26.08.2016

Gata, e oficial: din septembrie mă las de fumat

De când cu musiu Petreanu și cauza lui cu lăsatul de fumat, m-am gândit serios la chestiune. Dar azi dimineață Alecul meu cel drag mi-a smuls promisiunea că din septembrie termin cu țigările. Și cum promisiunea către copilul meu e mai sfântă decât orice altceva în lumea asta, declar oficial și public că din 1 septembrie gata cu țigările!

Poate îmi dați și voi o idee de un site, un program, ceva acolo, care să îmi facă renunțarea asta mai ușoară… :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Avem doi noi membri în familie: Fredy şi Ţesti

Bine, băi, săriți-mi în cap că sunt lipsit de spiritualitate

25 comentarii

  1. bloghita
    miercuri, 11 august 2010, 09:44

    Eu am citit „In sfarsit nefumator” de Karr si m-a ajutat enorm. Asa ca, poti sa o citesti…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Razvan
    miercuri, 11 august 2010, 10:34

    eu am reusit acum 8 luni sa ma las cu ajutorul cartii lui Allan Carr – In sfarsit nefumator. Cateva capitole insulta inteligenta cititorului, dar daca e citita pana la capat funtioneaza (inca trei prieteni s-au lasat citind cartea). Aaaa…si partea buna e ca nu le duc dorul si nici nu am fost tentat de atunci sa mai fumez.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Annamaria Somay
    miercuri, 11 august 2010, 10:53

    Daca tot vrei sa te lasi, nu mai astepta! Vrei sa te lasi? Lasa-te azi! Daca astepti pana la 1 septembrie, psihic vei fi gata pana atunci si vei ajunge, ca sa nu incalci promisiunea fata de Alecu, sa fumezi pe ascuns… :) Bafta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Serginho
    miercuri, 11 august 2010, 11:04
  5. anndryusha
    miercuri, 11 august 2010, 11:24

    Faci aşa: calculezi câte pachete ai să fumezi până la 1 septembrie, le cumperi pe toate şi le-ndeşi într-un sertar. Iei numai de acolo, în fiecare zi. Vizualizând în fiecare zi tencul cu „bunătăţi” şi modul cum se termină, o să te apuce o silă fără margini pentru viciul ăsta. La mine a ţinut. Bine, eram în clasa a XI-a şi aveam 17 ani, ce-i drept… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Codruta
    miercuri, 11 august 2010, 11:41

    Ehe, dragu’ babii”, io m-am lasat de doi ani jumate:) La mine a functionat asa: un nou stil de viata! Mai frumos, mai provocator! Alta mancare, mai multa miscare, alte prioritati, ce sa mai…radicalizare!!! Iar tigarile nu-si mai aveau locul, ca sa zic asa:) Plus ca iubitul meu devenise nefumator, iar saruturile nu mai puteau fi considerate „poetice”:) Pofta de tigari o sa ai tot timpul. Bine, nu 24 din 24, ci atunci cand simteai tu ca savurezi tigara cu prietenii la un pahar de cinste. Alergarea de cu o seara inainte, masa sanatoasa si „luminozitatea” fetei te vor tine in loc: nu vei mai fuma! Vei fi mai cool asa si mai frumos asa! Doamna te va iubi si mai muuuuuult:) Ce zici de astea?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Crina Coranga
    miercuri, 11 august 2010, 11:57

    Il ai pe Alecu ;) Sa vezi inspiratie acolo!! Tatalui meu i-am dat cartea lui Allen Carr si l-am scos in oras! Santajul sentimental functioneaza!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 11 august 2010, 12:08

    […] as fi Chinezu… Prostia in Romania e mare cat China […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Adrian SM
    miercuri, 11 august 2010, 12:54

    Caută imagini cu plămânii unor fumători înrăiţi care au dat ortu popii. O să te laşi de fumat în secunda următoare…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. dumdum
    miercuri, 11 august 2010, 14:06

    neaparat cu champix

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. dumdum
    miercuri, 11 august 2010, 14:08

    Foloseste champix daca ai de unde procura; face chestia de 1001 ori mai usoara! verificat dupa 20 de ani de fumat la greu; acu am 1,3 ani de nefumat… da r ce mi-ar place sa reiau!!!…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. dumdum
    miercuri, 11 august 2010, 14:13

    Foloseste champix, daca ai de unde procura – face chestia de 1001 ori mai usoara! verificat dupa 24 de ani de fumat la greu; acum am 1,3 ani de nefumat… dar ce mi-ar place sa reiau!!!..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. globber.hi2.ro
    miercuri, 11 august 2010, 14:46

    bv …buna idee :D bafta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 11 august 2010, 20:53

    […] primesc in gazda, Chinezule. In cateva zile esti curat. Trimite pe Twitter | Trimite pe Facebook Pe aceeasi temaLife in plastic, it’s fantastic!A […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sorinrusi
    miercuri, 11 august 2010, 21:15

    Te sustin Chinezu…Eu m-am lasat pe 18 septembrie 2009:)…Se pare ca luna septembrie este buna sa te lasi de fumat..Am impresia ca si Alexa tot in septembrie s-a lasat…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. adriana
    joi, 12 august 2010, 06:25

    o metoda ar fi sa incepi sa elimini progrsiv tigarile..daca fumezi un pachet pe zi, scoti din pachet in prima zi o tigara in a doua zi 2 si tot asa…ideea este sa nu lepui in alt pachet …poti sa le rupi sau sa le dai unui alt fumator care inca nu-si doreste sa se lase de fumat

    minutele dedicate fumatului pe care le castigi, le poti folosi altfel..dar nu rontaind bomboane…Alecu banuiesc ca este pustiul tau…gandeste-te ce fericit va fi cand vei fuma in ziua 20 ultima tigara..sa faci neaparat o poza si sa ne-o arati

    imi voi invita cititorii sa te sustina…spor la treaba ( treaba = scos tigarile din pachet)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Mihai Pintilie
    joi, 12 august 2010, 10:03
  18. Mihai Pintilie
    joi, 12 august 2010, 10:04

    Ai mai putea incerca pipa pacii dar nu e cazul tau ca nu te-am vazut certat cu lumea.. ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Stefan
    luni, 16 august 2010, 13:10

    Buna ziua!
    Cautati „In sfarsit nefumator” de Allen Carr.Cand un prieten mi-a recomandat-o, spunandu-mi ca ma va ajuta sa ma las de fumat, nu l-am crezut.[„Cum naiba sa ma faca o carte sa renunt…e o aberatie”].Interesant este insa ca pe masura ce citeam, simteam ca nu vreau sa mai fumez, ca nu imi mai este pofta si ca „nu renunt la fumat”, ci „scap de viciu”.Daca nu gasiti cartea, v-o pot oferi in format electronic. [moka2490]-va rog sa nu publicati adresa de mail
    .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. mihai
    duminică, 22 august 2010, 08:46

    nu exista chestii de genu’ program, carte etc care sa te faca sa te lasi efectiv de tigari. VOINTA! asta te ajuta. pe langa asta ar mai fii si incapatanare, dar cred ca o poti face parte integranta din vointa :D
    eu m-am lasat de aproape 2 ani.. cred ca in septembrie pe 20 si ceva ii fac.
    Cum am reusit: :D
    M-am trezit intr-o luni dimineata beat(ca mahmur nu ma puteam numi), imi era foarte rau… ca aveam cred ca 2 pachete bagate noaptea, un prieten foarte bun se lasa-se de fumat cu 2 sapt inainte, si am zis raspicat: De azi nu mai fumez! si nu am mai fumat decat 2 tigari in ziua respectiva. A fost greu primele 2-3 sapt, a fost chiar extrem de greu, ma gandeam numai la tigari :S
    Am reusit si eu sa mai pun ceva carne pe mine de atunci… :D (to look more humanlike)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 1 septembrie 2010, 08:24

    […] spus că i-am promis fiului meu că mă las de fumat. Nu avem cum să reacţionez altfel la seriozitatea cu care a venit la mine […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Andrei
    marți, 28 septembrie 2010, 14:23

    Am vazut ca in curand se va deschide o clinica Allan Carr si in Romania (cel putin asa sustin pe site-ul oficial). Stie cineva amanunte?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. duminică, 8 mai 2011, 13:41

    Țigările eletronice nu fac minuni, dar ajută. Ținând cont că aproape toate-s făcute în China, poate primești un discount. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 15 mai 2012, 08:29

    […] as fi Chinezu… Prostia in Romania e mare cat China […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde