Retrospectivă ANONIMUL 2012 la Noul Cinematograf al Regizorului Roman

Miercuri, 29 august

17.30 Filmul HBO
ALB SI NEGRU/ THE SUNSET LIMITED
R: Tommy Lee Jones (SUA), 87′
INTRAREA LIBERA

19.00 Competitie Scurtmetraj Animatie
TRAPPED
R: Katherine Goellner (SUA), 3′
FELIN HELI. HEFIN AND ALS
R: Chris Daykin (Sri Lanka), 4′
TENDER CLOUDS
R: Eoghan Dunne (Irlanda), 8′
QUEM E ESTE CHAPEU? / WHO’S THIS HAT?
R: Joana Toste (Portugalia), 5′
SUSPENDED ANIMATION
R: Cam Rossiter (Australia), 15′
CARA DE LUNA / MOONFACE
R: Enrique Diego, Rocio Galea, Daniel Hernandez, Carlos Nicoll (Spania), 6′
A SHADOW OF BLUE
R: Carlos Lascano (Franta), 12′
DOBRO, PIEKNO I PRAWDA/ THE GOOD, THE BEAUTY AND THE TRUTH
R: Balbina Bruszewska (Polonia), 6′
LA OBSCURIDAD TE HABLA/ DARKNESS SPEAKS TO YOU
R: Arturo Jauregui Francisco Guerrero, Rodrigo Duenez (Mexic), 11′
A PAEDOPHILE
R: Nacho Rodriguez (Spania), 2′
EL ARBOL UMDONI/ THE UMDONI TREE
R: Caesar Desmond Fernandez (Spania), 5′
HAPPY CATTLE
R: Nadine M¸ller (Germania), 6′
RUPTURAS DELICIOSAS/ DELICIOUS BREAKUPS
R: Frank Morales, Amanda Gil (Spania), 2′
BREATH DANCE
R: Stuart Pound (Anglia), 4′
THIS THIRST
R: FranÁois Vogel (Franta), 4′
IMMERFORT / EVERMORE
R: Christopher Nagel (Germania), 4′
PIRATE PALS
R: Marius Fietzek (Germania), 3′
WALLFLOWER TANGO
R: Wolfram Kampffmeyer (Germania), 7′
POR QUE DESAPARECIERON LOS DINOSAURIOS?
R: Esau Dharma, Mar Delgado (Spania), 3′

21.00 Competitie Lungmetraj
LA PLAYA D.C.
R: Juan AndrÈs Arango (Columbia- Brazilia- Franta), 90′

Joi, 30 august

18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune
ECLISSI DI FINE STAGIONE/ END OF SEASON ECLIPSE
R:Vito Palmieri (Italia), 15′
THE THREEFOLD LIFE OF MAN
R: Johan Andren (Suedia- Germania), 15′
LINTUREKI / BIRD FLIGHT
R: Marjo Viitala (Finlanda), 16′
RODENDAN/ BIRTHDAY
R: Petar Oreskovic (Croatia), 18′
SACHA THE BEAR
R: Henri Desaunay (Franta), 12′
QUIEN ES FLORINDA BOLKAN?/ WHO IS FLORINDA BOLKAN?
R: Ruben Torrejon (Spania), 8′
THE DOLPHIN – SKIN CITY
R: Pierre GaffiÈ (Franta), 20′
O ULTIMO JOKENPO/ THE LAST ROCK PAPER SCISSORS
R: Chris Tex (Brazilia), 15′

21.00 Competitie Lungmetraj
VANATORUL/ THE HUNTER
R: Bakur Bakuradze (Rusia), 124′

Vineri, 31 august

16.30 Romanian OFF
PA!/ BYE!
R: Andrei Amarfoaie, 12′
SUSPENSE 101
R: George Dorobantu, 17′
V…GTELEN PERCEK/ INFINITE MINUTES
R: Cecilia FelmÈri, Romania-Ungaria, 19′
TABARA DIN RAZOARE/ THE CAMP IN RAZOARE
R: Cristian Iftime, 22′
STRAINUL/ THE STRANGER
R: Ionut Iuga, 14′
IGLU/ IGLOO
R: Alina Manolache, 8′
VENATORIS ANIMORUM/ SOUL HUNTERS
R: Alexandru Penes, 11′
TRUTH HURTS
R: Andrei Rautu, SUA, 10′
INTRAREA LIBERA

18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune
JELLYFISH
R: Gabriela Dworecki (Anglia), 7′
SECOND WIND
R: Sergey Tsyss (Rusia), 7′
COMING SOON
R: Jamil Hendi (Romania), 18′
LA MIRADA PERDIDA/ THE MISSING LOOKS
R: Damian Dionisio (Argentina), 11′
BARBIE
R: Ali Asgari (Iran), 13′
CHEFU’/ HOUSE PARTY
R: Adrian Sitaru (Romania), 18′
LOS AVIONES QUE SE CAEN/ FALLING PLANES
R: Mario Piredda (Cuba), 12′
CUTIA/ THE BOX
R: Mircea Ghibortz Ghinescu (Romania), 11′
FIVE SIX SEVEN EIGHT!
R: Felipe Bustos Sierra (Scotia), 10′
MERRY ZOMBIE CHRISTMAS
R: Victor Dumitrovici (Romania), 5′
POR MICHAEL JACKSON ENTRE OTROS/ FOR MICHAEL JACKSON AMONG OTHERS
R: Pablo Alvarez Lopez (Spania), 9′

21.00 Competitie Lungmetraj
VALEA SFINTILOR/ VALLEY OF SAINTS
R: Musa Syeed (India- SUA), 82′

22.45 Competitie Lungmetraj
18 +/ J’AIME REGARDER LES FILLES
R: FrÈdÈric Louf (Franta), 92′

Sambata, 1 septembrie

17.00 Competitie Scurtmetraj Fictiune
OUTLAND
R: Adina Istrate (Marea Britanie- Romania), 19′
UN ALT CRACIUN
R: Tudor Giurgiu (Romania), 14′
ABGESTEMPELT/ PUNCHED
R: Michael Rittmansberger (Austria), 10′
TENIS/ TENNIS
R: Vladimir Dembinski (Romania), 15′
ORIZONT/ HORIZON
R: Paul Negoescu (Romania), 11′
VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN
R: David Casals-Roma (Spania), 15′
GOBBEL
R: Raluca David (Romania), 19′

19.00 Competitie Lungmetraj
PIROGA/ LA PIROGUE
R: Moussa TourÈ (Franta- Senegal- Germania), 87′

21.00 THE DOOR
R: Istv·n SzabÛ (Ungaria- Germania), 97′
Cu: Helen Mirren, Martina Gedeck

22.45 Competitie Lungmetraj
ALPII/ ALPS
R: Yorgos Lanthimos (Grecia), 93′

Duminica, 2 septembrie

15.00 Romanian OFF
DE AZI INAINTE
R: Dorian Boguta, 36′
IN FILM LA NASU’/ IN GODFATHER’S MOVIE
R: Cristina Jacob, 35′
30-40-50
R: Iulia Rugina, Eva Pervolovici, Stanca Radu, 25′
NUMARATOAREA MANUALA/ THE COUNTING DEVICE
R: Daniel Sandu, 21′
HELLO KITTY
R: Millo Simulov, 24′
INTRAREA LIBERA

17.30 Filmul HBO
CINEMA VERITE
R: Shari Springer Berman, Robert Pulcini (SUA), 86′
INTRAREA LIBERA

19.00 Proiectie filme castigatoare
Premiul special: REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION
R: Florina Dumitrache (Romania), 13′
Premiul Ovidiu Bose Pastina: FULGENZIO
R: Aldo Iuliano (Italia), 14′
Cel mai bun scurtmetraj animatie: TIPATUL/ THE SCREAM
R: Sebastian Cosor (Romania), 3′
Cel mai bun scurtmetraj fictiune: PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE
R: Emanuel Parvu (Romania), 14′
Trofeul ANONIMUL 2012
TOATA LUMEA DIN FAMILIA NOASTRA/ EVERYBODY IN OUR FAMILY
R: Radu Jude (Romania- Olanda), 107′

21.45 ALBERT NOBBS
R: Rodrigo Garcia (Marea Britanie- Irlanda), 113′
Cu: Glenn Close, Mia Wasikowska, Aaron Johnson, Brendan Gleeson, Jonathan Rhys Meyers, Janet McTeer

Share on facebook
Distribuie pe Facebook
Share on linkedin
Distribuie pe LinkedIn
Share on whatsapp
Distribuie pe Whatsapp

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Top articole din această secțiune

4900 de abonați la newsletterul meu n-au cum să greșească :)