05.12.2016

Alecu meu cel drag m-a convins să renunţ la fumat

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am nişte copii minunaţi. Minunat de minunaţi :) Şi dacă Mara mea, la 5 ani jumate, este o încântare şi o splendoare copilistică, Alecu, la 11 ani şi un pic, are momente în care dovedeşte o maturitate care mă loveşte ca un upercut. Şi care mă trezeşte din anumite momente de somn existenţial pe care le mai practic şi eu, ca tot omul…

V-am spus că i-am promis fiului meu că mă las de fumat. Nu avem cum să reacţionez altfel la seriozitatea cu care a venit la mine şi mi-a spus „Tati, mă deranjează că te văd fumând. De ce nu renunţi?”. M-am cutremurat tot şi am ştiu că e gata joaca asta. Am setat termenul de 1 septembrie pentru a mă coordona cu musiu Petreanu şi cauza cu pricina. Dar asta a fost aşa, de context :)

Aşadar de astăzi, 1 septembrie, nu mai fumez. Pentru că promisiunea făcută copilului meu este mai sfântă decât orice pe lumea asta. Iar eu, deşi sunt un păcătos notoriu, am treimea de acasă care e tot ce mi-am putut dori şi visa vreodată…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Bloggeri pescari, atenţie comanda la mine!

Cel mai grataragiu dintre bloggeri! Concurs!

33 comentarii

  1. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:41

    felicitari, asta e un motiv cat se poate bun!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:43

    Nu pot decat sa-ti doresc sa reusesti si sa-ti tin pumnii! Usor n-o sa-ti fie, dar vorba ceea, ai cea mai buna motivatie posibila. MULT SUCCES!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:44

    Felicitari Alecule! Sa-l sanctionezi pe tatal tau de fiecare data cand va mai avea tentative de a fuma! Ii spui ca fiecare tigara e o zi in care ii inchizi blogul. :D

    Mult succes Cristi! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:45

    Felicitari!
    Dupa 3-4 luni sa vezi ce minunat o sa te simti, corporal ma refer.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:46

    Felicitari! Așa părinte să tot existe pe lume. Șeriful meu tot zice că se lasă, probabil când va fi între scânduri…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:52

    Esti de apreciat pentru ca te-ai lasat de fumat daca ti-a cerut copilul tau asta. Multi parinti dau vina pe stres si spun ca nu pot rezista fara tigari, iar copilul incepe sa aiba impresia ca parintele nu tine destul de mult la el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:55

    Ţin pumnii, sunt sigură că ai să reuşeşti. Mie mi-a ieşit acum mai bine de 4 ani. E greu la început dar asta nu merge decât dacă renunţi complet, nu cu reduceri progresive. Baftă!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 1 septembrie 2010, 09:01

    Bravo lui Alec. Are idei bune si stie sa motiveze. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 1 septembrie 2010, 09:08

    Pe langa faptul ca te lasi de fumat, ii dai si un exemplu frumos lui alecu, acela de a’si respecta promisiunile.
    Foarte fain. Felicitari. Pentru amandoi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 1 septembrie 2010, 09:34

    multumesc, dragilor :)
    si da, am un copil minunat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 1 septembrie 2010, 09:39

    Să vezi cum o să fie când o să-ţi zică Mara să mai mergi şi pe la biserică… Apoi să vorbeşti frumos, să-ţi tunzi pletele… Încet-încet, fac copiii om serios din tine. :)))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 1 septembrie 2010, 09:39

    Bravo ma! :))
    si eu am 10 zile, azi, de cand m-am lasat de fumat :D
    dupa ce am avut aceeasi discutie, dar cu tata
    fumator de 40 de ani, dar cand i s-a pus pata s-a si lasat de tigari si tot imi batea obrazul
    daca el a putut trebuia sa pot si eu, nu ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 1 septembrie 2010, 13:02

    Felicitari si mult succes! Un gest de apreciat, eu ma chinui cu mama de peste 12 ani si degeaba…:(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 1 septembrie 2010, 13:07

    he he he
    bravo tie,
    eu am sarbatorit pe 18 un anisor…
    bravo mie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 1 septembrie 2010, 13:27

    BAFTA…..!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. mircea grumaz
    miercuri, 1 septembrie 2010, 13:34

    mestere, do it… eu m-am lasat de vreo 4 luni jumate si ma simt minunat; dupa 21 de ani de bagat rahat in mine; totul e mental, n-ai nici un sevraj la indemana, nimic; totul e mental… nu esti om slab, deci te lasi (imi schimb parerea daca nu te lasi); si pui pusca jos de tot, nu cu cacaturi, cu Nicorette – patru fete / doua negre si cochete; jos de tot! ultim sfat: nu mai vorbi (scrie) nimic despre faptul ca te-ai lasat in zilele urmatoare; scoate cuvantul tigara, fum din cap

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. MihaelaB
    miercuri, 1 septembrie 2010, 13:34

    Bafta multa!
    Schimba obiceiurile legate – fie si vag – de fumat & creaza-ti alte obiceiuri. O sa vezi, functioneaza.
    Iar Marieta are mare dreptate.

    (Nici eu nu mai fumez din noiembrie 2008, dar n-am nici un merit, nu m-am lasat eu ci organismul meu!)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. catalin
    miercuri, 1 septembrie 2010, 17:01

    Ai sa te apuci din nou. Sigur iti spun.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 1 septembrie 2010, 17:35

    Secretul este sa nu te lasi, doar sa reduci numarul. La mine a functionat. Fumam peste doua pachete pe zi.
    Acum imi ajunge un pachet mai bine de jumatate de an. Daca mi-a propune, cred ca as putea sa il intind pana la un an, insa nu vreau sa simt ca fac efort.

    Spor la mestecat in gol! Este unul dintre primele semne ale sevrajului tabacic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 1 septembrie 2010, 17:40

    iar dacă simți că te lasă balamlele, uite aici un sac de argumente: http://desprecancer.wordpress.com/2010/09/01/ce-se-ntimpla-doctore/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 1 septembrie 2010, 17:48

    si ce frumos ai vorbit de copiii dumitale..
    bafta in a deveni nefumator!, zisai eu cu scrumiera plina de chistocuri in fata..

    dar dincolo de treaba cu fumatul, articolul mi-a adus aminte de ce mi-a zis odata un om de afaceri din targu jiu. ca singurul lucru care il lasi dupa tine e un copil (nu case, nu firme, nu hoteluri, nu magazine, nu masini). si incep sa ma conving tot mai mult ca asa si e..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 1 septembrie 2010, 19:03

    maestre, mult succes ! o sa ai nevoie, dar esti un om puternic :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 1 septembrie 2010, 21:13

    […] Chinezu şi Vladimir, pe numele […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 1 septembrie 2010, 21:39

    frate chinez, sînt alături de tine, dar îți lansez o povocare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Alisuca
    joi, 2 septembrie 2010, 10:38

    Te rog mult sa citesti cartea lui Allen Carr”In sfarsit nefumator”.
    O gasesti in varianta online, iti va fi de un real folos.
    Si eu m-am lasat tot de dragul baietelului meu.

    Succes!
    Desi sunt convinsa ca succesul iti este garantat cu ajutorul acelei carti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. joi, 2 septembrie 2010, 12:51

    Bafta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 2 septembrie 2010, 13:17

    Bravo D-lui Alecu! Esti un tatic fericit cu un copil cu initiativa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 2 septembrie 2010, 14:54

    baga un ochi aici :) http://www.naepop.ro/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde