07.12.2016

La ce emisiuni ale televiziunii publice vă uitaţi şi de ce? Hai că facem un top 2.0

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Scriam zilele trecute – într-un registru de o utopie înduioşătare, de-a dreptul – că tare aş vrea să pot alege eu pentru ce emisiuni de la televiziunea publică să plătesc. Adică nu să fiu obligat să plătesc un abonament pentru tot ce se întâmplă acolo, căci multe sunt de un nivel despre care mai bine nu facem vorbire aici, ca să nu ne stricăm feng shuiul, care feng shui chiar îl vreau zen şi pozitiv, adică pe sistemul să facem bine, să nu fie rău.

Sigur că a putea noi să alegem pentru ce emisiuni să plătim este o utopie. Din jde miliarde de puncte de vedere. Dar ce frumos sună, totuşi… Şi cum în realitate nu o să se întâmple niciodată aşa ceva, m-am gândit să facem noi, împreună, o ispravă. În care să şi înţelegem mai bine ce fel de emisiuni ale televiziunii publice ne plac, de ce ne plac, să le analizăm un pic şi, extrem de important, să învăţăm împreună nişte chestii. Care cât şi ce înţelege desigur.

Înainte de a vă spune ce şi cum, aş vrea să stabilim clar că eu, când spun „televiziune publică”, mă refer la toate canalele pe care prestează această instituţie. Adică, aşa cum vedem pe siteul oficial, TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Internaţional, TVR News şi TVR HD. Aşa că vă rog să aveţi aceste canale în minte atunci când ne apucăm de provocarea de mai jos.

No bun. Aş vrea să ziceţi voi în comentarii mai jos la ce emisiuni ale televiziunii publice vă uitaţi şi de ce. Pentru că vreau să facem un top 2.0 al acestor emisiuni. Iar primele trei emisiuni din acest top o să fie analizate la sânge de către bloggeri, în cadrul unei alte provocări pe care o să o lansez abia după ce stabilim care e topul. Aşa că ia hai să aveţi un pic de încredere în mine şi să propuneţi emisiunile, după care vă promit că o să fie ok :D

Menţionez aşa, ca trailer, că analiza acestor emisiuni se va face, după caz, cu bere, pizza sau cu alte tooluri trebuincioase când stai în fotoliu şi te uiţi la tv. Gata, nu mai spun nimic, just trust me, feel the chinese force :))

Aştept propunerile voastre până pe 4 august, ora 23.59.

PS Pe siteul tvr.ro, în footer, TVR Cultural încă mai apare în lista de canale. Oh, well…

tvr site

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Oare cum am putea, ca blogosferă, să ajutăm astfel de producţii româneşti?

Cum vi se pare acest clasament al brandurilor locale româneşti?

66 comentarii

  1. Marius C.
    miercuri, 24 iulie 2013, 10:12

    ORA DE BUSINESS – TVR 1.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 24 iulie 2013, 10:30

    mai demult era ‘arena leilor’ (tvr 2, cred). nu ma mai uit la tv, nu mai stiu daca este.
    imi placea emisiunea. ma punea sa gandesc. ma jucam cu mintea mea, playing roles in a way.
    ma puneam si in pielea concurentilor, dar si a omului de business. am invatat destul de multe lucruri de acolo.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  3. mihail robert
    miercuri, 24 iulie 2013, 10:47

    Vara pe val :)- tvr 2

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 24 iulie 2013, 10:47

    Garantat 100%, Fara frontiere si mai este o emisiune seara sambata cu Eugenia Vodă, dar imi scapa numele acum.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 24 iulie 2013, 10:54

      „Profesioniştii”, aşa se cheamă emisiunea.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 24 iulie 2013, 10:54

      Fara Frontiere nu mai exista de un miliard de ani.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. miercuri, 24 iulie 2013, 10:52

    Eu mă uit pe TVR doar când e vreun meci de rugby sau de polo. Sau, mă rog, când e sport în general. Nu mă uit la emisiunile lor pentru că n-am găsit încă nimic atractiv. Nu spun că n-or fi, da’ io n-am găsit.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 24 iulie 2013, 10:52

    Pai din gama lor de posturi nu prea ma atrage nimic. Au multe care imi lasa sincer un sentiment de…neterminat, de ieftin, de ne-profi. Urmaresc insa din cand in cand TVR Hd pentru ca din punctul de vedere al calitatii imaginii – strict tehnic – au cea mai buna transmisie dintre psoturile romanesti. Si acolo mai urmaresc EXCLUSIV IN ROMANIA, cu Cristian Tabara si CAPODOPERE DIN GALERIA DE ARTA ROMANEASCA. Mai ales cel din urma e fain, ma deconecteaza, chiar daca uneori as elimina fondul narativ (putin comunist uneori in exprimare) si as lasa doar imaginile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 24 iulie 2013, 10:55

    Ora Regelui – sambata ora 13:00
    Profesionistii – Eugenia Voda
    O data-n viata
    Pescar hoinar TVR2
    Emisiunile sportive si cateodata stiri

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 24 iulie 2013, 10:57

      Uitasem de Moise Guran si ora lui :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  8. jt
    miercuri, 24 iulie 2013, 10:56

    ora de business. rar.
    uneori la stiri ca sa ma amuz cu alegerea, ierarhizarea, unghiul ales.
    e foarte amuzant cand aleg sa deschida cu accidente sau fapt divers in zilele „incarcate” politic

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 24 iulie 2013, 10:57

    Nu dau explicit pe TVR mai niciodata, dar daca se intampla sa dau peste Ora de Business a lui Moise Guran, in general ma opresc, pentru ca omul mi se pare foarte tare, spune lucrurilor pe nume.
    Pe TVR2 mai prind cate un film romanesc si ma opresc asa, de dragul timpurilor.
    Ma mai uit cand transmit Festivalul George Grigoriu de la Braila, dar asta nu e emisiune, e o data pe an.
    Si imi lipsesc emisiunile de divertisment, in mod specific de muzica, gen „Muzica si muzichie”, „Timpul chitarelor”. Astea faceau diferenta.
    Singura emisiune pe care o urmaresc constant e „REPLAY”, ca e de fotbal si dau meciuri din istorie.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 24 iulie 2013, 10:59

    Documentarele de pe TVR 2 de la ora 21:00.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 24 iulie 2013, 11:00

    Si eu tot Ora de business, cred ca e singura la care ma uit pe TVR de fapt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 24 iulie 2013, 11:07

    „D-ale lui Mitica”. Pentru ca asa ceva nu se poate rata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 24 iulie 2013, 11:09

    Cel mai mult urmaresc Ora de business de pe Tvr 1 pentru ca explica niste chestiuni economice asa mai pe sleau.:) Apoi, in clasamentul personal urmeaza Garantat 100% si Replay (cea cu fotbalul de odinioara). Ma gandeam in timp ce faceam acest clasament: daca televiziunea publica ar face niste emisiuni Pay Per View, cum ar fi? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. bandi
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:09

    ora de business, ocazional. in mod pasiv, adica daca se uita doamna in mod intentionat si nu am altceva de facut. ma amuza guran cum o dadea in bara cu evolutia cursului de schimb acum ceva luni :))

    PS nu ai optiune de survey? poate ar fi mai usor de cunatificat raspunsul la intrebare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Ioana
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:11

    Ora de business

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 24 iulie 2013, 11:14

    Ora de business este SINGURA emisiune la care ma mai uit pe canalele TVR…il urmaresc pe Moise si la Europa FM, il urmaream si inainte, indiferent la ce televiziune aparea. Il apreciez pentru inteligenta, continutul materialelor, pentru competenta, pentru faptul ca reuseste sa explice notiuni mai speciale pe intelesul oricarui profan. Transforma subiecte seci in lucruri de interes.

    In rest, TVR e varza…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Delia
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:16

    Garantat 100 %.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Alina
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:19

    Bazar pe TVR 2 si Ora de business.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 24 iulie 2013, 11:20

    Ora de Business si Teleenciclopedia si poate o sa radeti… dar si Viata Satului (cea mai buna emisiune despre agricultura)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 24 iulie 2013, 11:21

    Auto-promo: emisiunea matinală prezentată de Hi-Q pe TVR1 – “Vara pe val“ (de luni până vineri de la 9 dimineața).

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Răspunde
  21. sorin
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:21

    ora de busines…e simpatic guran ala…in rest cam nimic nu ma atrage…a,din cand in cand pe tvr3 se mai dau dragalasenii de pe la iasi…ma mai uit si atunci

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  22. miercuri, 24 iulie 2013, 11:22

    Pe TVR ma uit exclusiv la sport, la trasmisiuni in direct. Nu ma uit la nicio emisiuni. Din cand in cand ma mai uit la stirile de seara de pe TVR2.
    Urmeaream in trecut stirile de pe TVR Cultural.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 24 iulie 2013, 11:23

    Nu ma uit la nici o emisiune pe TVR. Se intampla foarte rar, sa ma uit pe unul dintre posturile televiziunii publice, si atunci este pentru ca intamplator aflu ca se transmite ceva interesant pentru mine (un concert, o transmisie de la o olimpiada sau chestii de genul asta). In rest este un post de televiziune pe care il platesc si pe factura de lumina si pe factura de la cablu si la care as renunta cu mare placere daca as putea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 24 iulie 2013, 11:23

    Știrile TVR1 (cele mai serioase din România, că restul sunt tabloide triste)
    Moise Guran
    Profesioniștii – uneori e genială, în funcție de invitat, dar de fiecare dată e o oază de bun simț
    Olimpiada (din patru în patru ani)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Larisa Cordea
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:24

    * Jurnalele de stiri – pentru ca incerc sa urmaresc jurnalele mai multor televiziuni si sa fac astfel o comparatie privind informatia
    * Ora de business – are si ea votul meu, chiar daca nu o urmaresc fecvent. Guran reuseste sa te tina pe canal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 24 iulie 2013, 11:25

    Plus Știrile TVR News.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. Doru
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:29

    Ora de Business si Areal IT

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 24 iulie 2013, 11:33

    Toate emisiunile mi se pare foarte documentate. Viata Satului pentru a intelege economia si unde ne aflam, in plus au niste reportaje faine; Arena leilor, Profesionistii, Ora de business, Confesiuni, Prim Plan si mai e o emisiune gen Profesionistii cu o alta prezentatoare – aici l-am descoperit de Gigi Caciuleanu…documentarele in franceza sunt superbe. Filmele nu mai zic. In plus, nu risti sa fii intrerupt la fiecare 5 minute cu reclame. DIn punctul meu de vedere au emisiuni de calitate.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  29. Simona
    miercuri, 24 iulie 2013, 11:41

    Ora regelui
    Ora de bussines
    Profesionistii

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 24 iulie 2013, 11:43

    Sunt 2 tipuri de emisiuni la care te uiti;
    1. cele pe care le cauti
    2. cele peste care dai si ramai lipit acolo

    Din categoria 1: Meciurile Champions League, Meciurile Nationalei de Fotbal sau Handbal, cand se dau.

    Din categoria 2: Emisiunea lui Moise Guran si ceva filme

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 24 iulie 2013, 11:43

    Ora de business!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. miercuri, 24 iulie 2013, 13:03

    Inainte de toate trebuie sa mentionez ca nu astept ora la care incepe vreo emisiune, dar daca deschid televizorul si schimb pe unul din canalele TVR, e posibil sa raman la Vara pe val(emisiunea de vara de pe TVR1 si TVR2), Ora de business, Arena leilor, Ferma, Jurnal. Acum depinde si de subiectul emisiunii..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. Andreea
    miercuri, 24 iulie 2013, 13:26

    Nu prea ma mai uit la tv, dar cand o fac, ma uit la Ora regelui pentru ca dintotdeauna m-a pasionat istoria. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. Carmen
    miercuri, 24 iulie 2013, 13:33

    Nu ma uit in mod special la vreo emisiune. Ocazional urmaresc: Ora de business, Stirile, Confesiuni, Profesionistii, filme.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. Cristi Ansen
    miercuri, 24 iulie 2013, 13:42

    „Arena Leilor”
    Imi place sa vad cum gandesc niste oameni de afaceri (Leii) care imi plac si care au demonstrat cum se pot face bani curati.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 24 iulie 2013, 15:59

      deci mai exista emisiunea :).
      merci ca m-ai lamurit.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  36. Cristi Ansen
    miercuri, 24 iulie 2013, 13:42

    Si „Ora de business” pt. ca imi destupa niste sinapse.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. miercuri, 24 iulie 2013, 14:26

    TVR2 – România Frumoasă
    ProTV – Serviți vă rog (printre singurele decente de la noi).
    Plus ce zice Florin Grozea cu Olimpiada si Madalin Blidaru cu „Profesionistii”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. miercuri, 24 iulie 2013, 14:36

    De vreo 3 luni nu mă mai uit la nici un post tv, mi sa stricat tv-ul de nu sa mai putut repara, de cumpărat……aștept să mai scadă prețurile. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. miercuri, 24 iulie 2013, 14:43

    Timpul chitarelor
    Arena leilor
    Ora de business
    Garantat 100%

    Nu le urmaresc constant dar daca se intampla sa nimeresc peste ele ma mai opresc sa le urmaresc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. miercuri, 24 iulie 2013, 15:02

    Rar, doar la Telejurnal sau cand prind un film mai vechi. Mai e Garantat 100% care merita efortul insa cum am zis, ma uit foarte rar la tv. Nimic personal

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. Daniela
    miercuri, 24 iulie 2013, 15:33

    Garantat 100% pentru ca realizatorul (Catalin Stefanescu) garanteaza pentru fiecare clipa pe care o petreci in fata televizorului urmarindu-i pe invitatii lui.
    Iar anul trecut am urmarit „Romania desteapta” realizata de Irina Pacurariu. In 2013 am mai prins cateva reportaje in reluare….ar fi pacat sa nu continue un astfel de proiect.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. razvan
    miercuri, 24 iulie 2013, 15:49

    Ora de business
    Profesionistii (mai rar)
    Natura si aventura
    Arena leilor (cand mai prindeam)
    Garantat 100%
    Face toti banii

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. miercuri, 24 iulie 2013, 18:06

    Ora de bussines si in speta Moise Guran e de vazut.
    Arena Leilor e de asemenea relaxant si „de vazut”.
    Si mai merg stirile de noapte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. miercuri, 24 iulie 2013, 21:59

    Nu prea mă uit la tv în general, că nu am timp. Dar dacă prind din zbor Profesioniştii Eugeniei Vodă, mă uit. Dacă nu… oricum mă uit pe site-ul ei oficial unde are emisiunile înregistrate. În rest… de Moise Guran nu-mi place, mi-e antipatic, e o chestie la care nu am meditat prea mult, nu-mi place şi gata. A… şi încă ceva… am văzut frânturi din Eurovisionul de anul ăsta, cu vedetuţele alea îmbrăcate retro şi cu prezentatorii ăia de se bâlbâiau la 2 minute. Penibil!!!! În rest… nu-mi vine nimic în minte legat de TVR. Mai există Teleenciclopedia? Dar Tezaur folcloric? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. Zsegora Cristian
    miercuri, 24 iulie 2013, 23:01

    Viata satului si vara pe val

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. miercuri, 24 iulie 2013, 23:31

    Garantat 100%, Ora de business, Ora Regelui, Profesionistii

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. joi, 25 iulie 2013, 01:43

    Sincer la TVR, ma uit cam rar in comparatia cu TV-urile de nisa (stiri si sport), plus antena si pro-ul…. A trebuit sa ma gandesc cateva secunde exact ce eminuni au… insa are dreptate LUMEA…

    1. Viata Satului (chiar e o emisiune excelenta, daca ai ceva intentii agricole)

    2. Ora de business (Guran le inpacheteaza bine, daca l-ai prins, te tine acolo)…

    3 Stirile de 8 sunt OK…. dar tot la PRO si Antena ma uit ca sunt mai devreme si din obisnuinta

    4. Profesionistii cu Eugenia Voda… E foarte interesanta, dar n-am stiu niciodata cand e exact.. mereu am vazut reluari noaptea

    5. NOCTURNE cu Marina Constantinescu – are niste interviuri (povestiri)neconventioanle. nici emisiunea asta n-am stiu niciodata cand e… tot in reluare m-am mai uitat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. joi, 25 iulie 2013, 09:01

    Stirile, Teleenciclopedia,Viața satului, hai ș-un Tezaur folcloric sporadic, Profesioniștii, Pașaport de România și canalul TVR News la orice oră.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. Sorin Rebrisorean
    joi, 25 iulie 2013, 09:09

    Zon@ IT
    Natura si aventura
    Asa-i romanul
    Pasaport de Romania

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. joi, 25 iulie 2013, 10:52

    Fashion TV (pentru muzica) si Travel, in rest nici nu prea mai stiu ce posturi mai sunt pe la tv..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 25 iulie 2013, 10:53

      Bre, vorbim despre televiziunea publica aici. Nu imi spune ca TVR are show de fashion ca acum ma duc sa imi platesc abonamentul =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  51. joi, 25 iulie 2013, 11:13

    Zona It, Arena leilor si Rubrica sport.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  52. marius
    joi, 25 iulie 2013, 13:01

    Ora de Business

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  53. marius
    joi, 25 iulie 2013, 13:07

    si viata satului

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  54. Emil danciu
    joi, 25 iulie 2013, 13:26

    Ora de business, cu Moise Guran
    Momentan este in vacanta :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  55. Georgeta Maria Tudor
    joi, 25 iulie 2013, 14:13

    Garantat 100%, Profesionistii, TeleEnciclopedia, Ora de Business,Poate nu stiai, Romania frumoasa

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  56. Flat
    joi, 25 iulie 2013, 14:22

    Nocturne
    se gasesc inregistrarile pe tvrplus.ro

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  57. joi, 25 iulie 2013, 16:40

    Ha, mi-ai ridicat la plasa intrebarea, ca tot ma uit eu in ultima vreme din ce in ce mai mult la TVR, m-am cam saturat de posturile private si de dorinta lor de a face rating cu orice pret.
    Asadar, hai sa raspund:
    Ora de Business
    Telejurnalul de la ora 20 (care imi place in mod deosebit, chiar ma simt informat dupa ce-l urmaresc, are atat stiri interne cat si externe, rubrica de sport e asa cum trebuie sa fie, nu ca la alte posturi, plina de barfe si speculatii)
    O data in viata (o sa radeti, dar am descoperit ca si muzica folclorica are farmecul ei, cine urmareste emisiunea stie despre ce e vorba)
    Exclusiv in Romania
    Ora de stiri de pe TVR 2 (cateodata, pentru ca se dezbat mai in detaliu anumite subiecte)
    Teleenciclopedia (nu atat de des pe cat mi-ar placea)
    Profesionistii (in functie de invitat)
    Evident, competitiile sportive (fotbal, handbal, polo etc. )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  58. Luminita
    joi, 25 iulie 2013, 18:09

    Ora de business

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  59. Vaum Teodora