25.06.2017

Mă ajutați să dau nume unor biscuiți? Hai, curaj, vă dau și niște premii corespunzătoare :D

Later edit: Dragilor, am luat decizia. Greu, căci au fost foarte multe comentarii și aici și pe facebook. Așa că am avut de lucru (motiv pentru care am și întârziat un pic acest anunț…). Trag nădejde că nu vă veți supăra pe mine că nu v-am putut premia pe toți! Dar cei trei câștigători, prin propunerile lor, mi-au transmis acel ”ceva”, știți voi, după care alegem de multe ori în viață :)

Bun, înainte de a anunța câștigătorii, se cuvine să vă dezvălui adevărata identitate a biscuiților pe care i-am degustat și pe care am aflat-o abia după ce am lansat provocarea.

Este vorba despre un brand care există încă din 1892. Voi vă dați seama? 1892! adică de peste 100 de ani sunt pe piață. Cum ar veni, nu degeaba v-am zis eu, în blind că sunt chiar buni :D

Se numesc McVitie’s. Legenda spune ca sunt atat de buni incat Robert McVitie, creatorul lor, aproape i-a luat in casatorie. Le-a dat numele lui de familie, you know? :D Începuturile acestor biscuiți (jur că îmi vine să-i personalizez în halul ăsta!) au loc în Edinburgh, unde a fost prima fabrică în care au fost realizați.

McVitie’s sunt o sursa excelenta de fibre datorita ingredientelor naturale (faina integrala/ fulgii de ovaz). Nu contin coloranti sau arome artificiale si au un rol benefic in reglarea digestiei, datorita bicarbonatului de sodiu.

Aveți mai jos ilustrat vizual gama de biscuiți McVitie’s, pe care o puteți găsi în magazine. Eu vi-i recomand maxim!

Buuuuun, acum câștigătorii sunt: Denisa Bârgău, Tudor și Adina Roz. Felicitări câștigătorilor și mulțumiri tuturor participanților!


Faină e viața de blogger, jur! Adică, parol, după aproape 10 de ani când fac asta, uite că mi se întâmplă lucruri care mă surprind. Cum ar fi provocarea pe care am primit-o de curând: să degust niște biscuiți. In blind! După cum puteți vedea în filmul de mai jos, pe care vă recomand să îl vizionați, ca să fiți pregătiți ca să mă ajutați să dau un nume acestor biscuiți. Nu de alta, dar am și niște premii pentru voi :D

Buuuuun. Ați văzut filmul (din care ați înțeles, printre altele, că sunt pastă la degustări de genul ăsta; io cu berea, mă înțelegeți… :D), ați văzut cât sunt de neajutorat, așa că acum vine rugămintea/provocarea mea pentru voi: să mă ajutați, în comentarii, să dau un nume acestor biscuiți.

Trei dintre voi o să primească un ”set” de premii, constând în: biscuiții cu pricina (după ce aflu care sunt :D), o carte (la alegere; voi îmi ziceți ce carte vreți, iar eu o să o comand pentru voi) și o sticlă de vin (asta o aleg eu, după feelingul pe care mi-l transmiteți!), ca să alunce mai ușor biscuiții și ca să puteți întoarce paginile cărții corespunzător!

Aștept comentariile voastre până pe 16 martie, ora 23.59. Câștigătorii o să fie anunțați pe 17 martie. Succes!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Trăim în țara care încă își ține aproape 8.000 de copii în instituții de stat. Dap, alea oribile…

Reservoir Cats, trei puncte tari și trei puncte slabe

60 comentarii

  1. Ciocan Ioana
    luni, 13 martie 2017, 09:48

    In primul moment m-am gandit la Romanitza, dar la o cautare pe google am vazut ca exista deja. Asa ca mergem la a doua idee: Leila.

    Răspunde
  2. luni, 13 martie 2017, 11:17

    Curcubeți. Biscuiți + curcubeu pe cerul gurii

    Biscurioși. Biscuiții care vă fac curioși

    Pufoșei. Pentru că par să fie foarte pufoși :))

    Aștept revealul hehe.

    Răspunde
  3. Anca I
    luni, 13 martie 2017, 11:25

    Delicini :)

    Răspunde
  4. luni, 13 martie 2017, 11:57

    Biscuitul vesel! sau Happy biscuits!
    Pe mine m-ar atrage sa-i cumpar :D

    Răspunde
  5. Dobre Mihaela
    luni, 13 martie 2017, 12:29

    un nume potrivit ar fi ”refresh”
    explicația: după fața ta pari că ești dispus să reiei degustarea, din nou și din nou, legat la ochi sau nu.
    când ai nevoie de un refresh, mănânci un biscuit ”refresh”

    Răspunde
  6. Ana-Maria Gaspar
    luni, 13 martie 2017, 12:41

    Perfecți

    Răspunde
  7. luni, 13 martie 2017, 12:50

    rontz, pentru ca nu te poti opri din rontait :)

    Răspunde
  8. luni, 13 martie 2017, 14:14

    Iată şi sugestiile mele:
    1)Biscuitot – să biscuim responsabil;
    2)Biscuimea delicioasă;
    3)Biscuitos/BiscuitOM;
    4)Biscuity;
    5)Biscuiro.

    Răspunde
  9. Adrian Iordanescu
    luni, 13 martie 2017, 16:04

    Biscurici
    Gusturici
    Fragezici
    Biscuronți

    Răspunde
  10. nedelcu
    luni, 13 martie 2017, 17:02

    BISQIT

    Răspunde
  11. anghel
    luni, 13 martie 2017, 19:54

    bisdelis,delicuiti,rontanici

    Răspunde
  12. Marina
    luni, 13 martie 2017, 20:00

    Biscuiti Naneto :)

    Răspunde
  13. luni, 13 martie 2017, 20:48

    Biscuitii LOLO

    Răspunde
  14. Adrian Iordanescu
    luni, 13 martie 2017, 20:50

    Milk Bisqit

    Răspunde
  15. luni, 13 martie 2017, 20:50

    Iaca imi dau si eu cu parerea(inchipuindu-mi ca-s dulci si nu sarati) :Dulcineea! :D

    Răspunde
  16. luni, 13 martie 2017, 23:16

    Biscuitii Rontzolini

    Răspunde
  17. luni, 13 martie 2017, 23:20

    Rotunzi. Cam mari pentru niște biscuiți obișnuiți. Le testezi autenticitatea între dinți cu ochii acoperiți. M-am prins. :) Sunt Roniță . Sun făcuți din ron (Leu românesc) și leiţă (monedă măruntă, pe vremea lui Caragea valora 20 de parale; este diminutiv de la leu).

    Răspunde
  18. Roxana
    marți, 14 martie 2017, 01:22

    Inspirata de intro, parca ar fi fain sa se numeasca biscuitii Dark Side. :))

    Răspunde
  19. Luminița Dorobat
    marți, 14 martie 2017, 08:39

    Bisquote, biscuiți care te fac sa te gândești la ce ai mai citit. Sau ai citi!

    Răspunde
  20. Ovidiu Ratiu
    marți, 14 martie 2017, 08:56

    Bis-U
    Bi-Next.

    Răspunde
  21. Andreea 28
    marți, 14 martie 2017, 09:20

    Biscuiti de rontait: Rontescu! sau Vanilescu, Lamaiescu, Fainescu, Zaharescu

    Răspunde
  22. marți, 14 martie 2017, 10:18

    Triscuiți. Pentru că’s de 1.5 ori mai buni decât orice biscuiți normali. Get it? BI-scuiți, TRI-scuiți? No? Okay…

    Răspunde
  23. maria ene
    marți, 14 martie 2017, 12:27

    Curcubeu

    Răspunde
  24. Dobre Mihaela
    marți, 14 martie 2017, 14:54

    revin cu o altă idee
    ”dolofanii” sau ”pufoșii”

    că sunt mai mari decât biscuiții obișnuiți, iar acum o persoană nu mai este ”grasă”, ci ”pufoasă””

    Răspunde
  25. Adina Roz
    marți, 14 martie 2017, 21:54

    Biscuitii egoistului! De ce? Pentru ca eu, in mod cert, nu i as imparti cu nimeni, mai ales daca as fi implicata in activitatea solitara de lectura. Eu, cartea si biscuitii… de vis!

    Răspunde
  26. Raul
    miercuri, 15 martie 2017, 00:02

    Biscuiti numa’ buni! Numa’ buni de mancat.

    Răspunde
  27. ioana
    miercuri, 15 martie 2017, 15:59

    „Desertino” sau „GiantCrantz”

    Răspunde
  28. ghinet andreea (yady deea)
    miercuri, 15 martie 2017, 17:03

    the lonely biscuits ; rotunjel;BIS!

    Răspunde
  29. miercuri, 15 martie 2017, 17:08

    Biscuiti Cik

    Răspunde
  30. joi, 16 martie 2017, 12:58

    Cateva propuneri si de la mine:

    – Chiscuiti (pt ca au fost degustati de chinezu);
    – Blogscuiti – biscuiti blogosferici;
    – Biscuiti 2.0 (sau 3.0, dupa preferinte);
    – BITIscuiti.

    Cam atat :)

    Răspunde
  31. costin
    joi, 16 martie 2017, 17:33

    Disquit’s

    Răspunde
  32. Sibianu Ancuta Nicoleta
    joi, 16 martie 2017, 21:28

    Propunerea mea este „BIRTAiti”. :)

    Răspunde