10.12.2016

După masă, de la 16.00, mă văd cu Sorin Oprescu

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mă duc la lansarea candidaturii lu’ doctoru. Astăzi, de la 16.00, la Hotel Caro. De ce mă duc? Pentru că am semnat pe lista de susţinători. De ce am semnat? Aici e de discutat…

Nu aş putea spune că sunt fan desăvârşit al lui Oprescu. Dar ce ştiu cu certitudine este că nu sunt de nici o culoare fan de Băsescu sau de Geoană, iar Crin, deşi simpatic, e cam paralel cu mine. Puteţi spune că am ales răul cel mai mic, după formula clasică şi oarecum imbecilă folosită până la epuizare. Sau puteţi bănui anumite interese oculte care mă leagă de Oprescu (pe mine şi pe grupul masonic 17 capace de budă). Adevărul este, însă, unul mai personal decât aş vrea…

În mod normal, un om normal la cap şi cu oareşce pretenţii de la viaţa pe care o vieţuieşte  ar trebui să fie sârbit 112% de ce oferă clasa politică în momentul ăsta. Dar eu nu sunt normal, nu am avut niciodată pretenţia că aş fi. Aşa că, virusat fără putinţă de scăpare de virusul participării (nu, nu sunt naiv, ci doar, cum vă spuneam, virusat) la procesul democratic, nu pot sta în afara jocului. Mă mănâncă undeva să dau votul meu cuiva, să nu îl ţin la sertar, aducându-mi mie însumi argumentul suprem (şi cam leşinat, if you ask me) al neirosirii votului meu pe nişte specimene politice jalnice.

Aşa că mă duc la lansarea cadidaturii lui Sorin Oprescu. Şi o să şi votez cu el. Probabil degeaba. Dar n’are-a face. Tot votez. Căci încă nu s-a inventat vaccinul care să mă scape de virusul democratic care mă macină…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Voila bloggerul oficial al UEFA Champions League

Marele tur de şforţă chinezăresc

20 comentarii

  1. luni, 5 octombrie 2009, 11:20

    cel putin iti asumi convingerile (sau, ma rog, optiunile) politice si te duci la vot

    congrats for that (chiar daca nu sunt un sustinator al dlui doctor)

    succes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 5 octombrie 2009, 11:28

    Poate vin şi eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Paul
    luni, 5 octombrie 2009, 11:37

    Aveti idee daca e nevoie de ceva invitatie pentru a participa la „anuntul important”?
    Merci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 5 octombrie 2009, 11:50

    Poate te vindeca dom’ doctor de virusu’ asta :-)

    Castigul consta in faptul ca mergi la vot nu ca iti iese candidatul pe primul loc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 5 octombrie 2009, 12:28

    @Stefan Murgeanu
    cu mine nu trebe sa iti faci griji never ca nu o sa imi exprim convingerile :D

    @Lucia Verona
    apoi, doamna, cu mare drag te asteptez :D

    @Paul
    nu e nevoie de nici o invitatie
    doar apari acolo si gata :)

    @papadie
    asa gandesc si eu
    multumesc frumos :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 5 octombrie 2009, 13:26

    Nu degeaba vei vota! Asta-i clar.

    Pot sa-ti spun ca exact atitudinea ta o aveam si eu cu ceva timp in urma. Si-am mers exact pe acelasi rationament. Dupa ce am ajuns la concluzia ca OPRESCU va fi, am inceput sa caut informatii care sa ma convinga ca asta e decizia cea mai buna. Si daca o sa cauti, o sa si gasesti, chinezule!

    Din pacate eu n-o sa pot veni la lansare, dar o s-o urmaresc live ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. lol
    luni, 5 octombrie 2009, 13:28

    Bre!!! eu votez cu „candindatul” Crin da nici eu nu trag mare nădejde!! Daca „ese” ce!! O sa revigoreze cfre-ul, şcolile, spitalele. A!!!!!!! o sa înceapă?. Tonţi au început da de sfârşit nu sfârşeşte nime’ nimic. Distracţie plăcuta, si mie îmi place Oprescu pentru ca măcar este un profesionist.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 5 octombrie 2009, 13:40

    Haidi ca am aflat care sunt interesele tale oculte. Pe principiul „come to the darkside, we have cookies”, ca tot se apropie sarbatorile de iarna, te-a ademenit doctorul cu o oferta gratuita de dezlegare de matze, luat tensiune – 2 bucatzi si clasicul spalaturi stomacale. De luat bani nu te suspectez, nu de alta dar e criza de lichiditati. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 5 octombrie 2009, 14:27

    Nu ma mai chinui, satano. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 5 octombrie 2009, 20:53

    Mie doctorul imi pare un smecheras odios. Nu stiu de ce, dar populismul lui ieftin si vocabularul de mahala m-a deranjat chiar mai mult decat al marinelului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 5 octombrie 2009, 22:27

    Stilul asta de mitic pur-sange prinde la bucuresteni. Mistourile ieftine sunt gustate de electoralul ce l-a votat pe Vanghelie, pe Piedone…pe Oprescu.
    Noroc ca Romania nu inseamna doar Bucuresti, ca ar fi vai si-amar de presedintie.
    Daca Basescu inseamna prost-gust, atunci medicul de weekend ce e?
    @razvanserbu – Odios e cuvantul potrivit. ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 5 octombrie 2009, 22:51

    No, daca trebuia să te întâlneşti cu el mai de dimineaţă poate nu mai erai aşa de entuziasmat. Că omul are nişte tabieturi care îl obligă să doarmă până pe la prânz.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. manuela
    marți, 6 octombrie 2009, 09:00

    io zic sa candidezi – poti conta pe votul meu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 6 octombrie 2009, 09:28

    @alexa, @lol
    sunteti de treaba :D

    @Cristian Ganescu
    asa este, m-ai dat in gatzii faptei :D

    @Darius
    ma crezi ca m-am gandit la tine? :)

    @razvanserbu
    parerea ta, sefule, parerea ta :)

    @Dorian
    parerea ta, sefule, parerea ta :)

    @eftimie
    entuziasm????
    daca imi dovedesti 1 mm de entuziasm in ce am zis io in postul asta, vin la brasov si ne facem muci la China Restaurant :D

    @manuela
    merci, merci dar o sa zic pas :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 6 octombrie 2009, 12:38

    […] Oprescu – impresii de la faţa locului Jump to Comments Am participat, ca (prea) puţini alţi bloggeri, la lansarea lui Sorin Oprescu de la Hotel Caro. Percepţia, per ansamblu, a fost de eveniment […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 6 octombrie 2009, 18:21

    Te cred, sa mor io.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 7 octombrie 2009, 02:52

    […] asta am vorbit deja într-un alt articol. Şi dăm leapşa mai departe către: liberalul de stânga, Chinezu şi Nenea […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde