuze. Din câte am înţeles a fost o neînţelegere. Apreciez gestul. Aşa fac bărbaţii adevăraţi, dacă înţeleg alţii ce vreau să zic.

————————–

După distracţia cu Perfect Tour (apropo, nici până în ziua de astăzi nu mi-au răspuns la mail, mare brand, mare caracter, desigur), hop trăznaie, încă una. Un copy/paste splendid după ce facem noi la Blogal Initiative. Drept pentru care, cu amuzamentul de rigoare inclus, fac următoarea ofertă publică şi nenegociabilă:

Bre, dacă vi-e prea lene sau nu ştiţi cum sau nu vă duce capul sau habar nu aveţi meserie, daţi-mi un mail, promit că vă scriu eu un brief pentru campaniile voastre. Pro bono, desigur, căci aşa sunt eu darnic =))

Nu dau link către cine a realizat creaţia originală de foioioi de mai jos, căci nu vreau să îmi aduc contribuţia la promovarea unei giumbeli 2.0. Dar nu m-am putut abţine să nu vă spun, ca să ne amuzăm împreună :D În rest, vorba lui Vlad legat de ora 23.59 :))

plagiat-2-0

PS Una din chestiunile la care am râs corespunzător a fost aia cu preluarea cu copy/pastea a „Mecanismului” când la ei în brief nu există nicăieri menţionarea „mecanismului” :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Moarte corporatiştilor!

Geografia este, de multe ori, doar o scuză să nu ne uităm în jurul nostru

32 comentarii

  1. miercuri, 20 februarie 2013, 13:55

    da bre cu link ca pentru un domeniu .ro pe viata parca m-as baga si eu

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • Cristi
      miercuri, 20 februarie 2013, 14:59

      Toate domeniile .ro sunt pe viata.

      Thumb up 2 Thumb down 0

      Răspunde
  2. miercuri, 20 februarie 2013, 13:56

    Nu-i de ras, Chinezule! E de plans. Patetici mai sunt unii, serios iti zic. Mie una mi-ar fi rusine…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 20 februarie 2013, 13:59

    Deh… e greu, greu tare să muncești.
    Stai liniștit, nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 20 februarie 2013, 14:06

    Și eu am răs că au lăsat aia cu „mecanism” dar chiar și greșeala de acord: „articolul trebuie să fie scrise

    Mda.. trist!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 20 februarie 2013, 14:11

    tocmai ce-am primit si eu mail-ul de la ‘neste unii’ astia si ma pregateam sa-ti semnalez. si cica asteapta un raspuns din partea mea ‘cat mai repede cu putinta’. unde naiba s-or grabi asa? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 20 februarie 2013, 14:21

    Macar ca idee…astia promoveaza atat de bine concursul incat nici nu-i gasesc. S-au ascuns :))

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 20 februarie 2013, 14:25

    Ce dubios.
    Si nu este vorba despre cine stie ce gaselnita, dar uite ce inseamna sa ai succes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 20 februarie 2013, 14:34

    Plagiatul acesta este ca o replică chinezească. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 20 februarie 2013, 14:35

    Ba nu e plagiat ! Asa inteleg ei „to share” din principiile „web 2.0”. :)))))

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 20 februarie 2013, 14:41

    Chinezule, inseamna ca faceti treaba buna..Cand ai vazut tu sa copieze cineva ceva prost??? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 20 februarie 2013, 14:48

    am primit si eu mail-ul … le-am trimis inapoi ratecard-ul cu specificatia ca noi 8 ne inscriem in concurs pentru right amount of money.
    n-au mai raspuns :))

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Răspunde
  12. miercuri, 20 februarie 2013, 15:12

    Păi în cazul unora e greu să respire şi să gândească în acelaşi timp. Folosesc creierul doar pentru funcţii vitale (gândirea, creativitatea sunt excluse, evident). Vrei să facă un blocaj cognitiv şi să se suprasolicite? :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 20 februarie 2013, 15:18

    Eu ma gandeam la cineva dar nu sunt sigur. Urmeaza sa te acuze ei de plagiat :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 20 februarie 2013, 15:43

    Data viitoare când mai apare pe B.I. un asemenea post, încearcă să strecori o greșeală prin cuvinte (o literă de exemplu).

    Și da – e tragic :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 20 februarie 2013, 15:57

    mai trebuia sa puna la sfarsit sursa :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 20 februarie 2013, 16:37

    Chinezule, gradina Domnului e mai mare decat Piaţa Tien An Men…, n-ai ce-i face! Imi explica si mie cineva ce sunt acelea „giumbeli 2.0”, nu de alta, da’ sa nu plagiez… :-)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 20 februarie 2013, 18:00

      Stimabile, nu ma face sa par mai intelectual decat vreau sa par, ca dam in altele… :))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  17. miercuri, 20 februarie 2013, 17:01

    Se putea si mai „bine”.
    Altii sunt performeri la asa ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 20 februarie 2013, 17:24

    Îmi aminteşte de cum se copia în liceu, la istorie :))
    informaţie, informaţie (vezi pagina 34)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 20 februarie 2013, 17:58

    Ati vazut ca am facut later edit, da? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 20 februarie 2013, 18:11

      Si sunt ferm convins ca si-a cerut scuze in numele altcuiva, pentru ca, nu-i asa, asa fac barbatii adevati. Nu recunosc niciodata evidentele :))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 20 februarie 2013, 20:39

        Barbatii adevarati nu ar trebui sa plagieze!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  20. miercuri, 20 februarie 2013, 20:13

    frate, cum le căzu unora inspiraţia pă jooos! :)) apreciez miile de scuze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 20 februarie 2013, 20:51

    Astea sunt chinezarii 2.0-1 :))

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 20 februarie 2013, 22:04

    […] fac o sesizare lui Cristi, care și scrie un articol despre asta – apropos, la el vedeți și o captură a celor două brief-uri comparate – […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 20 februarie 2013, 23:17

    Super tare! Peste tot în articol vorbesc de ”campanie”, iar la sfârșit zic: ”premiile concursului” :))))
    S-au gândit ei, așa, în timp ce scriau asta că dacă zic ”premiile campaniei” vă veți prinde, dar, așa, s-au scos cu ”concursului”, că nu se mai bagă de seamă! :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 20 februarie 2013, 23:27

    L-am primit si eu pe e-mail, dar formularea asta „Trimite-ne un link catre articol … sau poti alege sa fi platit pentru articolul tau cu 5 euro” mi-a dat cu virgula. Si gramaticala si financiara. La asemenea propunere nici nu m-am mai deranjat sa raspund …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 21 februarie 2013, 02:14

    […] Program incarcat la mine. Sper ca a iesit ok concertul, felicitari inca o data pentru album. – Chinezu a venit si el nitel. Nu a stat foarte mult, insa a onorat prezenta. Probabil si el gandea ca si […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. duminică, 24 februarie 2013, 02:29

    Si totusi, articolul tau prezinta doua cazuri (ma rog, unul e reamintire): o companie marisoara, Perfect Tour, cu o cifra de afaceri de 22 milioane de euro (la nivel de grup), si o firma infiintata la inceputul lui 2012.
    Ia analizati voi ractiile celor doua (ma rog, a celei mai mici, caci nu exista reactie din partea marii companii) si parca nu mai sunt atat de nemernici. Prin comparatie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 25 februarie 2013, 22:53

    Te-ai gandit sa blochezi cumva posibilitatea de a da copy paste pe site?
    Am vazut ca exista cateva plugin-uri pentru asa ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. luni, 6 iulie 2015, 21:08

    […] fac o sesizare lui Cristi, care și scrie un articol despre asta – apropos, la el vedeți și o captură a celor două brief-uri comparate – […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde