26.04.2017

Cum vi se pare modul ăsta de a promova un blog?

Adică scoți din bugetul tău de 18 ani suma de 150 de lei și o pui la bătaie pentru cei care scriu despre blogul tău, cu link către el, firește. Ei, cum vi se pare chestiunea? E prea forțată sau e absolut firească? Este spirit antreprenorial aici sau doar dorință de show off? Este investiție de marketing în produsul care este blogul tău sau doar un avânt de tinerețe?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ajutăm și noi un blogger actor? Hai că putem :D

Astăzi vă recomand 3 evenimente mișto

25 comentarii

  1. miercuri, 8 iunie 2011, 07:59

    Sincer il felicit pe acest tinar. Ideea mi se pare buna prin prisma in care aduce o notorietate targetata blogului sau, iar dupa ii va fi mai usor sa isi pastreze cititorii si sa castige altii. Pana la urma trebuie intotdeauna sa investesti ceva ca sa scoti un profit, iar el investeste bani ca sa isi aduca cititori pe care ulterior poate sa ii transforme iar in bani.

    Bravo

    Răspunde
  2. miercuri, 8 iunie 2011, 08:15

    O buna idee de marketing, dar cred ca e cam devreme pentru blogul lui pentru a baga bani in el.

    Răspunde
  3. miercuri, 8 iunie 2011, 08:20

    mersi de info. chiar eram in cautarea unui concurs :)

    mi se pare buna metoda in masura in care blogul este cat de cat acceptabil

    Răspunde
  4. miercuri, 8 iunie 2011, 08:23

    Mi se pare ciudat. Mă rog, poate omu are bani destui. Poate vrea să-și vândă cartea. Următorul pas ar fi să-și promoveze blogul pe panouri publicitare din marile orașe din România. Sau să închirieze un mic avion care să tragă în spate un baner cu blogul lui deasupra orașului.

    Răspunde
  5. miercuri, 8 iunie 2011, 08:25

    Asta cu bannerul mi se pare o idee foarte buna…sau un balon publicitar agatat la ore de varf la intersectia de la Iancului :))

    Răspunde
  6. miercuri, 8 iunie 2011, 08:26

    Pentru promovarea cartii e ok. Pentru promovarea blogului……folosesti postari bune.

    Răspunde
  7. miercuri, 8 iunie 2011, 08:30

    Imi place ideea si il invidiez pentru curaj :) A trecut un an de cand am terminat si eu de scris o carte si n-am curajul sa o fac publica.

    Răspunde
  8. miercuri, 8 iunie 2011, 08:59

    Da mah, de ce nu…? Nu sunt in masura sa judec felul in care a gandit strategia, dar faptul ca e dispus sa puna la bataie premii in bani (unele PR-uri nu fac asta) pentru ceva promovare mi se pare laudabil. Sper sa aiba succes cu concursul si cu cartea.

    Răspunde
  9. miercuri, 8 iunie 2011, 09:02

    Niciodata nu e prea devreme sa bagi bani in blogul tau :). Cred ca stiu despre cine e vorba si il pormovez cum se cuvine, atat cat pot eu (I’m not Michael…), pentru ca simt ca e pe un drum 2.0 fain.

    Mersi

    P.S. Salut initiativa lui, mai ales ca, totusi, sta sub semnul unui concurs cu intentii educative :D

    Răspunde
  10. miercuri, 8 iunie 2011, 09:04

    Important este faptul ca a inteles ca nu poate intreprinde nimic fara o minima investitie.
    Decat sa ceara linkuri, mai bine sacrifica ceva din banii de buzunar.

    Răspunde
  11. miercuri, 8 iunie 2011, 09:39

    E greu de spus…

    Răspunde
  12. miercuri, 8 iunie 2011, 09:58

    Pai, e un concurs, iar un concurs e o investitie foarte buna in blog.
    Adica, pana si aici in ograda s-au miscat cateva concursuri, deci stii ce rezultate au. :)

    Oricum, cei care vor sa participe, poate citesc asta si ii ajuta sa castige.
    http://www.acsel.ro/2011/05/04/cum-sa-castigi-un-concurs/

    Răspunde
  13. miercuri, 8 iunie 2011, 09:59

    Pt a comenta ar trebui sa vedem si rezultatele acestui gest :))

    Ca exemplu: Poti sa dai 1000 de lei la 20 de cersetori de la Unirii sa-ti strige numele in gura mare „Intra pe Chinezu.eu” sau poti sa dai 1000 de lei la un radio sa-ti zica pe post asa din greseala „Blogul chinezu.eu”, nu?

    Banii investiti sunt aceiasi insa rezultatele cu totul diferite :)

    Răspunde
  14. miercuri, 8 iunie 2011, 10:00

    Investeste pentru a-şi dezvolta blogul. Nu mi se pare o idee rea, dimpotrivă.

    Răspunde
  15. miercuri, 8 iunie 2011, 11:11

    mi se pare o idee buna, si eu ma gandesc sa realizez un concurs cu primii bani pe care o sa-i castig din blog. Nu reinvestesti profitul nu o sa mai ai profit

    Răspunde
  16. miercuri, 8 iunie 2011, 12:44

    Mi se pare o metoda ok e promovare. Nu vad de ce ar fi o problema.

    Răspunde
  17. miercuri, 8 iunie 2011, 12:49

    Tanarul (ca de parca eu as fi prea batran:d) face si el ce poate. Si de ce sa nu renunti la cateva lucruri pentru o perioada de vreme pentru a-ti satisface orgoliul de blogger sau scriitor?! Poate ca n-o sa aiba cine stie ce cresteri impresionante insa pot fi sigur ca va fi multumit macar sufleteste de propria lui initiativa si reusita (ca oricum ar fi, sigur e reusita).

    Răspunde
  18. miercuri, 8 iunie 2011, 13:21

    banii aia cu siguranta o sa sii recupereze mai ales ca isi promoveaza un produs:) nu doar blogul…el impusca 2 iepuri dintr-un foc, insa unul bine gandit!

    Răspunde
  19. miercuri, 8 iunie 2011, 14:25

    Mulțumesc public domnului China pentru suport. Întradevăr un om de foarte mult bun simț și care chiar dă șanse începătorilor. Tot respectul. Tuturor, BAFTĂ MULTĂ la concurs!

    Răspunde
  20. miercuri, 8 iunie 2011, 16:38

    Well, e o mișcare isteață. Și știi de ce? Pentru că oricât de bună ar fi o carte lansată de un anonim în domeniu (mă refer că… nu a mai lansat altă carte, și numele lui nu spune nimic dacă întrebi o persoană oarecare pe stradă), are șanse de 15% (deși cred că sunt generoasă) să fie cumpărată în număr cât de cât decent. Așa că orice acțiune de promovare îți crește șansa să scoți ulterior ceva bănuți pe publicația ta. Și dacă nu scoți bani, măcar determini niște oameni să te citească – ceea înseamnă ceva pentru un debutant.

    Atitudine de show off? Nu știu, poate. Nu-l cunosc… dar de ce să nu? Câți din voi n-ați vrut odată să publicați o carte? Mulți… câți din voi ați făcut-o? puțini, poate chiar niciunul.

    Așa că, tot respectul.

    Răspunde
  21. miercuri, 8 iunie 2011, 16:55

    Este un mod destul de bun de promovare , dar cum au zis si colegii de mai sus ..prea devreme sa bagi bani in blog.Dar vad ca are succes cu aceasta initiativa:D

    Răspunde
  22. miercuri, 8 iunie 2011, 21:00

    Felicitari Iosazaur pentru idee. Este o actiune ce poate fi privita mai mult din prisma segmentului de dezvoltare personala combinata cu ambitie (da, sunt lucruri un pic diferite conform studiilor). Cei 150 lei s-ar putea sa fie mai tentanti pentru anumiti participanti decat alte premii asa ca acest concurs va fi un succes atat timp cat totul se va desfasura corect.

    Succes!

    Răspunde
  23. joi, 9 iunie 2011, 09:09

    Mersi!
    Promit solemn că cei mai buni vor câștiga. O să vedeți la final. Până atunci baftă!

    Răspunde
  24. joi, 9 iunie 2011, 10:33

    E o idee buna si am mai vazut-o dar de obicei se oferea un premiu in obiecte. Daca va uitati la multe din reclamele din dreapta de pe Facebook merg pe acelasi principiu: ofera un premiu pentru a deveni fan si mai departe stiu baietii cum sa se foloseasca de expunerea creata.

    Răspunde
  25. vineri, 10 iunie 2011, 21:47

    Multe succese au avut la bază idei … tâmpite. Contează viziunea şi modul în care îşi urmăreşte planurile. Mai trebuie şi un dram de noroc. Îi ţin pumnii.

    Răspunde