05.12.2016

Ce te enervează cel mai tare de Crăciun?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Pe mine măcelărirea brazilor. Da’ nu de mult, ci numai de vreo 2, 3 ani. Nu mă întrebaţi de ce numai de atunci, că nu aş şti ce să vă răspund. Şi să nu mi-o băgaţi cu inflamarea spiritului meu ecologistic. Nu ţine. Eu sunt ecologist în felul meu, mărunt şi insignifiant. Dar asta cu tăierea brazilor zău că mă doare la suflet…

Ştiu, veţi spune, este tradiţie. Aşa şi? Numai pentru că este o tradiţie trebuie să persistăm în greşeală? Şi să încurajăm prin cumpărarea plăpânzilor brăduţi tăiaţi întru pofta noastră măcelărirea de hectare întregi? Şi apoi să ne dăm care mai de care vajnici apărători ai salvatului planetei? În fine…

Cei care mă cunoaşteţi bine spre foarte bine aţi putea spune că mă mai enervează şi mersul la cumpărături de Crăciun. Eronat! Căci pe mine cumpărăturile mă enervează 24 de ore din 24, 365 de zile pe an. Aşa că perioada Sărbătorilor nu face nici cea mai mică excepţie :)

Pe voi ce vă furnică neplăcut de Crăciun?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Top 5 apostoli ai lui Băsescu

Lecturi fericite va doresc!

30 comentarii

  1. miercuri, 23 decembrie 2009, 11:07

    Pe mine mă furnică de ani de zile melodia: „De Crăciun fi mai bun, fi mai personal..” :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 23 decembrie 2009, 11:11

    eu sunt antitalent la impodobirea bradului si la impachetat viteza.astea doo ma enerveaza fundamental.
    si apoi faptul ca tre sa mimez bucuria cind primesc cine stie ce kdo kre nu are nici o legatura cu mine..pfff…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 23 decembrie 2009, 11:13

    consumul haotic si, implicit, cumparaturile de parca supermarket-urile n-ar exista si dupa cele 2 zile de Craciun….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 23 decembrie 2009, 11:35

    Pe mine, doar anul asta, ma enerveaza ca tre’ sa vin la lucru in perioada asta. nici n-am cumparat cadouri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 23 decembrie 2009, 11:37

    Ca trebuie sa ma duc la bunica-mea la tara si sa par si vesel ca imi vad toate neamurile care de-a lungul anului parca nici n-ar exista. Asta cel mai tare…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. elena
    miercuri, 23 decembrie 2009, 12:00

    ca e toata lumea atat de agitata (cadouri, cumparaturi, planuri, alergatura), cand de fapt normal ar fi ca in perioada asta sa fim mult mai relaxati. Si ca mancam in ziua de Craciun de parca ar fi ultimele mese si vrem sa murim satui.

    *brazii importati la noi din Danemarca, Olanda si Belgia sunt crescuti in sere speciale, si „hraniti” artificial pentru crestere rapida. cum cumparam rosii de la turci, asa si brazi de la altii. Daca nu s-ar cumpara, ar muri industria, si am vedea in continuare in piata brazi crescuti pe munte in Romania, taiati, furati.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 23 decembrie 2009, 12:01

    Hrusca !!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Florin Matincă
    miercuri, 23 decembrie 2009, 12:15

    Problema nu cred ca este taierea brazilor in sine, ci faptul ca acolo unde se taie nu se planteaza nimic in loc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 23 decembrie 2009, 12:15

    colindătorii care mă întrerup din sfântul joc pe calculator

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 23 decembrie 2009, 12:17

    Si pe mine ma enerveaza ca leru-i ler ! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 23 decembrie 2009, 12:21

    Pe mine ma enerveaza @Tomata cu scufita ca nu-si pune avataru’ asta si pe twitter :D

    Devenind serios, desi imi place George Michael/Wham, ma scoate din sarite Last Christmas care se aude de la ‘tusica de vinde oua in piata, pana la marile magazine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 23 decembrie 2009, 12:21

    pe mine mă enervează toată ipocrizia de sărbători – „fii mai bun”, „lasă-te pătruns de spiritul crăciunului” șamd. de parcă doar atunci ar trebui să se întâmple asta, în restul anului poți șoma.
    și da, tăierea brazilor. de aceea n-am mai cumpărat brad de ani buni

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 23 decembrie 2009, 12:44

    @ Sorin Grumazescu –> Poate o sa te ascult, ca si-asa imi schimb des avatarurile. ;))

    Da’ credeam ca moaca mea ii mai buna decat fundul, care nici macar nu-i al meu. :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 23 decembrie 2009, 12:46

    sau era avatarele? pf…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 23 decembrie 2009, 13:04

    @Tomata cu scufita, sigur ca e buna si feţişoara, dar celalat…avatar (ca mi-e rusine sa spun „fund”) e bestial. Deci, minte-ma frumos. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 23 decembrie 2009, 13:05

    Asa cum iti ziceam si pe twitter…cele enshpe mii de rude care pe strada nu ma cunosc (oras mic), dar cand ma vad cu tati „vaiiiiiii da tu esti a lui Vasile? Ca nu te-am recunosc. Nu te-as fi recunoscut pe strada” Cele enshpe mii de rude care apar la usa sau care apar daca merg pana in sat(asta la tati). Ma enerveaza ca nu mai simt spiritul Craciunul ca nu mai cred in mos, ca mi se arunca in fata bani sau un cadou neinspirat…Ma enerveaza ca o sa ma cel mai urat Craciun (primul Craciun fara buni :((((((, primul Craciun in care voi sta si voi invata de voi rupe cele neshpe mii de carti)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 23 decembrie 2009, 14:02

    isteria, preturile, preotul si colindatorii, dar daca de sarbatori ma deranjeaza cam aceleasi lucruri care ma deranjeaza si-n restul anului, inseamna ca fac ceva gresit? :-/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 23 decembrie 2009, 14:40

    Ce ma enerveaza? E simplu. Toate rudele care’mi inunda casa. Care pana acuma de sarbatori, simteau doar o durere acuta’n p..picior in ceea ce priveste persoana mea. Dar acum, de Craciun, toti imi sunt rude.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 23 decembrie 2009, 14:40

    Da, si ma mai enerveaza colindele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 23 decembrie 2009, 15:33

    Păi… cum la mine-n familie sărbătorim de două ori Crăciun şi Anul Nou… nu prea am timp de furnicături ;) :)
    Sărbători Binecuvântate !
    Primiţi Colinda, că-n ianuarie viu iar cu colinda viu :
    http://sfinxredivivus.wordpress.com/2009/12/23/primiti-colinda/
    respect şi stimă,
    Sibilla

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 23 decembrie 2009, 18:11

    Colindatorii cersatori !!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 23 decembrie 2009, 18:13

    dar … imi place nu „leru-i ler”, ci „linu-i, lin/frunza verde de malin”; cunoscatorii stiu de ce! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 23 decembrie 2009, 20:17

    Pe mine ma enerveaza mama! :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 23 decembrie 2009, 21:57

    Pe mine ma enerveaza Craciunul in sine. Ma irita sarbatorile astea, gen Craciun, Paste sau mai stiu eu ce alte sarbatori.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 24 decembrie 2009, 00:43

    te intereseaza numai de acum 2-3 ani pentru ca pana atunci nu a fost promovata chestia asta cu brazii. pe mine ma enerveaza ca apar rude care nu stiai ca exista si iti golesc frigiderul, iti pun stapanire pe televizor si nu vor sa mai plece nici dupa ce s-a terminat craciunul. ma enerveaza luminitele..nu au nici o legatura cu craciunul! dar craciunul in sine imi place.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. iulian n.
    joi, 24 decembrie 2009, 00:45

    Imi aduc aminte ca nu mi-au mai ramas multe craciunuri impreuna cu cei dragi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 24 decembrie 2009, 13:44

    Craciun fericit!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 25 decembrie 2009, 19:48

    Eu de Crăciun sunt calm.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. sâmbătă, 26 decembrie 2009, 08:07

    am trecut zilele trecute ca sa scurtez niste drumuri pe la chirigiu, pe la piata de flori.sa vezi acolo dube pline cu brazi,gramezi insirate pana in drum, coronite si aranjamente speciale pt masa….wow…iar oamenii aia parca vand de fapt cadavre. Nu ma deranjeaza nimic nici la craciun, nici in general, lucrurile merg cumva.eu sunt fericita oricum. Craciun linistit, cu sanatate si mese imbelsugate x

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde