28.06.2016

Caut tovarăşi cu care să beau bere. Îi declar bărbaţi cu mult mai multe gusturi :D

Later edit: Hai că până la urmă, împreună cu Manafu, am zis să facem ditai isprava :D Adică să ne adunăm 20 de tovarăşi cu care să bem bere. Aşa că mai aveţi fix două zile să vă spuneţi poveştile despre bere colea jos în comentarii :)

–––––––––

Precizare: Cum sunt o fire pragmatică inclusiv când vine vorba de bere :D, am zis să vă spun din start că scopul acestei postări este să găsesc 5 tovarăşi cu care să ies în oraş şi să ciocnim o bere Stejar Strong. Pentru că – spus direct, mai jos detaliez – avem nevoie în toate cele de mai mult decât de bărbaţi cu gust :D

––––––-

Dacă ar fi să mă întrebe cineva de ce îmi place atât de mult berea, l-aş întreba doar atât: calculăm pe ceas sau pe calendar? :)) Căci aş putea vorbi despre bere şi despre binefacerile acestei splendide licori secole întregi! Aş trece prin faptul că berea este sănătoasă şi că miturile despre bere sunt doar nişte scorneli scornite de oamenii care, aşa cum spunea Humphrey Bogart, nu înţeleg că „the problem with the world is that everyone is a few drinks behind” :))

Aş continua prin a vă invita să nu vă repeziţi la paharul de bere şi să îl beţi pe nerăsuflate, ci să admiraţi întâi frumuseţea licoarei, să o „beţi cu ochii”, apoi să vă delectaţi cu mirosul care vă va surprinde cu aromele sale şi abia apoi să vă delectaţi cu berea asta atât de minunată.

Aş încheia prin a susţine în faţa voastră o pledoarie pentru a respecta berea aşa cum merită şi cum o recomandă  istoria, nutriţia şi – ca să trecem la subiectul postării, căci altfel iar stăm jde ore de vorbă despre bere – nevoile noastre sociale, ca oamenii simpatici ce suntem :)

Ajunşi în acest punct al discuţiei, vreau să vă întreb ceva: pentru câţi dintre voi termenul „bere” şi termenul „prieteni” sunt inseparabili? Dap, cam aşa sunt şi eu. Nu zic că nu îmi place să beau o bere acasă, în faţa televizorului, uitându-mă la un meci de rugby (de regulă). Dar adevăratul feeling al berii îl simţi când ieşi cu prietenii. Căci, în caz că nu ştiaţi, berea are coracon doar când este băută din coracon cu tovarăşii de coracon :D

No bun, acum provocarea despre care vă spuneam: caut 5 tovarăşi cu care să ies în oraş să bem o bere Stejar. Şi să povestim, să ne hlizim, să facem ce îndeobşte facem cu tovarăşii la bere, adică să se simţim bine, ca nişte simpatici bărbaţi cu gust ce suntem, dar mult mai mult de atât! Pentru a ajunge împreună cu noi la Scânteia (acolo se va întâmpla întâmplarea), trebuie să îmi povestiţi colea jos în comentarii o întâmplare cu o bere Stejar Strong. Doar una, bre, mai lăsaţi şi pentru când o să ne vedem :)) Din toate comentariile o să aleg 5 tovarăşi cu care o să mă văd la locul faptei. Aştept comentariile voastre până pe 18 aprilie, pe la 14.00. Voi fi, evident, de un subiectivim necruţător :D

Până vă aduceţi voi aminte şi vă pregătiţi să scrieţi, hai să vă spun eu una cu Stejar Strong. Eram cu mai mulţi tovarăşi după un meci de rugby la IRB Nations Cup. Printre noi era un băiat nou venit (uite că nu îi reţin numele…) foarte emoţionat şi cam timid. România bătuse Argentina Jaguars (parcă…) şi noi comentam înflăcăraţi meciul. La un moment dat unul zice „băi, dar nu bem şi noi o bere? Cine merge să ia pentru toţi?„. Şi îl vedem pe băiatul acela timid că se înroşeşte în obraji şi că zice „eu, mă duc eu!„. Bine, zicem noi, ia câte o bere pentru fiecare. Şi merge al nostru.

După câteva minute se întoarce fără bere. Noi, miraţi, îl întrebăm care este faza. „A zis că nu are bere„, ne spune el. Noi perplecşi. Căci vedeam pe toată lumea în jurul nostru cu bere. Ia hai să mergem noi să vedem care este chestiunea, i-am spus. Ajungem la locul faptei şi îl întrebăm pe nea ăla de serveşte bere (un mucalit, cei care aţi fost la meciurile de rugby  îl ştiţi) „pai ce faci, bre, murim de sete şi matale ne tratezi cu refuz?„.

La care meseriaşul ne răspunde zâmbind pe sub mustaţă: „băiatul vostru a venit la mine şi a zis că vrea nişte bere. Eu nu am nişte bere. Eu am Stejar Strong. Aia e bere, nu nişte bere„. Am izbucnit în râs şi am început să îl trollăm pe băiatul cu pricina, care se făcuse mai roşu decât semaforul când e roşu aşa de felul lui :))

No bun, pentru a vă oferi inspiraţia în comentariile voastre, vă raportez ccum zicea marele om, din atâtea punctede vedere, Benjamin Franklin: “Beer is proof that God loves us and wants us to be happy.” Amin! :D

STEJAR_Bere ptr Tovarasi_Final

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dragi studenţi

Dacă tot particip la Timişoara Brands Tour, care vreţi să mă aveţi corespondent special?

40 comentarii

  1. marți, 9 aprilie 2013, 14:09

    Hmmm sa stii ca exista si femei carora le place berea! Ca de exemplu, subsemnata ;)

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 aprilie 2013, 14:39

      Colega, vezi ce i-am spus Irinei mai jos. Vrem barbate, cum sa nu vrem! Mai ales ca, intre noi fie vorba, unele fete chiar stiu aprecia mai bine ca unii barbati aceasta splendida licoare. Altfel spus, sunt mai responsabile. Sa traiasca!

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 9 aprilie 2013, 15:12

        Tare as vrea sa vad cum ma declari tu pe mine „barbat cu gust” :))
        Prima bere Stejar a fost bauta din greseala si urmatoarele din placere, dar sa revin la greseala: „Ma duc la magazin sa ma aprovizionez cu bere(afara ploua de te mirai ce-i aia). Stateam de vorba cu vanzatoarea despre una, despre alta, ii platesc berea si cu ochii la ea deschid frigiderul sa imi iau licoarea magica. Cum ambalajele erau asemanatoare, m-am trezit acasa cu alta bere fata de cea pe care o cumparam in mod constant… Nici in ruptul capului nu mai ieseam din casa pe ploaia aia, prin urmare m-am multumit cu berea gresitaa, insa dupa ce am baut un pahar am constatat ca este de fapt berea potrivita. As spune despre berea asta ca: „Stejar Strong. Pentru barbatul din mine!” :D „

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  2. marți, 9 aprilie 2013, 14:21

    La #mituridesprebere am învățat că femeilor le e recomandată o doză de 330 de ml de bere/zi … de ce faci discriminareee??? :D
    Deci … dacă îmi pun o mustață și niște șosete în chiloți, pot să ies și eu cu voi? :)))

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 aprilie 2013, 14:37

      Din ciclul „Zoe, fii barbata!”, fac o cuvenita precizare: limba romana este de vina ca tovarasi la pural inseamna si fete si baieti! Drept pentru care, te invit sa ne spui povestea ta cu o Stejar Strong. Si – daca tot este sa iti dau provocari :D – sa ne arati spui de ce vrei matale sa iesi la bere cu baietii? Motivul principal, cum ar veni :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  3. marți, 9 aprilie 2013, 14:23

    Cand incepem sa bem bere, eu cu amicii, nu ne oprim decat dupa minim 8 litri. Nu de fiecare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 aprilie 2013, 14:34

      Ar fi bine sa nu fie de fiecare, zau… Radem si glumim, dar faza cu consumul responsabil de bere chiar nu e gluma. Ca sa nu spun de faptul ca – asculta un batran amator de bere :D – daca o bei in cantitati mici o apreciezi muuuuult mai bine :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 9 aprilie 2013, 16:15

        Stim cum sa bem pentru a nu avea probleme. Eu am o limita pe care nu o depasesc: maxim 5 beri :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  4. Iulică
    marți, 9 aprilie 2013, 14:28

    Prima o bei de sete, a doua de pofta si a treia de placere!

    Nuuu, cu Stejar, nu a functionat zicala.

    Cum adica, de ce? pai ca m-a dat cu roatele in sus de la prima sticla. Deci, m-a dovedit de la prima bere. Nu mai mi s-a intamplat asa ceva. Vorba aia, sunt si eu consumator vechi.

    Asadar, taica, fiti cu luare aminte cand o galgaiti pe neresuflate – pe prima sticla de stejar!

    Luati-o asa, mai acana, mai catinel … mai cu gust.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 aprilie 2013, 14:40

      Wise words, my dear sir, wise words indeed… Adica tradus: zi-le, Iulicaaaaaaa! :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. marți, 9 aprilie 2013, 14:44

    […] atunci, impreuna cu Chinezu, pun la cale o iesire prieteneasca cu oamenii din blogosfera, indiferent de cum va fi vremea. Berea […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 9 aprilie 2013, 14:46

    pai bine, dom’le.. eu nici nu-mi amintesc daca romania a castigat vreunul din meciurile la care am fost asta-vara cand ne-au dat aia stejar la 40 de grade afara si tu vreti sa-ti zic o poveste? o poveste?!?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 aprilie 2013, 15:00

      Vaaaaaai, sunt in stare de SOC si GROAZA!!! Sa aud dim gura ta, ma rog, din tastele tale, ca nu reusesti sa scrii o poveste cu bere este peste putintele mele de intelegere… Ma duc sa beau o bere sa imi revin :))

      Scrie asa: eram la o cafea. In departare se auzea un meci de rugby. Cineva, in tribuna, bea in liniste si tihna o bere Stejar Strong. =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. marți, 9 aprilie 2013, 15:24

    1. Nu-mi place berea fiindcă e amară, iertat fie-mi gustul!
    2. Am scris despre binefacerile berii.
    3. Îmi place să ies cu prietenii.
    4. Ies cu prietenii la o bere (sau mai multe), de dragul lor.
    Ţin minte că la o ieşire dintr-asta, eram 4 băieţi. Nu ştiu cum au făcut ei, bărbaţii cu gust, dar la sfânşit trebuia să plătim 17 halbe. Hai, una (doar pe jumătate goală) era a mea. Spune tu cum au împărţit oamenii ăştia, trei la număr, 16 halbe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 9 aprilie 2013, 16:34

    ieşirea cu tine la o bere tre să fie fabuloasă. ştie mâţu că te-a văst la heineken! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. un muc
    marți, 9 aprilie 2013, 16:42

    2006, camin leu a, etaj 11. ziua lui alex. toata grupa prezenta. bem bere, mancam mici, chipsuri, floricele, muzica buna, fetele puse pe dans, baietii pe vrajit. doar ca ne trezim ca la 6 avem seminar (hmm, sau laborator) de DE (Dispozitive Electronice). hopaaa.. hai sa mergem. care mai de care mai ametit, binedispus. ajungem in sala cu intarziere. proful, cu vreo 3-4 ani mai tanar ca noi ne vede ca sintem toti veseli si ne intreaba care e treaba. pai stiti, e ziua lui alex, a dat si el o bere, am mancat un mic. „pai cum ma, alex, le-ai dat lor si mie nu?” pe cuvant ca s-a dus omul in camera, a luat toata berea care mai ramasese si a adus-o in sala. a fost cel mai fain seminar pe care l-am avut. proful cu berea la tabla explicand probleme cu tranzistori cu jonctiune bipolara, noi in banci cu berea notand (si intelegand) tot.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • un muc
      marți, 9 aprilie 2013, 16:44

      din regie mi se sopteste ca se poate sa fi fost 2007. incepe sa ma lase memoria :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  10. marți, 9 aprilie 2013, 19:24

    Am baut si eu Stejar Strong pe la IRB Nations Cup, parca prin 2011, dar de atunci nu am mai baut Stejar Strong.
    Pick me, please ! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 aprilie 2013, 20:15

      Pai si povestea unde este, bre? Respecta regula jocului si promit sa fiu cu ochiul pe tine ca pe butelie :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 11 aprilie 2013, 10:33

        Hai că spun eu o poveste: A fost odată ca niciodată. Blonda s-a simţit lezată de atâţia fani, aşa că a divorţat. Aşa a ajuns în top. Strong. Stejar Strong. Agentul 00 7 la sută. (mă rog, acum a mai scăzut).
        Cu asta pe fundal. :))

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
      • miercuri, 17 aprilie 2013, 17:10

        Povestea: nu am mai baut de mult Stejaru Strong si tare imi e pofta de vreo doua sticle de Stejaru ! :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  11. marți, 9 aprilie 2013, 20:44

    Inainte de toate, intrebarea este: cand planuiesti sa faci iesirea la bere, ca vorba ceea: ar fi frumos sa stim si noi daca putem onora invitatia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 10 aprilie 2013, 00:35

    Sincer, pasiunea pentru bere nu v-o impartasesc (na ca am spus blasfemia), asa ca nu va urasc – ca si asa sunt la domeniul asta – pentru ca va adunati la o bere. In schimb va urasc pentru simplu fapt ca va adunati. Cat despre Stejar Strong, am incercat-o o singura data, cam jumatate de doza, caci nu am mai incaput de maica-mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 10 aprilie 2013, 11:57

    Cand si unde ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 11 aprilie 2013, 00:07

    tu te-apuci de baut bere stejar ma?
    eu cand am zic ca numa d-aia beau ati zs ca nu-s zdravan la minte.
    sign me in for it…sa aveti voi cat stejar mi-e mie sete…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 12 aprilie 2013, 07:36

      Bre, te pun pe lista, dar respecta regula jocului: spune o poveste. Una mica. Da-o-n spanac de treaba :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • sâmbătă, 13 aprilie 2013, 12:20

        maine o spun. cate povesti n-am eu… plus emisiuni cu bere…

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  15. joi, 11 aprilie 2013, 08:12

    […] momentul ăsta, cu ocazia noii campanii Stejar Strong. Împărtășiți pe blogurile lor (aici și aici) cel mai mișto moment în care ați savurat o bere. Cele mai impresionante 5 comentarii de pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 11 aprilie 2013, 08:55

    Ah, cate povesti cu bere am! Ca numai bere beau! De exemplu, vara trecuta eram la Roma si dupa o zi de plimbare ma indreptam obosita spre casa (casa prietenei la care stateam) si am zis sa intru intr-un magazin din cartier sa imi iau si eu niste bere, ca omu’, sa ma relaxez. Cum intru, vanzatorul imi analizeaza rapid cei 1.55 m si zice: „Inghetata?” „Nu”, zic eu, „bere”. El se mai uita o data la mine si zice: „Una?” „Nu”, zic eu, „şase”. Cea mai lunga şi mai frumoasa bauta de bere am facut-o la Toronto, cu baietii. Cinci mexicani şi un chinez. Ne-am apucat de baut pe la pranz, mai mult eu, ca ei si gateau intre timp si am terminat pe la 2 dimineata. Eu, ca ei au mai ramas. Nu mai stiu cate sticle de Korona am baut in cele 12-13 ore, dar stiu ca a fost fain de tot. Am mancat, am povestit, am ras si am avut o revelatie, anume ca eu, intr-o viata anterioara am fost mexican. Ei au zis! :)) Tot atunci am baut prima bere Sapporo, absolut delicioasa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 11 aprilie 2013, 10:03

    Imi aduc aminte cand am baut prima data Stejar, in urbea mea natala, la ziua unui fost coleg de liceu. :)
    Am pus pariu cu un alt fost coleg de liceu care se imbata primul. Suffice to say we had to carry him home, ardelenii se pare ca nu duc la alcooale din astea grele, pe cand moldovenii da. :)
    Acum, de cate ori ne vedem, bem un Stejar in amintirea unei seri de vara in care nu mai stia pe unde sta. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 12 aprilie 2013, 07:37

    Stimabililor, pe 20 aprilie facem intalnirea. Ca sa stiti, sa va puneti in program, asa, preventiv :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 13 aprilie 2013, 23:29

    Despre cat de multa bere am baut nu pot sa va spun pentru ca nu sunt un mare bautor de alcool. Doar de apa cu bule. In schimb povesti despre un bautor de bere as avea una. Libje ii era porecla si era unul din colegii de camera din camin. Avea o colectie de sticle de bere pe dulap. Atat de multe incat a reusit sa isi ia cam 5 beri pe garantia tuturor sticlelor de pe dulap. Toate bune si frumoase pana intr-o seara cand ne-am gandit sa ii facem o gluma si sa vedem cum reactioneaza cand este luat pe sus cu salteaua si mutat pe hol. Trebuie mentionat ca sforaia si … Evident ca era lemn de beat ca in fiecare seara cand venea de la una mica. De mutat nu a fost greu ca nu a simtit nimic. De trezit s-a trezit cand l-a invaluit frigul de pe hol. S-a ridicat … a dat o tura de hol buimac si alb la fata … s-a asezat la loc pe saltea si s-a apucat sa sforaie. Puteai sa tai lemne langa el. L-am mutat inapoi cu tot cu saltea in pat iar dimineata nu stia cum sa ne spuna ce vis ciudat a avut. Aproape ca era sa se jure ca nu mai pune gura pe sticla. Aproape. Seara urmatoare … gal – gal – gal pana dimineata. Ma intreb ce vise o mai fi avut de atunci ca eu am plecat si l-am lasat pe mana colegilor de camera.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. duminică, 14 aprilie 2013, 15:14

    Auzi da mi se pare mie doar sau Stejar preia sloganul Ciuc? Berea se bea doar pentru gust? Si crede-ma sunt un fan Stejar, o bere extraordinar de buna, apropiind-use cel mai aproape de valorile mele de bere adevarata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 17 aprilie 2013, 05:34

      Nu prea esti atent la nuante, stimabile! Dar te iert tocmai pentru ca ai spus ca iti place berea. Punct :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  21. marți, 16 aprilie 2013, 08:32

    Dom’le, cind mi-a venit si mie oportunitatea sa profit de berile promise (acu ceva vreme) de Chinezu, se intampla ca voi fi plecat din Bucuresti.
    Asa ca ramine pe data viitoare (si pastrez povestea pt atunci). :-)

    Have fun!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 17 aprilie 2013, 05:33

      Sefu, hai sa zicem ca nu ne bem berile pana in Paste. Dar dupa aia nu te mai iert, parol! :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde