21.07.2017

Hristos a înviat! La cine ai hosting?

Când primești un mail în care scrie asta(doar atât, nimic altceva) de la cineva pe care nu îl cunoști, zâmbești amar și te gândești că unii nu doar că au masive probleme de bun simț, ci și că modul în care își desfășoară businessul este unul de o fortuitudine desăvârșită. Evident că l-am marcat ca spam, deși zau că aș vrea ca gmailul să aibă și o secțiune gen ”Prost gust” unde să aruncăm astfel de mailuri, căci de fiecare dată când văd așa ceva mă gândesc cât de tare trag în jos piața astfel de oameni, pentru care bunele practici sunt niște OZN-uri pe care nu numai că nu le vede, dar nici nu vrea să creadă că există.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Unii polițiști tot niște epuleți rămân

Scrisoare deschisă: în atenția conducerii TVR 2

13 comentarii

  1. miercuri, 27 aprilie 2011, 06:29

    Astia se pot numi si Spameri Oportunisti fara Bun Simt.

    Răspunde
  2. miercuri, 27 aprilie 2011, 06:29

    Poate vroia sa-ti faca o oferta de gazduire „unlimited” :)

    Răspunde
  3. miercuri, 27 aprilie 2011, 07:15

    :) ce si-o fi zis acum e momentul sa aflam cu cine face Chinezu banking, pardon hosting :D

    Răspunde
  4. miercuri, 27 aprilie 2011, 07:20

    Poate facea un sondaj de opinie „fortat” si te-a ales ca esantion :)). Un spammer nenorocit ce altceva putea fi..

    Răspunde
  5. miercuri, 27 aprilie 2011, 08:29

    cand am citit titlul m-a pufnit rasul. parca ar sugera ca daca tot a inviat Hristos ar trebui sa-ti iei hosting pe la Sf.Petru si sa nu te mai incurci cu pamantenii astia.

    Răspunde
  6. miercuri, 27 aprilie 2011, 08:37

    De la gazduiresite.ro :P

    No, acum pe bune, au avansat oamenii. Înainte, dar şi în prezent, primeam mailuri teribil de scurte în care mi se cerea schimb de linkuri: „Bună! Facem schimb de linkuri?” Şi asta era toată povestea.

    Răspunde
  7. miercuri, 27 aprilie 2011, 08:58

    Adevărat a înviat!

    Răspunde
  8. Razvan
    miercuri, 27 aprilie 2011, 10:49

    Macar de nu ai fi scris si tu despre asta … acum vreo luna-doua …
    Oare oamenii astia se uita macar peste blogul celor carora le trimite mail-uri?

    Răspunde
  9. miercuri, 27 aprilie 2011, 14:25

    Vorba aia, vroia sa stie daca nu iti moare serverul si daca nu cumva e vreun rai al calculatoarelor si blogurilor moarte :)) Adevarat a inviat!

    Răspunde
  10. miercuri, 27 aprilie 2011, 16:14

    Se rezolva mai usor cu un simplu who.is check.

    Răspunde
  11. miercuri, 27 aprilie 2011, 18:45

    Buahahaha. Scuze, dar asta a fost prima reactie cand am vazut titlul. Cred ca radeam juma’ de ora daca primeam emailul ala. :))

    Răspunde
  12. tonciu marin
    joi, 28 aprilie 2011, 21:45

    Cu tot respectul, dar aici nu sunt de acord cu tine.Nu este obligatoriu sa cunosti pe cineva pentru a-i spune (scrie pe mail ) ‘Hristos a-nviat !’, poate era o forma de a imparti bucuria Invierii cu cineva pe care il consideri apropiat, desi inca nu l-ai cunoscut ! Raspunsul corect era doar unul,draga China,cel pe care Eftimie l-a gasit! Ce alta formula de politete ar mai fi incaput pe langa ‘ Hristos a-nviat !’ in ziua de Pasti ?

    Răspunde
  13. vineri, 29 aprilie 2011, 08:08

    pentru tonciu marin: să presupunem că nu este obligatoriu să-l cunoşti pe Chinezu, de exemplu, pt a îi spune o urare sau „Hristos a înviat!” …..dar pentru a-i adresa următoarea frază, nu crezi că ar fi fost frumos să aştepte un „Adevărat a înviat!” sau macar un „cine esti, că nu te cunosc?”…. :)
    Ce-ar fi să te sun eu aşa neinvitată şi să-ţi zic: „Hristos a înviat! Apropo, eşti căsătorit?” :D

    Răspunde