24.07.2017

Deci cum?

Așa, de duminică, aș vrea să îmi răspundeți la următoarea întrebare: de ce alegem să vedem partea goală a paharului când  fix lângă ea există și jumătatea aia plină?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Lăsați berile să vină la mine: sunt în juriu la RoBlogfest :D

Bloggerii și mașinile (în teste sau nu, după preferințe)

15 comentarii

  1. duminică, 25 martie 2012, 08:45

    Pentru ca e duminica dimineata, am dormit cu o ora mai putin (ora de vara) si sunt la serviciu.

    Răspunde
  2. duminică, 25 martie 2012, 08:50

    De jumatatea aia plina a paharului nu beneficiaza toata lumea. Traim in Romania iar unele sfaturi dadatoare de optimism nu se aplica aici.

    Răspunde
  3. duminică, 25 martie 2012, 09:49

    care jumatate goala?! :)

    in realitate (si demonstrat matematic) exista doar jumatate plina :)

    Răspunde
  4. duminică, 25 martie 2012, 10:15

    Pentru ca jumatatea goala este deasupra jumatatii pline a paharului.De asta paharul trebuie sa fie plin mereu :)))

    Răspunde
  5. duminică, 25 martie 2012, 10:17

    Asa de duminica dimineata, intrebarea ta suna la fel ca indemnul : Alege sa fii fericit!

    Pai nu e o alegere, e un tipar de gandire, asa ca nu-i cazul sa-ti faci iluzii ca poti sa i-l schimbi prea usor. E util si-un om dintr-asta la casa sau firma omului, te completeaza, vede fix ce nu vezi tu. Dar nah, daca ma intrebi, nu mi-ar placea sa convietuiesc cu unul dintr-asta.

    Răspunde
  6. duminică, 25 martie 2012, 10:51

    […] sună ieri Chinezu şi mă întreabă dacă vreau să merg cu el şi cu Arhi la Galaţi să asistăm la Cupa Hagi […]

    Răspunde
  7. duminică, 25 martie 2012, 11:18

    De ce generalizezi? Nu cred că e așa.
    Și dacă mulți aleg jumătatea goală este pentru că românii sunt în general mai cârcotași, nu neapărat pesimiști, dar le place să discute și să întoarcă subiectele pe toate părțile în Poiana lui Iocan.

    Răspunde
  8. duminică, 25 martie 2012, 12:34

    Pentru că dacă nu ajungi la struguri, zici că-s acri. Suntem prea comozi să gândim, prea comozi să facem ceva. Uite de-aia…

    Răspunde
  9. duminică, 25 martie 2012, 13:00

    Cristi, tine de interiorul fiecaruia, cum percepe realitatea, dispozitia de moment sau poate cum a fost educat.
    Ma gandeam la ceva similar care se intampla cu cei care gandesc si actioneaza micro, nefiind in stare sa gandeasca la o scara mai mare, la nivelul macro. Daca vrei, acel „THINK BIG” de care incercam sa tinem seama in actiunile noastre din offline cu precadere.

    Răspunde
  10. duminică, 25 martie 2012, 18:10

    Trăiască berea, să putem vedea paharul plin.

    Răspunde
  11. Ontelus Dan Gabriel
    duminică, 25 martie 2012, 18:21

    Raspunsul este simplu: vedem jumatatea goala a paharului, in loc de cea plina, deoarece nu putem sau nu vrem. Cand nu putem, cineva sau ceva ne ajuta, pana la urma, sa putem. Cand nu vrem, este alegerea noastra si suportam consecintele.

    Răspunde
  12. duminică, 25 martie 2012, 19:44

    De grija. (Prevedere).

    Răspunde
  13. luni, 26 martie 2012, 07:15

    Ma bucura ca vad particele de optimism plin in raspunsurile voastre. Va multumesc :)

    Răspunde
  14. luni, 26 martie 2012, 07:45

    Daca optimistul vede jumatatea plina a paharului, pesimistul pe cea goala, inginerul stii ce vede? Un pahar proiectat dublu decat ar trebui :)

    Răspunde
  15. luni, 26 martie 2012, 14:15

    Apropo de jumătatea plină a paharului, azi am lansat un photo-blog Tumblr despre România. Citește că am zis și de tine :-)

    http://www.floringrozea.com/2012/03/26/blogs-am-lansat-un-blog-despre-romania-pe-tumblr/

    Răspunde