28.05.2016

Chinezu și Giulietta – actul de deschidere (ăla cu poză)

Să vă spun, într-un singur cuvânt, cum e Giulietta Alfa Romeo cu care am parcurs distanța București – Iași: minunată :D Dacă nu mă credeți pe cuvânt, întrebați-i pe Andrei, Bogdan și Haotik, cei care au fost pasagerii mei într-o călătorie în care ne-am distrat corespunzător :)) Și rugați-i să vă spună nu de cea mai mare parte a drumului, pe care am parcurs-o respectând cu strictețe prevederile legale de viteză (la un moment dat cred că numai noi eram cei care le respectam :D), ci de tronsonul Roman – Târgu Frumos, unde, pe niște serpentine simpatice, Giulietta mi-a dovedit că este o mașină de care m-am îndrăgostit pe loc :D Și, îmi vine a crede, cam ăsta e și sentimentul celorlalți 3 cavaleri :)) O să scriu mai multe despre mașina asta după ce se termină aventura :)

Mai jos aveți și o poză a prințesei, făcută într-o benzinărie din Focșani, unde ne-am oprit să-i mâncăm șnițelele lui Haotik :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Roșia Montana – Noul El Dorado

Astăzi merg să văd Rango împreună cu…

17 comentarii

  1. sâmbătă, 5 martie 2011, 08:20

    Cam toate Alfele sunt minunate si foarte elegante. Preferata mea e 147. Ceva date tehnice nu ne dai, cat consuma? Ce motor are?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 5 martie 2011, 09:21

    Asa arata „masina chinezeasca”?
    Eu astept sa scrii o postare despre „cati chinezi incap in ea?”
    Hai sa te vad cum ne uimesti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 5 martie 2011, 09:29

    eu comentez acum live din giulietta, si zau ca are dreptate chinezu. da ce o sa ne distram pe serpentine la oituz

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 5 martie 2011, 10:15

    Se poate chinezule sa faci tu d’astea, te-am prins si te-am dat in vileag. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 5 martie 2011, 12:25

    mie imi place ca ar numarul pe o parte.:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 5 martie 2011, 12:36

    Am avut ocazia sa ma plimb si eu cu vreo cateva alfa, ce-i drept, modele mai vechi cu cativa ani dar m-au impresionat placut, de la tinuta de drum, confort pana la sprint si stabilitate. La capitolul consum insa as tinde sa dau un minus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 5 martie 2011, 14:03

    Eu m-am indragostit doar la o privire, mie nu tre sa-mi divedeasca nimic :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 5 martie 2011, 15:13

    To Giulietta or not to Giulietta? – răspunsul îl ştim cu toţii.
    Faină maşina. Şi chit că-s fată şi mă rog, prin definiţie cică femeile habar nu au de maşini, eu o să mă leg doar de culoare – roşu = good choice; şi de dinamică. Presimt că maşinuţei ăsteia îi place să-i fie călcată pedala. În cât timp ajunge la 100km/h? 4-5 secunde? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 5 martie 2011, 15:27

    Cât de ciudat e să vezi o fată de cum vorbeşte despre maşini:))
    Să mai aud de la cineva că viaţa de blogger e grea….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marius
    sâmbătă, 5 martie 2011, 18:49

    si cu numarul ala de cocalar care este faza?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 5 martie 2011, 21:44

    Tronsonul acela între Roman-Tg. Frumos chiar e foarte fain. Uite motiv să mai treci pe la noi.

    PS: Nu mă las până nu faci un popas în Roman :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 5 martie 2011, 21:55

    nu pot sa spun decat UAU!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 5 martie 2011, 22:11

    Am condus si eu aceeasi masina :)

    E interesanta si enervanta in acelasi timp.

    Astept review-ul sa vad daca suntem pe aceeasi lungime de unda.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 6 martie 2011, 01:17

    Vreau si eu sa testez una. E o masina ok, cu un pret putin ridicat, insa merge.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 6 martie 2011, 15:03

    Toate masinile Alfa Romeo au avut eleganta lor aparte dar au un renume mai putin bun la categoria… fiabilitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 6 martie 2011, 21:05

    […] dragalasa si cuminte dar care ascunde 235 CP sub capote si se comporta impecabil. Dupa ce tovarasu Chinezu a condus ca la carte trei sferturi din drum, pe portiunea de sosea dintre Roman si Targu Frumos […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde