27.05.2016

Decret chinezăresc: Astăzi este ”Ziua celor 3 linkuri”!

Încă mai văd lume care face referire la postarea mea despre din ce în ce mai puține lucruri faine pe bloguri. Și încă mai văd că unii nu au înțeles nimic din ce am vrut să zic… Dar nu-i bai, noi să fim sănătoși și să trăim din ce în ce mai bine într-o blogosferă din ce în ce mai sănătoasă :)

Am mai observat că multă lume scrie fără a linkui pe nimeni, fără a face referire la o anumită postare scrisă de altcineva. Inclusiv eu, de multe ori. Ceea ce nu e neapărat rău. Dar când devine obicei și când intri într-o, dacă îmi permiteți forțarea, autarhie 2.0, când îți ajungi ție însuți ca blogger, parcă nu mai e ok. Sau, cel puțin, mie nu îmi pare că e în spiritul blogosferei pe care încercăm să coafăm cum trebuie.

Unul din lucrurile minunate care mi s-au întâmplat de când prestez ca blogger a fost tocmai faptul că am cunoscut foarte mulți oameni faini. Și nu e puțin lucru să ți se întâmple așa ceva. Și nu e puțin lucru să reușești să ții legătura periodic cu ei, să povestești una, alta, să schimbi experiență. Cu unii am trecut de la stadiul de cunoștință la cel de amiciție și cu câțiva de la cel de amiciție la cel de prietenie. Ceea ce mi se pare extraordinar. E unul din câștigurile certe din toată aventura asta a mea. Presupun că și voi simțiți la fel, că aveți oameni din online, bloggeri, cu care relaționați foarte bine, pe care îi apreciați și care vă apreciază. Și cu care simțiți că aveți multe în comun.

Și atunci vin și vă întreb: de ce nu le spunem oamenilor din online care ne plac, mai des, că ne plac? De ce nu dăm mai des linkuri către o postare de-a lor sau, pur și simplu, către blogul lor și să zicem doar că a scris bine, a scris frumos sau, mai simplu, că îți este dor de o bere/un ceai cu el/ea?

De aceea, m-am hotărât, cu de la sine putere, firește, să declar astăzi ”Ziua celor 3 linkuri”. Care înseamnă exact ce ziceam mai sus: să scrieți pe blogurile voastre o postare în care să faceți referire la 3 bloguri sau 3 postări care v-au plăcut astăzi ale prietenilor 2.0 pe care îi aveți. Vă rog să considerați asta ca o leapșă și să o preluați fiecare, după cum vă lasă sufletul :)

Mulțumesc că ați înțeles ce am vrut să zic mai sus :)

PS: O să încerc să îmi fac un obicei zilnic din a da cele 3 linkuri. Astăzi nu dau linkuri, însă. Chiar cred, în aroganța mea, că ce am zis mai sus e de ajuns pentru chestiunea în cauză :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Bannerul no. 5 din campania ”Chinezu te face de 125×125”

… și câștigătorul iPad 2 este…

32 comentarii

  1. joi, 24 martie 2011, 08:52

    Păi eu te plac :)), ca blogger vorbind, am şi scris un articol despre faptul ăsta, multă lume m-a criticat, asta e ce ştiu unii. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 24 martie 2011, 09:07

    deci asta e ziua celor 3 linkuri fara linkuri ah? zi baaai ca nu vrei sa imi dai link si gata:))))):P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 24 martie 2011, 09:43

    […] Aici la ASLUB veti gasi o cronica a spectacolului si aici la YORICK , o alta cronica. La ONITZZA  veti afla de ce “Venexia” e altfel. La Bibliotecaru, veti gasi, in articolul “Actorul sa intre la machiaj”, schitele de machiaj la Venexia. (Explicatia titlului de astazi o gasiti la Chinezu). […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 24 martie 2011, 09:49

    E buna ideea! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 24 martie 2011, 09:55

    Eu dau mereu linkuri, chiar si cand este ceva foarte cunoscut pe care l-am gasit pe alt blog. De aceea blogul meu se cheama „De pe bloguri adunate si-napoi la lume date”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 24 martie 2011, 10:18

    hai bre dă-ne link
    îţi dau 1000 de mărci

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 24 martie 2011, 12:07

    Interesanta idee…..sa vedem cum o punem in practica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 24 martie 2011, 12:41

    Trei linkuri e relativ :D Pot fi si mai multe, ideea este sa tragem de maneca pretenarii de pe net si sa le spunem ca ne gandim la ei. Eu fac treaba asta ocazional. Dau multe linkuri, dar catre sursele mele :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 24 martie 2011, 12:45

    e bună ideia, îmi place şi chiar am scris azi despre asta, am pus şi 3 lincuri la mine pe blog. multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 24 martie 2011, 12:52

    Asteptam linkurile zilnice.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marin tonciu tommy
    joi, 24 martie 2011, 15:16

    HI, China ! Am plecat dela comentariul tau pt un kil de zahar si am descoperit o lume fascinanta ! in izolarea mea pe balta pe care o pastoresc v-am ignorat SI CRED CA AM GRESIT ! Am crezut ca voi bloggerii sunteti dintr-o lume virtuala dar voi sunteti<>,vorba lui Dinu Noica ,o lume virtuala care face parte din lumea reala pentru ca sunteti intr-o permanenta miscare de ancorare a lumii reale ! Finalmente, I LOVE THIS GAME ! dar tare mi-e teama ca nu-i doar un joc si imi va schimba trairea in spatiul Daciei Ripensis ! Daca as avea blog as da astazi link -uri catre China,Stefan Murgeanu,Vlad Dulea-ce revelatie !,Cristian Lupsa,Cristina Bazavan und Vaclav Pavel-playwrite-ul,nu ornitologul ! Sunt 3 link-uri ? OOops ! Nu prea le-am avut la Mate !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 24 martie 2011, 16:49

    […] Via TechRadar, după un îndemn al lui Chinezu de a preciza sursele. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 24 martie 2011, 18:00

    Avand un blog culinar,eu dau link de cate ori postez o reteta gasita pe un blog confrate-sora,chiar daca-i de pe Googu,dau link.
    Mai am un pic si dau link si la caietul cu retete al bunicii.:))
    Cat despre faza cu 3 linkuri,nu stiu ce sa zic.
    Mie nu-mi plac leapsele,pentru ca nu stiu cata amicitie si cat interes zac in ele.
    Eu dau link la 3,pe urma ei se simt obligati sa-mi dea linck mie…si tot asa…
    Cei la care nu le-am dat link,se supara,ca nu i-am nominalizat …
    Mai bine cate un link venit din inima din cand in cand,cand simt si cand ceva sau cineva ma face sa scot clopu.
    In rest mesajele-comentariile sunt cea mai buna masura a aprecierii.
    Parerea mea.:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 24 martie 2011, 19:16

    2 sau 3 nu conteaza..important e sa fie bune:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 24 martie 2011, 20:35

    Eu ofer link-uri ori de cate ori se iveste ocazia. Ce vreau in schimb? NIMIC.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 24 martie 2011, 21:31

    Eh, cat de bine zici, Chinezule! Imi pare atat de bine ca pe blogul asta nu gasesc incrancenarea din alte parti.
    Eu ma tem ca oamenii din online nu mai spun despre altii ca le place ceea ce au scris aceia din urma fiindca vor fi suspectati de parti-pris-uri. Apreciez initiativa ta si sper sa merit si eu vreun link.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 24 martie 2011, 23:40

    E foarte folositor sa ai lincuri catre articole asemanatoare,aste este o practica cunoscuta de seo. Recomand oricui sa incerce macar o saptamana la rand sa puna lincuri relevante si sa urmareasca rezultatele in serps

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 25 martie 2011, 00:17

    Întîmplător, postarea mea de azi (adică ieri, dacă mă uit la ceas) are zeci de linkuri, că am mai dat o dată cîştigătorii concursului. Se pune?
    Dar am să preiau şi leapşa :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 25 martie 2011, 00:22

    e buna ideea, dar are o mica scapare:) daca zici ca azi e ziua celor trei linkuri, inseamna ca trebuie sa dam trei linkuri in fiecare zi de 24 martie in fiecare an?…mi-am permis si eu o gluma. Maine o sa dau si eu trei linkuri, si unul va fi cu siguranta catre acest post :) numai bine .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 25 martie 2011, 09:45

    […] e decret Chinezaresc, zic sa-l punem in aplicare, ca e de bine. De ce e de bine? Pentru ca intotdeauna e bine sa arati […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 25 martie 2011, 09:53

    Faina ideea, dar se aplica numai la bloguri generaliste sau despre social media & stuff. Daca ai un blog nisat si incerci sa-l tii consecvent, e aiurea sa te apuci sa scrii articole doar de dragul de a pune 3 link-uri. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 25 martie 2011, 09:53

    ioi, câte posturi o să apară acum pline de link-uri frumoase către oameni speciali:) super tare iniţiativa, poate fi un fel de followfriday de pe twitter, într-o zi a săptămânii să dăm link-uri ca nebunii:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. sâmbătă, 26 martie 2011, 00:23

    […] Asta seara a fost festivitatea de premiere #roblogfest, in cadrul careia s-au dat premii pentru bloguri din toate categoriile. Toata lumea se asteapt,a ca toata lumea sa scrie pe blogurile personale despre aceasta festivitate de premiere. Eu, cum ma stiti mai deosebit asa:), o sa scriu despre altceva, si anume despre postul domnului chinez. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. sâmbătă, 26 martie 2011, 01:14

    […] decreta zilele trecute “Ziua celor trei link-uri“. Tovarăşul nostru de drum, în speţă Chinezu, a ambalat sub formă de leapşă, decret, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. sâmbătă, 26 martie 2011, 11:09

    Cred ca am inteles. Daca „blogosfera” trebuie sa creasca in importanta, asta e o metoda care da cele mai bune rezultate. Si este felul in care tu iti publici articolele pe blog, cu multe link-uri. Daca n-ar fi doar o zi ci toate zilele ar fi si mai bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. sâmbătă, 26 martie 2011, 23:23

    […] cand vrea sa vada flori ca sa le maingaie  cu privirea. Era ziua celor trei linkuri inventata de Chinezu. Of, Doamne, ce bine ca nu sunt mai multe ! Fiindca eu ma uit la Matilda, iau blogrollul ei de sus […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 29 martie 2011, 15:56

    Bineinteles ca poti incepe chiar cu iYli.ro ::)) fata scrie frumos :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 29 martie 2011, 16:07

    Un fel de sfanta link-aime :)))).Frumoasa initiativa!Si eu dau linkuri catre cei pe care ii mentionez in posturi pentru ca asa mi se pare corect.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 31 martie 2011, 08:14

    […] văzut că decretul meu cu ”Ziua celor 3 linkuri” a prins foarte bine și că mulți ați preluat această leapșă fără adrisant, lucru pentru […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde