06.12.2016

Zilele astea am fost biciclist. Mă rog, un fel de…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Pentru că m-am dat mulţi kilometri cu o bicicletă extrem de simpatică, pe care mi-a dat-o în teste Cosmin de la Ciclop.eu. Nu mă pricep eu la biciclete, dar pe asta cu care m-am plimbat scrie Strida, deci de aia o fi :)

Ce e mişto la bicla asta:
– e foarte, foarte simpatică! Mai ales că alăturarea dintre un buhai ca mine şi silueta sa zveltă este de mare efect, după cum puteţi vedea în fotografii :)
+ este pliabilă şi se face mititică doar din 3 mişcări, adică în vreo 7 secunde ai pliat-o
+ merge surprinzător de bine pentru ce roţi mici zici că are şi pentru aspectul ei de jucărie
+ frâne foarte bune
+ e excelentă pe distanţe scurte, de 2, 3 kilometri

Ce nu mi-a plăcut:
– nu e bicicleta, săraca, de vină, dar Bucureştiul este o mizerie de oraş pentru biciclişti
+ pe distanţe mai lungi devine inconfortabilă, dar evident că nu a fost creată pentru aşa ceva
+ controlul ei e un pic tricky până te obişnuieşti; roata e foarte mică şi de aceea îţi joacă serios ghidonul până îi prinzi mişcarea
+ preţul. E clar că nu e pentru oricine bicicleta asta şi că trebe să îţi doreşti tare să o ai ca să o cumperi :)

Una peste alta, a fost o reală plăcere să testez Strida asta. Cel mai mult mi-au plăcut reacţiile oamenilor de pe stradă, care erau foarte curioşi „ce e asta, domnule???” :)) Raportez că fix de 4 ori am făcut demonstraţie, în faţa unor necunoscuţi curioşi, cum se pliază bicla, stârnind exclamaţii de mirare :))

Pe final vă las cu proba irefutabilă a caracterului ciudos al lui rekinoo, care s-a îndrăgostit atât de tare de bicicletă încât m-a atacat dur, încercând să mi-o sustragă :))

Mulţumiri lui Mihai Pintilie (din nou) pentru poze :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai că am aflat ce poţi face în Tenerife

Dragilor, vă invit la rugby! Sport olimpic și caritate!

18 comentarii

  1. vineri, 21 mai 2010, 10:46

    Cu multa placere. Daca s-a intamplat sa fim din nou in acelasi loc..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 21 mai 2010, 11:20

    Ce tare!
    Apelez si eu aici daca are cineva `biță` ca în link-ul următor … de dat! http://zerocinci.blogspot.com/2010/05/immersion-si-bita.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 21 mai 2010, 11:34

    Today is my birthday! Is something good going to happen? :D

    That was just my way of saying that I like this bike!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 21 mai 2010, 11:34

    Mişto bicla! Cât consumă la sută? :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 21 mai 2010, 12:09

    ai cumva vreo poză şi cu dânsa pliată? merci :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Razvan
    vineri, 21 mai 2010, 16:20

    Esti criminal… De bicicleta nu zic nimic:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 21 mai 2010, 20:58

    Bre, toate chinezariile trag la Chinezu? :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 21 mai 2010, 22:11

    Geniala bicicleta :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 22 mai 2010, 11:00

    Oana Bratila are ceva asemanator si IulianV parca am vazut ca detine asa ceva. Sunt practice, comode, usor de pliat. Vorba ta, pentru 2-3 Km este perfecta:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 22 mai 2010, 11:06

    Foarte tare bicicleta.

    Prima oara am vazut asa ceva in Londra. O dsoara corporatista s-a dat jos de pe ea in fata unui bloc de sticla, a impachetat-o in geanta si a intrat ca si cum ar fi avut laptop in mana. Tinuta: sacou, fusta si tenisi . :)

    M-am plimbat si eu cu una asemanatoare in Iulius Mall (Cj) :D E foarte tare senzatia; dar parca nu as da (cel putin) o mie de lire pe ea :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 22 mai 2010, 15:43

    Nu e de distanţe scurte? Funny, Iulian are una d-asta iar cu el m-am întâlnit de multe ori, mai prin toate colţurile Bucureştiului. E într-adevăr foarte mişto partea cu pliatul. O poţi lua cu tine peste tot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 22 mai 2010, 16:54

    Strida nu costă 1000 de lire… e 2000 de lei, varianta simplă: http://www.ciclop.eu/produse/biciclete-noi/strida-lt
    Pe link-ul de mai sus e si un filmulet cu plierea ei. Îți ia un pic să te obișnuiești cu ea, dar e foarte cool după aceea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 22 mai 2010, 22:54

    Pare foarte faina bicicleta, insa e comoda ?:) Sincer nu prea pare a fi … :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 23 mai 2010, 10:31

    Parca esti un elefant in magazinul cu portelanuri :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 23 mai 2010, 11:02

    Cat poate sa imi placa bicicleta !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 23 mai 2010, 13:09

    Super tare. Zici ca e o bicicleta pentru liliputani. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 27 mai 2010, 08:41

    […] astea m-am dat serios cu bicicleta prin Bucureşti. Ocazie cu care am constant neşte lucruri, pe care, cu permisiunea dumneavoastră, le voi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde