29.04.2017

Voi mai bateți covoarele?

Întreb din fix două motive:

1. Nostalgie. Când eram copil faza cu bătutul covoarelor înainte de Sărbători era semn că Moș Gerilă (că pe vremea mea, adică nu a mea, ci a lui Ceaușescu, nu era voie să se spună Moș Crăciun) e pe aproape. Și băteam covoarele alea de le rupeam, nu alta :D Și, pentru că în vremea copilăriei mele era zapadă-zăpadă nu puful ăsta, le așezam pe jos și le băteam în nea (am folosit sinonimul ca să nu mă repet), de arăta curtea blocului după câteva faze de astea ca și o tarla cultivată cu mai multe culturi :))

2. Mă duc să bat covoarele. Dap, tocmai le-am rulat, mi-am pregătit bătătorul (abia l-am găsit prin debara :D) și apoi mi-a venit ideea să scriu acest post, așa că îl scriu :) După care voi executa operațiunea nu pricina.

De unde întrebarea din titlu. Voi mai bateți covoarele în epoca aspiratoarelor cu apă/fără apă/cu energie atomică/cu mp3? :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum îi explici tu partenerului ce dracu faci în social media?

Cam așa arată o analiză Zelist (subiect: chinezu)

34 comentarii

  1. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 11:42

    la Baia Mare e zapada de foioioioi. prin urmare, chiar aseara am batut covoarele. asezate frumos jos, ingropate in zapada si batute de nu a mai ramas fir de praf in ele :))

    macar cu atat sa o ajut pe mama :D

    Răspunde
  2. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 11:50

    Bineînțeles chinezule. Luni am asta programat (de mama, bineînțeles :D).
    Sunt curios în China cum fac ăia. Le mai bat oare? Au loc toți? :))

    Răspunde
  3. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 11:51

    Mai bine cumpar altul :))

    Răspunde
  4. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 11:56

    Tu, eu nici când eram mică nu le băteam. Noi ne jucam la bătător, făceam ca toate maimuţele. În schimb le spălam în pârâu cu perie de sârmă pe băncuţă.

    Răspunde
  5. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 12:07

    N-am mai fost la sala de 7 luni.

    Mi-e frica sa ies sa le bat ca de data asta cred ca ma bat ele pe mine. Nu vreau sa imi iau bataie pe frigul asta :)

    Răspunde
  6. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 12:09

    Da. Cam de 2 ori pe an – de Paste si de Craciun.

    Răspunde
  7. Steff
    sâmbătă, 18 decembrie 2010, 12:15

    nu cred ca o sa dispara foarte curand „traditia” asta de batut covoare :D si da, tot cu zapada le bat si eu, ca se curata mai bine si e si zapada pana la genunchi :D le pun frumos pe gard si da-i batai nenica :)

    Răspunde
  8. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 12:44

    Nuuu. Nu mai am covoare:) Doar vre-o doua presuri mai mici.

    Răspunde
  9. alexnicolae
    sâmbătă, 18 decembrie 2010, 12:59

    Din cate stiu e cam ilegal sa bati covoarele. In fond e nepoliticos, deranjezi tot cartierul, faci mizerie in locuri publice. Am citit in Dilema veche deunazi, despre un caz in Franta – era o romanca care ii contraria pe francezi. In fiecare sambata scotea covorul de la etajul 12, si il punea pe primul petec de iarba si da-i si freaca. In rest parea normala. Si se intreba politistul de sector si administratorul blocului ce sa faca cu ea. In rest era politicoasa, si cum am zis parea normala. Si o intreaba intr-o intrunire pe autoare daca e ceva cultural, si daca e ok persoana.
    In zona unde stau nu se mai bat covoarele cam de 5 ani. Rar se mai trezeste cate o baba senila.. Calcul: in raza in care se propaga sunetul sunt cca 500 de familii. Fiecare are de batut intre 15 si 30 de minute. Asta inseamna 250 de ore de batut incontinuu !!! 10 zile! si daca ii trazneste sa faca chestia asta lunar ? va rog, putina decenta !

    Răspunde
  10. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 13:01

    […] pentru că încep să uit procedura, hai s-o dau si leapsă: Cristi, Mihnea (excelent filmul despre Coreea de Nord), Nadina, Cristian, Ovidiu, Oana, Mihai si Cristian. […]

    Răspunde
  11. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 13:06

    Avand in vedere ca stau la curte si le pot tavali prin zapada un pic, da…le bat, fir-ar ele de covoare :)))

    Răspunde
  12. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 13:08

    Tii minte ce zicea Eftimie ca esti capabil sa faci din batutul covoarelor un eveniment 2.0? :))) Well, you fucking did it :))))

    Răspunde
  13. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 13:21

    Acum mi-a amintit de reclama cu „mie nu-mi place sa bat covoare pentru ca le doare”
    Eu stau la casa si nu e mare lucru sa le scot in curte si sa le bat… :P – asta se intampla cam de 2 3 ori pe an

    Răspunde
  14. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 13:30

    Batand covoarele iese cu mult mai bine praful si mizeria din ele decat aspirandu-le cu orice aspirator avansat.Numai problema e ca batandu-le se si inghite o parte din praf :)

    Răspunde
  15. Georgi Boy
    sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:03

    Eu le mai bat. Cu scindura de la pat.

    Răspunde
  16. matilda
    sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:07

    Asta-i soarta covoarelor : să fie bătute şi călcate în picioare ! :)

    Răspunde
  17. Obiduba
    sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:23

    Bai m-ai prins in pauza dintre sufragerie si dormitor.Cre’ ca esti paranormal. De altfel stau la coada si tat Sasaru’ suna!

    Răspunde
  18. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:28

    din motive de sanatate am renuntat la toate covoarele din casa si am investit in aspiratoare performante

    Răspunde
  19. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:40

    Ce se mai ingramadeste luema la comentat :)))

    eu azi am scuturat, covorasul :) nu l-am batut :)
    ca e un covoras micut :)

    Răspunde
  20. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 23:04

    :))) Deci tre sa dau o bere lui Matache pentru că pare atât de atent la detalii cât lasă impresia că a stat pe uscat weekendul ăsta. (A, am şi un vin bun, depinde ce preferi.)

    Răspunde
  21. sâmbătă, 18 decembrie 2010, 23:27

    @Eftimie – beutura sa fie, ca motiv gasim noi :)))

    Răspunde
  22. Adrian SM
    duminică, 19 decembrie 2010, 08:46

    Cu toată globalizarea asta, cu toată integrarea în UE şi alte asemenea „binefaceri” de care avem parte după 1989 unele tradiţii nu se vor uita prea curând. Printre ele şi bătutul covoarelor în omătul de care avem parte din belşug iarna asta…. :))

    Răspunde
  23. duminică, 19 decembrie 2010, 09:12

    cand stateam in drumul taberii mai practicam acest sport mai ales pentru bunicii mei. acum stau intr-un bloc de pe 13 septembrie unde nu exista batator. o fi un semn ca vremurile s-au schimbat?

    Răspunde
  24. duminică, 19 decembrie 2010, 09:15

    Am si uitat de sportul asta. :)) De obicei vara… in rest nu prea.

    Răspunde
  25. duminică, 19 decembrie 2010, 09:40

    Nu. In schimb le bat vecinii, in zi de sambata ori de duminica, de la ora 14 la 17… fapt pentru care le multumim mamelor lor…

    Răspunde
  26. duminică, 19 decembrie 2010, 09:57

    Cel mai eficient e sa le bati. Dar dupa normele UE … care or fi alea inca nu stiu

    Răspunde
  27. duminică, 19 decembrie 2010, 10:58

    Nu pentru ca nu mai gasim bara pe care sa punem covoare. Avem nevoie de ajutor, stie cineva o bara in apropiere de Mihai Bravu?

    Răspunde
  28. FlyinG
    duminică, 19 decembrie 2010, 11:06

    Noi ne batem femeile, nu covoarele :)

    Răspunde
  29. duminică, 19 decembrie 2010, 15:10

    Bre, eu mai bat covoare, problema că eu când bat covoare mai fac și câte o pagubă. Le cam rup :D

    Răspunde
  30. duminică, 19 decembrie 2010, 15:13

    Noi ieri am scos covoarele in zapada:) Azi am dat gata si geamurile. Curatenia e mana in mana cu spiritul sarbatorilor. Nu simti ca vine Craciunul daca nu cazi lat dupa doua zile de munca. Bine ca n-a nins mai mult ca nu cred ca mai aveam putere sa dam si zapada:))

    Răspunde
  31. adiz
    duminică, 19 decembrie 2010, 22:43

    mie-mi placea cum miros cand le aduceai batute in zapada inapoi in casa

    Răspunde
  32. duminică, 19 decembrie 2010, 22:44

    Nuuuuuuuuuuu
    Am ajuns la concluzia ca nu mi-a facut nimic. Voua?

    Răspunde
  33. luni, 20 decembrie 2010, 00:20

    […] leapşă mai departe la confraţii de blogosferă care citesc acest articol, inclusiv lui Criserb, Chinezu, Dan – Spuse, GrimCris, A.Dragoş şi bineînţeles, Monica de la BookBlog Fotografii orfane […]

    Răspunde
  34. duminică, 26 decembrie 2010, 18:35

    Dap, poate sa se inventeze si mama aspiratorului si tot nu prea scap. :))

    Răspunde